Konstituciniame Teisme - 2009 metų biudžetai

Konstitucinis Teismas ketvirtadienį pradeda nagrinėti bylą, ar 2009 metų nacionalinio, „Sodros“ ir Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžetai, o kartu ir mokesčių pakeitimai bei pensijų fondų įmokų sumažinimas neprieštarauja Konstitucijai.

54 Seimo narių grupės, kuriai atstovauja Seimo nariai Vytenis Povilas Andriukaitis, Vytautas Gapšys, Petras Gražulis, Valentinas Mazuronis, Julius Sabatauskas, Algirdas Sysas, buvę Seimo nariai Egidijus Klumbys, Konstantas Ramelis, nuomone, Seimas pažeidė su šiais įstatymais susijusių teisės aktų priėmimo ir įsigaliojimo tvarką, abejonių jiems kelia ir šių dokumentų turinys, pranešė KT.

Pareiškėjai ginčija įstatymus, kuriais buvo išplėstos asmenų, privalomai draudžiamų valstybiniu socialiniu draudimu, sąrašas - dėl to kai kurie savarankiškai dirbantys asmenys, autoriai, sportininkai, atlikėjai, ūkininkai - privalo mokėti socialinio draudimo įmokas, bei įstatymus, kuriais sumažintas pensijų kaupimo bendrovėms „Sodros“ pervedamos įmokos dydis.

Grupės Seimo narių teigimu, tuometinė Andriaus Kubiliaus Vyriausybė patobulintą 2009 metų valstybės biudžeto projektą svarstyti Seimui pateikė vėliau nei nustatyta Seimo statute, todėl tiek Vyriausybė, tiek Seimas padarė esminių svarstymo ir priėmimo procedūros pažeidimų, dėl kurių priimti dokumentai prieštarauja Konstitucijai bei Seimo statutui.

Pareiškėjai pabrėžia, kad įstatymai, kuriais buvo įvesti nauji mokesčiai ir įmokos bei padidinti kai kurie mokesčiai, panaikintos iki tol galiojusios mokesčių lengvatos, išplėstas mokesčių mokėtojų ratas, turėjo tiesioginės įtakos įmonių ekonominei ir socialinei būklei. Jie įsigaliojo tik išimtiniais atvejais leidžiama skubos tvarka, nesuteikus gyventojams pakankamai laiko dalyvauti juos svarstant.

Biudžeto sandaros įstatymas numato, kad mokesčių ir kiti įstatymai, turintys įtakos biudžeto pajamoms, turi būti priimami ne vėliau nei tų metų valstybės biudžetas. Tuo tarpu Seimas pirmiausia svarstė ir priėmė 2009 metų valstybės, „Sodros“ ir PSDF biudžetų įstatymus, o tik po to –įstatymus, turėjusius įtakos atitinkamų biudžetų pajamoms ir asignavimams, teigia į KT kreipęsi Seimo nariai.

 



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių