- LNK inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Kaukia sirenos. Nelaimė Astravo atominėje elektrinėje. Traukiniu iš Rytų Lietuvos į Šiaulius evakuojami žmonės. Laimė, kol kas tai – tik civilinės saugos pratybos. Norėta sužinoti, ar viskas veikia sklandžiai, tačiau jau nuo pat pratybų pradžios paaiškėjo, kad taip nėra. Ir sirenas girdėjo, ir žinutes gavo toli gražu ne visi.
Atsitikus nelaimei Astravo atominėje elektrinėje į Vilniaus traukinių stotį atvyko traukinys, kuriame evakuojami žmonės iš Švenčionių rajono.
„Išgirdau, kad sirenos veikia. Gavau pranešimą į telefoną. Pagal nurodytus veiksmus atėjau į gyventojų surinkimo punktą“, – pasakojo vyras.
Jokios nelaimės neįvyko, čia – pratybos.
„Gal nėra viskas labai sklandu, bet kadangi čia pratybos, tai iš pratybų ir mokosi. Jau surinkimo punkte moteriškės pasižymėjo nesklandumus. Iš to bus pasimokyta, šiaip tai – labai įdomu“, – kalbėjo moteris.
„Tokia trupučiuką, atrodo, panika, nes išvažiavome iš Vilniaus į Pabradę, o tada sugrįžom atgal į Vilnių. Jei tai būtų realiai, tai grįžome į tokią pačią pavojingą vietą“, – nerimavo kitas vyras.
Į traukinį lipo ir nuo nelaimės bėgantys vilniečiai. Tarp jų ir keturkojį draugą nešanti moteris.
Šuniukas dreba, tačiau žmonės nusiteikę linksmai. Klausėme, ar jie būtų tokie ramūs, jei būtų įvykusi tikra nelaimė.
„Nežinau, turbūt panikos būtų. Reikia organizavimo ir daugiau šviesti žmones, kad žinotų“, – sakė moteris.
„Jeigu viskas vyktų realiai, tai, manau, čia būtų baisi panika. Net sunku įsivaizduoti“, – kalbėjo kitas vyras.
Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:
Tarp statistų – ir civilinės saugos dėstytoja. Pasak jos, tikros pratybos daug geriau nei vadovėliai.
„Iš profesionalo pusės matau, kad savo studentus turiu ruošti mokėti nepanikuoti, kad reikia būtinai vykdyti nurodymus. Žmonės nežino, kad reikia vykdyti pareigūnų nurodymus ir gaunasi tokia palaida bala, chaosas“, – aiškino saugos dėstytoja.
Išklausiusi dėstytoją reagavo ir ministrė.
„Tam pratybos ir organizuojamos, kad ne tik tarnybų darbą galėtume patikrinti, bet ir pasižiūrėtume žmonių reakcijas. Tai ir vyksta tam, kad žmonės būtų šviečiami, skatinami domėtis ir susirinktų visą reikalingą informaciją apie būtiną pasirengimą“, – kalbėjo vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė.
Naudojamasi traukiniais, nes pagal pratybų scenarijų – įsiveržia ir priešo būriai, tad autobusų naudoti neišeina.
„Geležinkeliai – strateginę reikšmę turinti infrastruktūra krizinių situacijų atvejais. Tą labai aiškiai parodė ir mūsų brolių ukrainiečių patirtis, kuomet buvo uždarytas tiek oro, tiek jūrų transportas“, – teigė Lietuvos geležinkelių verslo atsparumo direktorius Gediminas Šečkus.
Pratybose dalyvavo apie 700 žmonių, tarnybų pareigūnai ir statistai.
„Jos nėra skirtos tam, kad parodytų gražų vaizdą, kaip viskas veikia. Pratybos skirtos tam, kad įsivertintų, ar viskas suveikia, ar neturime kažkokių spragų“, – sakė A. Bilotaitė.
Spragos ėmė lįsti jau pratybų pradžioje. Dešimtą ryto mieste ėmė kaukti garso sirenos, tačiau jas girdėjo ne visi.
„Sirenų turime tiek, kiek turime. Pagal sirenų vidurkius – tikrai neatrodome blogai pasaulyje. Tinklas plečiamas. Šiuo metu montuoja 200 papildomų sirenų, dalis jų sumontuota“, – kalbėjo Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento vadovas Saulius Greičius.
Rytų Lietuvos gyventojai taip pat turėjo gauti žinutes apie pratybas, bet jų nesulaukė.
„Matome, kad vieno operatoriaus klientai negavo, tai aiškinamės, ar tai susiję su techniniais dalykais, ar kitomis priežastimis“, – sakė A. Bilotaitė.
Jokios klaidos TELE2 pusėje nebuvo, visos mūsų sistemos veikė sklandžiai. Šis testas padėjo atrasti trikdžius tarnybų pusėje.
„Matome su vienu operatoriumi šiek tiek problemų iškilusių. Yra aiškinamasi. Negalėčiau pasakyti, nežinau kodėl, galbūt atnaujinama kažkokia įranga. Per pratybas ir paaiškėja, kad nesigavo“, – šnekėjo S. Greičius.
Ne paslaptis, kad žinučių daugiausia negavo TELE2 klientai.
„Jokios klaidos TELE2 pusėje nebuvo, visos mūsų sistemos veikė sklandžiai. Šis testas padėjo atrasti trikdžius tarnybų pusėje“, – komentavo TELE2 atstovė Asta Buitkutė.
Kol tarnybos ir politikai aiškinosi trūkumus, traukinys su evakuojamais žmonėmis iš Vilniaus pasiekė Šiaulius. Čia iš stoties žmonės buvo nuvežti į Šiaulių areną, civilinės saugos paskirtą pastatą. Šiemet numatyta dar šešiolika panašių pratybų.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Nausėda: laisvės kovų istorija ir dabar yra mūsų stiprybės šaltinis4
Artėjant Sausio 13-osios įvykių sukakčiai, prezidentas Gitanas Nausėda penktadienį dalyvavo diskusijoje apie laisvę su 2024 metų Laisvės premijos laureatu kunigu Juliumi Sasnausku ir vyresniųjų klasių mokiniais iš visos Lietuvos. ...
-
Šaligatvių barstymas druska: sostinės valdžia atsakė į dažniausius klausimus
Įsivyraujant žiemiškesniems orams, vilniečiams kyla klausimų, kaip ir kiek beriama druskos ant šaligatvių. Savivaldybė atsakė į dažniausiai kylančius klausimus apie takų priežiūrą žiemą. ...
-
Meteorologai – apie išskirtinius metus Lietuvoje
Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba pranešė, kad 2024 metai buvo šilčiausi stebėjimų istorijoje, o kritulių kiekis – dešimtadaliu mažesnis nei vidutiniškai. ...
-
Apie migrantų ydas prabilęs Ilchomdžonas sukėlė pyktį: dabar jie mane keikia, bet rytoj padėkos14
Drąsus ir atviras tadžiko politinio pabėgėlio Ilchomdžono Jakubzodos pokalbis su kauno.diena.lt apie masinės imigracijos keliamus iššūkius susilaukė daugybės reakcijų. Tarp jų ir plataus išeivių iš Vidurio Azijos pasipik...
-
Sprogimų daugiabučiuose pamokos: ką turėtų žinoti kiekvienas gyventojas?1
Pernai sprogimas Viršuliškėse sugriovė daugiabutį, o gyventojai atgal sugrįžti galėjo tik maždaug po metų. Šiemet sprogimas apgadino daugiabutį sostinės Dzūkų gatvėje. Abiem atvejais iš karto kilo klausimų, kas už nel...
-
Paskelbtas 2025 metų šauktinių sąrašas: pasitikrinkite14
Lietuvos kariuomenė penktadienį paskelbė šių metų karo prievolininkų sąrašus. ...
-
Šalia prekybos centrų esantys betoniniai statiniai – ne tik dėl estetikos
Žinoma, kad parduotuvėse žmonių saugumą užtikrina vaizdo kameros, apsaugininkai, bet yra ir kitų saugos priemonių, kurias pastebi ne kiekvienas. ...
-
SAM siūlo skirti daugiau valstybės finansuojamų rezidentūros studijų vietų
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) siūlo skirti 20 papildomų valstybės finansuojamų medicinos rezidentūros studijų vietų ir dešimt papildomų vietų į odontologijos rezidentūros studijas, penktadienį pranešė ministerija. ...
-
Tyrimas: Lietuva ir kitos Vakarų šalys Rusijai tiekia kare naudojamas technologijas
Lietuva ir kitos Vakarų šalys pernai ir užpernai į Rusiją eksportavo technologijas, kurias rusai galimai panaudojo savo artilerijoje kare prieš Ukrainą, penktadienį pranešė LRT radijas. ...
-
„Treti metai, kaip nepalaidoti“: kas vyksta su Leipalingyje rastų partizanų palaikais?
Valstybei neskiriant lėšų įrengti specialų memorialą Leipalingio kapinėse Druskininkų savivaldybėje, daugiau kaip 40-ies partizanų palaikai kelerius metus saugomi nepalaidoti. ...