- Reda Petrikaitė (LNK)
- Teksto dydis:
- Spausdinti
SEB bankas planuoja į vieną sujungti visus Baltijos šalyse veikiančius SEB, o būstinę iš Vilniaus perkelti į Taliną. Banko vadovė tikina, kad prie tokio sprendimo prisidėjo nestabili mokestinė aplinka Lietuvoje. Investuotojai ir verslininkai perspėja, kad tai aiškus ženklas, jog politikai su mokesčiais ilgiau taip žaisti nebegali, kitaip šalis virs finansiniu užkampiu. Lietuvos bankas tokio SEB žingsnio komentuoti kol kas nelinkęs, tačiau aiškina, kad tokios geros mokestinės aplinkos bankams dar reikėtų gerai paieškoti.
Prieš 24 metus Vilniaus bankas tapo švediško kapitalo SEB grupės nariu. 2008 metais pervadintas į SEB banką. Šiuo metu tai – vienas seniausių ir antras pagal dydį Lietuvoje veikiantis bankas. Jis per artimiausius dvejus metus bus sujungtas į vieną su kitais Baltijos šalyse.
„Sujungimas reiškia, kad tapsime didesniu, stambesniu banku, netgi, drįsiu pasakyti, didžiausiu Baltijos šalyse“, – teigė SEB banko Lietuvoje vadovė Sonata Gutauskaitė-Bubnelienė.
Ir gyventojai, ir verslas turėtų iš to išlošti, mat didesnis kapitalas reiškia daugiau galimybių pasiskolinti.
Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:
Tik štai banko būstinės Lietuvoje nebus, tik filialas.
„Analizuojami ir finansiniai aspektai, ir reguliaciniai, ir aplinkos, ir panašiai. Aišku, vienas iš aspektų yra ir mūsų verslo aplinkos vertinimas visose trijose šalyse“, – kalbėjo S. Gutauskaitė-Bubnelienė.
Banko būstinę nuspręsta perkelti į Taliną.
„Jokio oficialaus kreipimosi nesame gavę“, – informavo Lietuvos banko vadovas Gediminas Šimkus.
„Mano turimomis žiniomis, Estijos premjerai į Stokholmą važinėjo ne kartą ir mėgino susitarti, jog būstinė būtų perkelta į Taliną“, – sakė premjeras Gintautas Paluckas.
„Tie pokalbiai vyko. Kiek žinau, tiek latviai, tiek ir lietuviai, tiek ir estai intensyviai kalbėjosi su banko vadovybe“, – šnekėjo buvusi finansų ministrė Gintarė Skaistė.
„Tai yra labai stiprus signalas apie investuotojų požiūrį į Lietuvos rinką ir verslo aplinką Lietuvoje“, – teigė vyresnysis Investuotojų forumo analitikas Vilius Tamkvaitis.
Tiek verslas, tiek investuotojai aiškina, kad jei valdžia nenustos žaisti su mokesčių didinimu, Lietuva ilgainiui taps finansiniu užkampiu.
„Tiek visuomenėje, tiek politikoje bankai buvo ilgą laiką spardomi“, – tvirtino Lietuvos verslo konfederacijos prezidentas Andrius Romanovskis.
D. Labučio / ELTOS nuotr.
„Politinis nenuspėjamumas vienareikšmiškai prisidėjo prie šio sprendimo rinktis Estiją, o ne Lietuvą“, – įsitikinęs V. Tamkvaitis.
„Laikinas pelno mokestis padidintas tapo nuolatiniu, solidarumo mokestis, kuris bankams nukrito ant galvos staiga ir netikėtai, turėjo būti laikinas, bet buvo pratęstas“, – aiškino A. Romanovskis.
Nors Lietuvos bankas kol kas susilaiko nuo platesnių komentarų, nemano, kad dėl sprendimo kalta nenuspėjama mokestinė aplinka.
„Mano manymu, reta jurisdikcija, kuri yra taip palanki finansų sektoriaus plėtrai, įskaitant bankus. Pelnas ir pelningumas Lietuvoje yra toks, jog kartais nejauku įvardyti skaičius“, – kalbėjo Lietuvos banko vadovas Gediminas Šimkus.
„Nesikalbėjimo arba nesuvokimo, kad bankai, nepaisant to, kad tikriausiai turime daug kritikos bankams, yra ašinė, kertinė ekonominė struktūra Lietuvoje“, – pabrėžė A. Romanovskis.
Didelės tragedijos nemato ir prezidentas, pats 18 metų dirbęs SEB banke. Apie dešimtmetį – vyriausiuoju ekonomistu ir banko prezidento patarėju.
„Nematau čia kažkokios ypatingos dramos ir Lietuvos ekonomika, kaip žinote, šiuo metu Baltijos valstybių kontekste atrodo kaip žvaigždė“, – sakė prezidentas Gitanas Nausėda.
Lietuvos ekonomika, kaip žinote, šiuo metu Baltijos valstybių kontekste atrodo kaip žvaigždė.
Bankas, tapęs filialu, mokesčius ir toliau mokės Lietuvoje. Tačiau susijungus su Latvija ir Estija, visi SEB banke laikomi pinigai bus laikomi Estijoje ir draudžiami Estijos indėlių draudimu. Tai reiškia, kad Lietuva turės mažiau pinigų kompensuoti indėlius, jei kuris nors čia veikiantis bankas bankrutuotų.
„Jei tarp medžių matytume mišką, matytume, kad per paskutinius 5 metus Lietuvoje atsirado ne vienas naujas bankas, įskaitant ir „Commerzbank“ atstovybės atsidarymą šią savaitę“, – komentavo G. Šimkus.
„Įsivaizduoti, kad čia vienas išeina ir mes dabar priviliosime naujų. Taip neveikia. Jeigu tas vanduo mūsų vonioje yra kažkoks šaltas ar drumzlinas, tai jis šaltas ir drumzlinas visiems“, – šnekėjo V. Tamkvaitis.
Premjeras Gintautas Paluckas aiškina, kad prieš savaitę kalbėjosi su švedais. Nors pokalbis ir nebuvo sėkmingas, o sprendimas jau priimtas, G. Paluckas esą dar žada pakovoti.
„Turime įvairių priemonių. Ir botagėlį, ir morką – pamėginti galime įtikinti vis tik tai ir paspausti SEB likti Lietuvoje“, – įsitikinęs premjeras.
A. Ufarto / ELTOS nuotr.
SEB bankų susijungimui Baltijos šalyse su pagrindine būstine Taline Lietuvos bankas dar turi išduoti leidimą. Situaciją ketina vertinti, kai tik gaus oficialų kreipimąsi.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Skrydis į niekur: tūkstantis savanorių testuoja naująjį Vilniaus oro uosto terminalą
Vilniaus oro uoste vyksta naujojo išvykimo terminalo masinis testavimas, kuriame dalyvauja daugiau kaip 1 tūkst. savanorių. ...
-
Teismo verdiktas: Susisiekimo ministerijai teks mokėti didžiulę baudą2
Konkurencijos tarybos Susisiekimo ministerijai 2023 metais skirta 40,53 tūkst. eurų bauda dėl apribotos prieigos prie viešosios geležinkelių infrastruktūros ir konkurencijos buvo pagrįsta, nutarė Regionų administracinis teismas. ...
-
Žiniasklaida: baltarusiškas trąšas gabenusi bendrovė pradėjo arbitražo bylą prieš Lietuvą4
Lietuvos piliečiui Igoriui Udovickiui per tarpininkus priklausanti įmonė „Hasenberg“ pradėjo tarptautinį arbitražą prieš Lietuvą. Tai portalui lrt.lt patvirtino Susisiekimo ministerija. LRT duomenimis, bendrovė siekia prisiteisti 15...
-
Po finansinių įstaigų skandalų LB akiratyje – ne tik komerciniai bankai: pranešė, ką tikrins
Lietuvos bankas (LB) šiais metais ketina atlikti iki 30 jo prižiūrimų finansų įstaigų patikrinimų. ...
-
„LTG Cargo“ atskleidė, ką darys su rusiško žymėjimo vagonais
Siekdama galutinai desinchronizuoti Lietuvos geležinkelių sistemą nuo Rusijos, valstybės grupės „Lietuvos geležinkeliai“ (LTG) krovinių pervežimo bendrovė „LTG Cargo“ iki 2026 m. ketina visus aktyviai naudojamus vagonus perregi...
-
„Fintech“ paslaugomis naudojasi kas trečias lietuvis, dar 19 proc. ketina išbandyti1
36 proc. lietuvių naudojasi „fintech“ įmonių paslaugomis, tai parodė asociacijos „Fintech Hub LT“ užsakymu „Spinter tyrimai“ atlikta apklausa. Dažniausiai tokiomis paslaugomis naudojasi 18–45 metų amžiaus gyven...
-
Paukštys pratrūko: skleidžiamas šmeižtas
Viešojoje erdvėje pasklidus informacijai, kad „Teltonikos“ prekių vis dar galima įsigyti Rusijoje ir Baltarusijoje veikiančiuose interneto portaluose, įmonių grupės įkūrėjas Arvydas Paukštys tvirtina – jau nuo 2022 m. ...
-
Dėl sukčių atakos užblokavo dalį „Akropolio“ dovanų kortelių: štai ką reikia daryti jų turėtojams
Dovanų kortelių platinimo bendrovė „Gera dovana“ nustatė, kad į jos partnerių savitarnos portalą per darbuotojo paskyrą nuotoliniu būdu įsilaužę nežinomi asmenys neteisėtu būdu nukopijavo dalį išplatintų „Akropolio&ldq...
-
Lietuvos oro uostų užmojai: žada patuštinti „kišenes“
Tris oro uostus valdanti valstybės įmonė Lietuvos oro uostai (LTOU) šiemet į plėtrą investuos 58 mln. eurų, skelbia LTOU. ...
-
Didžiausią Lietuvos medicinos įstaigų tinklą perka suomiai2
Privataus kapitalo fondo „INVL Baltic Sea Growth Fund“ valdomą medicinos įstaigų tinklą „InMedica grupę“ perka Suomijos socialinės ir sveikatos priežiūros įstaiga „Mehilainen“. ...