- Paulius Paulaitis, www.GRYNAS.lt
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Šiauliečio Alfredo Dauliaus pirmoji profesija – fizikos mokytojas. Vėliau gyvenimas atvedė prie juvelyriko darbo stalo. Čia jis susipažino su hidrogenu – pigiomis ir nekenksmingomis dujomis, kurias vyras įsigudrino „įkinkyti“ į patalpų šildymo darbą.
Degantis vanduo
„Jau 25 metus, dirbdamas juvelyru, deginu vandenį, t. y. jo sudedamąsias dalis: vandenilio ir deguonies dujas (HHO). Šis dujų mišinys, lyginant su kitomis dujomis, naudojamomis buityje, pramonėje, yra unikalus – tereikia tik vandens, pora šaukštų sodos ar kalio šarmo ir nesudėtingo prietaiso, vadinamo elektrolizerio, per kurį, leidžiant elektros srovę, vanduo virsta į šias dujas“, – GRYNAS.lt pasakojo A. Daulius.
Prieš kelerius metus jam atėjo į galvą mintis: o kodėl nesugalvojus prietaiso, kuris, hidrogenu galėtų pavyzdžiui šildyti patalpą?
Išradėjas neslepia – tai nėra unikali idėja pasauliniu mastu. Pasidomėjęs internete, jis surado daug tokių bendraminčių, kurie jau daug metų eksperimentuoja su šių dujų mišiniu. A. Daulius teigia, kad tai ypač populiaru JAV: ten įrenginius montuoja ne tik paprasti žmonės, bet ir didelės įmonės. Yra ir komercinių variantų, kuriuos galima nusipirkti.
Šį mano įrenginį reiktų priimti, kaip galimybių demonstravimą, o ne konkretų pasiūlymą įsigyti. Aš jo nepardavinėju, nes tai tai tik prototipas, bet jo galimybės yra plačios. Noriu jas pristatyti visai Lietuvai, kad atsirastų daugiau tokių, kurie drįstų kažką kurti.
Hidrogenas naudojamas kaip priedas automobilių kuro taupymui, įvairioms šildyklėms, metalo virinimui, litavimui, pjovimo darbams. Vyras pasakojo, kad net rado hidrogeno deginimo principu pardavinėjamą viryklę maistui ruošti.
Universalus įrenginys
„Prietaisas ne tik atkartoja matytų panašių gaminių savybes, bet ir yra unikalus. Pirmiausia savo universalumu. Jam galima naudoti ne tik 220V maitinimą, bet ir 12V nuolatinę srovę, tad jis gali tarnauti ir automobilyje, taupant kurą. Taip pat jį naudoju tauriųjų ir spalvotų metalų litavimo darbams. Hidrogeno dega labai aukšta (temperatūra net 3000°C), degdamas išskiria kelis kartus daugiau šilumos nei pvz. gamtinės dujos.
Šiam mano sukurtam prietaisui, naudojamam kaip šildyklė, reikalingas galingumas yra 0,4 – 0,7 kW. Tad jis gali dirbti nuo vadinamųjų žaliųjų energijos šaltinių-saulės baterijų, nedidelės vėjo jėgainės. Argi ne puiku – vėjas virsta į šilumą, skirtą mūsų būstui!? Kuo didesnis vėjas žiemą – tuo šilčiau namuose!“, – entuziazmo neslėpė išradėjas.
Konkrečiai šis prototipas galėtų 20 kv. m kambario temperatūrą pakelia 2 laipsniais per valandą.
Pasak jo, šis šildymosi būdas naudojant hidrogeną yra unikalus tuo, kad degimo procese nenaudoja patalpoje esančio deguonies, nes ji yra mišinio sudedamoji dalis. Reiškia, „neatima“ iš mūsų deguonies, skirto kvėpuoti. Degimo produktas yra vandens garai, kurie yra netgi naudingi, nes drėkina patalpą.
„Ir, kas svarbiausia, deginant šį mišinį, nereikalingas kaminas, nes, dar kartą pasikartosiu, nėra jokių smalkių, suodžių, o tik tyro vandens garai“, – pridūrė A. Daulius.
Tik prototipas
Paklaustas, ar toks įrenginys galėtų pakeisti įprastus lietuviams šildymosi būdus – malkas arba centrinį šildymą gamtinėmis dujomis, A. Daulius teigė, kad tokio galingumo aparato gali nepakakti, bet įmanoma jį perdaryti į galingesnį: reiktų galią pakelti iki 3 kW. „Jeigu naudosime įprastą elektros energiją, turint omenyje jos kainą, tikriausiai toks įrenginys ir neatsipirktų. Remiantis energijos tvermės dėsniu, energijos niekada nelaimėsi. Kiek panaudosi - tiek ir gausi, netgi dalį prarasi, nes nėra pasaulyje įrenginių, kurių naudingumo koeficientas būtų 100 proc.
Jei įrenginio maitinimo šaltiniu taptų saulės arba vėjo jėgainės situacija galėtų būti kitokia. Šios technologijos per pastaruosius metus juk smarkiai atpigo. Jų pagaminta energija iš karto gamina dujas ir jas galima deginti - ir investicijos gaunasi santykinai nedidelės. Naudojant jų energiją patalpas taip šildyti tikriausiai jau apsimokėtų“.
Tiesa, įrenginiui kuro - vandens - reikia labai nedaug. Šiaulietis sako, kad jam tinka bet koks vanduo, tiesiai iš krano, o įrenginys veikdamas ant 3 kW galios per valandą sunaudotų tik 35 ml vandens (tai prilygtų maždaug dviems valgomiesiems šaukštams vandens).
A. Daulius kelis kartus pabrėžė, kad jo sukurtas įrenginys – tik prototipas. Vyras jį kūrė vakarais apie pusantrų metų.
Įrenginio jis nevadina stebuklu ar tobulu šildymo būdu, tiesiog norėjo paskatinti lietuvius būti išradingais, nebijoti eksperimentuoti ir ieškoti naujų būdų problemoms spręsti.
„Tiesą sakant, toks vyraujantis konservatyvumas ir paskatino mane sukurti kažką naujo. Šį mano įrenginį reiktų priimti kaip galimybių demonstravimą, o ne konkretų pasiūlymą įsigyti. Aš jo nepardavinėju, nes tai tai tik prototipas, bet jo galimybės yra plačios. Noriu jas pristatyti visai Lietuvai, kad atsirastų daugiau tokių, kurie drįstų kažką kurti“, – sako juvelyras.
Jis neslėpė, kad planuoja ir toliau domėtis šio įrenginio galimybėmis ir jį tobulinti, bet apie serijinę gamybą dar negalvoja.
Ar nebijo, kad taip pademonstravus visai Lietuvai, kažkas ims, susikurs ir užpatentuos? „Nebijau. Jei jau kažkam labai reikia – lai vagia. Ir kaži ar tai būtų vagystė. Juk pačios dujos ir jų deginimas naudojamas pasaulyje labai seniai. Aš tik apsidžiaugčiau, jei kažkas iš lietuvių sukurtų kažką puikaus“, – teigė A. Daulius.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Retas astronominis reiškinys: planetos surengė paradą
Vakar, sausio 21 d., įvyko ne itin dažnas astronominis reiškinys, kai vienoje linijoje pasirodė kelios Saulės sistemos planetos. Tai vadinama planetų paradu. Panašus reiškinys laukiamas ir vasario 28-ąją. Šis reginys – ...
-
JAV atšauktos DI saugos priežiūros priemones
Naujai inauguruotas JAV prezidentas Donaldas Trumpas atšaukė Joe Bideno administracijos vykdomąjį įsaką, kuriuo buvo nustatytos įtakingus dirbtinio intelekto (DI) modelius kuriančių įmonių priežiūros priemonės. ...
-
JAV stabdo „Starship“ raketų skrydžius po sprogimo bandymo metu1
Penktadienį JAV sustabdė planuojamus raketų „Starship“ skrydžius ir įpareigojo milijardieriaus Elono Musko bendrovę „SpaceX“ atlikti tyrimą dėl skrydžio metu virš Karibų jūros sausio 16 d. sprogusios raketos, prane&sca...
-
ES plečia tyrimą platformos „X“ atžvilgiu1
Europos Sąjunga (ES) penktadienį pareikalavo, kad platforma „X“ pateiktų daugiau informacijos apie savo algoritmus, Elono Musko pareiškimams dėl Europos politikos didinant spaudimą blokui imtis veiksmų. ...
-
„TikTok“ apskųsta Europoje1
Už privatumą internete kovojantys aktyvistai ketvirtadienį pranešė skirtingose Europos šalyse pareiškę nusiskundimų šešioms kinų bendrovėms, įskaitant „TikTok“, kaltindami jas „neteisėtai“ si...
-
Mokslininkai ištyrė Peru mumijas: turėjo išskirtinių tatuiruočių
Mokslininkai ištyrė apie 100 mumijų iš Peru Čankajaus kultūros civilizacijos, klestėjusios iki Inkų imperijos ir europiečių atvykimo. Visi asmenys turėjo vienokias ar kitokias tatuiruotes ant plaštakų, žastų, dilbių ar kitų k...
-
Paleista „Blue Origin“ raketa „New Glenn“
Milijardieriaus Jeffo Bezoso įkurta kosmoso bendrovė „Blue Origin“ anksti ketvirtadienį pirmą kartą paleido savo didžiulę raketą „New Glenn“. ...
-
„SpaceX“ į kosmosą iškėlė dar du lietuviškus palydovus2
JAV kosmoso bendrovė „SpaceX“ misijos „Transporter 12“ metu antradienio vakarą į kosmosą iškėlė du Lietuvos įmonės „Kongsberg NanoAvionics“ („NanoAvionics“) palydovus. ...
-
Kodėl traškučių pakeliuose tiek daug oro: retas žino ar susimąsto apie tai2
Į šį klausimą atsakė patys gamintojai. Faktas yra tas, kad traškučių pakuotėje esantis oras atlieka pagrindinį vaidmenį. Pasak gamintojų, tai – ne šiaip paprastas oras, kaip daugelis mano, o azotas, kuris naudojamas tam, ka...
-
Tarptautinis faktų tikrintojų tinklas: Zuckerbergo pareiškimas apie cenzūrą yra netiesa2
Įmonės „Meta“ steigėjo ir generalinio direktoriaus Marko Zuckerbergo pareiškimas, kad feisbuko faktų tikrinimo programa pavirto į cenzūrą, yra „netiesa“, ketvirtadienį pranešė Tarptautinis faktų tikrintojų tinkl...