- Gintarė Kavaliauskaitė (LNK)
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Seniausias ir didžiausias šalies žirgynas išgyvena sunkius laikus. Vilniaus rajone, Riešėje, įsikūręs padalinys, planuoja nutraukti veiklą. Žemės ūkio ministerijos valdomas žirgynas jau dešimtmetį dirba nuostolingai. Naujojo žemės ūkio ministro Igno Hofmano teigimu, kyla klausimų dėl veiklos skaidrumo – įtariama, kad žirgynas pardavinėjo arklius per pigiai. Tačiau žirgyno atstovai kaltina pačią ministeriją – esą metų metus ignoruotos problemos, o skirtų lėšų veiklai palaikyti tiesiog nepakanka.
Apie 15 km nuo Vilniaus nutolusį žirgyną pamilo ne tik vietos bendruomenė, čia atvyksta ir sportininkai. Tačiau šio žirgyno gali nebelikti. Dar gruodį Lietuvos žirgynas paskelbė, kad uždaro padalinį Riešėje, esantį šalia Vilniaus. Sprendimą esą lėmė nuostolinga veikla.
„Žirgynas kiekvienais metais bando išgyventi turėdamas tik tas lėšas, kurias gauna kaip dotacijas iš valstybės. Šių sumų užtenka tik iki spalio mėnesio“, – aiškino „Lietuvos žirgyno“ valdybos pirmininkas Juozas Rimkevičius.
Riešės žirgyne, užimančiame daugiau nei 200 hektarų plotą, šiuo metu laikomi 128 arkliai. Nors kiti žirgyno padaliniai veiklos nestabdo, žemės ūkio ministras I. Hofmanas kritikavo tokį sprendimą ir siekia padalinį išsaugoti.
LNK stop kadras.
„Eilę metų tęsėsi netinkamas, blogas vadovavimas, labai didelė žirgyno vadovų kaita. Tai, tikėtina, ir privedė prie dabartinės situacijos“, – įsitikinęs I. Hofmanas.
Ministras susitiko su Riešės bendruomene, kuri pati kreipėsi į ministeriją, prašydama padėti išsaugoti žirgyną.
„Pati Riešės gyvenvietė kažkada įsikūrė dėl žirgyno. Žirgyne reikėjo darbuotojų, jis turėjo augti“, – teigė „Riešės bendruomenės“ pirmininkė Gražina Zizienė.
Žirgyne laikomos ir saugomos arklių veislės, tokios kaip žemaitukai, trakėnai bei Lietuvos sunkieji. Ministras teigia, kad tai svarbus argumentas, kodėl žirgyną būtina išsaugoti. Tačiau jo dėmesį atkreipė ir audito išvados.
„Auditas rodo neūkiškumą – žirgai buvo pardavinėjami žemiau savikainos, o perkamos paslaugos – brangios“, – komentavo I. Hofmanas.
Tuo tarpu žirgyno vadovas J. Rimkevičius kelia klausimą – kaip parduoti arklį brangiau, jei jo laikymo sąlygos neatitinka standartų. Jis pabrėžia, kad 80 proc. lėšų išleidžiama darbuotojų algoms, todėl infrastruktūrai, kokybiškam pašarui, medicininei priežiūrai skirti lėšų tiesiog nėra. Žirgai neatitinka pirkėjų lūkesčių.
„Valstybė duoda apie milijoną eurų, bet mums reikėtų dar beveik tiek pat, kad galėtume normaliai išgyventi. Bent jau darbuotojai turėtų orius atlyginimus, o ne tokius, kaip dabar“, – sakė J. Rimkevičius.
Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:
Visgi ministras skeptiškai vertina tokį požiūrį.
„Privatūs žirgynai nesaugo genofondo ir negauna lėšų iš valstybės. Kodėl jie išsilaiko? Kodėl valstybė turėtų remti papildomai? Gal tiesiog reikia tinkamai ūkiškai ir versliai tvarkytis“, – pabrėžė I. Hofmanas.
Žirgyno atstovai tvirtina, kad pagalbos iš buvusių ministrų prašyta ne kartą. Esą problemos seniai žinomos. Be to, žirgynas nustebo, kad naujasis ministras nesikreipė tiesiogiai į jų atstovus, o bendravo tik su bendruomenės atstovais.
„Kviesime žirgyno atstovus atskirai. Pirmiausia, norime surinkti informaciją iš bendruomenės“, – teigė I. Hofmanas.
Bendruomenė viliasi, kad žirgyno padalinys vis dėlto išliks.
„Valstybė turėtų galvoti apie tai, kad žirgynas prie Vilniaus yra daug perspektyvesnis. Plytos, vinys ar statybinės medžiagos Vilniuje ir Pagėgiuose kainuoja tiek pat“, – pridūrė G. Zizienė.
Šiuo metu planuojama, kad Riešės padalinys veiklą nutrauks iki birželio 1 dienos. Žirgai bus perkelti į Nemuno ir Sartų padalinius.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Viceministro postą paliekantis Gavrilovas: nesijaučiu padaręs esminių klaidų
Į skandalą dėl požiūrio į Rusiją įsivėlęs ir trauktis iš finansų viceministro pareigų nusprendęs Valentinas Gavrilovas tikina nepadaręs esminių klaidų ar veiksmų, dėl kurių turėtų gėdytis. ...
-
Gavrilovas tikisi išsklaidęs abejones dėl savo „tariamo prorusiškumo“
Finansų viceministro postą paliekantis Valentinas Gavrilovas prorusiškumą, dėl kurio pastarąjį mėnesį buvo kritikuojamas, vadina tariamu ir viliasi, kad viešumas padėjo išsklaidyti abejones dėl jo lojalumo Lietuvai. ...
-
Advokatas: socialdemokratai apsimelavo ir suklaidino rinkėjus, ketinu eiti iki Strasbūro
Teismui dar kartą atsisakius priimti nagrinėti rinkėjo ieškinį Lietuvos socialdemokratų partijai dėl pažeistų jo ir kitų rinkėjų teisėtų lūkesčių laimėjus Seimo rinkimus, šį skundą padavęs advokatas Tomas Bagdanskis žada krei...
-
Užfiksuotas dar vienas orų rekordas: peržengta simbolinė kartelė
Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba antradienio pavakarę pranešė, kad užfiksuotas dar vienas orų rekordas. ...
-
Šaudykla virto gyventojų košmaru: įmonė gaus baudą
Kaišiadorių rajone keletą metą veikianti šaudykla internetiniame puslapyje siūlo neprilygstamą patirtį – išmokti šaudyti iš įvairių ginklų, nuo pistoleto iki šautuvų. Tačiau tokios pramogos kelia nerim...
-
Gyventojai gali siūlyti sprendimus, kaip sutramdyti narkotikų „taškus“
Dar šią savaitę, iki sausio pabaigos, gyventojai Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitetui gali teikti pasiūlymus ir galimus sprendimus dėl narkotikų „taškų“ sutramdymo. ...
-
Ragina stiprinti patruliavimą Baltijos jūroje: taikys tam tikras sankcijas?
Švedija perėmė ir sulaikė iš Rusijos plaukusį Kinijos laivą, kuris įtariamas vilkęs inkarą ir nutraukęs dar vieną kabelį Baltijos jūroje. Lietuvos vadovai sako, kad NATO turi imtis daugiau veiksmų. Nerimą kelia, kad savaitgalio inci...
-
Kritikuoja sostinės valdžios užmojus branginti viešojo transporto bilietus
Prieš kurį laiką Vilniaus miesto savivaldybei paskelbus apie planus branginti viešojo transporto bilietus, Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjunga (LASS) tokiam valdžios žingsniui nepritaria. Pasak jos, savivaldybė turėtų ne didinti bil...
-
Šaudymo pamokos mokykloje: ką apie tai mano ministrė
Lenkijos mokyklose įvedus privalomas šaudymo pamokas, krašto apsaugos ministrė Dovilė Šakalienė sako nepritarianti idėjai pasekti kaimynės pavyzdžiu ir rengti tokias pamokas Lietuvoje. ...
-
Gėlės – ant sovietų karių kapų
Sausio 28-oji dabartinių klaipėdiečių vertinama skirtingai. Vieni šią dieną su gėlėmis skuba prie tarybinių karių kapų. Kiti kalba apie tai, kad šią dieną neliko senosios Klaipėdos, miestas ištuštėjo ir nuo šio...