Kas dera, o kaip nereikėtų eksperimentuoti su šaltibarščiais?

  • Teksto dydis:

Su lyg šiltuoju sezonu keičiasi ir meniu. Ant dažno lietuvio pietų stalo matyti ir lėkštė šaltibarščių. Beje, vienas užsienyje itin populiarus maisto tinklaraštis šią šaltą sriubą titulavo kaip skaniausią pasaulyje. Tačiau maisto ekspertai atskleidžia, kad lietuviški šaltibarščiai nebe tokie jau ir tradiciniai – neretai su ikrais ar net braškėmis. Apie tai LNK žurnalistas kalbėjosi su Vilniaus Universiteto (VU) visuomenės sveikatos katedros vedėju Rimantu Stuku.

– Šaltibarščiai išrinkti skaniausia šaltsriube pasaulyje. Kaip galvojate, pagal ką rinkosi užsieniečiai, taip sakydami? Ar pagal išskirtinį vaizdinį ar maistines savybes?

– Manyčiau, kad pagal skonį. Bet, kaip sakoma, pradžioje mes valgom akimis – pamatome ir jeigu patinka, tada valgome. Manyčiau, kad pagal skonį, nes ir Lietuvos gyventojų pagrindinis kriterijus renkantis maistą yra skonis. Nors sveikatos specialistai vis akcentuoja, kad reikia galvoti apie sveikatą, maistą rinktis sveikatos gerinimo tikslu, tačiau, kiek atliekama tyrimų, niekada sveikata nebuvo pirmoje vietoje. Šiaip skonis yra vienas iš pagrindinių kriterijų, natūralu, visi nori skaniai pavalgyti.

– Visi lietuviai puikiai žino šaltibarščių receptą – burokėliai, kefyras, krapeliai, agurkėliai. Galima sakyti, kad tai yra gerųjų bakterijų ir daržovių bomba. Taigi, ar sveiki yra mūsų lietuviški tradiciniai šaltibarščiai?

– Iš tikrųjų, analizuojant sudėtį galime sakyti, kad visi komponentai yra sveikatai palankūs. Na, ir žarnyno bakterijoms yra labai gerai. Kadangi kefyras suteikia žarnyno turiniui rūgščią terpę, tai yra palanki bakterijoms terpė. Yra skaidulinių medžiagų, kadangi yra šiek tiek burokėlių, krapų. Na, o kiaušinio baltymai yra Pasaulio sveikatos organizacijos pripažinti kaip baltymo etalonas. Taigi, šaltibarščiai yra ir skanu, ir sveikatai palanku, ir gražiai atrodo.

Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:

– Kai kalbam apie šaltibarščius, vieni galvoja apie tradicinį šaltibarščių ir bulvių derinį, bet kai kurie bulvių atsisako ir valgo tik šią šaltą sriubą. Ar reikėtų bulvių atsisakyti?

– Viskas priklauso nuo kiekio. Jeigu mes tų bulvių privalgysim labai daug, tai vėlgi negerai. Bet jeigu nedidelę porciją, tai tos bulvės reikšmingos įtakos neturės. Ir dar vienas dalykas, jeigu mes valgom bulves tik ką išvirtas, dar garuojančias, tai yra puikus vitamino C šaltinis. Ir tikrai toks derinys, turbūt daugeliui įprastas nuo vaikystės, yra skanus, malonus ir dera tarpusavyje.

Gali dar braškių įdėti, bet tada šaltibarščiai taps tokie stilizuoti ir praras tą savo unikalų, tradicinį skonį.

– Esu girdėjęs, kad vienas viešbutis Lietuvoje siūlo šaltibarščių su ikrais, taip pat su žiupsneliu aukso dulkių. Kiek tai dera? Kiek mūsų organizmas priima tokį derinį?

– Iš tikrųjų maisto gamintojai ieško kažkokių naujovių, kad pritrauktų vartotojus, bet vis tik tas klasikinis receptas turbūt daugeliui yra priimtiniausias. Aišku, gali pridėti ko tik nori, gali dar braškių įdėti, bet tada šaltibarščiai taps tokie stilizuoti ir praras tą savo unikalų, tradicinį skonį.

– Kiek reikėtų valgyti šaltibarščių? Ar įmanoma persivalgyti?

– Manau, tikrai neįmanoma persivalgyti, kadangi tai yra toks patiekalas, kurio, jeigu ir suvalgytume dvi lėkštes, blogiau nebūtų. Tuo labiau, kad karštą vasaros dieną tikrai nesinori ko nors sotaus, o šaltibarščiai gali ir atgaivinti, ir suteikti energijos bei sotumo.



NAUJAUSI KOMENTARAI

LDK pilietis

LDK pilietis portretas
Kaip sako pats patiekalo pavadinimas, šaltibarščiai – tai tiesiog šalti barščiai. Tai toks ataušintas barščių variantas, kuris buvo gaminamas vasarą, per karščius. Kaip ir barščiai, jie valgyti turbūt nuo priešisto- rės laikų. Tačiau istorinėje gastronomijoje „šaltasis“ barščių variantas nebuvo vadinamas barščiais, tai – šaltsriubė (lenk. chłodnik). Lukašas Golembiovskis, kuris dalį savo 1830 metų knygos „Domy ir dwory“ skyrė maistui aprašyti, be kitų lietuviams būdingų patiekalų, mini batvinių rauginimą ir šaltą batvinių sriubą, užbaltintą grietine, pa- gardintą vėžių kakleliais, veršienos, kaplūno (sterilizuoto ir specialiai lesinto, labai riebaus gaidžio) ar kalakutienos gabaliukais, pjaustytais žaliais agurkais ir kietai virtu kiaušiniu. Panašiai šaltsriubes aprašo ir Janas Šytleris. "Senieji lietuviški receptai"

ubagiene tu ubagiene

ubagiene tu ubagiene portretas
matosi kad esi tūpas, pasipūtęs lit ovca. Į okrošką (tai ne tik rusų bet krapų, bulbašų valgis) dedama rūkyta vištos krūtinėlė arba rūkyta vištos file. Šitas ingredientas daro šaltibarščius ubagų valgiu ir daro per visas skyles. Prašmatnesni rusai įdeda juodųjų ikrų. Tas ingredientas šaltibarščius paverčia pamazgom. Beje, kai buvau jaunas studijavau maisto pramonės technologiją. Socialistiniam bet užsienyje. Pritenkė burokėlių įvertinimas - maistinės vertės neturinti daržovė.

be kiaušinių

be kiaušinių portretas
tik kastruotas katinas. O šaltibarščiai su. Ir labai dera. Nedera kefyras. Mano močiutė , smetonlaikiu buvo II ūkininkienė kaime, rašinga.(Ne kiekvienas vyras rašyt tada mokėjo) o žodžo kefyras net nežinojo. Bet šalšibarščius išvirdavo. Su naminiu rūgpieniu.
VISI KOMENTARAI 12

Galerijos

Daugiau straipsnių