- LNK inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Antradienis buvo paskutinė diena savarankiškai dirbantiems atsiskaityti „Sodrai“ už privalomąjį sveikatos draudimą (PSD), jeigu nemokėjo už jį per pandemiją.
COVID-19 pandemijos metus grožio salono vadovė Brigita prisiminė su nerimu.
„Buvo tokia nežinomybė, maksimaliai stengėmės apsaugoti ir save, ir klientus. Iššūkiai kaip organizuoti darbą, kad valymas būtų užtikrintas, sauga užtikrinta. Visi šie iššūkiai ir, aišku, nedarbas“, – šnekėjo ji.
Tačiau tąkart „Sodra“ padarė išimtį ir leido nemokėti (PSD).
„Ši galimybė buvo skirta visiems savarankiškai dirbantiems žmonėms. Nepriklausomai nuo to, ar jie laikinai neturėjo darbo, ar jie tęsė veiklą, į tai nebuvo žiūrima, tiesiog, PSD įmokos nebuvo kiekvieną mėnesį priskaitomos“, – aiškino „Sodros“ atstovė Malgožata Kozič.
Dabar pandemija – praeityje. Į Brigitos grožio saloną užsuka vis daugiau žmonių ne tik pasigražinti, bet ir pailsėti.
Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:
Deja, pačiai Brigitai atsipalaiduoti nelengva – pečius prislėgė papildomi mokesčiai.
„Atsidariusi „Sodros“ puslapį, pildant motinystės išmokos formą, nustebau, kodėl mano sąskaitoje yra parašyta skola“, – šnekėjo Brigita.
Pasirodo, karantinas ėjo, o skola už laikinai nemokamą PSD fondą kapsėjo toliau. Po karantino „Sodra“ davė gyventojams dvejus metus susimokėti nemokėtas einamąsias PSD įmokas ir antradienį buvo paskutinė diena.
„Kai pasibaigė karantinai, pandemija, dar tęsėsi ekstremali situacija, ji buvo paskelbta Lietuvoje iki 2022 metų balandžio pabaigos. Štai dabar, šiais metais, antradienį sueina dveji metai“, – kalbėjo „Sodros“ atstovė.
Verslininkė Brigita „Sodrai“ skolinga buvo beveik 200 eurų. Juos sumokėti laiku spėjo, tačiau, anot jos, piktina ne pats mokestis.
„Tiek laiko apie tai nežinojome, komunikacijos tikrai trūko iš pačios „Sodros“, – pabrėžė Brigita.
„Sodrą“ bara ir ekonomistai, esą galbūt komunikuota ir buvo, tačiau laikotarpis, per kurį galiojo ši lengvata, ryškiai per ilgas.
„COVID-19 laiku tai buvo tam tikras palengvinimas, bet vėliau jis prisideda prie to, kad į jį verslas nebeatsižvelgia priimdamas savo tolimesnius sprendimus. Tų kaštų jie nebekontroliuoja ir nebereguliuoja“, – nurodė VU ekonomikos ir verslo administravimo fakulteto docentas Algirdas Bartkus.
Skolininkai – daugiau nei 100 tūkst. Lietuvos gyventojų. Didžioji dalis jų iki šios dienos skolos buvo negrąžinę.
„Taip yra psichologiškai, kad atidedame daugelį dalykų paskutinei minutei ir matome, kad dar virš 70 tūkstančių žmonių turi nesumokėtų įmokų“, – kalbėjo M. Kozič.
Jeigu skola yra atidėta, žmogus yra laikomas apdraustu.
Maksimali nesumokėta PSD įmokų suma vienam žmogui gali siekti beveik 700 eurų. Ekonomistai net ima abejoti, ar išvis savarankiškai dirbančių žmonių dauguma pajėgūs susimokėti tokias skolas iškart?
„Didelė dalis individualia veikla besiverčiančių žmonių yra visokie kurpiai, amatininkai, kuriems kelių šimtų eurų įsipareigojimas gali būti skausmingas, nes žmogus tikrai negyvenantis prabangoje, reikia išlaikyti šeimą ir panašiai“, – teigė A. Bartkus.
Tie, kurie skolos negrąžins, praras sveikatos draudimą. Tada, prireikus skubios gydytojo pagalbos, kompensuojamų vaistų gaus tik susimokėję iš savų santaupų.
Tiesa, „Sodra“ žada, kad tie, kurie neišgali susimokėti iškart nuo trečiadienio – gegužės 1 dienos – galės pateikti prašymą dėl šių įmokų įsiskolinimo sumokėjimo atidėjimo.
Žinoma, tokia galimybė įmanoma ne visiems – įsiskolinimą atidėti galima tik jei skolos suma didesnė nei 125 eurai ir besikreipiantis žmogus kitų atidėtų skolų „Sodrai“ neturi.
„Jeigu skola yra atidėta, žmogus yra laikomas apdraustu. Jeigu jis kreipėsi ir pasakė: „dabar neturiu galimybės sumokėti, bet susitarkime“, – aiškino M. Kozič.
„Sodra“ primena ir toliau nepamiršti kas mėnesį sumokėti PSD. 2024 metais įmoka mokama nuo minimalios mėnesio algos yra 64,50 euro per mėnesį.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Į Turto banko rankas pateko 682 objektai – tarp jų ir vadinamieji Seimo garažai
Praėjusias metais Turto banko rankas pateko 682 turto objektai, kurie buvo perimti iš valstybės įstaigų, paveldėti valstybės ar perimti likvidavus įmones. Į bendrą turto objektų skaičių įeina ir 178 pastatai bei patalpos, kuriuos Turto bank...
-
Ministrė: vidutiniškai tris mėnesius ieškoti darbo ir gauti pašalpą – normalu
Socialinės apsaugos ir darbo ministrė Inga Ruginienė pareiškė, kad kelis mėnesius nedarbo išmokas gaunantys žmonės nepiktnaudžiauja sistema – anot jos, vidutinis trijų mėnesių buvimo bedarbiu laikotarpis yra normalus. ...
-
Nacionalinis plėtros bankas ILTE paskelbė apie lengvatines paskolas: kam jos priklauso
Vidurio ir vakarų regione veikiančioms žemės ūkio produktų perdirbimo įmonėms bus suteikta iki 10 mln. eurų lengvatinių paskolų, skelbia nacionalinis plėtros bankas ILTE. ...
-
Budrys Rusijai įšaldytą turtą grąžinti siūlo su viena sąlyga
Lietuvos užsienio reikalų ministras Kęstutis Budrys sako, kad Vakarų įšaldytą Rusijos turtą būtų galima grąžinti mainais į Maskvos kompensacijas Ukrainai. ...
-
Ekspertai atvyko įvertinti Lietuvos ekonominę situaciją
Darbą Vilniuje pradeda Tarptautinio valiutos fondo (TVF) ekspertai, kurie šią savaitę vertins Lietuvos ekonominę situaciją ir perspektyvas. ...
-
Ruginienė: dabartinė pensija neatitinka oraus pragyvenimo standartų – bus pokyčių
Siekdama didinti pensijas, Vyriausybė ketina daugiau svorio suteikti individualiajai jos daliai, didinant dirbančiųjų paskatas kaupti, sako socialinės apsaugos ir darbo ministrė Inga Ruginienė. ...
-
Mačiulis: dabartinėmis sąlygomis geriau skolintis, o ne „deginti“ turimus rezervus
„Swedbank“ vyriausiojo ekonomisto Nerijaus Mačiulio manymu, dabartinėmis aplinkybėmis, kai yra poreikis sparčiai didinti gynybos finansavimą, geriau tai daryti skolinantis, o ne panaudojant užsienio valiutos ar socialinius rezervus. Pasak eks...
-
Lietuviai kelionėms negaili ir penkiaženklės sumos: kokios šių metų turizmo tendencijos?
Kaip lietuviai keliaus šiemet ir kokios šių metų turizmo tendencijos? Kelionių ekspertai sako, kad toliau populiarėja tolimi kraštai, tokie kaip Vietnamas, Šri Lanka ir Tailandas. Taip pat pastebimas vidutinės keliautojo i&scar...
-
2024-ieji restoranų verslui buvo nuostolingi: apyvartos smukimo mastai stulbina
Mažmeninės prekybos įmonių apyvarta 2024 metais, palyginti su 2023-aisiais, augo 4,7 proc. ir siekė 19,5 mlrd. eurų (pašalinus darbo dienų skaičiaus įtaką, be PVM), pirmadienį skelbia Valstybės duomenų agentūra. ...
-
Vyriausybėje – siūlymas laikinai stabdyti antro vėjo parko Baltijos jūroje aukcioną
Vyriausybė sieks laikinai stabdyti antrojo 700 megavatų (MW) strateginio vėjo parko Baltijos jūroje rangos darbų konkursą. ...