- Paulius Perminas, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Vilniuje viešinti Europos Tarybos (ET) generalinė sekretorė Marija Pejčinovič Burič sako, kad Specialiojo tribunolo Rusijai steigimas užtrunka dėl siekio sukurti nenuginčijamą teisinę bazę.
„Jei mes norime turėti kažką, kaip teisininkai sakytų, neperšaunamo, ir būti tikri, kad tai 100 proc. atitinka įstatymus ir niekas negalėtų tuo abejoti, manau, kad tai būtų labai svarbu ateičiai, kad ir kokį sprendimą rastume, jis turi būti teisiškai pagrįstas, todėl steigimas užtrunka ilgiau“, – ketvirtadienį Europos Tarybos (ET) teisingumo ministrų tarptautinės konferencijos kuluaruose kalbėjo organizacijos vadovė.
Pasak jos, šis procesas užtrunka ir todėl, jog norima, kad tribunolas ne tik priverstų Rusiją prisiimti atsakomybę už savo veiksmus Ukrainoje, bet ir būtų pavyzdžiu ateityje.
Panašią poziciją viename iš svarbiausių Lietuvos pirmininkavimo ET Ministrų Komitetui renginių išsakė ir teisingumo ministrė Ewelina Dobrowolska.
„Tikiu, kad jei kalbame apie Specialųjį tribunolą, vienintelis atsakymas yra ne regioninis, o tarptautinis sprendimas, kuris turėtų užtikrinti, kad tarptautinė teisė veiktų“, – kalbėjo ji.
Ministrė pažymėjo tikinti, jog ET pastangomis regiono šalių politinė valia įkurti tribunolą bus sutelkta.
Anot ET generalinės sekretorės, šiuo metu diskusijos dėl tribunolo steigimo vyksta keliasdešimties šalių grupėje. Vienas iš manomų sprendimų tribunolo steigimui galėtų būti dvišalė ET ir Ukrainos sutartis.
Apie siekį įkurti Specialųjį tribunolą tarptautiniams Rusijos nusikaltimams Ukrainoje kalbama nuo invazijos pradžios 2022-ųjų vasarį.
E. Dobrowolska taip pat pažymėjo, jog tribunolas turėtų užtikrinti tarptautinės teisės veikimą.
„Tarptautinis baudžiamais teismas (TBT) veikė labai greitai. Turime Putino arešto orderį, bet nepaisant to, Mongolija vis tiek priėmė Putiną ištiesdama raudoną kilimą, o ne jį areštuodama“, – teigė ministrė.
TBT pernai V. Putinui išdavė arešto orderį dėl kaltinimų karo nusikaltimais – neteisėtai deportavus šimtus ukrainiečių vaikų nuo tada, kai 2022 metų vasarį Maskva pradėjo plataus masto invaziją į savo kaimynę.
Šis orderis reiškia, kad Rusijos vadovas turėjo būti suimtas TBT sprendimus pripažįstančioje Mongolijoje, kurioje jis lankėsi šią savaitę.
„Rusija niekada nesusidūrė su jokia atsakomybe dėl vykdytų žiaurių nusikaltimų, ji taip elgiasi, nes yra įsitikinusi, kad gali išsisukti“, – kalbėjo Ukrainos ambasadorius Lietuvoje Petro Bešta.
Konferencijos „Atsakomybės už tarptautinius nusikaltimus Ukrainoje link“ taip pat pasirašyta ET pagrindų Konvencijos dėl dirbtinio intelekto ir žmogaus teisių, demokratijos ir teisinės valstybės sutartis.
„Mano nuomone, tai yra sutartis, dėl kurios mes sutarėme labai greitai (...). Dirbtinis intelektas vystosi labai greitai, jei neturėsime teisinės sistemos, kurią galėtume taikyti ne tik Europoje, bet ir visame pasaulyje, jis gali daryti žalą“, – pažymėjo M. Pejčinovič Burič.
Lietuva ET Ministrų Komitetui pirmininkauja nuo gegužės 17 iki lapkričio 13 dienos, jo metu prioritetas skiriamas paramai Ukrainai.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Gintaras Grušas: viltis padės išgyventi bet kokias negandas1
Šalies tikinčiuosius ir ne tik juos su svarbiausia metų švente sveikina arkivyskupas metropolitas Gintaras Grušas. Jis linki nepamiršti vilties, kuri padės išgyventi bet kokias negandas. ...
-
Baltos Kūčios aplankė dalį Lietuvos: šie regionai gali džiaugtis labiausiai2
Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba skelbia, kad Kūčių rytą rytiniuose šalies pakraščiuose buvo susidariusi sniego danga. ...
-
Kęstutis Kėvalas: visi esame sesės ir broliai12
Kiekvienais metais Caritas valgykla pakviečia sunkiai gyvenančius kauniečius Kūčių pusryčiams. ...
-
Kauno meras atlygino beveik 16 tūkst. eurų žalą už sunaikintas Kačiūniškės dvaro vertybes23
Kauno meras Visvaldas Matijošaitis atlygino 15 tūkst. 886 eurų žalą, kurią jam priteisė teismas Kačiūniškės dvaro byloje. ...
-
Tikisi, kad per šventes pasienyje bus ramu: pareigūnai pasiruošę bet kokiam scenarijui1
Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) vadas Rustamas Liubajevas teigia, kad švenčių dienomis sieną norinčių kirsti migrantų srautai neturėtų išaugti. Visgi, pasak jo, pareigūnai ir toliau dirba sustiprintu režimu ir yra pasirengę ...
-
Per pusantrų metų pakeista daugiau kaip pusšimtis sovietinių gatvių pavadinimų9
Vykdant Desovietizacijos įstatymą, Lietuvoje jau pakeista daugiau kaip pusšimtis sovietinių gatvių pavadinimų. ...
-
Gruodžio 24-oji Lietuvoje ir pasaulyje
Gruodžio 24-oji, antradienis, 52 savaitė. ...
-
Ministerija didina finansavimą Lietuvos šaulių sąjungai7
Krašto apsaugos ministerija ir Lietuvos šaulių sąjunga (LŠS) pirmadienį pasirašė biudžeto lėšų naudojimo sutartį, kuri numato beveik 7 mln. eurų didesnį finansavimą – 20,7 mln. eurų. ...
-
Eglutės žaisliukai – gyvenimo atspindys: kokias istorijas jie pasakoja?
Žiemos sode pastatyta Kalėdų eglutė antrus metus gaivina primirštą, bet prieš šimtmetį gyvavusią tradiciją. Mat grafai Tiškevičiai savo Kretingos rezidencijos Kalėdų eglę visuomet puošdavo Žiemos sode. Po ja dova...
-
Radviliškietis aštuonerius metus neapsiperka parduotuvėse8
Dabar daugelis žmonių tarsi išprotėję bėga į prekybos centrus, ruošiasi Kalėdoms, sudarinėja didelius pirkinių sąrašus – ką padės ant Kalėdų stalo, kokius patiekalus gamins. O radviliškietis Sandrius Ungurys prop...