- Parengė Aurelija Micytė
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Bosnija ir Hercegovina liepsnoja. Vietos politikai bijo, kad bus užpulti, Europos Sąjunga net pareiškė, kad galėtų pasiųsti karių į smurto draskomą valstybę, jei situacija pablogėtų.
Bosnija ir Hercegovina liepsnoja. Vietos politikai bijo, kad bus užpulti, Europos Sąjunga net pareiškė, kad galėtų pasiųsti karių į smurto draskomą valstybę, jei situacija pablogėtų.
Bijo išpuolių?
Bosnijos politikai pasmerkė "chuliganus" dėl siautėjimo. Tačiau jie bijo. Tikėtina, kad išpuolių bus.
Į Zenicos mieste tyvuliuojantį kanalą įverstų automobilių, esą priklausančių politikams, nuotraukos žaibišku greičiu išplito virtualioje erdvėje.
Visos bėdos prasidėjo trečiadienį šiaurinėje Tezlos miesto dalyje.
Darbuotojai iš kelių gamyklų, kurios buvo parduotos ir po kurio laiko tradiciškai bankrutavo, susivienijo tam, kad būtų imtąsi priemonių dėl darbo vietų išsaugojimo, atlyginimų ir pensijų.
Prie darbuotojų prisijungė studentai ir politiniai aktyvistai. Jiems pradėjus mėtyti akmenis į vietinio teismo pastatą, padėtis tapo nevaldoma.
Ketverius metus trukęs Bosnijos karas baigėsi 1995 m. Nuo to laiko šalyje buvo surengtos vos kelios protesto akcijos. Dabar pyktis, panašu, liejasi laisvai...
Iki 2006 m. Bosnijoje buvo matomas ženklus situacijos pagerėjimas. Deja, nuo to laiko Bosnijos politika atsidūrė aklavietėje. Prisidėjo ir ekonominė suirutė po 2008 m. pasaulinės krizės.
Chaotiška privatizacija
Nedarbas Bosnijoje siekia 25 proc. Tiesa, tai - oficialūs skaičiai.
Senoji Jugoslavijos laikų pramonė, dominavusi tokiuose miestuose kaip Tuzla, kur kilo protestas, po karo daugeliui tapo užuovėja. Tačiau privatizacija buvo korumpuota, nes įmones pirko su politikais turintys ryšių asmenys. Šie, norėdami greitai pasipelnyti, nusavindavo turtą prieš paskelbiant bankrotą.
Metų metus Bosnijos gyventojai krutino politikus, kurie, anot bosnių, taip pat yra korumpuoti iki ausų. Tiesa, dėl karo žaizdų žmonės liko apatiški, išsigandę ir ciniški.
Iš tiesų, karo metai traumavo žmones. Pyktį dėl politikų piktnaudžiavimo užgožė galimo etninio konflikto baimė.
Nefunkcionuojanti valstybė
Svarbiausia Bosnijos problema - karas žmonėms paliko nefunkcionuojančią ir padalytą tarp etninių grupių valstybę. Šalis iš esmės yra padalinta į dvi dalis. Pusė šalies yra dominuojama serbų tautinės mažumos. Šios dalies lyderis yra Miloradas Dodikas, kuris siekia, jog Bosnijos serbų respublika taptų nepriklausoma valstybe.
Kita pusė vadinama "Federacija", sudaryta iš dešimties regionų (kantonų), kuriuose dominuoja bosniai (seniau vadinti Bosnijos musulmonais) ir Bosnijos kroatai.
Kiekvienas kantonas turi savo valdžią, kuri veikia kartu su vietine miestų ir miestelių taryba. Pagaliau, vienas miestas – Brčkas turi autonomijos statusą.
Bosnijoje gyvena 3,8 mln. žmonių, todėl kartais sakoma, jog šaliai tereikia mero, tačiau etniniai pasidalijimai tik patvirtino, jog pakeisti susiklosčiusią situaciją – sunku, o gal net neįmanoma.
Apleista ekonomika
Europos ir Jungtinių Valstijų vadovybės išbandė viską, norėdamos įtikinti Bosnijos lyderius priimti konstituciją, tačiau visos pastangos baigėsi nesėkme.
Ekonomika dažniausiai likdavo skriaudžiama podukra, mat politinės kovos išsunkdavo visą politikų energiją. Visoms Balkanų šalims smogė ekonominė krizė ir visos turi panašių problemų.
Tačiau Bosnijoje beveik niekas netiki, jog įmanoma ką nors pakeisti. Dėl to žmonės verda iš pykčio metų metus, kol šis užgniaužtas pyktis prasiveržė.
Bet ar šie protestai iš tiesų ką nors pakeis?
Du svarbūs faktoriai. Pirma, socialiniai protestai, vykę vasarą Sarajeve, labai greitai baigėsi nepasiekus jokių rezultatų. Antra, iki šiol protestus daugiausiai yra rengę bosniai. Kitos mažumos laikosi atokiau.
Nors protestuotojai viešai sakėsi esą antinacionalistai, jie dar neišplito po visą šalį. Tose vietose, kuriose dominuoja serbai arba kroatai protestų mastas - nedidelis arba mažas.
Svarbūs metai Bosnijai
Šiemet Bosnijos kalendoriuje pažymėti trys svarbūs renginiai.
Šalyje vyks rinkimai. Bosnijos futbolo komanda dalyvaus pasaulio futbolo čempionate ir Sarajevas paminės pasaulį pakeitusio įvykio šimtąsias metines – erchercogo Franco Ferdinando nužudymą 1914-ųjų. m. birželį, kuris įplieskė Pirmąjį pasaulinį karą.
Tačiau dar per anksti spėlioti, ar 2014 m. bus kada nors minimi kaip metai, pakeitę Bosniją. Tačiau šiandien viliamasi geriausio.
"Man atrodo, jog dabar kelio atgal nėra," – sako Dušica Ikic-Cook‘a, verslo administratorė Tuzloje.
"Manau, jog sulauksime rezultatų tik nužudę šį federacijos administravimą, išsunkiantį visus mūsų pinigus", - pridūrė moteris.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Po ugnikalnio išsiveržimo Indonezijoje evakuojami tūkstančiai žmonių
Trečiadienį rytinėje Indonezijos dalyje išsiveržus ugnikalniui į atmosferą pasklido aukštas dūmų ir pelenų stulpas, bus evakuota tūkstančiai salos gyventojų, pranešė pareigūnai. ...
-
ISW: Rusija ruošiasi agresijai prieš Moldovą
Kremlius mėgina pasinaudoti energetikos krize Moldovoje, kad pateisintų būsimą Rusijos agresiją prieš šią šalį, sakoma Vašingtone įsikūrusio Karo tyrimų instituto (ISW) pranešime. ...
-
Australija gali išsiųsti Rusijos ambasadorių
Australijos Vyriausybė gali išsiųsti Rusijos ambasadorių, jei pasitvirtins pranešimai, kad Rusijos kariškiai nužudė jos pilietį Oscarą Jenkinsą, kuris kariavo Ukrainos pusėje ir praėjusių metų pabaigoje pakliuvo į rusų nelais...
-
Superdiversija: Izraelis pakišo sprogmenis į Irano branduoliniam objektui skirtą įrangą?5
Irano viceprezidentas Mohammadas Zarifas pareiškė, kad Izraelis mėgino nutraukti Teherano branduolinę programą, užminuodamas Irano nupirktą įrangą. ...
-
Indijoje suimti keliasdešimt vyrų, ilgus metus seksualiai išnaudoję paauglę1
Daugiau nei keturios dešimtys vyrų buvo suimti Indijoje dėl daugelį metų trukusio paauglės seksualinio išnaudojimo, trečiadienį pranešė policija. ...
-
Stambule mirė 11 nelegaliu alkoholiu apsinuodijusių žmonių
Stambule per pastarąją parą mirė 11 žmonių, apsinuodijusių nelegaliu alkoholiu, vėlų antradienio vakarą pranešė valstybinė naujienų agentūra „Anadolu“. ...
-
PAR gelbėtojai iš nelegalios aukso kasyklos ištraukė dešimtis kalnakasių
Gelbėtojai iš apleistos aukso kasyklos Pietų Afrikos Respublikoje antradienį į paviršių iškėlė kelias dešimtis nelegalių kalnakasių ir mažiausiai 36 lavonus. ...
-
Blinkenas: dabar nuo „Hamas“ priklauso, ar pavyks pasiekti paliaubas Gazos Ruože
JAV valstybės sekretorius Antony Blinkenas (Entonis Blinkenas) antradienį pareiškė, kad tai, ar pavyks pasiekti paliaubas Gazos Ruože priklauso nuo palestiniečių kovotojų grupuotės „Hamas“. ...
-
JT: Ukrainoje gruodį žuvo mažiausiai 105 civiliai
Ukrainoje 2024 m. gruodžio mėnesį žuvo mažiausiai 105 ir sužeista dar 514 civilių gyventojų. ...
-
Kataras: derybos dėl paliaubų Gazos Ruože pasiekė baigiamąjį etapą
Tarpininkas Kataras antradienį pareiškė, kad prasidėjo paskutinis derybų dėl įkaitų paleidimo ir paliaubų Gazos Ruože etapas. ...