Dargevičius: Kauno verslams 2024-ieji buvo sudėtingi, tačiau gyvenimas tik gerėja (interviu)

2024-aisiais Kauno regiono verslai turėjo prisitaikyti prie vis dar aiškaus stabilumo nesuteikiančios geopolitinės situacijos. Taip pat ieškoti būdų, kaip mažinti sąnaudas, išlaikyti darbuotojus, tačiau verslininkai pastebi – nepaisant kylančių iššūkių, Kaune galima auginti verslus bei gerinti gyvenimo kokybę.

Permainingi metai

Kauno prekybos, pramonės ir amatų rūmų (KPPAR) prezidentas Zigmantas Dargevičius pažymėjo, kad 2024-ieji verslams buvo permainingi, tačiau Kaune gyvenimas tik gerėja.

„Kaune galima gyventi gerai. Norėčiau pasakyti, kad Lietuvoje, ypač Kaune, gyvenimas žymiai gerėja. „The Economist“ reitinge, vertinančiame, kaip 2024-aisiais sekėsi pasaulio turtingiausioms EBPO priklausančioms valstybėms, Lietuva, aplenkė beveik 30 šalių ir užėmė aštuntą vietą. Kaunas pagal darbo užmokesčio vidurkį aplenkė Rygą. Tai iškalbingi skaičiai“, – pastebėjo Z. Dargevičius.

Visgi verslams pernai teko taikytis prie pokyčių ir neapibrėžtumo. Metai buvo sėkmingi pramonės sektoriuje, ypač susijusiame su aukštosiomis technologijomis ir eksportu, elektronikos ir maisto pramonėje. „Statybų sektoriaus ir nekilnojamojo turto vystymo įmonės Kaune jautė rinkos lėtėjimo poveikį. Kitų sektorių padėtis – prastesnė. Keletas tekstilės įmonių bankrutavo, besitęsiantis turizmo lėtėjimas, maitinimo sektorius patyrė iššūkių“, – apžvelgė KPPAR prezidentas.

Pasak Z. Dargevičiaus, augančios sąnaudos, darbuotojų trūkumas lydėjo verslus, tad vyko intensyvios jų paieškos tiek Lietuvoje, tiek ir užsienyje, nemažai investuota į automatizavimo procesus. Nerimą kėlė ir geopolitinė padėtis, dėl to investuotojai jautė įtampą.

Kaunas pagal darbo užmokesčio vidurkį aplenkė Rygą. Tai iškalbingi skaičiai.

„Galime pasidžiaugti, kad Kaunas sparčiai vystosi kaip inovacijų centras, pritraukdamas investicijų ir skatindamas technologinius pokyčius. Taip pat infrastruktūros projektais – verslo parkais ir moderniais biurais. Be to, galima džiaugtis, kad gyventojų perkamoji galia išlieka stipri“, – teigė Z. Dargevičius.

„KPPAR aktyviai prisideda prie šio proceso, remdami įmonių prisitaikymą prie rinkos iššūkių. Unikalūs projektai ir stipri verslo infrastruktūra pozicionuoja Kauną kaip patrauklią vietą verslui ir turistams. Investicijų skatinimas, pažangios technologijos ir bendradarbiavimas su tarptautiniais partneriais kuria stiprią ekonominę bazę regiono plėtrai“, – pridūrė pašnekovas.

Pasak Z. Dargevičiaus, 2024-ieji Kauno verslams buvo pažymėti inovacijų ir tarptautinio pripažinimo augimu. Štai „Continental“ ir „Hella“ toliau plėtė savo gamybos pajėgumus, stiprindami Kauno, kaip automobilių komponentų gamybos centro, pozicijas. Plėtėsi ir tokios įmonės kaip Norvegijos laivų gamintoja „Marex“, „Hollister“, „Ryanair“ ir kitos.

„Į Kauno laisvąją ekonominę zoną įsikėlė pasauliniai logistikos ir elektronikos gamybos tiekėjai, planuojantys sukurti šimtus naujų aukštos kvalifikacijos darbo vietų. Kauno Aleksoto inovacijų parkas atvėrė naujas verslo ir technologinių tyrimų galimybes, skatindamas bendradarbiavimą tarp mokslinių tyrimų institucijų ir privačių įmonių. Kaunas aktyviai vystė skaitmeninę infrastruktūrą ir inovacijų ekosistemą bendradarbiaudamas su universitetais“, – teigė Z. Dargevičius.

Pasak jo, Kaune yra tvari infrastruktūra, investicinė aplinka, inovacijų politika sudaro palankias sąlygas verslo plėtrai ir technologinėms inovacijoms, stiprina miesto ekonominį potencialą ir gyvenimo kokybę.

„Kaunas yra konkurencingas ekonominis centras, gebantis pritraukti tarptautinių investicijų ir plėtoti inovatyvią verslo aplinką. Visas Kauno vystymasis nukreiptas į ateities perspektyvą, kurioje susijungia pramonė, inovacijos, sporto infrastruktūra, kultūra ir mokslas. Čia nuolat gerinama sporto infrastruktūra, siekiant pritraukti tarptautinių renginių ir skatinti sveiką gyvenimo būdą“, – kalbėjo KPPAR prezidentas.

Ko tikisi verslas?

Z. Dargevičius tikina, kad 2025-ieji Kauno regione žada būti palankūs verslams dėl kelių priežasčių.

„Ekonominė padėtis gerėja, bendrojo vidaus produkto (BVP) augimas Lietuvoje įsibėgėja, o infliacija stabilizuojasi. Verslo plėtrą skatins ir didelės investicijos į infrastruktūrą. Verslai tikisi stabilumo, mažesnės biurokratinės naštos ir sklandesnio finansavimo, ypač smulkiajam ir vidutiniam verslui. Laukiama inovacijų skatinimo programų ir didesnio dėmesio tradicinėms verslo šakoms. Be to, skaitmeninė transformacija bus vienas pagrindinių prioritetų, todėl įmonės planuoja investuoti į IT sprendimus ir kibernetinį saugumą. Tikimasi, kad profesinio mokymo populiarumo augimas palengvins darbo rinkos problemas, mažindamas kvalifikuotų darbuotojų trūkumą“, – teigė KPPAR prezidentas.

Jis pažymėjo, kad 2025-aisiais iššūkių taip pat dar liks, nes vis dar jaučiamas darbuotojų trūkumas, verslai turės ieškoti būdų išlaikyti talentus.

„Verslo bendruomenė siekia glaudaus bendradarbiavimo su naujai išrinktu Seimu ir Vyriausybe, tikėdamasi racionalių mokesčių įstatymų ir mažesnės reguliacinės naštos. KPPAR išlieka aktyviais partneriais, skatinančiais dialogą tarp verslo ir valdžios institucijų. Tikimasi, kad 2025-ieji bus verslo plėtros ir investicijų metai, nepaisant tam tikrų ekonominių iššūkių“, – tikėjosi Z. Dargevičius.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Virga

Virga portretas
Taip,..... sudėtinga buvusį siuvimo fabriką paversti LOFTŲ karalyste...

Matom jaučiam neapgaus vata

Matom jaučiam neapgaus vata portretas
Garbanotoji su Ingrida pagerino žymiai gyvenima Lt

Bbd ant kauno

Bbd ant kauno portretas
Verslovų pezalai ir nieko daugiau. Neverta skaityt straipsnio
VISI KOMENTARAI 12

Galerijos

Daugiau straipsnių