- Laima Žemulienė
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Velykos – tokia šventė, kuri pasibeldžia į visas šeimas. Jas švenčia turtingieji ir vargšai, studentai ir profesoriai. O kaip į Velykas žvelgia ir kaip jas švenčia Vilniaus galvos – meras, vicemerai? Tuo pasidomėjo portalas 1diena.lt.
Vertina šeimą, artimuosius
„Velykos – puiki diena. Tokia, kokia ir turėtų būti per svarbiausią pavasario šventę“, – sakė Vilniaus meras Artūras Zuokas.
Pasak mero, tokių švenčių dienomis dar kartą įvertiname, kokia didelė ir nepakeičiama vertybė yra šeima ir mylimi bei mylintys žmonės.
„Nusišypsokime sau, miestui ir artimiems bei svetimiems žmonėms, kuriuos sutiksime šiomis dienomis“, – paragino A.Zuokas.
Anot jo, stiprėja noras turėti tokią šventę, kokią pats gali susikurti, nes tokia šventė turbūt tikriausia. Jokios senos ar naujos tradicijos šventės nesukurs, jei ta šventė bus tik neišvengiama pareiga nueiti į bažnyčią, aplankyti artimuosius ir sočiai pavalgyti.
„Linkiu atgaivą sielai teikiančių susitikimų, gerų pokalbių su artimaisiais ir tiesiog malonaus poilsio“, – palinkėjo vilniečiams miesto meras.
Penktadienį valgo kukliau
Savivaldybės administracijos direktorius Valdas Klimantavičius sakė, kad Verbų sekmadienį jo šeima eina į bažnyčią, kelerius pastaruosius metus – į Arkikatedrą. Didįjį penktadienį kukliau valgo.
„Šventė laukiama, juk pasibuvimas su artimais žmonėmis – atgaiva. Velykas švenčiame visi kartu: šeima prie bendro stalo, o ant jo – margučiai, baltoji mišrainė ir t. t., – nesivargino daug pasakoti V.Klimantavičius. – Aplankome kapus Rokantiškėse, jei yra galimybė – Pakruojyje.“
Pasiraitoja rankoves
„Velykos – tai džiaugsmas“, – sakė Vilniaus vicemeras Jaroslavas Kaminskis. Politiko šeimoje pasiruošimas Velykoms, jų sutikimas ir šventimas vyksta nuosekliai.
Vicemero teigimu, ne žmonos vieta per Velykas būti virtuvėje. Tada pats J.Kaminskis pasiraitoja rankoves ir gamina įvairius valgius: kepa kumpį, veršieną, šoninę, slegia vyniotinius.
„Gaminti Velykų patiekalus man didžiulis malonumas. Krienus taip pat ruošiu aš, – pridūrė vicemeras, nebijantis šios “aitrios„ procedūros. – Kiaušinius taip pat aš dažau su vaikais.“
Kaminskiai nudažo 30–40 velykaičių. Vaikai bando eksperimentuoti su įvairiais dažais, tačiau tėvas laikosi tradicijų – kiaušinius merkia į svogūnų lukštus.
Šeštadienio vidudienį, kai Vilniaus bažnyčiose pradedami šventinti Velykų valgiai, Kaminskių šeima jų pašventinti neša į savo – Šv. Jono Bosko parapijos – bažnyčią.
Tradiciją įvedė senelis
Sekmadienį vicemero šeima eina į Prisikėlimo mišias. Gal pašnekovas kada nors yra jas praleidęs? „Jų neįmanoma praleisti“, – pabrėžė J.Kaminskis.
Po pusryčių jie važiuoja į kapines aplankyti senelių, giminių kapų. Tada giminaičiai susirenka pas kurį nors iš pusbrolių švęsti Velykų. Tą tradiciją įvedė senelis. Jaunoji karta iki šiol jos laikosi. Jei geras oras, būrys giminaičių traukia į gamtą.
„Būna didelė mūsų kompanija – apie 20 suaugusiųjų, apie 20 vaikų, – vardijo J.Kaminskis. – Vaikštome po Lazdynus, praeiname pro buvusią tėviškę, senelio sodą Architektų gatvėje. Dabar ten yra vaikų darželis.“
Nusprendę atsipūsti, giminaičiai ridinėja velykaičius.
Pasivaišina ir išsiskirsto
„Eiti ankstų rytą į Prisikėlimo mišias neplanuojame, nes namuose krykštauja mažas žmogutis“, – sakė vicemeras Romas Adomavičius, omenyje turėdamas pustrečių metų dukrelę Reginą.
Per Velykas R.Adomavičius su drauge Laura ir dukterimi važiuos į Miroslavą ir Alytų. Ten lankysis bažnyčioje, paskui – pas gimines.
„Susirenkame pas vieną ar kitą brolį, pasikalbame, pasivaišiname ir išsiskirstome. Miroslave aplankome tėvų kapus“, – pasakojo vicemeras.
Velykos jam – tai pavasaris, atgimimas, susitaikymas, gera nuotaika. Dabar jis turi daug laisvo laiko. Kadangi yra laikinai nušalintas nuo darbo, į savivaldybę nevaikšto.
Proga aplankyti tėvus
„Jokių velykinių ritualų neturime. Pas mus yra toks paprotys: Velykos, kaip ir Kūčios, – tai šeimos šventė, – sakė vicemeras Jonas Pinskus. – Ta proga stengiamės nuvažiuoti pas tėvus. Dažnai važiuojame į Kuršėnus pas mano mamą, nes kitaip vis laiko trūksta. Velykos – gera proga aplankyti tėvus.“
Pinskų namuose taip pat būna paruoštas vaišių stalas, ant kurio visada puikuojasi lėkštė dažytų kiaušinių.
Religinė Velykų reikšmė J.Pinskui nėra tokia svarbi: „Aš nesu labai tikintis. Bet tiek per Velykas, tiek per Kūčias, tiek kitom progom su žmona apsilankome bažnyčioje. Anksčiau bažnyčioje, ypač per Velykas, lankydavomės dažniau.“
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Teismas paliko galioti draudimą Šoigu vaikų motinos vyrui atvykti į Lietuvą
Regionų administracinis teismas paliko galioti draudimą buvusio Rusijos gynybos ministro Sergejaus Šoigu vaikų motinos Jelenos Kaminskas vyrui Adolfui Kaminskui atvykti į Lietuvą iki 2027 metų pabaigos. ...
-
Gyventojų perspėjimo sistemos laukia pokyčiai1
Vidaus reikalų ministras Vladislavas Kondratovičius sako matantis poreikį atnaujinti gyventojų perspėjimo sistemą, kad ši veiktų patikimai. ...
-
Po išpuolio prieš teisėją – ministro reakcija (atnaujinta)2
Kaune užpuolus teisėją, teisingumo ministras Rimantas Mockus žada skubius sprendimus, kad teisingumo proceso dalyviai būtų maksimaliai saugūs. ...
-
Tautinių mažumų departamentas įvertino medikės sprendimą dėl rusų kalbos8
Lietuvos gydytojų viešai pareikšti ketinimai nebeteikti konsultacijų rusų kalba, darant išimtį tik neseniai į Lietuvą atvykusiems ukrainiečiams, turi akivaizdžių diskriminacijos požymių ir kursto tautinę nesantaiką, ketvirtadi...
-
Šiukšlių krūvoje – ne tik vestuvių akimirkos: kokios baudos gresia už įžūlias „dovanas“ gamtai?
Grigiškėse, visai netoli Vilniaus, miške aptikti kalnai šiukšlių. Tarp jų ne tik seni baldai, bet ir asmeninės nuotraukos – vestuvių akimirkos ir šeimos portretai. Apie susidariusią situaciją pasakota LNK reporta...
-
Policija po išpuolio prieš teisėją: tikėtis, kad budės pareigūnai, nerealu6
Policijos vadovas Arūnas Paulauskas sako, kad įstaiga neturi resursų saugoti kiekvienų teismų rūmų. ...
-
Teisėjos užpuolimas atvėrė piktžaizdę: ragina skirti budinčius pareigūnus7
Kauno apylinkės teisme ketvirtadienį kaltinamajam posėdžio metu užpuolus teisėją, Teisėjų taryba ragina užtikrinti nuolatinę policijos apsaugą visuose šalies teismuose. ...
-
Dariaus ir Girėno stadione prasidėjo vejos keitimo darbai: bus ir futbolui, ir koncertams12
Dariaus ir Girėno stadionas ruošiasi priimti tiek futbolininkus, tiek ir didžiuosius metų koncertus, todėl keičiama veja. Nauja danga leis geriau rūpintis žole ir nekils problemų, kai po koncertų dėl vejos pažeidimų negalėdavo vykti rungtyn...
-
Į eismo įvykius patekusių vaikų – mažiau
Į eismo įvykius pernai pateko kelios dešimtys nepilnamečių. Skaičiai mažėja, tačiau pareigūnai pabrėžė, kad dažniausiai eismo įvykių metu pėstieji nukenčia dėl neatidumo. ...
-
Nakties žygis prasidės Doviluose
Nakties žygis, skirtas atminti 1923 metų sausio įvykius Klaipėdoje, šiemet prasidės Gargždų priemiestyje. Žygeivių iš visos Lietuvos lauks ne tik žygio organizatoriai, bet ir vietos žmonės, pasirengę supažindinti atvykėlius su savo...