- Gabrielė Grigošaitytė (LNK)
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Nuo gegužės parduotuvės grąžą skaičiuos kitaip. Atsiskaitantiems grynaisiais nebeduos grąžos 1 ir 2 euro centų. Vietoj to kasos aparatai automatiškai apvalins bendrą pirkinių krepšelio sumą iki 0 arba 5. Prekybininkai pokyčiams jau ruošiasi.
Senjoras Povilas neliūdi, kad 1 ir 2 centų monetų piniginėse liks mažiau.
„Nėra kur jų dėti. Už 1–2 centus nieko nenupirksi. Jeigu jų trūksta, tai irgi nieko negausi. Be to, tik užima vietą, gali pamesti“, – kalbėjo vilnietis Povilas.
Nuo gegužės 1 dienos Povilas, kaip ir kiti gyventojai, už prekes ir toliau galės atsiskaityti 1 ir 2 centų monetomis, bet kasose grąžos atgal jomis nebegaus.
Mažiau monetų reiškia pokyčius ir kasose. Bendra pirkinių krepšelio suma bus apvalinama.
„Aš, kaip pirkėjas, ateinu į parduotuvę, susirenku visas prekes: duoną, pieną, sūrį. Einu į kasą mokėti, kasininkas nuskenuoja visas prekes ir kasos aparatas automatiškai suskaičiuoja bendrą sumą ir tuomet pritaiko apvalinimą“, – naują tvarką aiškino Lietuvos banko grynųjų pinigų departamento specialistė Edita Lisinskaitė.
Ž. Gedvilos / BNS nuotr.
Prekybos tinklai jau ruošiasi grąžą skaičiuoti kitaip.
„Tiesiog bus atnaujinama programinė įranga, kuri skaičiuoja, sumuoja prekes, paskaičiuoja, kiek reikia duoti grąžos klientui“, – sakė „Lidl“ Korporatyvinių reikalų ir komunikacijos vadovas Antanas Bubnelis.
Tiesa, jei kasininkas pavargti gali, tai kasos aparatui klaidų daryti neleis.
„Kadangi tai bus nauja sistema, mes bet kokiu atveju ją testuosime iki paleidžiant klientui. Aktyviai seksime jos veiklą teisės aktams jau įsigaliojus“, – tikino „Iki“ atstovė Gintarė Kitovė.
Pratintis gali ir gyventojai. Jei suma baigsis 1, 2, 6 ar 7 centais, bus apvalinama į mažesnę pusę.
Jei pirkinių krepšelio suma baigsis 3, 4, 8 ar 9 centais – jau į didesnę pusę.
„Mokėjau 14 eurų ir 3 centus. Tai reiškia 2 centus pralaimiu, va tau ir apvalinimas. Pasitikėti ne visada galima“, – sakė vilnietis Povilas.
Bet vieną kartą į kišenę pardavėjams, kitą – jau pirkėjams.
„Eurobarometro“ apklausa rodo, kad prieštaraujančių gyventojų mažuma. Krepšelio apvalinimui pritaria 7 iš 10.
„Nemanytume, kad vartotojai praras. Jei bus labai išradingi, netgi išloš, savo krepšelį perdėliodami ir tiksliai susiskaičiuodami centus“, – kalbėjo Vartotojų aljanso viceprezidentas Rytis Jokubauskas.
Prekybininkai apie kitaip skaičiuojamą grąžą žada nurodyti ir čekiuose. O štai, turgavietėse teks pasitikėti.
„Ar turgavietės turės taikyti apvalinimą? Pagal įstatymą – taip, bet turgavietėse ir dabar dažnai sumą suapvalina pirkėjo naudai ir netgi ne 1, ne 2 centų tikslumu“, – teigė E. Lisinskaitė.
Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:
Kas atsiskaito kortele, mokėjimai išliks tikslūs iki cento, kaip ir dabar, jokio apvalinimo.
„Vidutiniškai apie 60 proc. mūsų klientų atsiskaito kortele. Jei kalbėsime apie savitarnos kasas, tai tas procentas yra dar didesnis“, – sakė G. Kitovė.
Kas užsigeis daugiau atsiskaityti kortele ir centais atsikratyti, gali ir nusivilti. Jau ir dabar daugiau nei 50 vienetų monetų prekybininkai turi teisę nepriimti. Kol kas praktikoje to netaiko, bet kaip bus ateityje – nežino.
Jeigu susidarys didesnė suma, galima bus atsiskaityti per kelis kartus.
„Jei pirkėjas moka grynais pinigais, mes priimame grynuosius pinigus. Jei norės už smulkią prekę sumokėti 10 monetų, tai ir sumokės“, – teigė A. Bubnelis.
„Tokių atvejų, kad atsineštų maišelį monetų, nepasitaiko. O jeigu ir pasitaiko, tai itin retai“, – tikino G. Kitovė.
„Jeigu susidarys didesnė suma, galima bus atsiskaityti per kelis kartus. Jei monetų skaičius bus didesnis, visą sumą galima išsikeisti Lietuvos banke“, – aiškino R. Jokubauskas.
Lietuva smulkiųjų kratosi ne pirmoji. Tiksliau, būtų jau aštunta euro zonos valstybė. Už akių užbėgo netgi Estija, 1 ir 2 centus apribojusi sausį.
„Tiek verslas, tiek gyventojai, tiek valstybė galėtų sutaupyti 4 mln. eurų. Gyventojai per metus pameta apie trečdalį milijono, valstybė monetų kaldinimui išleidžia pusę milijono. Dar lieka 3 mln. – sutaupymas verslui“, – kalbėjo E. Lisinskaitė.
Nuo euro įvedimo gyventojai jau pametė virš 2 mln. smulkių monetų.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
LB: valiutos atsargomis tiesiogiai finansuoti Vyriausybę draudžia ES sutartis
Lietuvai ketinant iki 2030-ųjų gynybai skirti gerokai didesnį finansavimą, o prezidentui Gitanui Nausėdai siūlant tai daryti panaudojant ir Lietuvos valiutos atsargas, Lietuvos bankas (LB) pareiškė, kad tiesiogiai iš šio šalt...
-
Paluckas: norintieji iki pensijos pasitraukti iš kaupimo turėtų susimokėti GPM
Premjeras Gintautas Paluckas iš esmės pritaria idėjai, kad iš pensijų kaupimo galima būtų pasitraukti bet kada. Visgi politikas priduria – norint tai padaryti iki pensinio amžiaus, reikėtų susimokėti gyventojų pajamų mokestį (GP...
-
„LTG Link“ traukiniai pernai pervežė 5,5 mln. keleivių
LTG grupės keleivių vežimo bendrovė „LTG Link“, preliminariais duomenimis, pernai pervežė daugiau nei 5,5 mln. keleivių. 5 mln. iš šių keleivių vyko traukiniais Lietuvoje – tai yra 330 tūkst. daugiau nei 2023 metais, p...
-
„airBaltic“ didins reisų skaičių tarp Vilniaus ir Amsterdamo
Oro bendrovė „airBaltic“ nuo kovo pabaigos pabaigos dvigubins skrydžių tarp Vilniaus oro uosto ir Amsterdamo skaičių, pranešė Lietuvos oro uostai. ...
-
Šadžius: tikrai nevardinsiu šaltinių, nes beprasmiška tą dabar daryti
Lietuvai planuojant iki 2030 metų gerokai padidinti gynybos finansavimą, o prezidentui Gitanui Nausėdai siūlant pasitelkti ir Lietuvos valiutos atsargas, finansų ministras Rimantas Šadžius teigia, kad dar per anksti įvardyti galimus naujus gynybo...
-
Premjeras dėl pensijų fondų turi kategorišką nuomonę: reikia pasitikėti žmonėmis
Vyriausybei svarstant, kokiomis sąlygomis leisti žmonėms anksčiau laiko pasitraukti iš antros pensijų pakopos, premjeras Gintautas Paluckas pasisako už galimybę žmogui pasitraukti bet kada, tačiau sumokant gyventojų pajamų mokestį (GPM), kur...
-
Paluckas išdėstė, iš kur galima paimti pinigų gynybai
Lietuvai planuojant iki 2030 metų gerokai padidinti gynybos finansavimą premjeras Gintautas Paluckas sako, kad tam būtų naudingas bendras Europos Sąjungos valstybių paskolų fondas. ...
-
Degalų kainos: įvardijo veiksnius, dėl ko mokėsime daugiau
Naujieji metai atnešė naujas degalų kainas. Benzinas vidutiniškai pabrango 10 centų, o dyzelinas – 20 centų. Kilus kainoms, vairuotojai ieško būdų, kaip sutaupyti, praneša LNK. ...
-
Vyriausybė keičia skandalingą potvarkį
Vyriausybė trečiadienį pritarė Ekonomikos ir inovacijų ministerijos siūlymui sušvelninti buvusios Vyriausybės įvestus dvejopos paskirties prekių eksporto lėktuvais į trečiąsias šalis ribojimus. ...
-
Latvijoje, Estijoje plinta dezinformacija apie sinchronizavimą, Lietuvoje to kol kas nėra
Latvijoje ir Estijoje pastarosiomis dienomis plintant dezinformacijai apie Baltijos šalių energetikos sistemos sinchronizavimą su kontinentinės Europos tinklais, Lietuvoje tokių atvejų kol kas nefiksuota. ...