- Ignas Dobrovolskas, ELTA
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Seimo vicepirmininkas Vytautas Mitalas kreipėsi į „Ignitis grupės“ vadovą Darių Maikštėną, siekdamas išsiaiškinti, kokioje stadijoje dabar yra Vilniaus kogeneracinės jėgainės (VKJ) statybos darbai, kodėl jie vėluoja bei kokių priemonių bus imtasi siekiant suvaldyti aukštą šilumos kainą Vilniuje artėjančiame šildymo sezone.
Eltos gautame rašte aiškinama, kad permainos globaliose žaliavų rinkose, pirmiausiai dėl Rusijos karo Ukrainoje ir sumažinto gamtinių dujų tiekimo Europai, sąlygojo Vilniaus miesto šilumos ūkyje pagaminamos šilumos energijos kainos padidėjimą kelis kartus ir didesnes išlaidas Vilniaus gyventojams. Šilumos kaina Vilniuje 2022 m. sausį, palyginti su 2021 m. sausiu, išaugo beveik 2,5 karto ir siekė 10,07 cento už kWh su PVM.
„Dėl koncerno „Veolia“ dukterinės bendrovės uždarosios akcinės bendrovės „Vilniaus energija“ neįvykdytų ir akcinės bendrovės „Ignitis grupė“ laiku nevykdytų įsipareigojimų Vilniaus mieste apie 55 proc. šalčiausiais šildymo sezono mėnesiais reikalingos šilumos energijos yra pagaminama naudojant būtent gamtines dujas, kai vidutiniškai Lietuvoje 75 proc. šilumos gaminama iš biokuro“, – rašome kreipimesi į „Ignitis grupę“.
„Vilniaus kogeneracinės jėgainės projektas, kurio vystymas šiuo metu yra pavestas valstybės kontroliuojamai „Ignitis grupė“, leistų pagaminti apie 40 proc. Vilniaus miestui reikalingos šilumos ir iš esmės visiškai atsisakyti priklausomybės nuo gamtinių dujų. Būtent Vilniaus kogeneracinės jėgainės užbaigimas yra geriausias ir greičiausias būdas šilumos gamybos struktūroje pereiti prie biokuro naudojimo ir taip ženkliai sumažinti šilumos energijos kainą Vilniaus gyventojams“, – tvirtinama jame.
Būtent Vilniaus kogeneracinės jėgainės užbaigimas yra geriausias ir greičiausias būdas šilumos gamybos struktūroje pereiti prie biokuro naudojimo ir taip ženkliai sumažinti šilumos energijos kainą Vilniaus gyventojams.
V. Mitalas rašte primena, kad VKJ projektas turėjo būti užbaigtas 2020 m., tačiau biokurą naudojančios jėgainės dalies užbaigimas šiuo kritiniu metu jau patyrė kelis vėlavimus – 2020 m. rugsėjį buvo nutraukta sutartis su Lenkijos bendrove „Rafako“, kuri tapo nepajėgi užbaigti darbus. Po to, anot jo, „Ignitis grupė“ pasirinko kitus rangovus ir tikino, kad biokuro įrenginiai bus pastatyti iki 2022 m. pabaigos, o jau gruodžio mėnesį bandomajai gamybai bus paleistas biokuro katilas, kas būtų leidę bent šiek tiek sumažinti šilumos kainas gyventojams.
„Nepaisant to, netrukus paaiškėjo, kad projekto darbai bus baigti geriausiu atveju 2023 m. pirmąjį ketvirtį. Atsakomybė už projekto užbaigimo terminus tenka projekto vadovei „Ignitis grupė“. Atsižvelgiant į susiklosčiusią situaciją ir artėjančio šildymo sezono iššūkius Vilniaus mieste, kviečiu „Ignitis grupę“ skirti maksimalų dėmesį Vilniaus kogeneracinės jėgainės projektui, dėti visas pastangas kuo greičiau užbaigti projekto darbus ir pradėti visa apimti eksploatuoti Vilniaus kogeneracinę jėgainę“, – kreipimesi teigia parlamentaras.
Seimo narys ragino reguliariai informuoti visuomenę apie projekto eigą ir atsakyti į kylančius klausimus apie VKJ projektą ir darbus, siekiant valdyti rizikas dėl šilumos tiekimo 2022–2023 m. šildymo sezone. V. Mitalas „Ignitis grupei“ iškėlė šiuos klausimus:
1. Kokie darbai šiuo metu vyksta Vilniaus kogeneracinės jėgainės projekte? Kada jėgainė galės pradėti gaminti bandomąją šilumos gamybą ir kada pradės dirbti pilnu pajėgumu? Prašau pateikti tikslų planuojamų darbų ir jų pabaigos grafiką.
2. Kokie egzistuoja rizikos veiksniai, kad darbų pabaigą vėl gali tekti nukelti? Kokių veiksmų imamasi, kad galimos rizikos būtų suvaldytos ir Vilniaus kogeneracinė jėgainės startas nebūtų dar kartą atidėtas?
3. Dėl kokių priežasčių Vilniaus termofikacinė jėgainė negalės pradėti bandomosios šilumos gamybos jau šiemet? Ar „Ignitis grupė“ įžvelgia savo klaidų dėl per pastaruosius kelis metus jau bent 2 kartus atidėto Vilniaus kogeneracinės jėgainės starto? Kokių veiksmų imtasi siekiant šias klaidas pašalinti?
4. Ar „Ignitis grupė“ atliko skaičiavimus dėl finansinės žalos, kurią galėjo patirti Vilniaus miesto gyventojai dėl vėluojančio Vilniaus kogeneracinės jėgainės projekto ir augančių šilumos kainų? Ar ieško optimaliausių būdų, kaip šią žalą kompensuoti?
5. Kokių veiksmų savo kompetencijos ribose „Ignitis grupė“ šiuo metu imasi siekdama valdyti rizikas dėl šilumos tiekimo 2022-2023 m. šildymo sezone?
ELTA primena, kad vasario mėnesio pirmoje pusėje Vilniaus kogeneracinės jėgainės (VKJ) vadovas Mantas Burokas tikino, jog pagal planą ir įsipareigojimą pirmieji bandymai tiekti jėgainės šilumą baigus biokuro bloko statybą turėtų įvykti šių metų pabaigoje. Pasak jo, bandymų metu bus patiekta pirmoji šiluma į Vilniaus centralizuotus šilumos tinklus.
„Bandymai iš esmės nėra dalykas, kuris staiga tą šilumą nominalia galia ar dideliais kiekiais užplūs visą tinklą. Bandymų periodas yra laikas, kada reikia išbandyti įrangą, sistemas, kaip jos „kalbasi“ viena su kita, atlikti daug testų ir validuoti, kad jėgainė geba dirbti savarankiškai, nominaliu režimu, su tinkamais technologiniais, aplinkosauginiais reikalavimais“, – Laisvės frakcijos posėdyje Seime teigė M. Burokas.
Energetikos ministras Dainius Kreivys balandžio mėnesį aiškino, kad situacija Vilniaus kogeneracinėje jėgainėje (VKJ) nėra paprasta, tačiau tikimasi šiemet išbandyti biokuro katilą. Pasak jo, manoma, kad tai bus nepilna gamyba, tačiau sistemą biokuras pasieks ir vilniečiai gaus šiek tiek pigesnę šilumą.
„Įmonė deklaruoja, kad tikisi gruodžio mėnesį paleisti biokuro katilą bandomajai gamybai. Po „Refako“ bendrovės bankroto situacija buvo susidariusi tokia, kad reikėjo iš naujo tvarkyti ir pirkimus, ir kitus dalykus, tai šiuo metu ir vyksta“, – ketvirtadienį Seime Vyriausybės pusvalandžio metu atsakydamas į klausimus teigė D. Kreivys.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Vilniaus savivaldybė teisme siekia gauti tarp A. Tumėno ir Gynėjų gatvių einantį kelią
Vilniaus miesto savivaldybė teisme siekia gauti tarp A. Tumėno gatvės 4 ir Gynėjų gatvės 14 einantį pagalbinį kelią. ...
-
Svarstoma kitąmet Vilniuje pradėti Veiklių senjorų programą3
Vilniaus miesto savivaldybės taryba svarsto apie galimybę kitąmet sostinėje pradėti Veiklių senjorų programą, skirtą didinti vyresnio amžiaus gyventojų užimtumą, skatinti verslumą bei didinti įsitraukimą į kultūrinį bei kūrybinį gyvenimą....
-
Nuo vasario 1 d. keičiasi „Vilniaus vandenų“ kai kurių paslaugų kainų tarifai
Nuo 2025 m. vasario 1 d. Vilniaus miesto ir rajono, Šalčininkų ir Švenčionių rajonų butų gyventojams didės geriamojo vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo paslaugų kainos, praneša Vilniaus vandenys. ...
-
Vilnius traukia investuotojus: kaip suderinti plėtrą ir mažinti biurokratiją?1
Vilnius – sparčiausiai augantis Baltijos regiono miestas, kuriame pernai buvo išduota daugiausia, net 12 proc., visų statybos leidimų, kai tuo tarpu Kaune – 7 proc., Klaipėdoje – 2 proc. Visuomenėje vyksta diskusijos, kad Vilniuje...
-
Vilniaus svečius pasitinka nauji riboženkliai su svarbia žinute1
Besidžiaugdamas prestižiniu Europos Komisijos titulu „Vilnius – Europos žalioji sostinė 2025“, miestas atnaujina savo riboženklius. Kaskart įvažiuodami į sostinę svečiai ir grįžusieji namo vietiniai išvys šalia miest...
-
Šventiškai pasipuošusiems verslams ir įstaigoms Vilnius padėkojo choro kalėdinėmis dainomis
Prieš šventes kitų metų Europos Kalėdų sostinės titulą iškovojęs Vilnius nepraleido progos padėkoti verslams ir įstaigoms, mieste kuriantiems ypatingą Kalėdų atmosferą. Išskirtinai pasipuošusias ar šventin...
-
Sostinė ruošiasi paleisti viešąjį vandens transportą: kas naujo?
Nuo 2025-ųjų metų vasaros Vilniuje planuojant pradėti visuomeninę laivybą Nerimi, sostinės taryba pritarė specialiojo upės prieplaukų plėtros plano parengimui. ...
-
Savivaldybės planai populiariame Vilniaus rajone sukėlė pyktį: kiek kainuos gyventojams2
Vilniaus savivaldybė siekia išsaugoti paveldu laikomą Šnipiškių medinę architektūrą. Ateityje čia, esą, turėtų kurtis verslai, kavinės, toliau kilti mediniai pastatai. Tačiau plėtotojai tokią miesto valdžios viziją peikia. ...
-
Prieššventinių dienų košmaras: pareigūnai įspėja – net nebandykite to daryti13
Paskutinių prieššventinių dienų chaosas. Sausakimšos parduotuvės. Įstaigose skubama greičiau sutvarkyti metinius popierius ir kuo anksčiau sprukti. Gatvėse – spūstys ir policijos reidai. Policija jau dabar dirba sustiprinę ...
-
Pokyčiai Vilniuje šventinę savaitę: Naujųjų metų naktį dalyje gatvių eismas bus uždarytas
Sostinės eismo valdymo ir organizavimo įmonė JUDU šventiniu laikotarpiu rekomenduoja keliones planuoti pėsčiomis ar viešuoju transportu. Taip pat primena, kad Naujųjų naktį Vilniuje bus taikomi automobilių eismo ribojimai, tačiau gyvent...