- Kauno.diena.lt inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Skubėti į gaisrus šiemet Lietuvos ugniagesiams jau teko virš 5 tūkst. kartų. Valstybinių miškų urėdija (VMU) sakė, kad šią vasarą miškai dega daug dažniau nei pernai. Anot specialistų, tik 10 procentų miškų gaisrų kyla dėl oro sąlygų, praneša LNK.
„Šiemet iš tikrųjų turėjome gerokai daugiau miško gaisrų. Šiemet turime 140 gaisrų iki dabar, pernai per visus metus buvo 47 gaisrai“, – komentavo VMU Miško apsaugos skyriaus vadovas Marius Ivanauskas.
Viena to priežasčių – sausas pavasaris ir nelietinga vasaros pradžia.
„Visas birželis buvo labai sausas ir vyravo labai aukšta miškų gaisringumo klasė. Tai lėmė tai, kad nuo menkiausios kibirkšties, nuo nuorūkos ar nuo bet kokio uždegimo šaltinio miško paklotė užsidegdavo“, – kalbėjo Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento atstovas Aurimas Gudžiauskas.
Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:
Kadangi pastarosiomis dienomis žemė ir augalai vis dažniau gali pasidžiaugti lietumi, gaisringumas šiuo metu yra stipriai sumažėjęs.
„Visoje Lietuvoje yra sumažėjęs gaisrų pavojus. Daugelyje vietų daugiau, mažiau palyja, bet jau sudrėko paklotė, ne taip greit užsidega. Tai paprasčiausiai mažiausios nuorūkos, žarijos jau neužteks įsikurti miško paklotei“, – teigė VMU Kuršėnų regioninio padalinio vadovas Giedrius Tamošiūnas.
Iki 10 proc. šitų gaisrų sukelia meteorologiniai reiškiniai, gamtinės sąlygos ir panašiai, o didžioji dalis vis tik yra žmonių veiklos padariniai.
Visgi, anot specialistų, miškai dažniausiai užsidega ne dėl karščių, o dėl žmogaus neatsakingo elgesio.
„Iki 10 proc. šitų gaisrų sukelia meteorologiniai reiškiniai, gamtinės sąlygos ir panašiai, o didžioji dalis vis tik yra žmonių veiklos padariniai“, – teigė A. Gudžiauskas.
Baigus stovyklauti, laužavietes būtina visiškai užgesinti, jokiais būdais joje nepalikti rusenančių anglių, taip pat svarbu nemėtyti cigarečių nuorūkų.
„Dažniausias, ko gero, atvejis yra vis tik nuorūkos“, – patvirtino M. Ivanauskas.
„Palieka neužgesintus laužus, laužavietes, kepa kepsninėse, gamtoje naudoja šašlykines, neatkreipdami dėmesio į tai, ar ten leidžiama, ar neleidžiama“, – pridėjo A. Gudžiauskas.
Tiesa, miško gaisrus dažniausiai gesina ne ugniagesiai, o miško urėdijos priešgaisrinės komandos, kurių Lietuvoje yra 50.
Nors miško gaisrų šiemet trigubai daugiau nei pernai, sudegusio ploto – mažiau.
„Ačiū Dievui, šiemet viršūninių gaisrų neturėjome, turėjome tik pažeminės paklotės gaisrus, tą iš tikrųjų parodo ir vidutinis gaisro plotas“, – apibendrino M. Ivanauskas.
Tiek šiemet, tiek ir pernai išdegė apie 50 ha miškų ploto. Lietuvoje žemutiniai miško gaisrai paprastai plinta iki 200 m/val. greičiu, viršutiniai miško gaisrai gali plisti ir iki 10 km/val. greičiu.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
KAM: po kabelio pažeidimo bus ieškoma priemonių siekiant didinti infrastruktūros saugumą2
Po trečiadienį įvykusio kabelio pažeidimo Baltijos jūroje bus ieškoma papildomų priemonių siekiant didinti kritinės infrastruktūros saugumą, ketvirtadienį pranešė Krašto apsaugos ministerija (KAM). ...
-
ES delsia aktyvuoti atvykimo ir išvykimo sistemą: ar Lietuva yra pasirengusi?
Bendrijai delsiant aktyvuoti Europos Sąjungos (ES) atvykimo ir išvykimo sistemą (EES), Lietuva teigia esanti pasiruošusi ją paleisti bet kuriuo metu. ...
-
Apklausa: pirmąkart per 20 metų pusė lietuvių jaučiasi patenkinti demokratija šalyje6
Pusė Lietuvos gyventojų teigia esantys patenkinti demokratijos veikimu šalyje, rodo „Eurobarometro“ apklausa. ...
-
Agresyviems pacientams – apynasris: medikai galės neteikti pagalbos, naudoti vaizdo kameras1
Nuo kitų metų medikai galės atsisakyti teikti medicinines paslaugas agresyviems pacientams, kurie nederamu ir nepagarbiu elgesiu žemina medikų garbę ir orumą. Skubiąją medicinos pagalbą teikiančios tarnybos galės naudoti ir vaizdo kameras. ...
-
Ignalinoje norima įrengti mineralinio vandens trasą ir biuvetę1
Ignalinoje ketinama nutiesti beveik 2 km ilgio mineralinio vandens kelią. Juo vanduo iš gręžinio miesto pakrašty tekėtų iki ligoninės, sporto ir paslaugų centro bei miesto aikštės, kur ketinama įrengti biuvetę. ...
-
Vilniuje bus statoma Nacionalinė koncertų salė, Kaune – M. K. Čiurlionio koncertų centras18
Didžiųjų Lietuvos miestų – Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Šiaulių ir Panevėžio – savivaldybių atstovai dalinasi projektais, kurie juose bus pradėti ar baigti per 2025 metus. Daugiausia dėmesio sulauks kultūros, susisiekimo ir sporto...
-
2024-ieji Lietuvoje bus patys šilčiausi per istoriją?
Labai tikėtina, kad šie metai Lietuvoje bus patys šilčiausi per visą instrumentinių stebėjimų šalyje istoriją, BNS nurodė Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba. ...
-
Kaune ukrainiečiams pratęsta galimybė naudotis viešuoju transportu nemokamai56
Kaune dar vieneriems metams pratęsta galimybė nuo karo pabėgusiems ukrainiečiams nemokamai keliauti viešuoju transportu. ...
-
Iš Kauno išvyko daugiau nei 30 Ukrainai skirtų automobilių konvojus35
Ketvirtadienį į Ukrainą pajudėjo daugiau nei 30 šiai šaliai skirtų automobilių konvojus. ...
-
KAM Šaulių sąjungai kitąmet skirs 20,7 mln. eurų1
Krašto apsaugos ministerijos (KAM) finansavimas Lietuvos šaulių sąjungai (LŠS) kitąmet didės nuo 13,6 iki 20,7 mln. eurų. Tikimasi, jog tai padės užtikrinti augančio sąjungos narių skaičiaus integraciją bei suteiks galimybę di...