- Daiva Janauskaitė
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Legendomis apipintas Apuolės piliakalnis Skuodo rajone šiemet devintą kartą prikėlė ankstyvųjų viduramžių dvasią čia organizuotu senųjų amatų, archajinės muzikos ir karybos festivaliu.
Atgimsta senasis miestas
Tie, kurie nors kartą trečiąjį rugpjūčio savaitgalį pabuvo ant didingojo Apuolės piliakalnio, vasaros pabaigoje laukia galimybės vėl ten apsilankyti. Iš amžių gūdumos mus pasiekusi žinia apie čia gyvenusių kuršių bei atėjūnų vikingų kovas atkuriama rekonstruktorių klubų.
Šventė trunka dvi paras, tad tie, kurie nori visa galva pasinerti į senovę ir nepraleisti nė vieno renginio, įsikuria piliakalnio papėdėje palapinių miestelyje, kuris gavo Gotlando vardą.
Apuolėje viskas vyksta kaip normaliame gyvenime – vienu metu kažkas gamina maistą, kažkas meistrauja ar kuria menus, dainuoja, prekiauja, o kariai kariauja.
Praeities rekonstruktoriai atvažiuoja su vaikais, gyvūnais, visa jų buitis yra panaši į žiloje senovėje gyvenusių žmonių gyvenseną.
Piliakalnis virsta senovine gyvenviete, kur kiekvienas svečias gali prisiliesti prie praeities. Šiemet, kaip ir ankstesniais metais, norintieji buvo mokomi šaudyti iš lanko, mesti kirvį, ietį.
Liejasi tikras kraujas
Vienas svarbiausių bei įdomiausių viso festivalio renginių – riterių kovos bei kuršių ir vikingų mūšio rekonstrukcija. Vyrai su šarvais, šalmais, skydais bei kovos kirviais ar kardais rankose žavi minias žiūrovų. Kovos – nesuvaidintos, riteriai kaunasi iš peties ir kraujas čia liejasi tikras. Todėl festivalio metu ant piliakalnio budi greitosios pagalbos ekipažas.
Šiemet ir žiūrovai galėjo parodyti savo jėgą bei ištvermę. Kuršiai žaidė žaidimą, primenantį dabartinį futbolą, o klubo „Varingis“ vyrai surengė intriguojamas rungtis.
Į senuosius laikus susirinkusiuosius nukėlė folkloro grupės „Gyvata“, „Vaiguva“, vyrų folkloro grupė „Vilki“ iš Latvijos, slavų archajinio instrumentinio folkloro grupė „Jar“ iš Lenkijos, legendiniai skaldai Harald & Mari Foss iš Norvegijos, Skuodo rajono ir Vydmantų folkloro ansambliai, dūdmaišininkai iš Latvijos.
Amatininkai iš Lietuvos, Latvijos, Estijos, Lenkijos, Švedijos bei Danijos ne tik pardavinėjo savo dirbinius, bet ir rodė, kaip jie gaminami.
Kasmet stengiamasi pristatyti senuosius amatus. Smalsuoliai galėjo iš arti pamatyti ginklakalių, auksakalių, odininkų darbą. Moterys vijo juostas, audė, nėrė adatomis.
Merginos smalsavo, kaip senaisiais laikais būdavo gaminami papuošalai iš stiklo karoliukų, kaip būdavo gaminami buities rakandai iš beržo tošies, liepos karnos, žolininkai tradiciškai pristatė gydymą žolėmis.
Šiemet buvo įdomu išvysti, kaip gimdavo puodai tada, kai dar neturėta žiedimo rato – tada indus žmonės tiesiog lipdydavo.
Atkūrė didžiąją kovą
Apuolės festivalis išsiskiria iš panašių renginių tuo, kad čia didelis dėmesys skiriamas ne amatams, o karybai.
Karių stovykloje apsigyveno Senovės baltų karybos draugovės „Jotva“, „Varingis“, „Sūduvos Tauras“, „Simkala“, „Kuršiai“, „Karionys“, lankininkai, pasivadinę „Perkūno strėlė“, iš Latvijos atvykę „Ugunszime“, „Rodenpois“, „Tervetes zemgali“, „Kavi“ kariai, Estijos klubai „Austrevgr“, „Pera Sudinoi“ iš Lenkijos, „Ratnik“ iš Rusijos bei laisvieji kariai.
Temstant kariai suvaidino Apuolės pilies apgultį, ir tai buvo didžioji vakaro kova.
Iki išnaktų skambėjo įvairių tautų senosios dainos.
Sekmadienį šventės dalyviai rinko šauniausią kuršę, o vidurdienį aiškintasi, kuris lankininkas taikliausias.
Vėlų sekmadienio vakarą Apuolė ištuštėjo ir liko laukti kitos vasaros pabaigos.
Sumokėjo už laisvę sidabru
Apuolė neoficialiai laikoma lietuviškosios ir latviškosios kuršių žemės sostine.
XIII a. Apuolės piliakalnis priklausė kuršiams. Jo viršuje stovėjo medinė pilis, yra išlikę ir gilaus šulinio pėdsakai.
Rimberto kronikoje „Šv. Auscharijaus gyvenimas“ rašoma, kad Apuolės gyventojai kurį laiką priklausė švedams, bet vėliau iš jų išsivadavo. Tada juos užpuolė danai. Jų antpuolį Apuolės gyventojai atrėmė.
853–854 m. Apuolės miestą ir pilį su savo kariuomene puolė Švedijos karalius Olafas. Pilį tąsyk, anot kronikos, gynę 15 tūkst. karių iš 5 sričių (šių dienų istorikai teigia, kad tiek daug jų čia būti negalėjo).
Mūšis vyko aštuonias dienas. Devintąją prasidėjo derybos. Apuoliškiai turėjo pripažinti švedų pergalę. Pilies gynėjai nugalėtojams sumokėjo didžiulę išpirką sidabru.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Mamontovas apie Sausio 13-osios naktį: buvo aišku, kad kovosime iki galo
Lietuvoje minima Sausio 13-oji. Apie Laisvės gynėjų dieną LNK žurnalistas kalbėjosi su dainininku Andriumi Mamontovu. ...
-
Statkevičius prisiminė kruviną Sausio 13-ąją: jei dabar reikėtų eiti prieš tankus, eičiau
Tuomet, kai jauną nepriklausomą Lietuvą supurtė kruvini Sausio įvykiai, Juozas Statkevičius buvo 22-ejų metų svajoklis, studentas. Šaltą žiemos naktį visiems laikams pasikeitė ne tik mūsų šalies, bet ir jo gyvenimas. Išskirti...
-
Kristė Kaikarytė apie priekaištus dėl garsios šeimos: tu gali būti aukos pozicijoje
„Gražiai, įsistačiusi kiaulės akis, apsukdavau informaciją prieš juos. Sutikdavau: taip, matote, mano tėvai tokie. Tarkim, kai egzaminus laikiau ir man buvo sakoma: „Tau nupirko lietuvių. Sakau, va, bet matematikai neužteko pinigų&l...
-
A. Ašmonas: žiūrovams jaučiu didelę meilę ir pagarbą
Meilė, laikas ir laimė – šių trijų dalykų nenusipirksime už jokius pinigus. Gal dėl to serialas „Man reikia meilės“ gerina populiarumo rekordus ir nuo sausio 13 d. kviečia LNK televizijos žiūrovus jau trečiąjį sezoną min...
-
Atlikėjai Gabrielei Grygolaitytei-Vashai gimė dukra: atskleidė vardą6
Atlikėja Gabrielė Grygolaitytė-Vasha pasidalijo džiugia žinia – su mylimuoju Elviu jie sūpuoja dukrą. ...
-
Jessica Shy: visa tai yra labai svarbu1
Šį sekmadienio vakarą LNK televizijos eteryje įvyks paskutinė „Lietuvos balso“ projekto nokautų laida, kurioje susikaus Jessicos Shy komandos dalyviai. Laidoje paaiškės paskutiniai keturi dalyviai, kurie su savo mokytoja k...
-
Skvernelis – apie didžiausius iššūkius, ligą ir tai, dėl ko užverda kraujas11
Kiekvieną sekmadienį humoristas Mantas Katleris „Paskutinei vakarienei“ kviečia vis kitą garsų Lietuvos žmogų. Tarp jų – ir sportininkai, ir muzikos pasaulio atstovai, ir politikai. Šį sekmadienį TV3 žiūrovai išvys a...
-
Pirmieji du „Eurovizijos“ atrankos dalyviai užsitikrino vietą finale16
Sausio 11 d. įvyko pirmasis „Eurovizijos“ dainų konkurso pusfinalis. Iš viso sausio-vasario mėnesiais laukia penki pusfinaliai, kuriuose žiūrovai išvys po 9 pasirodymus, tačiau kiekvienoje atrankos laidoje pateks tik du dalyviai...
-
Po Karvės kauke – skandalinga įžymybė4
„Kai atidengė kaukę buvo labai gaila, nes man neapsakomai patiko būti Karve“, – neslepia grožio specialistė, verslininkė, asmeninio gyvenimo skandalais pagarsėjusi socialinių tinklų turinio kūrėja Justina Partikė. Iki pat paskutin...
-
Liksite sužavėti: įdomūs faktai apie būsimą karalienę Kate Middleton12
Vos prieš kelias dienas Velso princesė Kate Middleton šventė 43-iąjį gimtadienį. Ta proga – keletas įdomių faktų apie būsimą karalienę. ...