- Šarūnė Kutinskaitė-Būdavienė
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Nors sakoma, kad vietos po saule užteks visiems, regis, etnologijos mokslams teks tenkintis pavėsiu – jie išbraukti iš Lietuvos aukštojo mokslo registro.
Mokslas ne apie vyžas
Vieniems svajojant apie advokato mantiją, antriems – apie mediko chalatą, tretiems – apie ekonomisto kėdę ar kitą geidžiamą ir dosnią specialybę, dalis abiturientų kartais nustebindavo savo nepopuliariu pasirinkimu – etnologijos studijomis.
"Tyrinėsi kaimo kultūrą?" – išgirdusieji vaikų, anūkų ar tolimų giminaičių sprendimą ir nesuvokiantieji, kad etnologija – tai ne tik klumpės ar mediniai vežimo ratai, iš nuostabos išpūsdavo akis.
Iš tiesų etnologija apima kur kas daugiau, nei įsivaizduojame. Mitais apipintas mokslas gvildena kultūrą, istoriją ir kalbą. Todėl besimokydamas ir tirdamas tiek šiuolaikinius, tiek tradicinius kultūros reiškinius kiekvienas galėdavo nesunkiai atrasti sau artimą sritį.
"Etnologijos studijų nauda?" – jei savęs to paklausėte, atlikite nedidelį žinių patikrinimą.
Ar galite pasakyti, kodėl prieš važiuojant į bažnyčią, jaunosios motina jaunikiui, visiems pabroliams, piršliui ir muzikantams įteikdavo mažas skareles su rūtos šakele? Kada žmogaus kūną papuošė pirmieji piešiniai, kuriuos dabar vadiname tatuiruotėmis? Kas buvo hipių subkultūros pradininkai Lietuvoje ir pasaulyje? Jei vis dar sukate galvas ieškodami atsakymų į šiuos klausimus, veikiausiai etnologijos studijos jums nepakenktų ir dabar. Tiesa, to padaryti jau negalėsite.
Netilpo į sąrašą
1990 m. Lietuvai atkūrus nepriklausomybę etnologijos studijos buvo intensyviai plėtojamos Vytauto Didžiojo ir kituose šalies universitetuose.
Deja, pernai šis dalykas išbrauktas iš Lietuvos aukštojo mokslo registro. Etninės kultūros disciplinos universitetuose paliktos tik kaip laisvai pasirenkami bendrųjų universitetinių studijų dalykai.
"Etnologijos išbraukimas iš studijų krypčių nemaloniai primena sovietinius metus, kai etnologijai nebuvo vietos daugelyje aukštųjų mokyklų, nes kultūros paveldo tyrimai nebuvo vertinami. Be to, atsisakiusi etnologijos studijų, Lietuva pažeidžia savo pačios ratifikuotą UNESCO nematerialaus paveldo konvenciją", – kreipimesi, adresuotame švietimo sistemos sergėtojams ir kitiems aukštiems šalies pareigūnams, savo mintis dėliojo akademinės bendruomenės sunkiasvoriai: žinoma etnologė Gražina Kadžytė, lektorė, socialinių mokslų daktarė Rasa Pakeltienė, profesorius Gintautas Mažeikis, istorikė, habilituota humanitarinių mokslų daktarė Irena Regina Merkienė ir kt.
Etnologijos išbraukimas iš studijų krypčių nemaloniai primena sovietinius metus, kai etnologijai nebuvo vietos daugelyje aukštųjų mokyklų, nes kultūros paveldo tyrimai nebuvo vertinami.
Išdėstę argumentus, kodėl etnologija privalo būti sugrąžinta į mokslo krypčių sąrašą, kreipimosi autoriai darsyk pabrėžė, kad atsisakius minėtosios studijų krypties šalis praras ne tik etnologijos ir etninės kultūros specialistus, bet ir paties mokslo įdirbį.
Ragina būti drąsius
"Turime seną ir labai įdomią kultūrą, kurios niekas kitas taip gerai nesupras bei nuodugniai netyrinės, kaip mes patys. Etnologijos studijos yra Lietuvos tapatybės dalis, – akademinės bendruomenės šviesuliams antrino Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Istorijos katedros profesorius Jonas Vaičenonis, kurio vardas ir pavardė atsidūrė kone 200 bendraminčių eilėje kreipimosi gale.
Profesorius, humanitarinių mokslų daktaras įsitikinęs, kad keičiant mokslo krypčių sąrašus etnologija iš jų buvo išmesta nepasvertai ir nepamatuotai.
"Prieš kokius penkerius ar šešerius metus sąrašas buvo kur kas platesnis. Vėliau vos ne pieštuku perbrauktas. Tokia nuolatinė kaita mums visiems ne į naudą", – šlubuojančiai švietimo sistemai vaistų ieškojo profesorius.
J.Vaičenonis baiminosi, kad mokslas, kurio tikslas yra plėsti jaunimo akiratį, ateityje neatimtų iš studentų galimybės gilintis į savo etninės kultūros ištakas, tradicijas ir dabarties kultūros procesus, todėl vylėsi, kad šiai krypčiai bus suteiktas šansas.
"Jei netikėtume, nedėtume savo parašų. Mes privalome turėti drąsos reikštis, jei mums kažkas nepatinka. Mes įpratome, kad už mus viską sprendžia ir pamirštame, kad ne ministerijos, ne valstybės tarnautojai, turi primesti savo žaidimo taisykles. Mes patys turime būti procesų valdytojais", – kovoti už savo ateitį kvietė J.Vaičenonis.
Griovė esamus mitus
Ką siūlo etnologo diplomas? Vietą folkloro kolektyve ar muziejuje?
J.Vaičenonis sugriovė ir šį mitą, tikindamas, kad etnologas gali būti profesionalus viešųjų ryšių ar reklamos specialistas, dirbti strateginio valdymo konsultantu ar kitą ne mažiau svarbų darbą.
"Mes gana dažnai manome, kad studijų programos turi suteikti konkrečią specialybę. Mano manymu, universitetas yra daug aukštesnė struktūra ir institucija, jaunuoliui visų pirma suteikianti universitetinio išsilavinimo pagrindus", – stereotipus laužė profesorius. – Norėdami galėtume prikibti prie kiekvienos specialybės, kad tas ar anas dirba ne pagal specialybę. Ne čia reikia dėti akcentus."
Komentarai
Antanas Levickas
Švietimo ir mokslo ministerijos Studijų, mokslo ir technologijų departamento Studijų skyriaus vedėjas
Rengiant naują klasifikaciją buvo atsisakyta smulkių studijų krypčių arba tų krypčių, kuriose studijos nevykdomos. Aptariamu atveju klasifikacijoje liko plati studijų kryptis Kultūros studijos. Sprendimas priimtas pasikonsultavus su Vytauto Didžiojo universitetu (VDU). Etnologijos studijų programa gali būti registruojama ir vykdoma Kultūros studijų kryptyje. Mokslo krypčių klasifikacijoje Etnologijos kryptis išliko. Atkreiptinas dėmesys į tai, kad VDU turi akredituotą Etnologijos studijų programą, tačiau priėmimo į ją nevykdo.
Gintautas Mažeikis
VDU Filosofijos ir socialinės kritikos katedros vedėjas
Esu filosofas, ne etnologas. Esu tik susipažinęs su sprendimu, tačiau palaikau savo kolegas ir jų siekį sugrąžinti etnologiją.
Rasa Pakeltienė
Aleksandro Stulginskio universiteto lektorė, socialinių mokslų daktarė
Kuo daugiau studijų krypčių, tuo geriau. Nišinės studijų programos mums reikalingos kaip atspirties taškas, todėl pritariu tam, kad jos būtų. Taip, tokius klausimus turi spręsti akademinė bendruomenė ir ji tai daro – svarsto, pritaria arba ne. Kitas klausimas, kiek į akademinės bendruomenės sprendimus yra atsižvelgiama.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Ursula von der Leyen Vilniuje ragino ES skirti daugiau dėmesio gynybai, bendradarbiavimui
Vilniuje viešinti Europos Komisijos (EK) pirmininkė Ursula von der Leyen paragino Europos Sąjungos (ES) šalis daugiau dėmesio skirti gynybai ir glaudesniam bendradarbiavimui. ...
-
Meteorologai: užfiksuota žemiausia šios žiemos oro temperatūra
Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba sekmadienį pranešė, kad užfiksuota žemiausia šios žiemos oro temperatūra. ...
-
Lietuva ukrainiečių švietimui šiemet skirs beveik 32 mln. eurų
Lietuva į šalį dėl Rusijos karinių veiksmų atvykusių ukrainiečių švietimui šiais metais skirs beveik 32 mln. eurų. ...
-
Telefonų naudojimo mokyklose ribojimas: ministerijų požiūriai išsiskyrė
Švietimo ministrei Ramintai Popovienei nematant poreikio reglamentuoti mobiliųjų telefonų naudojimo mokyklose, tą norėtų daryti Sveikatos apsaugos ministerija (SAM). ...
-
Paramos akcijai „Radarom“ paaukota daugiau nei 880 tūkst. eurų
Artėjant karo Ukrainoje metinėms, trečią kartą rengiamai paramos akcijai „Radarom!“ šalies gyventojai ir verslai jau paaukojo 887 225 eurus. ...
-
Premjeras ir Seimo pirmininkas svarbų Lietuvai įvykį švenčia Palangoje
„Mūsų valstybės pirmieji asmenys elektros tinklų sinchronizavimą su kontinentine Europa švenčia, žinoma, Palangoje, kur šiandien rinkosi visa Lietuva“, – feisbuke skelbė Palangos meras Šarūnas Vaitkus. ...
-
Lietuvoje besimokančių ukrainiečių ugdymui Vyriausybė skyrė daugiau kaip 31 mln. eurų
Vyriausybė Lietuvoje besimokančių Ukrainos karo pabėgėlių ugdymui finansuoti skyrė daugiau kaip 31 mln. eurų. ...
-
Šimtai ledinių maudynių aistruolių nėrė į Baltijos jūrą: prisijungė ir žinomi politikai
Ledinių maudynių mėgėjų skaičius šią žiemą dar labiau išaugo – į eketes vis drąsiau lipa ne tik nemažą patirtį turintys ruoniai, bet ir pirmą kartą šį grūdinimosi būdą norintys patirti žmonės. Ekečių žemėlap...
-
Mirė garsus teisininkas Karolis Jovaišas
Ketvirtadienį, eidamas 79-uosius metus, mirė garsus teisininkas, pirmojo Konstitucijos komentaro bendraautorius Karolis Jovaišas. Apie tai naujineų portalui Delfi.lt pranešė jo artimieji. ...
-
Vis didesnę dalį besimokančiųjų lietuviškai sudaro ukrainiečiai: siekis – ne tik susirasti darbą
Vis didesnę dalį norinčių mokytis lietuvių kalbos užsieniečių sudaro Ukrainos piliečiai, BNS nurodė Valstybinė kalbos inspekcija. ...