- Karolina Ambrazaitytė (BNS)
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Daliai politikų pasipiktinus, kad Baltarusijos opozicijos „pasų“ maketuose vaizduojamas raitelis ant žirgo primena Vytį, Lietuvos heraldikos komisijos pirmininkė Agnė Railaitė-Bardė sako, jog šis simbolis ne tik lietuvių, bet visų Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės (LDK) žemių gyventojų herbas.
Tiek Lietuvoje Vyčiu, tiek Baltarusijoje Pahonia vadinami raitelio ant žirgo simboliai yra kildinami iš to paties LDK laikais naudoto herbo.
„Vytis buvo LDK herbas, vadinasi, ir tų žemių, ne tik etninių lietuvių, kurios įėjo į kunigaikštystės sudėtį, gyventojai neturėjo kito valstybės herbo – tik vytį“, – BNS raštu perduotame komentare sakė A. Railaitė-Bardė.
Heraldikos komisiją dekretu sudaro prezidentas ir ši jam yra atskaitinga. Ji teikia šalies vadovui išvadas ir pasiūlymus dėl parengtų etalonų tvirtinimo, aprobuoja herbų etalonus ir derina heraldinius projektus.
Komisija, be kita ko, konsultuoja istorinių herbų atkūrimo ir naujų herbų, taip pat herbinių vėliavų, herbinių ženklų, herbinių antspaudų ir kitų heraldinių projektų kūrimo klausimais.
„Baltarusijos istorijoje vytis sietinas su jos istorijos būnant LDK sudėtyje laikotarpiu ir keleriais metais XX amžiaus paskutiniajame dešimtmetyje, kada vytis buvo oficialus Baltarusijos herbas“, – teigė komisijos vadovė.
Baltarusijos opozicija tvirtina, kad Pahonia ir Vytis yra panašūs, tačiau ne vienodi simboliai. Jie taip pat akcentuoja naudojantys tokią nacionalinę simboliką, kuri Baltarusijoje buvo iki dabartinio šalies vadovo Aliaksandro Lukašenkos.
„Iš esmės abu šie žodžiai reiškia šarvuotą raitelį – vytį – tik įvardinti skirtingomis kalbomis. Vytį rašome didžiąja raide tuo atveju, kai turime omenyje visą oficialų Lietuvos valstybės herbą – raudoname skyde vaizduojamą vytį, kadangi taip įtvirtinta mūsų herbą, kitus herbus ir herbinius ženklus reglamentuojančiame įstatyme“, – teigiama komentare.
Anot A. Railaitės-Bardės, Vytis yra vienas seniausių valstybių herbų Europoje, o jo kilmė slypi Lietuvos kunigaikščių portretiniuose antspauduose.
„Vyčiui, dar prieš tampant Lietuvos herbu, jis simbolizavo Vilniuje sėdintį Lietuvos didįjį kunigaikštį bei kitus jo šeimos atstovus. Dar XVI amžiaus pradžioje Lietuvos metraštyje buvo įvardinta, kad Lietuvos herbas simbolizuoja subrendusį valdovą, galintį kalaviju apginti savo šalį“, – sakė ji.
Iš pradžių, pasak A. Railaitės-Bardės, herbas pavadinimo neturėjo ir buvo apibūdinamas tik aprašomuoju būdu.
„Bene pirmasis vytį pavadinęs Pogonia 1551 metais buvo lenkų kronikininkas Martynas Bielskis. Veikiant polonizacijai, Pogonia ir Pogon pavadinimai įsigalėjo. XVII amžiuje Konstantinas Sirvydas parinko lenkiškam žodžiui lietuviškus atitikmenis: waykitoias, kai buvo kalbama apie asmenį, ir waykimas, kalbant apie veiksmą, – teigė heraldikos komisijos pirmininkė. – XVIII amžiaus pabaigos – XIX amžiaus lietuviškoje literatūroje valstybės herbas iš esmės buvo vadinamas Vaikymu. Vyčio terminas palyginti gana naujas. Jį pirmasis panaudojo Simonas Daukantas, tačiau ne herbui apibūdinti, o raiteliui.“
Baltarusiškų „pasų“ maketus socialiniuose tinkluose praėjusią savaitę paskelbė Baltarusijos opozicijos lyderė Sviatlana Cichanouskaja. Įraše ji taip pat dėkojo Lietuvos Vyriausybei „už paramą ir patarimus“.
Nors šis „pasas“ oficialiai nėra pripažįstamas kaip kelionės dokumentas, baltarusių opozicijos politikė sako šį klausimą nuolat kelianti susitikimuose su užsienio šalių politikais.
Dėl galimo Lietuvos simbolikos panaudojimo konservatorius Audronius Ažubalis kreipėsi į Užsienio reikalų ministeriją, kurios vadovas Kęstutis Budrys pabrėžė, kad Vyriausybė nedalyvauja „pasų“ kūrimo procese.
Prezidentas Gitanas Nausėda sako, kad Vytis yra lietuviškas simbolis, tačiau juo galėtų naudotis „laisvę išpažįstančios ir Putinui nekeliaklupsčiaujančios“ tautos. Vis dėlto šalies vadovas taip pat teigė, jog turėtų būti apsvarstyti ir teisiniai bei diplomatiniai šios situacijos aspektai.
Pati S. Cichanouskaja atsisakė komentuoti Lietuvoje kilusias diskusijas dėl galimo Vyčio panaudojimo dokumente.
Tai ne pirmas kartas, kai Lietuvoje kyla diskusijos dėl Baltarusijos opozicijos rengiamų pasų. Praėjusių metų pradžioje paviešintose dokumento maketo nuotraukose buvo neteisingai pavaizduota Lietuvos ir Baltarusijos siena.
Tuomet Baltarusijos opozicija tai įvertino kaip „techninę klaidą“ ir pažadėjo ją ištaisyti.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Sostinės Karaliaus Mindaugo tiltą papuošė Ukrainos ir Lietuvos vėliavos
Ukrainoje tęsiantis Rusijos kariniams veiksmams, trečiadienį Vilniuje ant Karaliaus Mindaugo tilto dalis ukrainiečių paminėjo Vienybės dieną. ...
-
Įvardijo, kur labiausiai padidėjo oro užterštumas: neturi džiuginančių žinių
Aplinkos apsaugos agentūra praneša, kad trečiadienį fiksuojamos padidėjusios valandinės kietųjų dalelių koncentracijos Vidurio Lietuvoje. ...
-
KAM prabilo apie tikrąją Rusijos žvalgybų įtaką Lietuvoje
Užsienio žiniasklaidoje pasirodę teiginiai, esą Rusijos žvalgybos tarnybos Lietuvoje išlaiko reikšmingus pajėgumus, yra neteisingi, tikina Krašto apsaugos ministerija (KAM). Nepaisant to, pripažįstama, jog Lietuvoje Rusijos agent...
-
Lietuvą masiškai apniko klastingi kraujasiurbiai: iki pandemijos – vienas žingsnis?
Lietuvą masiškai apniko blakės. Taip nutiko dėl to, kad lietuviai ėmė vis daugiau keliauti, o neapsižiūrėję šių greit plintančių kraujasiurbių parsiveža namo. Kasmet blakių skaičiai šokteli daugiau nei 20 proc. Specialistai...
-
Nustojus galioti sutarčiai, Rusijoje išduoti dokumentai turės būti patvirtinti pažyma
Nustojus galioti teisinės pagalbos sutarčiai su Rusija, visi joje išduoti oficialūs dokumentai, kuriuos Migracijos departamentui teiks migracijos paslaugas gauti pageidausiantys klientai, privalės būti patvirtinti apostile – specialia pažyma...
-
Lietuvai – perspėjimas dėl oro sąlygų: atkeliauja pavojingas reiškinys
Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba paviešino artimiausių dienų orų prognozę, o meteorologas Gytis Valaika pranešė apie didėjantį oro užterštumą. ...
-
Piktinasi dėl lygių standartų kariuomenėje: kaip tie plaukai atrodys? Kaip arklys nesušukuotas
Į Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybą kreipėsi karys, nepatenkintas kariuomenėje nustatytais išvaizdos standartais. Jo tvirtinimu, nėra teisinga, kad tarnaujantiems vyrams draudžiama turėti ilgesnius plaukus, nešioti auskarus, kai mot...
-
Siūlo pokyčius dėl šauktinių: palies 17-mečius
Krašto apsaugos ministerija siūlo nuo šių metų visų 17 metų sulaukusių jaunuolių pirminę sveikatos patikrą atlikti elektroniniu būdu, naudojantis nekarinių sveikatos priežiūros įstaigų turima ir pačių asmenų pateikta informacija...
-
Vilnius kviečia švęsti savo 702-ąjį gimtadienį
Šeštadienio (sausio 25-osios) vidurdienį, pasitinkant miesto gimtadienį, Rotušės aikštėje tradiciškai vyks Vilniaus vėliavų pakėlimo ceremonija. Vilniečiai ir miesto svečiai kviečiami į iškilmingą renginį ...
-
Asanavičiūtė: šitas Trumpo įsakas gali tiesiogiai paveikti lietuvius
JAV prezidentas Donaldas Trumpas savo kadenciją pradėjo išleidęs daugybę vykdomųjų įsakų, tarp kurių – ir prieštaringai vertinamas sprendimas, kuriuo siekiama panaikinti JAV pilietybės teisę visiems Amerikoje gimusiems asmenims. ...