- Paulius Viluckas, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Šią savaitę įsigaliojus kai kurioms Mobilumo paketo nuostatoms, Lietuva ruošia skundą Europos Sąjungos Teisingumo Teismui (ESTT) dėl šaliai ir kitoms Rytų bei Centrinės Europos valstybėms nepriimtino vežėjų veiklą reglamentuojančio paketo.
Susisiekimo ministras Jaroslavas Narkevičius, ketvirtadienį susitikęs su vežėjų atstovais, pranešė, kad skundas jau yra ruošiamas, tik kol kas nesutarta, ar Lietuva jį teiks kartu su kitais Mobilumo paketo oponentais.
„Mes iki šiol darėme įvairius veiksmus, kad to (Mobilumo paketo įsigaliojimo – BNS) nebūtų. Bet mes sakėme, kad jeigu būtų priimtas, mes ruošiamės būtent apskundimui ir dabartiniu metu vykdomas šitas veiksmas“, – žurnalistams ketvirtadienį sakė J. Narkevičius.
Pasak jo, rugsėjo pradžioje Vyriausybė planuoja priimti sprendimą dėl skundo teikimo, tuomet Teisingumo ministerijai bus pavesta paruošti skundą.
Ministro teigimu, kol kas anksti detalizuoti, kokiais argumentais remiantis skundus teiks kiekviena prieštaraujanti šalis.
„Norėčiau, kad būtume kantrūs, nes tai priklauso nuo taktinių sprendimų, ar tai bus vienas, ar atskirų valstybių skundas. Šiai dienai linkstama, kad būtų atskirų“, – sakė ministras.
Anot susitikimo dalyvių, kai kurios Mobilumo paketo nuostatos įsigaliojo jau šią savaitę, pavyzdžiui, privalomas poilsis ne vilkiko kabinoje.
J. Narkevičius teigė, kad atsižvelgiant į koronaviruso plitimą, šiuo metu nakvynė vilkiko kabinoje yra priimtiniausias variantas.
„Šitoje situacijoje nakvynė vilkiko kabinoje yra priimtiniausias variantas, nes dar atsižvelgėme į tai, kad ES infrastruktūra dar nėra pritaikyta, kad būtų galima saugiai ir patogiai vairuotojams ilsėtis“, – teigė J. Narkevičius.
„Viešbučių situacija yra sudėtinga, jų mažiau. Antras dalykas, viešbučių savininkai nelabai palankiai žiūri į vairuotojus dėl COVID-19“, – pridūrė jis.
Pasak Tarptautinio transporto ir logistikos aljanso valdybos pirmininkės Agnės Margevičiūtės, pandemijos kontekste būtina bent jau laikinai atšaukti įpareigojimą vairuotojams ilsėtis ne kabinose.
„Turėtų būti kreipiamasi į ES institucijas, kad bent laikinai būtų atidėtos tos nuostatos, kurios įsigaliojo šiandien (ketvirtadienį – BNS), kol nepagerės situacija, susijusi su COVID-19 pandemija“, – sakė A. Margevičiūtė.
„Mes susiduriame su tokiais dalykais kaip viešbučių paslaugų sumažėjimas, jis yra kritęs apie 30 proc. ir dėl ekonominių priežasčių, kurios yra COVID-19 pasekmės. Taip pat, tiesiog yra nenoras priimti visiškai nepažįstamų asmenų, trečiųjų šalių piliečių, nes jie yra vertinami labai atsargiai dėl pandemijos“, – komentavo vežėjų atstovė.
Taisyklės dėl vairuotojų poilsio įsigaliojo praėjus 20-čiai dienų po to, kai naujasis teisės aktas buvo paskelbtas oficialiai. Tuo metu kai kurios kitos kontraversiškos taisyklės – dėl vairuotojų komandiravimo bei privalomo vilkikų grąžinimo į registracijos šalį – įsigalios praėjus 18-ai mėnesių nuo jo paskelbimo.
Europarlamentaras, transporto komiteto pakaitinis narys Petras Auštrevičius dar birželį sakė, kad tikimasi grupinio valstybių ieškinio ESTT dėl Mobilumo paketo.
P. Auštrevičius ir kiti europarlamentarai, daugiausia iš rytinių ir centrinių ES šalių, birželį prieš balsavimą transporto komitete siūlė 86 skirtingas pataisas, tačiau jos visos buvo atmestos. Mobilumo paketą Europos Parlamentas priėmė liepą.
Paketą daugiausiai palaiko senosios ES narės iš Europos vakarų, pavyzdžiui, Vokietija ir Prancūzija.
Bene daugiausiai diskusijų sulaukia nuostata, įpareigojanti vilkikus periodiškai grąžinti į jų registracijos šalį. Naujų taisyklių iniciatoriai sako, kad tai padės kovoti su fiktyviomis vežėjų įmonėmis, kai jos, siekdamos sumažinti kaštus, steigiamos vienur, o veiklą vykdo visai kitur.
Rytų europiečiai teigia, kad nauja tvarka išstums periferijos šalių transporto kompanijas iš rinkos ir padidins taršą keliuose.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Siūlo griežčiau kontroliuoti gydymo įstaigas, didinti baudas
Galimybes piktnaudžiauti kontroliuojant valstybinių lėšų panaudojimą gydymo įstaigose nustačiusi Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) siūlo dažniau taikyti atsakomybę, griežtinti baudas. ...
-
Į Turto banko rankas pateko 682 objektai – tarp jų ir vadinamieji Seimo garažai
Praėjusias metais Turto banko rankas pateko 682 turto objektai, kurie buvo perimti iš valstybės įstaigų, paveldėti valstybės ar perimti likvidavus įmones. Į bendrą turto objektų skaičių įeina ir 178 pastatai bei patalpos, kuriuos Turto bank...
-
Ministrė: vidutiniškai tris mėnesius ieškoti darbo ir gauti pašalpą – normalu
Socialinės apsaugos ir darbo ministrė Inga Ruginienė pareiškė, kad kelis mėnesius nedarbo išmokas gaunantys žmonės nepiktnaudžiauja sistema – anot jos, vidutinis trijų mėnesių buvimo bedarbiu laikotarpis yra normalus. ...
-
Nacionalinis plėtros bankas ILTE paskelbė apie lengvatines paskolas: kam jos priklauso
Vidurio ir vakarų regione veikiančioms žemės ūkio produktų perdirbimo įmonėms bus suteikta iki 10 mln. eurų lengvatinių paskolų, skelbia nacionalinis plėtros bankas ILTE. ...
-
Budrys įšaldytą turtą Rusijai siūlo grąžinti su viena sąlyga
Lietuvos užsienio reikalų ministras Kęstutis Budrys sako, kad Vakarų įšaldytą Rusijos turtą būtų galima grąžinti mainais į Maskvos kompensacijas Ukrainai. ...
-
Ekspertai atvyko įvertinti Lietuvos ekonominę situaciją
Darbą Vilniuje pradeda Tarptautinio valiutos fondo (TVF) ekspertai, kurie šią savaitę vertins Lietuvos ekonominę situaciją ir perspektyvas. ...
-
Ruginienė: dabartinė pensija neatitinka oraus pragyvenimo standartų – bus pokyčių
Siekdama didinti pensijas, Vyriausybė ketina daugiau svorio suteikti individualiajai jos daliai, didinant dirbančiųjų paskatas kaupti, sako socialinės apsaugos ir darbo ministrė Inga Ruginienė. ...
-
Mačiulis: dabartinėmis sąlygomis geriau skolintis, o ne „deginti“ turimus rezervus
„Swedbank“ vyriausiojo ekonomisto Nerijaus Mačiulio manymu, dabartinėmis aplinkybėmis, kai yra poreikis sparčiai didinti gynybos finansavimą, geriau tai daryti skolinantis, o ne panaudojant užsienio valiutos ar socialinius rezervus. Pasak eks...
-
Lietuviai kelionėms negaili ir penkiaženklės sumos: kokios šių metų turizmo tendencijos?
Kaip lietuviai keliaus šiemet ir kokios šių metų turizmo tendencijos? Kelionių ekspertai sako, kad toliau populiarėja tolimi kraštai, tokie kaip Vietnamas, Šri Lanka ir Tailandas. Taip pat pastebimas vidutinės keliautojo i&scar...
-
2024-ieji restoranų verslui buvo nuostolingi: apyvartos smukimo mastai stulbina
Mažmeninės prekybos įmonių apyvarta 2024 metais, palyginti su 2023-aisiais, augo 4,7 proc. ir siekė 19,5 mlrd. eurų (pašalinus darbo dienų skaičiaus įtaką, be PVM), pirmadienį skelbia Valstybės duomenų agentūra. ...