- Kauno.diena.lt inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Lietuviškų daržovių augintojai sako, kad derlius šiemet neypatingas. Tam įtakos turėjo lietingi ir vėsūs orai pavasarį. Anot ūkininkų, svogūnai ir morkos brangs, mat žymiai išaugo paruošimo ir laikymo sąnaudos, praneša LNK.
Daržininkystės ūkyje pats darbymetis, imamas svogūnų derlius. Šiemet jis neblogas, žymiai prastesni bus vėlyvieji svogūnai.
„Toks pusėtinas. Aišku, jis geresnis nei praeitais metais. Šiemet trukdė stiprios liūtys, išsiplovė daug mineralinių medžiagų iš dirvožemio“, – sakė ūkininkas Julius Šateika.
Anot ūkininko, laukia įdomūs, bet šiek tiek ir baisūs metai. Kainos kol kas neaiškios ir nors šiemet jos turėtų būti didesnės, kiek pakils – sužinosime vėliau.
„Kainos turėtų būti didesnės pagal infliaciją. Kainų mes nenustatome, tai daro lenkai, kurie užaugina kažkodėl viską pigiau, ir mes derinamės pagal juos“, – situaciją komentavo J. Šateika.
„Jei rinkoje bus juntamas trūkumas, natūralu, kad kainos bus didesnės. Dažnai kaina priklauso nuo Lietuvos rinkos, tačiau jei Lenkijoje derlius būna geresnis, jie rinką išbalansuoja pasiūlydami pigiau ir dažnai prastesnės kokybės produktų“, – teigė Lietuvos daržovių augintojų asociacijos direktorės pavaduotoja Indrė Lukoševičienė.
Visas reportažas – LNK vaizdo įraše:
Anot ūkininko, sandėliavimo išlaidos šiemet labai išaugs, dujų ir elektros kainos smaugs daržininkystę.
„Dujų kainos realiai jau praeitais metais buvo pakilusios, nors naudojome tik pusę sandėlių, kur reikėjo kaitinti dujomis ir džiovinti svogūnus, bet mokėjome dvigubai daugiau“, – pastebėjo J.Šateika.
„Ūkininkus bent šiemet labiausiai paveikė išaugusios kainos. Rudenį trąšų kaina pabrango iki keturių kartų. Taip pat elektra, dujos, darbo užmokestis ir degalai“, – vardijo I.Lukoševičienė.
Šis ūkininkas produkciją po prekybos centrus išvežioja pats, tad jaučia didesnes transportavimo išlaidas. Tiesa, lietuviška produkcija turi pranašumą – mat daržovių transportavimas iš užsienio kainuoja dar daugiau.
Daržovės ateityje brangs ir dėl naujų mokesčių – apmokestinus paviršinių vandens telkinių naudojimą, ūkininkai patirs dar daugiau nuostolių.
„Pagal dabartinius rodiklius ir pagal kainą, kurią turėsime mokėti už upės vandenį, – papildomi 10 eurai dienai“, – apytiksliai skaičiavo ūkininkas J.Šateika.
Laistymo sistema vandeniu aprūpina vėlyvąsias morkas. Dėl prastų oro sąlygų kol kas neaišku, ar jos išvis spės užaugti.
„Viename lauke bandėme sėti tarp liūčių – visiškai nepavyko, nepasiteisino ir šiuo metu turime vėliausiai per 30 metų sėtas morkas. Paskutinė sėja buvo liepos 5 d.“, – sakė J.Šateika.
Šie metai, anot daržovių augintojų, jiems nepalankūs visais aspektais. Dėl blogų oro sąlygų kai kur derlius itin prastas, o elektros ir dujų kainos siekia rekordus.
„Skaičių, pagal kuriuos remiantis tikrai galėčiau pasakyti, kad tai bus blogiau, neturiu, tačiau, mano nuomone, matant visą situaciją, gali būti prasčiausi metai“, – svarstė I.Lukoševičienė.
Viename didžiausių Lietuvos daržininkystės ūkių viso pasėta po 150 ha svogūnų ir morkų. Dabar imamas ankstyvųjų svogūnų derlius, vėlyvieji bus imami rugsėjo viduryje, morkos – spalį.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Teismas: VMI negali automatiškai priverstinai išieškoti delspinigių1
Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas (LVAT) nutarė, kad Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) negali automatiškai priverstinai išieškoti delspinigių. ...
-
Lietuvių žiemos kelionės: įvardijo tendencijas
Lietuviai per žiemos šventes vis dažniau renkasi aplankyti Europos miestų kalėdines muges, sako Lietuvos turizmo rūmų prezidentė. Šių metų naujiena – daugiau oro bendrovių skrydžių ne į Londoną ar Dubliną, o į Malagą ...
-
ES delsia aktyvuoti atvykimo ir išvykimo sistemą: ar Lietuva yra pasirengusi?
Bendrijai delsiant aktyvuoti Europos Sąjungos (ES) atvykimo ir išvykimo sistemą (EES), Lietuva teigia esanti pasiruošusi ją paleisti bet kuriuo metu. ...
-
Gitanas Nausėda: elektros kabelių Baltijos jūroje gedimai nebeatrodo kaip atsitiktinumas13
Trečiadienį pranešus apie povandeninės elektros jungties tarp Suomijos ir Estijos gedimą, prezidentas Gitanas Nausėda pažymi – šis bei pastaruoju metu Baltijos jūroje padažnėję panašūs incidentai rodo, kad tai nebėra atsi...
-
Gera žinia vaiko tėvų globėjams: kaip ir seneliai, galės gauti atostogas anūkams prižiūrėti
Nuo kitų metų vaiko tėvų globėjai, kaip ir seneliai, galės gauti atostogas ir išmoką vaikui prižiūrėti. ...
-
Kokių mokesčių pakeitimų galima tikėtis kitąmet?1
Valdančiosios daugumos atstovai tikino nežinantys, kokius pasiūlymus dėl mokestinės reformos kitąmet atneš Vyriausybė, tačiau žada teikti prioritetą diskusijoms. Seimo Biudžeto ir finansų komiteto (BFK) pirmininkas Algirdas Sysas sako, kad v...
-
Tarpušvenčiu lietuviai plūsta į Palangą: kiek čia kainuoja šventės?9
Palangos verslininkai pastebi, kad į kurortą daugiausia svečių atvyksta tarpušvenčiu, o itin daug – sutikti Naujųjų metų. Šią tendenciją rodo viešbučių ir privačių būstų užimtumas. ...
-
Nausėda: siekiant sukurti diviziją iki 2030-ųjų gynybai reikia skirti 5,5 proc. nuo BVP26
Norint iki 2030 metų Lietuvoje sukurti diviziją gynybai reikia skirti 5,5 proc. nuo bendrojo vidaus produkto (BVP), sako prezidentas Gitanas Nausėda. ...
-
Nuo vasario 1 d. keičiasi „Vilniaus vandenų“ kai kurių paslaugų kainų tarifai
Nuo 2025 m. vasario 1 d. Vilniaus miesto ir rajono, Šalčininkų ir Švenčionių rajonų butų gyventojams didės geriamojo vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo paslaugų kainos, praneša Vilniaus vandenys. ...
-
Kalėdoms lietuviai linkę rinktis praktiškas dovanas, joms išleis iki 250 eurų
Didesnė dalis šalies gyventojų Kalėdoms renkasi praktiškas dovanas, o artėjant šventėms itin šokteli dovanų čekių bei kortelių pardavimai, BNS sako Lietuvos prekybos centrų atstovai. ...