- Stasys Gudavičius
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Praėjus mėnesiui nuo Seimo rinkimų politinės kampanijos pradžios apie savo pasiryžimą dalyvauti rinkimuose kol kas oficialiai deklaravo tik kelios didžiosios partijos, kurios jau turi atstovų parlamente. Politinės naujokės to daryti neskuba.
Susitvarkė tik didžiosios
Naujosios kadencijos Seimo rinkimai vyks šių metų spalio 14 d.
Prezidentė Dalia Grybauskaitė balandžio 11-ąją pasirašė ir paskelbė dekretą dėl eilinių Seimo rinkimų datos. Nuo tada jau vyksta oficiali parlamento rinkimų politinė kampanija. Tai reiškia, kad jau mėnesį Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) oficialiai registruoja visus potencialius kampanijos dalyvius – tas partijas ir atskirus politikus, kurie ketina kandidatuoti į būsimą Seimą.
Tačiau politinės kampanijos dalyviai registruotis nelabai skuba. Per mėnesį nuo kampanijos pradžios tai padarė tik kelios didžiosios šalies politinės partijos, atstovaujamos dabartiniame Seime ir greičiausiai susirinksiančios liūto dalį mandatų būsimajame.
VRK kaip savarankiškas politinės kampanijos dalyves jau įregistravo Darbo partiją, Krikščionių partiją, Liberalų ir centro sąjungą, Liberalų sąjūdį, Socialdemokratų partiją, Valstiečių ir žaliųjų sąjungą, Tvarkos ir teisingumo partiją, Tėvynės sąjungą-Lietuvos krikščionis demokratus.
Konservatoriai, socialdemokratai, liberalcentristai ir Liberalų sąjūdžio atstovai ne tik įsiregistravo kaip savarankiški partiniai kampanijos dalyviai, bet ir tai padarė su dauguma savo kandidatų. Kitos partijos deklaruoja, kad vykdys centralizuotą rinkimų kampaniją, todėl atskirų savo kandidatų neregistruoja kaip savarankiškų kampanijos dalyvių.
Terminas – rugpjūtį
Beveik visos iki šiol įsiregistravusios partijos ne tik turi savo atstovus dabartiniame Seime, bet ir frakcijas jame.
Atstovų parlamente neturinčios mažosios ar naujai įsteigtos partijos neskuba registruotis kaip politinės kampanijos dalyvės, nors tarp jų yra ir tokių, kurios, apklausų duomenimis, gali pelnyti mandatų per būsimus rinkimus, tai Lenkų rinkimų akcija, judėjimas „Taip!“, Tautininkų sąjunga, „Drąsos kelias“, Liaudies partija ir kitos.
VRK pirmininkas Zenonas Vaigauskas dėl to nemato didelės bėdos. Jis atkreipė dėmesį, kad kampanijos dalyviai dar bus registruojami beveik tris mėnesius – iki rugpjūčio 10-osios, kai bus pradėta oficiali iškeliamų kandidatų registracija.
„Tačiau bus registruojamos tik tos partijos ir tie atskiri kandidatai, kurie prieš tai buvo įsiregistravę kaip savarankiški politinės kampanijos dalyviai. Tai reiškia, kad iki rugpjūčio 10-osios jau matysime aiškų vaizdą, kas pretenduos į naująjį Seimą. Po tos datos naujų potencialių pretendentų atsirasti nebegalės“, – aiškino Z.Vaigauskas.
Negali rinkti pinigų
Bet VRK vadovas pabrėžia, kad partijos, iki šiol neįsiregistravusios kaip kampanijos dalyvės, negali vykdyti jokios veiklos, susijusios su rinkimų agitacija, negali kaupti kampanijai reikalingų pinigų, kurie galės būti leidžiami tik iš specialiosios sąskaitos, kuri atidaroma tik tuomet, kai partija tampa kampanijos dalyve.
„Įstatymas numato, kad aukas priimti ir įgyti turtinių prievolių dėl išlaidų politinei kampanijai galima tik užsiregistravus savarankišku politinės kampanijos dalyviu. Visos išlaidos, skirtos politinei kampanijai finansuoti, gali būti apmokamos tik iš politinės kampanijos sąskaitoje esančių lėšų. Politinės kampanijos laikotarpiu politinė reklama turi būti teisės aktų nustatyta tvarka pažymėta nurodant lėšų šaltinį ir aiškiai atskirta nuo kitos skleidžiamos informacijos. Politinės kampanijos laikotarpiu draudžiama skleisti politinę reklamą neatlygintinai, išskyrus diskusijų laidas“, – vardijo Z.Vaigauskas.
Anot jo, jeigu paaiškės, kad kuri nors mažesnioji partija, dar neįsiregistravusi kaip kampanijos dalyvė, atliks kokį nors su rinkimų agitacija susijusį veiksmą, pavyzdžiui, sumokės už rinkimų plakatų maketo dizaino projektavimą, tai gali būti įvertinta kaip įstatymo pažeidimas. Tokiai partijai gresia būti neįregistruotai dalyvauti Seimo rinkimuose ir netgi baudžiamoji atsakomybė.
Todėl, VRK pirmininko nuomone, siekdamos išvengti galimų nemalonumų, partijos ir atskiri kandidatai turėtų kuo anksčiau susitvarkyti savo kampanijos dalyvio statusą, neatidėlioti to iki paskutinio momento.
Nepartinių nuosekliai mažėja
Neskuba registruotis ir nepartiniai kandidatai. Iki šiol jų tėra tik trys.
Nors VRK vadovas įsitikinęs, kad iki rugpjūčio pradžios atsiras ir daugiau potencialių nepartinių, nepriklausomų, save išsikėlusių kandidatų į Seimą, jis nebuvo tikras, kad tokių šiemet iš viso bus daugiau nei prieš ketverius metus, per pastaruosius parlamento rinkimus.
Pasak Z.Vaigausko, nepartiniai pretendentai pirmiausia turi surinkti tūkstantį tos apygardos, kurioje nori kelti savo kandidatūrą, rinkėjų parašų. Tačiau tai toli gražu negarantuoja, kad tokie kandidatai bus populiarūs. Nors per rinkimus visoje Lietuvoje patys save išsikelia kelios dešimtys kandidatų, tačiau rinkimus laimi ir į Seimą patenka vienetai.
Todėl per pastaruosius dvidešimt metų nepartinių kandidatų į Seimą sumažėjo bemaž keturis kartus. Ši tendencija, kaip prognozuojama, išliks ir šiemet nepartinių kandidatų bus dar mažiau nei 2008-aisiais.
Pirmasis posėdis įvyks lapkritį
Iki birželio 16 d. Seimas baigia sudaryti naujos sudėties Vyriausiąją rinkimų komisiją.
Iki liepos 11 d. sudaromos vienmandatės rinkimų apygardos.
Rugpjūčio 10 d. – rinkimuose dalyvauja tik iki šios dienos Teisingumo ministerijoje įregistruotos partijos; baigiami priimti politinės kampanijos registravimo dokumentai; pradedami priimti partijų ir save išsikelti siekiančių kandidatų pareiškiniai dokumentai.
Rugsėjo 4 d. – paskutinė diena save išsikėlusiam kandidatui grąžinti parašų rinkimo lapus (reikia surinkti ne mažiau kaip tūkstantį vienmandatės apygardos rinkėjų parašų).
Rugsėjo 10 d. baigiami įteikti pareiškiniai dokumentai.
Iki rugsėjo 14 d. paskelbiami visi įregistruotų kandidatų sąrašai ir pavieniai kandidatai.
Iki spalio 6 d. rinkėjams baigiamos įteikti rinkėjo kortelės.
Spalio 10–12 d. vyksta balsavimas iš anksto.
Spalio 10–13 d. vyksta balsavimas paštu.
Spalio 13 d. draudžiama rinkimų agitacija.
Spalio 14 d. pirmasis rinkimų turas.
Spalio 28 d. antrasis rinkimų turas.
Iki lapkričio 4 d. patvirtinami galutiniai rinkimų rezultatai.
Iki lapkričio 19 d. naujasis Seimas susirenka į pirmąjį posėdį.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Dešimtmetis Sausio 13-osios liudininkas tapo herojumi: ten supratau, kad jau viskas kitaip2
Prisiminimai apie Sausio 13-osios įvykius gyvi daugelio širdyse. Net ir tų, kuriems tuo metu buvo vos dešimt metų, tačiau ir jie, kartu su kiemo draugais, dienas leido prie Seimo. Vienas iš tokių – vilnietis Vainius Vaitiekūnas...
-
Valstybės kontrolė: didelis prokurorų darbo krūvis neigiamai veikia tyrimų trukmę
Didelis prokurorų darbo krūvis turi neigiamos įtakos nusikaltimų tyrimo trukmei, rodo Valstybės kontrolės atliktas Generalinės prokuratūros 2021–2023 metų veiklos auditas. ...
-
Iš Kremliaus – grasinimų lavina Nausėdai18
Dėl Lietuvos prezidento Gitano Nausėdos pasisakymo apie Kaliningradą įsiutę rusų propagandistai jau plūsta ne tik prezidentą, bet ir pratrūko grasinimais Lietuvai. Dūmos nariai ragina vėl okupuoti Baltijos šalis. Anot Lietuvos vadovų, tai ro...
-
Regos negalią turinčiai moteriai – akibrokštas sostinės įmonėje: liepė prašyti kitų pagalbos
Regos negalią turinti moteris, lydima šuns vedlio, apsilankiusi Asmens su negalia teisių apsaugos agentūroje ne tik negalėjo savarankiškai užsiregistruoti vizitui, bet ir susidūrė su nemandagiu įstaigos darbuotojos elgesiu. ...
-
Vilniaus gatvės virto čiuožyklomis
Vilniaus miesto savivaldybėje įspėja, kad antradienį mieste lijundra, ant šaligatvių krentanti dulksna ir smulkus lietus staigiai virsta ledu. ...
-
Tarnybos įspėja dėl ekstremalių oro sąlygų: kelionių geriau neplanuoti
Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba (LHMT) įspėjo, kad šiandien vyraus krituliai. Palankios sąlygos formuotis lijundrai, plikledžiui. Ragina būti ypač atsargiems. Išsamia savaitės orų prognoze pasidalijo ir sinoptinė Elvyra Latvėnait...
-
Šauktinių tarnybos ilginimas: Prezidentūra atsakė kategoriškai4
Prezidento Gitano Nausėdos patarėjas nacionalinio saugumo klausimais sako, kad Lietuva šiuo metu nebūtų pasirengusi nei ilginti šauktinių tarnybos, nei įvesti visuotinio šaukimo į kariuomenę. ...
-
Seimas spręs, ar leisti pensininkams, vaikams, šeimoms važiuoti pigiau2
Seimas antradienį apsispręs, ar daugiau šalies gyventojų leisti viešuoju transportu važiuoti pigiau. ...
-
Skvernelis Seimui pateiks siūlymą Sausio 13-ąją paskelbti valstybės švente1
Seimo pirmininkas Saulius Skvernelis antradienį parlamentui pateiks savo siūlymą Sausio 13-ąją paskelbti valstybės švente. ...
-
Budrys su ES, NATO šalių ambasadoriais aptars Vyriausybės užsienio politiką
Užsienio reikalų ministras Kęstutis Budrys antradienį su Lietuvoje reziduojančiais Europos Sąjungos (ES), NATO ir partnerių šalių ambasadoriais aptars naujojo Ministrų kabineto užsienio politikos prioritetus. ...