- Erika Alonderytė, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Šių metų vasarą žemdirbius kamavusi sausra, tikėtina, brangins daržoves, kurių derlius šiemet kiek kuklesnis nei pernai.
Lietuvos daržovių augintojų asociacijos direktorė Zofija Cironkienė sako, kad šiemet dėl sausros žemdirbiai patyrė daug išlaidų, todėl išaugo daržovių savikaina.
„Savikaina šiemet žymiai didesnė, nes produkciją reikėjo visą sezoną laistyti, naudoti kurą ar elektrą, kad derlius būtų išlaikomas“, – BNS sakė Z. Cironkienė.
Jos teigimu, ne visi ūkininkai turi laistymo įrenginius, todėl dalis derliaus nukentėjo.
„Šiemet ankstyvųjų bulvių, svogūnų derliai buvo 20 proc. mažesni nei pernai. Salotų augimo visai nebuvo galima prognozuoti, nes per vieną savaitę išaugo dviejų savaičių derlius, o kitą, žiūrėk, jau ir neturi, ką parduoti“, – aiškino Z. Cironkienė.
Šiuo metu dar laukiama morkų, kopūstų derliaus, prasidėjo bulviakasis.
Prognozuoja daržovių brangimą
Devynis bulvių ūkius skirtingose Lietuvos vietovėse turinčios bendrovės „Bulvių namai“ direktorius Remigijus Grumčius sako, kad šiemet dėl sausros rudeninių bulvių kainos didesnės.
„Bulviakasis vyksta, kai kurie ūkininkai jau pradėjo, kiti dar laukia. Pastebime, kad derlius šiek tiek mažesnis nei pernai, atsiliepia sausros padariniai, o tai turi įtakos kainoms, šiuo metu ji aukštesnė 15 proc. nei pernai“, – BNS sakė R. Grumčius.
Bulvių derliaus nuėmimas vyksta antrą kartą – ankstyvosios bulvės nuimtos birželį, jų kaina, pasak R. Grumčiaus, nekilo, nes Lietuvoje buvo daug pigesnių įvežtinių bulvių iš Skandinavijos ir Lenkijos.
Z. Cironkienė pastebi prielaidas brangti ir kitoms daržovėms.
„Kainos, ko gero, tikrai bus didesnės, nes mes kiekvieną dieną gauname po kelias užklausas eksportui, reiškia, visoje Europoje trūksta produkcijos ir pigių daržovių Europoje šiemet nebus“, – BNS sakė Z. Cironkienė.
Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centro duomenimis, šiuo metu labiausiai pabrangusios aisbergo salotos – jų kaina 100 proc. didesnė nei pernai, morkų – 75 proc., svogūnų – 56 proc.
Lietuviškų daržovių supirkimas augo
Centras skaičiuoja, kad Lietuvos perdirbimo įmonės šviežiam vartojimui ir perdirbimui liepos mėnesį daržovių supirko 43 proc. daugiau nei pernai.
Bulvių šviežiam vartojimui supirkta 4 tūkst. tonų – 20 proc. daugiau nei pernai tuo pat laiku, o perdirbti skirtų bulvių – 489 tonos – 41 proc. daugiau. Kitų daržovių šviežiam vartojimui supirkta 5,5 tūkst. tonų – 32 proc. daugiau.
Liepos mėnesį mažėjo tik žalumynų supirkimas: 3 kartus – špinatų, du kartus – krapų. Analitikai tai aiškina nepalankiomis oro sąlygomis.
Centro analitikų nuomone, dėl gamtinių sąlygų daržovių derliaus nuėmimas šiemet prasidėjo anksčiau, todėl ir supirkti kiekiai liepą buvo didesni.
Z. Cironkienė sako, kad tai lėmė mažesnis pigios produkcijos iš Lenkijos importas.
Pasaulinė obuolių ir kriaušių asociacija prognozuoja rekordinį obuolių derlių Europos Sąjungos šalyse – beveik 13 mln. tonų, arba 36 proc. daugiau nei pernai bei 3 proc. daugiau nei pastarųjų penkerių metų vidurkis. Toks obuolių derlius būtų didžiausias per paskutinius 10 metų.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Teismas: VMI negali automatiškai priverstinai išieškoti delspinigių1
Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas (LVAT) nutarė, kad Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) negali automatiškai priverstinai išieškoti delspinigių. ...
-
Lietuvių žiemos kelionės: įvardijo tendencijas
Lietuviai per žiemos šventes vis dažniau renkasi aplankyti Europos miestų kalėdines muges, sako Lietuvos turizmo rūmų prezidentė. Šių metų naujiena – daugiau oro bendrovių skrydžių ne į Londoną ar Dubliną, o į Malagą ...
-
ES delsia aktyvuoti atvykimo ir išvykimo sistemą: ar Lietuva yra pasirengusi?
Bendrijai delsiant aktyvuoti Europos Sąjungos (ES) atvykimo ir išvykimo sistemą (EES), Lietuva teigia esanti pasiruošusi ją paleisti bet kuriuo metu. ...
-
Gitanas Nausėda: elektros kabelių Baltijos jūroje gedimai nebeatrodo kaip atsitiktinumas13
Trečiadienį pranešus apie povandeninės elektros jungties tarp Suomijos ir Estijos gedimą, prezidentas Gitanas Nausėda pažymi – šis bei pastaruoju metu Baltijos jūroje padažnėję panašūs incidentai rodo, kad tai nebėra atsi...
-
Gera žinia vaiko tėvų globėjams: kaip ir seneliai, galės gauti atostogas anūkams prižiūrėti
Nuo kitų metų vaiko tėvų globėjai, kaip ir seneliai, galės gauti atostogas ir išmoką vaikui prižiūrėti. ...
-
Kokių mokesčių pakeitimų galima tikėtis kitąmet?1
Valdančiosios daugumos atstovai tikino nežinantys, kokius pasiūlymus dėl mokestinės reformos kitąmet atneš Vyriausybė, tačiau žada teikti prioritetą diskusijoms. Seimo Biudžeto ir finansų komiteto (BFK) pirmininkas Algirdas Sysas sako, kad v...
-
Tarpušvenčiu lietuviai plūsta į Palangą: kiek čia kainuoja šventės?9
Palangos verslininkai pastebi, kad į kurortą daugiausia svečių atvyksta tarpušvenčiu, o itin daug – sutikti Naujųjų metų. Šią tendenciją rodo viešbučių ir privačių būstų užimtumas. ...
-
Nausėda: siekiant sukurti diviziją iki 2030-ųjų gynybai reikia skirti 5,5 proc. nuo BVP26
Norint iki 2030 metų Lietuvoje sukurti diviziją gynybai reikia skirti 5,5 proc. nuo bendrojo vidaus produkto (BVP), sako prezidentas Gitanas Nausėda. ...
-
Nuo vasario 1 d. keičiasi „Vilniaus vandenų“ kai kurių paslaugų kainų tarifai
Nuo 2025 m. vasario 1 d. Vilniaus miesto ir rajono, Šalčininkų ir Švenčionių rajonų butų gyventojams didės geriamojo vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo paslaugų kainos, praneša Vilniaus vandenys. ...
-
Kalėdoms lietuviai linkę rinktis praktiškas dovanas, joms išleis iki 250 eurų
Didesnė dalis šalies gyventojų Kalėdoms renkasi praktiškas dovanas, o artėjant šventėms itin šokteli dovanų čekių bei kortelių pardavimai, BNS sako Lietuvos prekybos centrų atstovai. ...