Valstybės gynimo tarybai (VGT) sutarus gynybos finansavimą 2026–2030 m. didinti iki 5–6 proc. nuo bendrojo vidaus produkto (BVP), verslo bendruomenė sprendimą sveikina, o lėšas didinti ragina plečiant skolinimosi apimtis per europinius mechanizmus bei investuojant į vietinę karinės įrangos gamybą.
„Sveikintinas sprendimas, tai yra apie tai, ką verslo bendruomenė jau kalba bent porą metų, nuo tada, kai mes pasiūlėme diskutuoti apie gynybos fondą ir gynybos mokestį“, – ELTAI penktadienį naują sprendimą komentavo Lietuvos verslo konfederacijos (LVK) prezidentas Andrius Romanovskis.
Verslo atstovas taip pat atkreipė dėmesį, kad valstybė šiuo metu jau nuosekliai vykdo krašto apsaugos finansavimo didinimo politiką.
„Jau ir šių metų biudžete yra atspindėta ambicija daugiau skolintis ir taip finansuoti gynybą – tai yra sveikinti sprendimai“, – pažymėjo jis.
Lietuvos pramonininkų konfederacijos (LPK) prezidentas Vidmantas Janulevičius taip pat džiaugėsi šalies politikų dėmesiu gynybai – anot jo, „kosmosas“, kad prieš metus keltas tikslas sutarti dėl 4 proc. BVP finansavimo gynybai ne tik pasiektas, tačiau ir viršytas. Visgi LPK vadovas pridūrė, kad kitas žingsnis – didinti karinės gamybos apimtis šalies viduje.
„Reikia išleisti daugiau pinigų gamybai – gaminant pas mus tas reikalingas prekes gamybos sričiai skirtas Lietuvoje tam, kad kuo didesnė dalis tų mokesčių – iš pagamintų prekių, produktų, cheminių produktų, visų kitų gynybai skirtų reikmenų – grįžtų atgal į Lietuvos biudžetą“, – ELTAI pabrėžė V. Janulevičius.
„Aš kalbu apie pirmaeilius dalykus – aš kalbu apie sprogmenis, tas pačias minas, aš kalbu apie sviedinius – apie tai, kas yra naudojama čia ir kad netektų iš kitos Europos Sąjungos pusės siųstis“, – tikino LPK vadovas.
Anot jo, ne ką mažiau svarbu yra mažinti biurokratines kliūtis ir keisti įstatymus, ribojančius gynybos pramonės gamybos pajėgumus.
„Priešiškas požiūris būtų, jei nepakeistume dabar – laisviau liberalizuoti, sertifikuoti gynybos priemones ir gaminti jas čia. Tai yra nauja galima šaka, kurią mes turėsime stiprinti“, – aiškino LPK prezidentas.
Anot jo, svarbu investuoti ir į atsinaujinančią energetiką, kritinės infrastruktūros apsaugą.
Siūlo skolintis per europinius mechanizmus, palaiko visuotinį NT mokestį
Politikams ketinant ženkliai didinti gynybos finansavimą, verslo atstovai sutinka – skolinimasis yra geriausias būdas surinkti papildomų lėšų, tačiau V. Janulevičius pabrėžia, kad tai – trumpalaikė priemonė, į kurią reikėtų įtraukti ir europinius mechanizmus, pavyzdžiui, Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo priemonės arba RRF lėšas, kurti bendrą gynybos fondą.
„Kitos išeities mes kaip ir neturime, nes kitu atveju mes stabdytume ekonomiką. Tai taip, skolinimasis išlieka prioritetu, tuo labiau EURIBOR mažėja, pinga. Esminis dalykas – reikėtų „atpalaiduoti“ ir Europos finansavimus. (…) Gynybos poreikiams tenkinti, be abejo, bus fondas toks ir komisaras Kubilius tuo užsiima“, – kalbėjo V. Janulevičius.
Visgi jis pridūrė, kad prie derybų stalo reikės peržiūrėti ir dalį mokesčių šalies viduje. Šiuo tikslu, anot V. Janulevičiaus, būtų galima didinti pridėtinės vertės mokestį (PVM), darant išimtis tik skurdžiausiems gyventojams, pensininkams.
„Tai būtų paprasčiausiai finansuojamas mokestis. (…) Galbūt tie vartojimo mokesčiai turėtų būti žiūrimi, nes Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacija kalba apie tai, kad mažiausiai ekonomiką stabdo (…) pinigų vartojimo mokesčiai, tai galbūt kai kuriems svarbiems labai produktams tas PVM turėtų būti peržiūrimas mažinimo tvarka “, – dėstė jis.
Anksčiau verslas jau kalbėjo ir apie visuotinio nekilnojamojo turto (NT) mokestį, V. Janulevičius tikino šią idėją palaikantis.
Skolinimąsi gynybai kaip šiuo metu tvarų sprendimą yra skatinęs ir „Investors‘ Forum“ vadovas Rolandas Valiūnas – jo teigimu, skolas grąžinti būtų galima pasiekus planuojamą 100 mlrd. eurų BVP vertę, skatinant aukštąsias technologijas.
Šių metų biudžete gynybos reikmėms numačius skolintis papildomus 800 mln. eurų, krašto apsaugos ministrė Dovilė Šakalienė anksčiau yra išsakiusi nuomonę, jog Lietuva galėtų pasiekti 4 proc. nuo bendrojo vidaus produkto (BVP) finansavimą gynybai.
Kaip skelbta anksčiau, po spalį vykusio VGT posėdžio pranešta, jog kariuomenės divizija negebės pasiekti pilno operacinio pajėgumo iki 2030 m., kaip kad planuota. Prezidentūros vertinimu, jeigu finansavimas krašto apsaugai nebus didinamas, o situacija gynybos pramonėje nesikeis, divizija įgis pajėgumą tik 2036–2040 m.
Šalies vadovas Gitanas Nausėda yra teigęs, jog, norint suformuoti diviziją iki numatyto termino, asignavimai gynybai turėtų siekti 5,5 proc. nuo BVP.
VGT pritarė siūlymui formuoti nacionalinę kariuomenės diviziją dar 2023 m. gegužę.
L. Kasčiūnas apie VGT sprendimą gynybai skirti iki 6 proc. BVP: puiki žinia, tačiau finansavimas turi būti tvarus
Buvęs krašto apsaugos ministras Laurynas Kasčiūnas sveikina Valstybės gynimo taryboje (VGT) priimtą sprendimą 2026-2030 metų laikotarpiu šalies gynybai kasmet skirti 5-6 proc. nuo bendrojo vidaus produkto (BVP). Visgi, pasak konservatoriaus, labai svarbu užtikrinti, kad šis finansavimas krašto apsaugai būtų tvarus.
„Geras sprendimas, puiki žinia. Aišku, tai yra kol kas VGT rekomendacinis sprendimas. O kai tai atguls į biudžetą, tai sakysime, kad darbas padarytas. Kol kas yra tik daug gerų krypčių, palaimintų sprendimais, bet biudžetas kol kas yra dar toks, koks yra mūsų suplanuotas“, – Eltai teigė L. Kasčiūnas.
„Mes visą laiką laikėmės tvaraus finansavimo, todėl man labai būtų įdomu išgirsti, kaip bus pagrįstas šitas gynybos finansavimas, kaip jis bus sukurtas – ar tai mokestiniai sprendimai ir t.t.“, – akcentavo jis.
Tačiau L. Kasčiūnas pabrėžia, kad papildomas lėšas gynybai tikrai bus kur investuoti.
„Kitas dalykas labai svarbus, kaip mes suplanuosime tuos pinigus ir į ką mes nukreipsime juos. Šioje vietoje prioritetinėmis sritimis, kurias būtų galima stiprinti, įvardinčiau tolimojo smūgio galimybes – galima didinti Himars pajėgumą, matyt, galima bus pasiankstinti šiek tiek tankus“, – sakė buvęs krašto apsaugos ministras.
Pasak jo, papildomą finansavimą reikėtų nukreipti ir į oro gynybos stiprinimą. L. Kasčiūnas akcentuoja, kad šis VGT žingsnis leidžia pradėti diskutuoti ir apie „Patriot“ sistemos įsigijimą.
„Šie pinigai jau leidžia galvoti apie „Patriot“ galimybes Lietuvoje. Aišku, čia reikia ir karinio vertinimo, bet sakyčiau, kad tai būtų labai reikalinga kryptis“, – sakė L. Kasčiūnas, pažymėdamas, kad atėjo laikas steigti ir trečiąjį artilerijos batalioną.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Ieškant lėšų gynybai Nausėda siūlo konsoliduoti pajamų apmokestinimą pagal dydį
Valstybės gynimo tarybai (VGT) sutarus artimiausiais metais gynybai skirti 5–6 proc. bendrojo vidaus produkto (BVP) prezidentas Gitanas Nausėda ragina lėšų ieškoti įgyvendinant konsoliduotą pajamų apmokestinimą pagal dydį, perži...
-
Valiūnas: jei norime gynybai skirti 5-6 proc. nuo BVP, svarbu užtikrinti teisingą jų naudojimą
Valstybės gynimo tarybai (VGT) sutarus, kad 2026-2030 metų laikotarpiu šalies gynybai kasmet reikėtų skirti 5-6 proc., asociacijos „Investors‘ Forum“ vadovas Rolandas Valiūnas teigia, kad tiek didinant išlaidas saugumui b...
-
Paluckas: siekiant didinti išlaidas gynybai iki 6 proc. nuo BVP, būtinos lėšos ir iš Europos7
Norint įgyvendinti Valstybės gynimo tarybos (VGT) sprendimą 2026-2030 metų laikotarpiu šalies gynybai kasmet skirti 5-6 proc., ministras pirmininkas Gintautas Paluckas nurodo, jog tam bus reikalingos ne tik nacionalinės, bet ir Europos suteiktos l...
-
Budbergytė: nematau pagrindo tvaraus šaltinio, iš kurio galėtume finansuoti4
Socialdemokratė Rasa Budbergytė įsitikinusi, kad siekiant realizuoti Valstybės gynimo tarybos (VGT) sprendimą 2026-2030 metų laikotarpiu šalies gynybai kasmet skirti 5–6 proc. – mokestinės politikos ir viešųjų išlaid...
-
Premjero patarėjas: tai – ir didžiulė atsakomybė mokesčių mokėtojų pinigus naudoti skaidriai2
Valstybės gynimo tarybai (VGT) sutarus artimiausiais metais gynybai skirti 5–6 proc. bendrojo vidaus produkto (BVP) premjero atstovas sako, kad Vyriausybė išlaidas šalies saugumui supranta plačiąja prasme. ...
-
Registrų centras: Lietuvos NT vertė sparčiai kyla
Visas Lietuvoje esantis registruotas nekilnojamasis turtas (NT) šių metų sausio 1-ąją buvo įvertintas 205 mlrd. eurų – 9 proc. daugiau nei prieš metus, penktadienį pranešė masinį NT vertinimą atlikęs Registrų centras (RC)...
-
Uostamiesčio studentai nori mažiau mokėti už mašinų stovą1
Uostamiesčio studentai dažnai susiduria su automobilių stovėjimo vietų stygiumi. Mašinomis atvykstantys jaunuoliai neranda vietų, o ir pasistatę toliau nuo fakultetų vis tiek turi susimokėti rinkliavą. Visgi siekiant skatinti tvarumą siūlomo...
-
Skardžiui nepavyko panaikinti prievolių hidrotechninių statinių savininkams
Aplinkos ministerija teisėtai įpareigojo hidroelektrinių ir kitų hidrotechninių statinių naudotojus teikti informaciją apie vandens lygio pokyčius bei stebėti žuvų pralaidos efektyvumą, galutinai nusprendė teismas. ...
-
Čmilytė-Nielsen: Maisto tarybos kūrimas – mėginimas parodyti, kad kažką darome7
Seimo pirmininko pavaduotoja Viktorija Čmilytė-Nielsen skeptiškai vertina Vyriausybės planus įsteigti Maisto tarybą. Ji teigia abejojanti efektyviais tarybos veiklos rezultatais. ...
-
Ar Vyriausybei pavyks sureguliuoti maisto kainas?
Vyriausybei ketinant steigti kainų priežiūra užsiimsiančią Maisto tarybą socialdemokratė Rasa Budbergytė teigia, kad jos paskirtis būtų ne kainų kontrolė, o priežasčių ir išeičių ieškojimas, kaip spręsti brangstančių maisto p...