- Parengta pagal pranešimą spaudai
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Pasaulyje, kuriame dažnai pabrėžiama technologijų svarba, akademiniai rezultatai ir išoriniai pasiekimai, dažnai pamirštame menines veiklas kaip būdą prakalbinti jaunimą ir padėti jaunoms asmenybėms atsiskleisti.
Patiria emocinių sunkumų
Lietuvos jaunimas savo emocinę sveikatą vertina kiek daugiau nei šešiais balais iš dešimties, rodo organizacijos „Gelbėkit vaikus“ rugsėjį pristatyti Lietuvos paauglių nuo keturiolikos iki aštuoniolikos metų apklausos rezultatai.
Kita „Jaunimo linijos“ užsakymu Lietuvoje vykdyta apklausa, atskleidė, kad net 83 proc. jaunų žmonių patiria emocinių sunkumų. Pasaulio banko ir STRATA atlikti tyrimų rezultatai – panašūs: jauniems žmonėms dažnai kyla įvairių emocinės sveikatos iššūkių, tačiau jie apie savo jausmus kalbėti dažnai nelinkę.
Ar meninės veiklos ir teatras gali būti tas raktas, suteikiantis jaunimui galimybę atrakinti save, tyrinėti savo tapatybę, ugdyti empatiją ir pasitikėjimą savimi?
Ima kristi kaukės
„Menas – puikus būdas supažindinti jaunus žmones su jų pačių jausmais, padėti juos suprasti ir išlaisvinti. Dirbant su jaunimu dažnai pradžioje matau daug užsisklendusių, pasislėpusių po kaukėmis jaunuolių, bet labai džiugu stebėti, kaip visa tai keičiasi, – per teatrines improvizacijas, vaidybos ir sceninės kalbos treniruotes kaukės ima kristi, atsiskleidžia autentiškumas“, – sako Lietuvos muzikos ir teatro akademijos (LMTA) dėstytoja doc. Rita Juodelienė.
Be to, meninės, ypač su teatru susijusios, veiklos – puikus būdas lavinti kritinį mąstymą.
„Teatras moko, kad problemos gali turėti daugiau nei vieną sprendimą, o klausimai – daugiau nei vieną atsakymą. Jaunuoliai kūrybos proceso metu mokosi įvertinti skirtingus požiūrius ir lavinti problemų sprendimo įgūdžius. Taip ugdomas jų gebėjimas kritiškai mąstyti, o tai yra labai svarbus įgūdis siekiant akademinės sėkmės ir orientuojantis gyvenime“, – teigia pedagogė.
Menas – puikus būdas supažindinti jaunus žmones su jų pačių jausmais, padėti juos suprasti ir išlaisvinti.
Kūrybiškas problemų sprendimas
Doc. R. Juodelienės teiginius patvirtina ir tyrimai. Remiantis Nacionalinio meno fondo (National Endowment for the Arts, JAV) ataskaita, moksleiviai, kurie įsitraukia į menines ir kultūrines veiklas, paprastai pasiekia geresnių akademinių rezultatų nei jų bendraamžiai.
Taip yra daugiausia dėl to, kad kultūra ne tik ugdo jaunimo pasitikėjimą savimi, bet ir skatina tokius įgūdžius kaip kritinė analizė ir kūrybiškas problemų sprendimas. Įsitraukdami į kūrybos procesus jaunuoliai kuria ir kritiškai įvertina kūrinio struktūrą, turinį ir emocinį poveikį, reflektuoja savo vidinį pasaulį. Tai padeda ugdyti stiprius argumentavimo įgūdžius ir kritinį mąstymą.
Mezgasi dialogas
Profesionalių aktorių duetas Virginija Kuklytė ir Šarūnas Gedvilas kartu su Britų taryba Lietuvoje vykdo menines ir edukacines veiklas jaunimui Šalčininkų rajone, kuriomis siekia skatinti kūrybiškumą, meninį tobulėjimą ir megzti dialogą tarp skirtingų bendruomenių.
„Veiklą vykdome jau dešimt metų. Organizavome dienos stovyklas, vėliau – įvairius edukacinius projektus. Visų mūsų veiklų tikslas – šviesti jaunimą: supažindinti su teatru, įdomiais kūrėjais, savo srities profesionalais. Skatiname jaunimą geriau pažinti save ir ugdyti kūrybiškumą, kuris labai reikalingas kiekvienam, nepriklausomai nuo karjeros pasirinkimų ateityje: ar būsi gydytojas, aktorius ar įmonės vadovas – tai vienodai svarbu“, – įsitikinusi V. Kuklytė.
Virginijai pritaria iš Š. Gedvilas. „Kultūrines veiklas organizuojame pasitelkdami pačias įvairiausias priemones: muziką, improvizaciją, vaidybą, dainavimą, poeziją, filosofiją, taip skatindami jaunos asmenybės individualumo paieškas. Stengiamės jaunimui padėti įveikti viešojo kalbėjimo ir scenos baimę, bet labiausiai pabrėžiame – svarbu nebijoti klysti, pasijuokti iš savo klaidų ir mokytis džiaugtis savo pasiekimais“, – teigia aktorius.
Subūrė vietos jaunimą
Šiemet V. Kuklytė, Š. Gedvilas, aktorių ansamblis „Degam“ ir Britų taryba Šalčininkų rajone organizavo tiriamojo meno projektą „Kalbantys jausmai“, kuriuo kvietė vietos jaunimą susiburti ir kurti eiles apie savo jausmus: viltis, norus, išgyvenimus, svajones ir baimes.
Projekto metu jaunuoliai dalyvavo kūrybinėse dirbtuvėse, kur mokėsi improvizacijos, teatrinės raiškos, retorikos, poezijos subtilybių, o „Degam“ aktoriai pagal jaunimo autorinę kūrybą sukūrė teatralizuotą koncertą, kurio premjera įvyko Šalčininkų kultūros centre.
Teatralizuotą koncertą „Kalbantys jausmai“ kūrė didžiulė komanda: režisierius Žilvinas Beniušis, aktoriai Š. Gedvilas, V. Kuklytė, Rokas Petrauskas, Saulė Emilija Rašimaitė, Artūras Dubaka, Justinas Narvidas ir Oskaras Wyganowskis, kostiumų dailininkė Kotryna Kvašytė.
Ugdo emocinį intelektą
„Teatralizuotas koncertas atspindi tai, kuo gyvena jauni žmonės: čia daug sumišimo, netikrumo, liūdesio, bet kartu ir daug gerų emocijų, jausmų ir svajonių. Įsimylėjimas, atjautos, dėmesio troškimas, noras gyventi, pažinti, džiaugtis – pagrindinės jaunų žmonių išgyvenimų temos“, – sako V. Kuklytė.
Projekto sėkme džiaugiasi ir Britų tarybos Lietuvoje vadovė Ona Marija Vyšniauskė.
„Tokios švietimą ir kultūrą jungiančios programos – reikalingos ir prasmingos, jos ugdo jaunus žmones, plečia jų akiratį, skatina megzti dialogą tarp skirtingų bendruomenių. Meninės, kultūrinės veiklos padeda saviraiškai, ugdo emocinį intelektą – tai be galo svarbu, taigi džiaugiamės galėdami prisidėti prie prie laisvo ir laimingo jaunimo, gebančio kritiškai ir kūrybiškai mąstyti, ugdymo“, – teigia Britų tarybos Lietuvoje vadovė.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
„Geštalto praktika“: metodai, padedantys pažinti žmogaus vidinį pasaulį
Geštalto terapija – tai humanistinis psichoterapijos metodas, orientuotas į žmogaus gebėjimą suvokti ir integruoti savo jausmus, mintis ir elgesį. Jos tikslas – padėti asmeniui pasiekti didesnį sąmoningumą ir atsakomybę už savo gy...
-
Vaikų saugumas: gali padėti artimi santykiai ir technologijos
Šiandieniame sparčiai besivystančiame pasaulyje vaikų saugumo užtikrinimas kartu išlaikant jų nepriklausomybės poreikį ir atsakingumą tampa ne vienos šeimos iššūkiu ir nesutarimų priežastimi. Nesprendžiamos ir ats...
-
Tyrimas: lietuvių emocinis atsparumas kur kas blogesnis nei Europoje1
Kas antras žmogus Lietuvoje abejoja savo gebėjimu susitvarkyti su iškilusiais sunkumais, o kas penktas jaučia nepasitikėjimą savimi. Tokias tendencijas atskleidė „Tele2“ užsakymu atliktas, kartu su Vilniaus universitetu (VU) parengtas...
-
Po Naujųjų – suaktyvėjęs lietuvių įsitraukimas į hobius: psichologai turi paaiškinimą1
Sausiui prasidėjus, gyventojai stačia galva neria į hobius. Iškart po Naujųjų – užsipildė sporto salės, baseinai, šokių, keramikos užsiėmimai. Tendencija nesikeičia metai iš metų, naujų tikslų įgyvendinimo daugelis gr...
-
Švenčių padarinys – pošventinis liūdesys15
Po švenčių neretai jaučiamės apsunkę ne tik nuo silkės ar baltos mišrainės. Sunkios tampa ir mintys. Kaip sausį nepasiduoti pošventiniam liūdesiui ir vėl grįžti į ritmą? ...
-
Sausis – liūdniausias mėnuo?1
Po švenčių spindesio sausis daugeliui gali atrodyti ir atrodo tamsiausias mėnuo. Kaip išvengti šios sausio mėnesio depresijos? Apie tai LNK žurnalistas kalbėjosi su Žmogaus studijų centro partneriu – psichologu Justinu Buroku...
-
Ekspertė pataria, kaip išmokti „sveikai“ pyktis1
Didysis santykių menas – ne nesipykti, o mokėti išsakyti savo nuomonę ir poziciją be ilgų kivirčų ar durų trankymo. ...
-
Paromis neužmieganti Rūta Survilaitė – atvirai apie nemigą: ir daiktai ima keisti formas22
„Taip atrodo nemiga. Labai prašau plačiai dalintis. Tai svarbu“, – savo feisbuko paskyroje neseniai rašė teisininkė, vertėja, poetė Rūta Survilaitė, savo mintimis besidalijanti ir tinklaraštyje „Margos p...
-
Panika ir panikos priepuoliai – ne tas pats: kaip atskirti ir sau padėti
Dažnai apimti panikos žmonės sutrinka ir nežino, ko girebtis. Kodėl kai kuriuos žmones staiga apima kūną ir protą paralyžiuojantis baimės ir nerimo jausmas? Ar įmanoma kontroliuoti savo elgesį, kai, rodos, širdis iššoks i&scar...
-
Po egle padėkite meilę ir pagarbą vienas kitam
Kalėdų laukimas įaudrina vaiko vaizduotę: vaikas mato naujausių žaislų reklamas, viskas atrodo spalvinga, nauja ir dėl to dar labiau geidžiama. Be to, ir darželyje arba mokykloje vaikai dalijasi įspūdžiais, ko paprašė Kalėdų Senelio ar t...