- Kauno.diena.lt inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Tamsiuoju metų laiku, kai saulės matome labai mažai, dažnai susiduriame su sezoninės depresijos simptomais. Specialistės atskleidė, kaip ji pasireiškia, kokia žmonių grupė labiausiai linkusi į nuotaikų svyravimus ir kokios priemonės padeda suvaldyti pirmuosius simptomus arba visai jų išvengti.
Įvardijo būdingus simptomus
„Depresija mūsų visuomenėje – gana dažnas susirgimas, o trumpėjant dienoms nusiskundimų sulaukiame daugiau“, – sako vaistininkė Inga Norkienė.
Pasak medicinos psichologės Vitalijos Rumšienės, rudens ar žiemos depresijos nėra, tačiau kintant metų laikams pasireiškia dažnesni nuotaikų svyravimai.
„Depresija gali būti lengva, vidutinė ir sunki. Jai būdingi tokie simptomai kaip liūdna nuotaika, sumažėjusi energija ir pasitenkinimas, susiaurėjęs interesų ratas, prastesnė dėmesio koncentracija, didelis nuovargis net ir nuo minimalių pastangų, sutrikęs miegas, sumažėjęs apetitas, beveik visada sumažėjusi savivertė ir pasitikėjimas savimi, kaltės, bevertiškumo jausmas“, – simptomus vardija psichologė.
Skirtingos priežastys
Depresija, kaip ir bet kuri negydoma liga, progresuoja: lengvos depresijos simptomatika gali pasikeisti į vidutinį ar sunkų depresiškumą, todėl psichologė pataria atkreipti dėmesį į kintančią psichologinę būseną: „Negydoma depresija gali apsunkinti gebėjimą kokybiškai dirbti, palaikyti santykius su artimaisiais, skatina uždarumą, o sunkesniais atvejais pasaulis „nusidažo“ juoda spalva.“
Anot V. Rumšienės, nuotaikos svyravimus sukelia išorinės ir vidinės priežastys. Prie vidinių priežasčių priskiriami neurobiologiniai ir psichologiniai veiksniai, o prie išorinių – pasikeitusios gyvenimo aplinkybės, sezoniškumas.
„Kalbant apie sezoniškumo faktorių, moksliniuose tyrimuose randama, kad depresija neturi sąsajų su debesuotumu, lietumi ar atmosferos slėgio svyravimais, tačiau pastebimai reikšmingai veikia saulės šviesa, globali radiacija, dienos ilgumas ir temperatūra“, – priduria V. Rumšienė.
Trijų aštuonetų taisyklė
Anot I. Norkienės, norint išvengti sezoninės depresijos apraiškų, reikėtų didinti serotonino gamybą organizme ir atkreipti dėmesį į mitybą.
Depresija neturi sąsajų su debesuotumu, lietumi ar atmosferos slėgio svyravimais, tačiau pastebimai reikšmingai veikia saulės šviesa, globali radiacija, dienos ilgumas ir temperatūra.
„Serotoninas – už laimės jausmą, ramų miegą ir gerą nuotaiką atsakingas hormonas. Šviesa yra veiksnys, skatinantis serotonino gamybą organizme. Taip pat reikėtų rūpintis savo mityba, pavyzdžiui, žarnynui ypač naudingi rauginti, fermentuoti produktai, o mūsų mikrobiota, gerosios bakterijos, rūpinasi serotonino gamyba. Racione reikėtų užtikrinti pakankamą baltymų, savo sudėtyje turinčių aminorūgšties triptofano, kiekį. Triptofanas yra „žaliava“ serotonino sintezei. Taigi už mūsų gerą nuotaiką atsakinga mūsų mityba“, – teigia vaistininkė.
Anot jos, išvengti depresijos apraiškų padeda fizinis aktyvumas, buvimas lauke, gamtoje. „Reikia išlaikyti sveiką balansą tarp darbo, laisvalaikio ir miego. Pavyzdžiui, galima vadovautis trijų aštuonetų taisykle, kai 8 valandos skiriamos miegui, 8 – darbui ir likusios 8 – laisvalaikiui. Taip pat labai patartina vengti į depresiją stumiančio persimiegojimo, nes tada prarandame rytinį laiką, itin svarbų dėl dienos šviesos“, – sako I. Norkienė.
„Antidepresantai“ iš gamtos
Vaistininkė priduria, kad nuotaiką gerina verbenos, citrusinių vaisių eteriniai aliejai. Jei norime jaukiai pasėdėti žvakių šviesoje, geriau rinktis natūralias, pavyzdžiui, bičių vaško žvakes. „Patartina vartoti už imunitetą, stiprius kaulus ir gerą nuotaiką atsakingą vitaminą D. Smegenų ląstelių sveikatai labai svarbios Omega-3 riebalų rūgštys, o emocinę ir psichologinę funkcijas teigiamai veikia B grupės vitaminai“, – sako I. Norkienė.
Taip pat, pasak jos, rekomenduojama vartoti preparatus, sudėtyje turinčius augalų adaptogenų – tokių augalų, kurie padeda išgyventi stresą esant sudėtingoms aplinkybėms: „Tai – ženšenis, rausvoji radiolė, ašvaganda ir kiti augalai. Negaliu teigti, jog tai – antidepresantas, tačiau tikrai gera prevencinė priemonė.“
Dažniau serga moterys
Psichologė V. Rumšienė pastebi, jog depresija labiau būdinga moterims nei vyrams: „Mokslinėje literatūroje svarstoma, ar tikrai moterys dažniau suserga šia liga, ar tiesiog jos drąsiau kreipiasi pagalbos.“
Taip pat, pasak jos, labiau pažeidžiami yra tie žmonės, kurie be darbo neužsiima jokia patinkančia veikla, jaučiasi vieniši, turi mažai draugų arba visai jų neturi, patiria chronišką stresą, nuovargį ir nemigą, iš prigimties yra jautresnės asmenybės arba jų šeimos istorijoje buvo diagnozuota depresija.
Pasak I. Norkienės, susidūrus su depresijos simptomais, pirmiausia reikia bandyti atsakyti į klausimą, kodėl užklupo tokia savijauta. „Galbūt tai – tik periodas, kurį reikia išgyventi, išbūti ir jis praeis, tačiau, jeigu tokia būsena tęsiasi dvi savaites ar ilgiau, reikėtų ieškoti pagalbos“, – sako vaistininkė.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Paromis neužmieganti Rūta Survilaitė – atvirai apie nemigą: ir daiktai ima keisti formas21
„Taip atrodo nemiga. Labai prašau plačiai dalintis. Tai svarbu“, – savo feisbuko paskyroje neseniai rašė teisininkė, vertėja, poetė Rūta Survilaitė, savo mintimis besidalijanti ir tinklaraštyje „Margos p...
-
Panika ir panikos priepuoliai – ne tas pats: kaip atskirti ir sau padėti
Dažnai apimti panikos žmonės sutrinka ir nežino, ko girebtis. Kodėl kai kuriuos žmones staiga apima kūną ir protą paralyžiuojantis baimės ir nerimo jausmas? Ar įmanoma kontroliuoti savo elgesį, kai, rodos, širdis iššoks i&scar...
-
Po egle padėkite meilę ir pagarbą vienas kitam
Kalėdų laukimas įaudrina vaiko vaizduotę: vaikas mato naujausių žaislų reklamas, viskas atrodo spalvinga, nauja ir dėl to dar labiau geidžiama. Be to, ir darželyje arba mokykloje vaikai dalijasi įspūdžiais, ko paprašė Kalėdų Senelio ar t...
-
Per šventes slegia vienišumas? Atlikite šiuos paprastus žingsnius
Ne kiekvienas iš mūsų didžiausias metų šventes sutiks būryje draugų ar artimųjų. Tačiau ar iš tikrųjų tai yra blogai ir ar verta vaikytis socialinėje erdvėje piešiamo tobulų švenčių įvaizdžio? Kas svarbiau &...
-
Ankstyvas pasiruošimas šventėms – didesnė laimė?1
Tyrimai rodo, kad ankstyvas ruošimasis šventėms ir namų dekoravimas gali turėti įtakos mūsų laimės jausmui. Ant eglutės kabindami žaisliukus ir kepdami imbiero sausainius, panyrame į nostalgiškus vaikystės prisiminimus, pagerina...
-
Dovanojimo psichologija: kaip nesugadinti malonumo
Dovanojant ir gaunant dovanas smegenyse išsiskiria cheminės medžiagos, lemiančios gerą savijautą. Žinojimas, kad atsitiks kažkas pozityvaus, smegenyse aktyvuoja tas sritis, kurios susijusios su malonumu ir motyvacija. Tačiau gajūs ir su dovanom...
-
Kamuoja nemiga? Išbandykite šį metodą
Daugelis žmonių susiduria su nemiga ir tai nestebina. Ji gali priklausyti nuo aibės dalykų, tarp kurių – ir kunkuliuojančios mintys, netinkamos miego sąlygos – per karšta ar per šalta, ar net stresas dėl to, kad negalite atost...
-
Ant tilto į Vilniaus Vingio parką – instaliacija, kviečianti rūpintis psichikos sveikata
Sostinėje ant pėsčiųjų tilto į Vingio parką atidaryta Algio Kriščiūno sukurta meno instaliacija „100 priežasčių“, kviečianti rūpintis psichikos sveikata, antradienį pranešė Vilniaus miesto savivaldybė. ...
-
Kai dienos primena emocinius fejerverkus
Artėjant Kalėdoms daugelis iš mūsų patiria stresą, susijusį su dovanų pirkimu, pasiruošimu šventėms ir kitais rūpesčiais. Kaip tvyrant šiai šventinei įtampai išlaikyti pusiausvyrą ir išlikti ramiam? ...
-
Apklausa: nepaisant aukšto patiriamo streso lygio, socialiniai darbuotojai mėgsta savo darbą
Spalio ir lapkričio mėnesiais mokymų centras „Patirtys ir idėjos“ vykdė internetinę socialinio darbo srities specialistų apklausą, kurios tikslas – atskleisti neigiamą darbe patiriamo streso poveikį, atkreipiant dėmesį ...