- LNK inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Nuo sausio pirmosios daliai gyventojų brangsta šiukšlių išvežimas. Pasikeitus kainodarai, vilniečiams komunalinių atliekų rinkliava padidės keliais eurais, tačiau yra ir tokių miestų, kur kainos augimas bus ženklus, ypač pasijaus tiems, kurie iki šiol nerūšiuoja. Kodėl kaina kyla ir ar užteks argumentų, kad gyventojai nesipiktintų?
Prie pagrindinės eglės suvalgius skanėstus ir pasimėgavus karštais gėrimais, pakuotės keliauja į šiukšliadėžes, bet būna ir taip, kad šiukšlių piramidė jau veržiasi pro kraštus, o skanėstai toliau vartojami, tad atliekos mėtosi aplink.
Vaizdelis nešventiškas, kaip ir žinia, jog nuo Naujųjų metų Vilniuje brangsta komunalinių atliekų tvarkymas.
„Vidutiniškam plotui, jeigu imtume daugiabučio butą, jo savininkui kitais metais rinkliava augs daugiau nei 3 eurai, individualaus namo savininkui – virš 5 eurų“, – šnekėjo Vilniaus atliekų tvarkymo poskyrio vedėja Eglė Bernotavičienė.
„Nedidelis didėjimas, už 3 eurus mes vieną kartą nusiperkame kavos, o mes čia kalbame apie rinkliavos padidėjimą visiems kalendoriniams metams“, – kalbėjo AP atliekų politikos grupės vyriausioji patarėja Greta Česnaitytė.
Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:
„Kaina didėja, nors paslaugos kokybė niekaip nesikeis“, – teigė Vilniaus tarybos narys Aleksandras Nemunaitis.
Koks dabar metinis rinkliavos mokestis?
„Butas moka apie 51 eurą, čia imame 60 kvadratinių metrų“, – sakė E. Bernotavičienė.
O individualūs namai – apie 100 eurų. Pabrangimas neaplenks ir verslo.
„Kas pusmetį mes grįžtame prie to klausimo, kaip reikės iškomunikuoti, kodėl kaina didėja, mes čia visi draugiškai pastrigsime“, – nurodė A. Nemunaitis.
A. Nemunaitis sakė, kad paradoksas, jog kaina auga, kai žmonės vis daugiau įdeda savo triūso ir prisideda prie rūšiavimo.
„Kiti turi po 4–6 kibirėlius dėl to, kad padedame rūšiuoti ir tikime tuo, kad yra kažkokia žiedinė ekonomika, tos atliekos yra apdirbamos. Norėtųsi, kad įdėjus darbo, pagal ekonomikos dėsnius, kaina turėtų kristi“, – tvirtino A. Nemunaitis.
„Regioninės kainos įvedimas lemia pokyčius rinkliavoje“, – aiškino E. Bernotavičienė.
Kitaip tariant, regioninę kainą nustatys valstybė.
Negalime teigti, kad savivaldybės prastai atlikdavo savo pareigą, tačiau pagrindinis klausimas, kodėl atliekų tvarkymo kaštai regionuose skyrėsi taip ženkliai?
„Šitas procesas naujas tiek mums, tiek rinkos dalyviams“, – tikino VERT tarybos narys Matas Taparauskas.
Įsigaliojus naujai sistemai, rinkliava bus reguliuojama dviejų institucijų – VERT ir savivaldybės.
„Tai yra skaidrumas, kad matytume, kokios sąnaudos yra patiriamos regioniniuose atliekų tvarkymo centruose“, – kalbėjo G. Česnaitytė.
„Negalime teigti, kad savivaldybės prastai atlikdavo savo pareigą, tačiau pagrindinis klausimas, kodėl atliekų tvarkymo kaštai regionuose skyrėsi taip ženkliai?“ – šnekėjo VERT tarybos narys.
„VERT nurodymai yra pakeista tvarka siekiant neva suvienodinti regione kainas, bet jos tikrai bus skirtingos. Nėra iki galo aišku, iš ko dabar realiai kyla ta savikaina“, – tikino A. Nemunaitis.
VERT tikslina, jog jie nustato tik komunalinių atliekų sutvarkymo kainas, o surinkimo, vežimo, sistemos administravimo – nereguliuos.
„Iš atliekų tvarkymo kainos pusės visuose regionuose kaštai didėja“, – teigė M. Taparauskas.
Brangimą aiškina taip.
„Pagrindinės priežastys yra taršos mokesčio pokytis ir atsiradęs atskirai surenkamų maisto atliekų tvarkymas, kuris papildomai kainuoja. Dabar turime didžiausią kainą Vilniuje, bet, pavyzdžiui, Alytuje didėjimas nėra ženklus – lyginant su 2022 metais, padidėja tik 12 proc.“, – nurodė VERT tarybos narys.
Panevėžyje pokyčiai palies tik privačiose valdose gyvenančius.
„Mes turime sąrašus, kokius konteinerius turi, nerūšiuojantiems keisis įmoka už komunalinių atliekų tvarkymą. Nuo sausio 1 d. gyventojai, kurie atliekų nerūšiuoja, sulauks 30 proc. didesnių sąskaitų“, – aiškino bendrovės „Panevėžio specialusis autotransportas“ atstovė Justina Indulytė.
Tie, kurie rūšiuos, jiems niekas nesikeičia. Tačiau nuostabą kelia tai, jog maždaug pusė privačių valdų vis dar nerūšiuoja. Dalis prisipažįsta – rūšiuoti pradeda tik pamokyti.
Kol kas daugiabučių gyventojai Panevėžyje daugiau nemokės.
„Mes skaičiuojame, nes nemokamų pietų nėra, už kiekvieną mūsų sprendimą moka atliekų turėtojai“, – teigė Aplinkos apsaugos skyriaus vedėja Radeta Savickienė.
Bet kauniečiai gali būti ramūs – už šiukšles brangiau mokėti nereikės.
„Miestas labai atsakingai organizuoja atliekų tvarkymo sistemas, neįrenginėja papildomų ir perteklinių įrenginių, kurie kainą keltų“, – tikino R. Savickienė.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
LB: valiutos atsargomis tiesiogiai finansuoti Vyriausybę draudžia ES sutartis
Lietuvai ketinant iki 2030-ųjų gynybai skirti gerokai didesnį finansavimą, o prezidentui Gitanui Nausėdai siūlant tai daryti panaudojant ir Lietuvos valiutos atsargas, Lietuvos bankas (LB) pareiškė, kad tiesiogiai iš šio šalt...
-
Paluckas: norintieji iki pensijos pasitraukti iš kaupimo turėtų susimokėti GPM
Premjeras Gintautas Paluckas iš esmės pritaria idėjai, kad iš pensijų kaupimo galima būtų pasitraukti bet kada. Visgi politikas priduria – norint tai padaryti iki pensinio amžiaus, reikėtų susimokėti gyventojų pajamų mokestį (GP...
-
„LTG Link“ traukiniai pernai pervežė 5,5 mln. keleivių
LTG grupės keleivių vežimo bendrovė „LTG Link“, preliminariais duomenimis, pernai pervežė daugiau nei 5,5 mln. keleivių. 5 mln. iš šių keleivių vyko traukiniais Lietuvoje – tai yra 330 tūkst. daugiau nei 2023 metais, p...
-
„airBaltic“ didins reisų skaičių tarp Vilniaus ir Amsterdamo
Oro bendrovė „airBaltic“ nuo kovo pabaigos pabaigos dvigubins skrydžių tarp Vilniaus oro uosto ir Amsterdamo skaičių, pranešė Lietuvos oro uostai. ...
-
Šadžius: tikrai nevardinsiu šaltinių, nes beprasmiška tą dabar daryti
Lietuvai planuojant iki 2030 metų gerokai padidinti gynybos finansavimą, o prezidentui Gitanui Nausėdai siūlant pasitelkti ir Lietuvos valiutos atsargas, finansų ministras Rimantas Šadžius teigia, kad dar per anksti įvardyti galimus naujus gynybo...
-
Premjeras dėl pensijų fondų turi kategorišką nuomonę: reikia pasitikėti žmonėmis
Vyriausybei svarstant, kokiomis sąlygomis leisti žmonėms anksčiau laiko pasitraukti iš antros pensijų pakopos, premjeras Gintautas Paluckas pasisako už galimybę žmogui pasitraukti bet kada, tačiau sumokant gyventojų pajamų mokestį (GPM), kur...
-
Paluckas išdėstė, iš kur galima paimti pinigų gynybai
Lietuvai planuojant iki 2030 metų gerokai padidinti gynybos finansavimą premjeras Gintautas Paluckas sako, kad tam būtų naudingas bendras Europos Sąjungos valstybių paskolų fondas. ...
-
Jau netrukus sulauksime pokyčių: kasoje grąža bus skaičiuojama kitaip
Nuo gegužės parduotuvės grąžą skaičiuos kitaip. Atsiskaitantiems grynaisiais nebeduos grąžos 1 ir 2 euro centų. Vietoj to kasos aparatai automatiškai apvalins bendrą pirkinių krepšelio sumą iki 0 arba 5. Prekybininkai pokyčiams jau ...
-
Degalų kainos: įvardijo veiksnius, dėl ko mokėsime daugiau
Naujieji metai atnešė naujas degalų kainas. Benzinas vidutiniškai pabrango 10 centų, o dyzelinas – 20 centų. Kilus kainoms, vairuotojai ieško būdų, kaip sutaupyti, praneša LNK. ...
-
Vyriausybė keičia skandalingą potvarkį
Vyriausybė trečiadienį pritarė Ekonomikos ir inovacijų ministerijos siūlymui sušvelninti buvusios Vyriausybės įvestus dvejopos paskirties prekių eksporto lėktuvais į trečiąsias šalis ribojimus. ...