- Greta Namentkevič
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Daugumai vaikų artėjanti Rugsėjo 1-oji tampa tęstinio nerimo priežastimi. Grįžimas į mokyklą moksleivius dažniausiai priverčia nerimauti dėl įtemptos mokymosi rutinos. Kai kurie baiminasi dėl galimų patyčių. O vaikai, kurie pereina į kitą mokymo įstaigą, išgyvena jaudulį, nes nežino, kas jų laukia.
Gali žaloti sveikatą
Rugsėjo 1-osios šventė beveik kiekvienam vaikui kelia nerimą. Psichoterapeutas Gediminas Navaitis paaiškino, kad nerimas – pirmoji streso fazė, o stresas – tai reagavimas į būtinybę prisitaikyti.
„Šiuo atveju moksleiviams tenka prisitaikyti prie naujos aplinkos, vietoj atostogų prasideda mokslo rutina, taip natūraliai sukeliamas nerimas“, – teigė specialistas.
Vis dėlto patirti stresą vienoje ar kitoje situacijoje, pasak psichoterapeuto, nėra blogai. Nerimą jaučiantis žmogus ruošiasi naujam iššūkiui, o tai parodo, kad jam rūpi ateitis. Tačiau didelis nerimas nėra naudingas nė vienam žmogui.
Dažnai vaikų patiriamo streso tėvai nesureikšmina, kadangi manoma, jog jaunas organizmas gali ištverti daugiau, o ir stresas, kaip minėta, žmogui kartais yra naudingas.
Tačiau psichoterapeutas pabrėžė, kad dažnai patiriamas stresas palaipsniui žaloja vaiko sveikatą, galiausiai dėl menkiausio nerimo moksleiviai suserga depresija, patenka į ligonines.
Gediminas Navaitis / G. Bartuškos nuotr.
Nerimauja iš anksto
Į mokyklas ne pirmus metus sugrįžtantys vaikai nerimauja, esą gali nepatenkinti tėvų reikalavimų stropiai mokytis, todėl ruošiasi iš karto stengtis ir gauti kuo geresnius rezultatus.
„Tėvai dažnai vaikus dar prieš rugsėjo 1-ąją skatina moksluose rodyti gerus rezultatus, tačiau bet kokioje srityje, kol darbas nepradėtas, reikalauti, kad jis būtų padarytas gerai, tai tiesiog nerimo kelimas be reikalo“, – aiškino G. Navaitis.
Dar vienas nerimo židinys – mokykloje patiriamos patyčios. Santykiai mokykloje tiek tarp pačių moksleivių, tiek su mokytojais, pasak G. Navaičio, tampa realia problema, kai pasiekiamas įžeidinėjimų lygis.
„Vaikų tėvai gali tik įsivaizduoti, kokia būtų jų savijauta, jeigu kiekvieną dieną darbe iš jų būtų tyčiojamasi, gerų darbo rezultatų jie veikiausiai neparodytų, o ir darbe likti nenorėtų“, – sakė psichoterapeutas.
Svarbu pasiruošimas šventei
Yra moksleivių, kurie keičia mokyklas, pereina į gimnazijas, pakeičia aplinką dėl patyčių ar kitų veiksnių.
Kaip teigė psichoterapeutas, tuo metu moksleivių gyvenimuose tarsi vyksta perversmas. Keičiasi mokytojai, klasės draugai.
Tėvai turi palaikyti, paskatinti ir paaiškinti, kad kita aplinka reiškia dar vienos brandos pradžią.
„Jų nerimo lygis aukštesnis. Jiems veikiausiai prireiks daugiau emocinės paramos, šiuo atveju tėvų vaidmuo svarbiausias. Tėvai turi palaikyti, paskatinti ir paaiškinti, kad kita aplinka reiškia dar vienos brandos pradžią“, – patikino G. Navaitis.
Vaiko nerimą prieš rugsėjo 1-ąją gali padėti numalšinti pasiruošimas šventei. Tėvai kartu su vaiku galėtų išrinkti naujus tiek šventinius, tiek kasdienius mokyklai skirtus rūbus. Taip iš anksto vaikas pats susidraugauja su mintimi, jog vėl reikės eiti į mokyklą.
„Jeigu man pasakytų, jog turiu ryt išvykti, būčiau sunerimęs, stresas mane užvaldytų, kadangi žinau, kad esu nepasiruošęs. Bet jeigu mane perspėtų bent keliomis dienomis anksčiau, į situaciją reaguočiau visai kitaip. Analogiškai yra ir su Rugsėjo 1-osios švente“, – aiškino specialistas.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Pažeidus dar vieną kabelį Baltijos jūroje, ministrė akcentuoja papildomų priemonių poreikį
Baltijos jūroje sekmadienį pažeidus dar vieną kabelį, krašto apsaugos ministrė Dovilė Šakalienė sako įžvelgianti papildomų priemonių poreikį siekiant užtikrinti didesnį saugumą ir efektyvesnį bendradarbiavimą tarp regiono &scaro...
-
Dėmesio, kauniečiai: pasitikrinkite adresą
Kaune gyvena apie 16 tūkst. gyventojų, kurių deklaruotos gyvenamosios vietos adresas nėra tikslus. ...
-
Netikėti tyrimo rezultatai: penktadalis lietuvių turi polinkį į modernią priklausomybę
Netikėti tyrimo rezultatai – daugiau nei penktadaliui lietuvių būdingas perteklinis socialinių tinklų naudojimas, o tai specialistai sieja ir su emociniu atsparumu. Anot tyrėjų, Lietuvoje nerimo sutrikimų ir depresijos riziką patiriančių suaug...
-
Prikaupėte saldumynų – pasisaugokite vieno dalyko: dabar itin palankus metas
Jeigu per šventes gavote dovanų saldumynų ir juos pasidėjote į spintelę, prieš valgydami, atidžiai apžiūrėkite. Specialistai perspėja, dabar itin palankus metas maistinėms kandžių lervoms veistis. ...
-
Svarbiausi klausimai ir atsakymai apie viešojo transporto bilietų kainas sostinėje
Trečiadienį Vilniaus miesto savivaldybės tarybai bus teikiamas siūlymas keisti miesto viešojo transporto bilietų kainas, kurios nesikeitė nuo 2013 m. Jei taryba pritars klausimo pateikimui, tolimesni kainodaros svarstymai vyks komitetuose ir kitam...
-
Teismas atmetė Valstybinės kalbos inspekcijos skundą dėl lenkiškų lentelių Vilniaus rajone
Regionų administracinis teismas atmetė Valstybinės kalbos inspekcijos (VKI) skundą dėl viešųjų užrašų lenkų kalba Vilniaus rajone. ...
-
Benkunskas: sprendimai dėl Vilniaus sporto rūmų yra finalinėse stadijose
Sostinės meras Valdas Benkunskas sako, kad sprendimo dėl memorialo žydams įkūrimo Vilniaus koncertų ir sporto rūmuose galima tikėtis artimiausiu metu. ...
-
Urnoms nebeliko vietos: skatina mirusiųjų pelenus pasilikti namuose
Panevėžio kolumbariumuose nebeliko urnoms nė vienos vietos. Todėl savivaldybė skuba ieškoti pinigų naujam, nors šių metų biudžetas to nenumatė. Teigiama, kad nišos ištirpo ir dėl to, kad emigrantai vis dažniau išk...
-
Seniausio Lietuvos žirgyno likimas: rado atsakymą, kas kaltas dėl uždarymo
Seniausias ir didžiausias šalies žirgynas išgyvena sunkius laikus. Vilniaus rajone, Riešėje, įsikūręs padalinys, planuoja nutraukti veiklą. Žemės ūkio ministerijos valdomas žirgynas jau dešimtmetį dirba nuostolingai. Nau...
-
Prognozuoja orų permainas: sulauksime sniego?
Meteorologė Elvyra Latvėnaitė pranešė, kokie orai mūsų laukia šią savaitę. Pasak jos, pirmoji savaitės pusė bus pavasariškai šilta, o antrąją laukia permainos. ...