- Pranešimas spaudai
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Vilnius – sparčiausiai augantis Baltijos regiono miestas, kuriame pernai buvo išduota daugiausia, net 12 proc., visų statybos leidimų, kai tuo tarpu Kaune – 7 proc., Klaipėdoje – 2 proc. Visuomenėje vyksta diskusijos, kad Vilniuje plėtra galėtų būti dar spartesnė, o greitį lemia per didelė biurokratija. Ar problema slypi biurokratijoje?
Statybos projektų derinimas yra sudėtingas procesas, priklausantis ne tik nuo savivaldybės, bet ir nuo projektuotojų kompetencijos, nacionalinio reglamentavimo bei daugelio institucijų bendradarbiavimo.
Statybos leidimų išdavimas nestoja
Vilniaus miesto savivaldybė pirmauja Lietuvoje pagal išduodamų statybos leidimų skaičių ir apimtis. Per 2024 m. 11 mėnesių išduoti 1124 statybos leidimai. Nuo projektinių pasiūlymų pateikimo iki statybos leidimo išdavimo praeina vidutiniškai 185 dienos – panašus vidurkis yra ir kitų didžiųjų Lietuvos miestų.
Per panašų laiko tarpą statybos leidimai išduodami ir daugelyje kitų Europos šalių. Pavyzdžiui, Vokietijoje, Prancūzijoje, Švedijoje statybos leidimai išduodami vidutiniškai per 3–6 mėnesius.
„Savivaldybė neturi tikslo vilkinti leidimų išdavimo. Tačiau kai kurie veiksniai, tokie kaip nacionaliniai reikalavimai ir „Infostatybos“ sistema, nepriklauso nuo mūsų. Architektūros skyriuje kasdien gaunama apie 100 prašymų ir paraiškų, susijusių su skirtingomis statybą leidžiančio dokumento išdavimo procedūromis, tad darbas yra intensyvus“, – aiškino Vilniaus miesto vyriausioji architektė Laura Kairienė.
Per šiuos metus Architektūros skyriuje jau gauta beveik 24 tūkst. prašymų. Pagal turimą specialistų skaičių, vieno prašymo nagrinėjimui tektų iki 2 valandų. Tai dažnai per mažai, turint omenyje, kiek informacijos turi patikrinti specialistas.
Laura Kairienė. S. Žiūros nuotr.
Investicijos į negyvenamąją statybą nemažėja
Vilniuje 2023 m. išduoti statybų leidimai negyvenamiesiems pastatams ženkliai viršijo praėjusių metų apimtis. Vilniuje kyla biurai, parduotuvės, viešbučiai, maitinimo įstaigos, kultūros, mokslo, gydymo įstaigos, gamybiniai pastatai, sandėliai ir pan. Tokiems pastatams išduoti 76 leidimai (2022 m. – 63), o bendras plotas padidėjo iki 520,2 tūkst. kv. m (2022 m. – 317,4 tūkst. kv. m). O šiais metais, per 11 mėnesių jau leista statyti 77 naujus negyvenamuosius pastatus. Dar 42 leista rekonstruoti.
Tai, kad investicijos į nekilnojamąjį turtą nestoja, galima matyti iš vystomų naujų projektų. Šiais metais išduotas statybą leidžiantis dokumentas vienam iš „Business Garden Vilnius“ didžiulio verslo parko statybos etapui, Žirmūnuose įsikursiančiam verslo centrui ir gyvenamųjų namų kompleksui „Mūnai“. Šnipiškėse, Daugėliškio gatvėje iškils taip pat naujas gyvenamųjų namų kvartalas. Rugsėjį išduotas statybą leidžiantis dokumentas didžiuliam biurų kompleksui Lvivo gatvėje. 27 tūkst. kv. m ploto pastate numatyta prekybos, maitinimo paslaugų, administracinės patalpos, konferencijų salė. Šiais metais statybų leidimas buvo išduotas vienam iš ambicingiausių pastarųjų metų projektų – daugiafunkciam kvartalui „Akropolis Vingis“, kuris plėtojamas buvusioje pramoninėje Vilkpėdės teritorijoje.
Vilniaus miesto inovacijų parke UAB „Pentasweet“ 1,28 ha sklype numato statyti apie 5000 kv. m gamyklos ir laboratorijų kompleksą. Praėjusių metų pabaigoje Vilniuje pradėtas statyti didžiausias Europos biotechnologijų miestas „Bio City“. Tai tik dalis projektų, kurie sėkmingai vystomi sostinėje.
Projektinių pasiūlymų derinimo džiazas
Ką reikėtų padaryti, kad procesas vyktų dar greičiau? Anot Vilniaus miesto savivaldybės atstovų, reikėtų peržiūrėti bendrai visiems taikomą Statybą leidžiančių dokumentų išdavimo procesą.
Ilgiausiai užtrunka projektinių pasiūlymų derinimas. Šis procesas užtrunka apie metus ir jis nėra reglamentuotas. „Tai kompleksiškas procesas, kurio trukmei turi tiek įvairių institucijų darbo procesai, tiek projekto vieta, sudėtingumas ir pan. Kiek kartų bus taisomas projektas, priklauso nuo projektuotojo kompetencijos, patirties. Dažnai projektuotojai teikia netvarkingus dokumentus, tikintis, kad savivaldybės darbuotojai suras klaidas ir surašys atsakymo rašte“, – pastebėjo vyriausioji miesto architektė.
Vilniaus miesto savivaldybėje iš pirmo karto suderinama 28 proc. projektinių pasiūlymų.
Biurokratijos iššūkiai: ką reikia suderinti?
Vilniuje statybos projektai turi atitikti ne tik pagrindinius teisės aktus, tokius kaip Statybos techninis reglamentas ar Vilniaus bendrasis planas, bet ir daugybę kitų nacionalinių bei tarptautinių teisinių normų. Pavyzdžiui, reikia derinti Architektūros įstatymo, Nekilnojamojo kultūros paveldo apsaugos įstatymo, Želdynų įstatymo ir ES direktyvų reikalavimus.
„Šie reikalavimai nėra savivaldybės užgaida – tai nacionaliniai ir tarptautiniai įsipareigojimai. Savivaldybė siekia, kad miesto plėtra būtų darni, klimatui neutrali ir atitiktų ES Žaliojo kurso tikslus“, – teigė Architektūros skyriaus vedėja Aurelija Paškauskienė.
Investicijos į negyvenamuosius projektus auga, o būsto prieinamumas pamažu gerėja.
Kas atsakingas už pateiktus duomenis?
Projektų tikrinimas užtrunka dėl griežtėjančių reikalavimų ir papildomų tikrinimų, įgyvendinant Specialiųjų tyrimų tarnybos rekomendacijas. Anksčiau šį procesą vykdė vienas specialistas. Dabar po pirminio vertinimo galutinį sprendimą priima dar vienas specialistas.
Anot A. Paškauskienės, projektai vertinami griežčiau (atitinkamai ir ilgiau) ir todėl, kad Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija savivaldybių darbuotojus traukia asmeninėn atsakomybėn už projektuotojų pateiktus klaidingus duomenis (užstatymo aukštį, intensyvumą, tankį ir t. t.). „Tai ydinga praktika, kuri dokumentų tikrinimo tikrinimo procesą vilkina ir prideda neadekvačiai dideles atsakomybes specialistams“, – sakė A. Paškauskienė. Jos nuomone, reikėtų aiškiau sutarti, už kurią informaciją atsakingas projektuotojas, projekto vadovas ar tikrintojas. „Logiška, kad už pateiktus duomenis turi būti atsakingas tas, kuris juos pateikia, o ne tas kuris tikrina“, – teigė savivaldybės atstovė.
Būsto įperkamumas: gerėjanti situacija
Ilgi projektų derinimai, anot vystytojų, turi įtakos didėjančioms būsto kainoms. Tačiau specialistų teigimu, būsto kainoms įtaką daro ne vien biurokratiniai procesai, bet ir bendra rinkos dinamika bei auganti gyventojų perkamoji galia.
Nors būsto kainos išlieka aukštos ir, prognozuojama, kad augimas nemažės, gyventojų perkamoji galia Vilniuje taip pat didėja. Lietuvos banko duomenimis, šiuo metu Vilniuje prireiktų 7,1 vidutinių metinių atlyginimą įsigyti vidutinį 50 kv. m būstą Vilniuje. Šis skaičius 2022 m. buvo išaugęs iki aštuonerių metų, taigi, matoma gerėjimo tendencija.
2024 m. vidutinis su paskola įperkamas plotas yra 49 kv. m – tai taip pat geresnis rezultatas nei pernai.
Lietuvoje, Lietuvos banko analitikų teigimu, būsto pasiūla Vilniuje šiuo metu yra pakankama, tačiau neslopstant urbanizacijos tempams gali pritrūkti daugiau kokybiškų projektų.
„Nors savivaldybės specialistai dėl besikeičiančių įstatymų, „Infostatybos“ sistemos pokyčių ir aukštesnių reikalavimų projektų kokybei susiduria su tam tikrais iššūkiais, Vilniaus plėtros tempas išlieka spartus. Investicijos į negyvenamuosius projektus auga, o būsto prieinamumas pamažu gerėja“, – reziumavo savivaldybės vyriausioji architektė L. Kairienė. Ji mano, kad modernios skaitmeninės sistemos ir aiškesnės atsakomybės ribos galėtų padėti dar labiau paspartinti procesus, užtikrinant darnią miesto plėtrą.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Vilniaus svečius pasitinka nauji riboženkliai su svarbia žinute1
Besidžiaugdamas prestižiniu Europos Komisijos titulu „Vilnius – Europos žalioji sostinė 2025“, miestas atnaujina savo riboženklius. Kaskart įvažiuodami į sostinę svečiai ir grįžusieji namo vietiniai išvys šalia miest...
-
Šventiškai pasipuošusiems verslams ir įstaigoms Vilnius padėkojo choro kalėdinėmis dainomis
Prieš šventes kitų metų Europos Kalėdų sostinės titulą iškovojęs Vilnius nepraleido progos padėkoti verslams ir įstaigoms, mieste kuriantiems ypatingą Kalėdų atmosferą. Išskirtinai pasipuošusias ar šventin...
-
Sostinė ruošiasi paleisti viešąjį vandens transportą: kas naujo?
Nuo 2025-ųjų metų vasaros Vilniuje planuojant pradėti visuomeninę laivybą Nerimi, sostinės taryba pritarė specialiojo upės prieplaukų plėtros plano parengimui. ...
-
Savivaldybės planai populiariame Vilniaus rajone sukėlė pyktį: kiek kainuos gyventojams2
Vilniaus savivaldybė siekia išsaugoti paveldu laikomą Šnipiškių medinę architektūrą. Ateityje čia, esą, turėtų kurtis verslai, kavinės, toliau kilti mediniai pastatai. Tačiau plėtotojai tokią miesto valdžios viziją peikia. ...
-
Prieššventinių dienų košmaras: pareigūnai įspėja – net nebandykite to daryti13
Paskutinių prieššventinių dienų chaosas. Sausakimšos parduotuvės. Įstaigose skubama greičiau sutvarkyti metinius popierius ir kuo anksčiau sprukti. Gatvėse – spūstys ir policijos reidai. Policija jau dabar dirba sustiprinę ...
-
Pokyčiai Vilniuje šventinę savaitę: Naujųjų metų naktį dalyje gatvių eismas bus uždarytas
Sostinės eismo valdymo ir organizavimo įmonė JUDU šventiniu laikotarpiu rekomenduoja keliones planuoti pėsčiomis ar viešuoju transportu. Taip pat primena, kad Naujųjų naktį Vilniuje bus taikomi automobilių eismo ribojimai, tačiau gyvent...
-
Paveldo pastatų tvarkymui Vilniaus miesto savivaldybė ketina skirti 8 mln. eurų
Į paveldotvarkos programą atrinktų pastatų tvarkymui Vilniaus miesto savivaldybė ketina skirti 8 mln. eurų. ...
-
Brangs „Vilniaus vandenų“ paslaugos1
Vilniaus miesto ir rajono, Šalčininkų ir Švenčionių rajonų gyventojai už geriamojo vandens tiekimą ir nuotekų tvarkymą nuo kitų metų vasario per mėnesį mokės vidutiniškai 58 centais (su PVM) daugiau, penktadienį prane&scaron...
-
Vilnius didina sporto projektų finansavimą – planuojama paskirstyti 1,3 mln. eurų
Sporto projektų finansavimo paskirstymui Vilniaus miesto savivaldybės skiriama suma didinama 100 tūkst. eurų, sieks 1,3 mln. eurų. ...
-
Vilniuje – prieššventinės automobilių spūstys
Sostinės ir kitų didmiesčių vairuotojams tikrai teks apsišarvuoti kantrybe – ne tik šiandien, bet ir kitomis dienomis prieš didžiąsias metų šventes. ...