Savivaldai numatoma perduoti apie 800 km valstybinių kelių

Seimui antradienį ketinant priimti sprendimą ir leisti iš Kelių priežiūros ir plėtros programos (KPPP) daugiau lėšų skirti savivaldybių perimtų valstybinių kelių priežiūrai, prezidento atstovas sako, jog rajonų kelių fondas padidėtų vidutiniškai po 16 kilometrų. 

„Vidutiniškai kiekvienai savivaldybei tenka apie 16 km kelių“, – antradienį Seimo Ekonomikos komitete, svarsčiusiame  Kelių įstatymo pataisas, teigė prezidento vyriausiais patarėjas aplinkos ir infrastruktūros klausimais Ramūnas Dilba.

Pasak jo, savivaldai 2026 metais numatoma perduoti apie 800 km valstybinių kelių. 

Dabar Lietuvoje yra 21 tūkst. km valstybinės reikšmės kelių, jiems kasmet skiriama 360 mln. eurų.

Per dvejus metus dešimtadaliu padidinus vietinės reikšmės keliams skiriamo KPPP biudžeto dalį – nuo 33 proc. iki 43 proc., visoms savivaldybėms papildomai tektų apie 54 mln. eurų.

Ekonomikos komitetas, be kita ko, atmetė „valstiečio“ Valiaus Ąžuolo siūlymą, kad valstybinių kelių perdavimas savivaldai galimas abipusiu savivaldybės ir bendrovės „Via Lietuva“ sutikimu.

Vidutiniškai kiekvienai savivaldybei tenka apie 16 km kelių.

Pasak jo, pataisa garantuotų, kad miestų ir miestelių teritorijose esančių rajoninių kelių ruožai būtų prižiūrimi efektyviai: „Kad nebūtų sukeltas chaosas keliuose.“ 

Komitetas taip pat atmetė Seimo Teisės departamento siūlymą inicijuoti KPPP finansavimo įstatymo antikorupcinį vertinimą. Konservatorius Arvydas Anušauskas sakė, kad toks vertinimas galėtų būti atliktas ir priėmus įstatymą, tačiau komitetas tam nepritarė.

Seimas antradienį balsuos dėl prezidento Gitano Nausėdos iniciatyvos šalies keliams skiriamas lėšas savivaldybėms paskirstyti pagal nuolatinių gyventojų skaičių ir kelių ilgį.

Prezidentas tikisi, kad savivaldybėms perimant valstybinės reikšmės rajoninius kelius miestų ir miestelių teritorijose palengvės šaligatvių, viešojo transporto stotelių įrengimas, dėl pasikeitusio kelių statuso atpigs jų rekonstrukcijos kaštai, bus galima atlikti daugiau tvarkybos projektų. 

Vyriausybė savo išvadoje atkreipė dėmesį, kad įgyvendinant tokias pataisas būtinas dukart didesnis tvarus kelių finansavimas nei skiriamas iki šiol.

Pataisos, be kita ko, savivaldybėms duoda daugiau laiko – iki 2027 metų – įregistruoti savo kelius. Dabar numatyta, kad tai turėjo būti padaryta iki 2025-ųjų.  



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių