Telefonų naudojimo mokyklose ribojimas: ministerijų požiūriai išsiskyrė

Švietimo ministrei Ramintai Popovienei nematant poreikio reglamentuoti mobiliųjų telefonų naudojimo mokyklose, tą norėtų daryti Sveikatos apsaugos ministerija (SAM).

Įvesti šį ribojimą iki 2026 metų pabaigos ministerija yra numačiusi Vyriausybės programos nuostatų įgyvendinimo plano projekte.

Kaip BNS nurodė SAM, prieš priimant galutinius sprendimus planuojama ištirti skaitmeninių technologijų poveikį vaikų sveikatai. Tą ketinama pavesti padaryti Higienos institutui. Taip pat šį klausimą planuojama aptarti su Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos atstovais.

Švietimo ministrė BNS sausį sakė, kad poreikį nacionaliniu mastu reglamentuoti mobiliųjų telefonų naudojimą mokyklose matytų tik kilus visuotiniam poreikiui.

Šią savaitę 24 organizacijos kreipėsi į šalies vadovus ragindamos drausti naudotis išmaniaisiais įrenginiais darželiuose ir 1–10 klasių mokiniams.

Skaitmeninės etikos centro teigimu, asmeninių išmaniųjų technologijų naudojimas ugdymo įstaigose neigiamai veikia dėmesį, reikalingą mokymosi procesui, trukdo socializuotis.

Tarp iniciatyvos „Iš telefonų – į mokyklą“ autorių – visuomeninė organizacija „Gelbėkit vaikus“, Jaunimo linija, Lietuvos žmogaus teisių centras, Lietuvos psichologų sąjunga ir kitos.

Šiuo metu tvarką, ar leisti naudotis telefonais mokyklose, nustato pačios ugdymo įstaigos. Mobiliuosius yra uždraudusios pavienės šalies mokyklos.

Iniciatyvos autoriai pabrėžė, kad telefonų ribojimas ugdymo įstaigose turi būti taikomas nacionaliniu mastu.

Dalis šalių jau riboja, ar planuoja apriboti telefonų naudojimąsi mokyklose. Remiantis praėjusių metų rudenį paskelbtais UNESCO duomenimis, daugiau nei 60 šalių įstatymais ar taisyklėmis draudžia naudoti išmaniuosius telefonus klasėse.

Prancūzija dar 2018 metais uždraudė darželiuose, pradinėse ir vidurinėse mokyklose naudoti „mobiliuosius telefonus ar bet kokią kitą elektroninių ryšių įrangą“. Nuo rudens to nebegalės daryti ir 180 pagrindinių mokyklų mokiniai.

Nuo gegužės Latvijoje 1– 5 klasių mokiniai taip pat negalės naudotis mobiliaisiais telefonais.

Daugėjant tyrimų, rodančių, kad pernelyg daug laiko prie ekrano praleisti vaikams gali būti kenksminga, ši problema tapo aktuali visai Europai.

Švedijos visuomenės sveikatos agentūra yra skelbusi, kad jaunesni nei dvejų metų vaikai neturėtų žiūrėti televizoriaus ar naudotis išmaniaisiais prietaisais, o vyresnio amžiaus vaikams reikėtų riboti laiką praleidžiamą prie ekranų.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių