- Laima Žemulienė
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Jevgenijos Sidorevič svajonė – dirbti medicinos dizaino srityje. Vilnietė sukūrė dirbtinio širdies skilvelio dėklo dizainą, o vokiečių medicinos bendrovė „Berlin Heart“ tą dėklą pradėjo gaminti.
Žvelgė iš praktinės pusės
Dirbtinio širdies skilvelio įrangą ligonis paprastai nešiojasi su savimi kokiame nors dėkle. J.Sidorevič sukūrė naują to dėklo – tiksliau, diržo – dizainą. Jį sukurti pastūmėjo asmeninė patirtis – moters senelis turėjo širdies problemų, todėl su savimi nešiodavosi tą įrangą. O jos dėklas nebuvo patogus. Tai Jevgeniją – tuomet dar Vilniaus dailės akademijos dizaino specialybės studentę – privertė pažvelgti į dizainą iš praktinės pusės.
„Tada kaip tik reikėjo daryti bakalauro darbą. Jo vadovas Juozas Brundza (dabar Dailės akademijos Dizaino katedros vedėjas – red. past.) užduotį suformulavo labai taikliai – “eiti" į dizainą per žmogų. Reikėjo pasirinkti žmogų, kurį labai gerai pažįsti, ir aprašyti kasdienį jo gyvenimą: ką jis mėgsta, kuo gyvena. Iš tos analizės pamatai, ko iš dizaino pusės tam žmogui trūksta.
Viskas tiesiog sutapo. Mačiau, kaip ta įranga nešiojama, naudojama ir kokie jos minusai. Jos dėklas buvo nepatogus. Buvo net atvejų, kai žmogus, uždarydamas mašinos dureles, nukirto iš to dėklo išvestą kabelį", – pasakojo 25 metų J.Sidorevič.
Dėklą išbandė ir pati
Dizainerė nusprendė sukurti patogų dirbtinio širdies skilvelio įrangos dėklą, kuris nevaržytų ligonio judesių, kasdienės jo veiklos ir suteiktų jam kuo daugiau laisvės bei erdvės. Dėl to ji atliko aibę visokių tyrimų.
„Pati įranga sveria apie 2 kg. Sukūriau kelis to dėklo variantus. Jį pati nešiojau – bandžiau įsijausti, kaip jis “gula„ ant paciento. Visus elementus norėjau išdėstyti taip, kad įrangos svoris būtų tolygiai paskirstytas ant žmogaus kūno. Kad pacientui būtų patogu ir pasilenkti, ir atsistoti, ir vaikščioti. Paskutinė mano dėklo forma – diržas su petnešomis. Jo elementai – slankiojami. Iš medicininės pusės man labai pagelbėjo kardiochirurgas profesorius Vytautas Sirvydis“, – pasakojo J.Sidorevič.
Studentės darbas Vilniaus dailės akademijoje buvo įvertintas puikiai. „Tai – komandinis mano, mano šeimos (ypač mamos), mano darbo vadovo J.Brundzos ir profesoriaus V.Sirvydžio darbas. Tiems žmonėms esu labai dėkinga, be jų turbūt nebūtų buvę to projekto“, – sakė J.Sidorevič.
Pakvietė atvykti stažuotis
Jevgenijos seneliui buvo implantuota vokiška „Berlin Heart“ įmonės dirbtinio širdies skilvelio įranga. Atsiminusi, kad ant tos įrangos dėklo buvo užrašytas toks logotipas, mergina išsiuntė įmonei elektroninį laišką. Šis skambėjo maždaug taip: „Jeigu jus domina mano idėja, galiu atvažiuoti jums jos pristatyti.“
„Norėjosi, kad tas mano sukurtas dėklas būtų ne į stalčių įkištas, o pritaikytas gyvenime – pagelbėtų pacientams, kurie turi širdies problemų“, – tada vylėsi Jevgenija.
Vokiečių specialistai dizainerę pasikvietė trims dienoms. Dirbtinio širdies skilvelio gamyboje sukasi inžinieriai, chemikai, IT specialistai – Jevgenijai viskas buvo parodyta. Kai mergina parodė savo darbą, vokiečiai paprašė, kad jo maketą paliktų dviem savaitėms. Po dviejų savaičių ji sulaukė skambučio – įmonė kvietė atvykti į stažuotę pusei metų, kad drauge šį darbą įdiegtų į gamybą.
Labai patiko vokiška tvarka
Tie pusė metų prasitęsė – Berlyne ji gyveno devynis mėnesius ir vaikščiojo į darbą. Įmonėje turėjo atskirą kabinetą ir darbo stalą. Visus devynis mėnesius Jevgenija gavo algą, įmonė jai nuomojo puikų vieno kambario butą miesto centre. Iš uždarbio ji pragyveno ir mokėjo už butą. Viskas buvo vokiškai apskaičiuota – Berlyne ji jautėsi nesuvaržyta. Negana to, jai dar buvo pasiūlyti vokiečių kalbos kursai, už kuriuos mokėjo įmonė.
Pirmą mėnesį be šeimos, artimųjų, draugų buvo sunku. Paskui ji pastebėjo, kad mieste yra daug dalykų, kurie džiugina. Berlynas – labai atviras miestas. Ten kiekvienas suras tai, ko jam reikia, ko jis nori.
„Man labai patiko dirbti su vokiečiais ir gyventi Berlyne“, – džiaugėsi Jevgenija. Labiausiai jai patiko vokiečių „ordnungas“ (tvarka).
Anūkei padeda ir miręs
Pirmiausia pasitelkiant muliažą Jevgenijai buvo parodyta, kaip įjungiama dirbtinio širdies skilvelio įranga.
Jų komanda reguliariai susitikdavo ir aptardavo, ką nuveikė, pavyzdžiui, per mėnesį. Visi komandos nariai, anot jos, – kaip viena grandinė. O kiekvienas žmogus – mažytė grandinės detalė. Viskas taip tvarkinga, ir jeigu kuri dalis kliba, jie žino, kas yra silpnesnis šioje komandoje. Viskas vyksta laiku, viskas tikslu.
Diskusijos vykdavo angliškai. Niekada nebūdavo puolimų – tiktai mandagūs patarimai. Daugiausia ten buvo inžinierių vyrų, o Jevgenija – studentė. Į ją jie žiūrėjo kaip į žmogų, kuris yra kompetentingas dizaino srityje, su kuriuo kartu gali ieškoti kompromisų. Anot pašnekovės, tai buvo darbas, kuris tave skatina, motyvuoja.
„Dirže įmontuotas valdymo blokas. Žiūrėjome, ar pakankamas to bloko aušinimas. Ar audinys, kuris liečiasi su kūnu, nesulaiko temperatūros, kitaip paciento oda gali iššusti. Buvo aibė mažų detalių, niuansų, į kuriuos turėjome atsižvelgti, – pasakojo J.Sidorevič. – Tarkime, patobulinu kurią nors to diržo detalę ir einu pas inžinierių aiškintis, ar tai įmanoma įgyvendinti. Įmonė tik susitikdavo su pacientais, o aš su juo viename bute gyvenau. Aš buvau lyg tiltas tarp gamintojo ir paciento. Deja, kai pradėjau kurti tą diržą, senelio jau nebebuvo. Mano bakalauro darbas skirtas jam.“
Gal senelis anūkei tiesiog parodė jos gyvenimo kelią ir dabar jai padeda? „Gal. Visko gali būti. Jis man buvo ir yra labai brangus“, – sakė Jevgenija.
Pasiilgsta Berlyno šurmulio
„Per praktiką Vokietijoje atradau save toje dizaino srityje, kurioje tiktai ir norėčiau dirti, – tai medicininis dizainas. Kartais tai ir emociškai sudėtinga – tu matai ligonius, supranti, kuriems ko reikia. Kita vertus, tu darai tai, kas jiems reikalinga šiandien. Tu nekuri kokio nors gražaus daikto, į kurį būtų tiesiog malonu žiūrėti, – kuri daiktą, kuris reikalingas, naudingas ir naudojamas šią akimirką“, – dėstė Jevgenija.
Vilnietės bendradarbiavimas su „Berlin Heart“ įmone tęsiasi. Dirbtinio širdies skilvelio įrangos dėklo dizainą, kurį sukūrė J.Sidorevič, vokiečiai įdiegė į gamybą. Šis dėklas gaminamas „Berlin Heart“ gamykloje.
„Tačiau įmonė planuoja sukurti šiuolaikiškesnę dirbtinės širdies įrangą. Taigi šiai reikės naujo dėklo. Jo eskizus jau išsiunčiau“, – sakė Jevgenija.
Praėjusį rudenį vokiečiai merginą pakvietė dar kartą atvykti trims mėnesiams.
„Tame darbe daug žingsnių ir daug laiptelių iki galutinio etapo. Kol kas tai buvo pirmas darbo etapas kuriant naujojo dėklo dizainą, mes apsikeitėme idėjomis, – sakė Jevgenija. – Dirbome, kūrėme drauge su ta pačia komanda. Dabar vyksta inžinerinis darbas, tame etape dizaineris nebūtinas.“
Jeigu nėra darbo reikalų su įmone, kas porą mėnesių moteris vis tiek kelioms dienoms grįžta į Berlyną. Ir lėktuvu ten yra skridusi, ir autobusu, ir mašina važiavusi su draugais. „Kai ten gyvenau, man trūko mažų siaurų Vilniaus gatvelių – kamerinio miesto, – sakė Jevgenija. – Kai pabūni ilgiau Vilniuje, trūksta didelio miesto šurmulio.“
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Demi Moore pagerbta „Kritikų pasirinkimo“ apdovanojimu
Demi Moore (Demi Mur) penktadienį gavo geriausios aktorės „Kritikų pasirinkimo“ apdovanojimą, patvirtindama savo, kaip favoritės lenktynėse dėl „Oskarų“, statusą. ...
-
Ragina atkreipti dėmesį į informaciją: ši baleto trupė nėra Ukrainos atstovė
Kultūros ministerijai penktadienį buvo pateikta Ukrainos ambasados Lietuvoje informacija, jog į Lietuvą su gastrolėmis atvykstanti baleto trupė „Kyiv Grand Ballet“ nėra Ukrainos atstovė. ...
-
Draugystė užgimė per simbolius
A. ir P. Galaunių namų-muziejuje – tautodailininkės Nijolės Jurkuvienės tautiškumo pamokos ir užsimezgusi moteriška draugystė. Kiekvienas antradienis mokinėms – tarsi šventė. ...
-
į „Auksinių scenos kryžių“ apdovanojimus šiemet pretenduoja 93 scenos meno darbai
Šiemet į „Auksinių scenos kryžių“ apdovanojimus pretenduoja 93 scenos meno darbai, praneša Kultūros ministerija. Iš šio sąrašo Profesionaliojo scenos meno vertinimo komisija pagal atskiras kategorijas ...
-
Mažosios Lietuvos istorijos muziejuje – paroda Rytprūsiams atminti
Mažosios Lietuvos istorijos muziejuje bus atidaryta tragiškai žuvusio klaipėdiečio fotomenininko Raimundo Urbono fotografijų paroda „Nuo sienos iki sienos“. Joje ketinama pristatyti vieną svarbiausių fotografijų ciklų „Rytų P...
-
Kritikuoja atranką į „Euroviziją“ Lietuvoje: kasmetis cirko karavanas
Seimo Kultūros komiteto pirmininkas Kęstutis Vilkauskas kritikuoja dabartinę atrankos į „Euroviziją“ tvarką. Jo teigimu, pagal ją neįmanoma atrinkti stipraus atlikėjo. ...
-
Holokaustas Lietuvoje: faktai, kontekstai, diskusijos
Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras (LGGRTC) išleido istorikų – dr. Dariaus Furmonavičiaus, dr. Augustino Idzelio, prof. dr. Igno K. Skrupskelio, dr. Dainiaus Noreikos įžvalgomis ir naujais istoriniais duomenimis papil...
-
Čiurlionio kūrybos aidai Argentinoje
„Jei M. K. Čiurlionis būtų kūręs Vakaruose, šiandien jį žinotų visas pasaulis“, – mano Berlyne įsikūręs argentiniečių menininkas Miguelis Rothschildas. Tarpdisciplininio meno kūrėjas 2025-aisiais dalyvaus žymiausio Liet...
-
Pianistė Ieva Dūdaitė-Radžiūnė: noriu pasiekti kuo daugiau žmonių širdžių
Profesionali pianistė, rašytoja, performansų kūrėja, žmona, mama… Sunku patikėti, kad tai apibūdina jauną moterį, kuri, kalbėdama apie savo profesines bei gyvenimiškas patirtis, sako besijaučianti kur kas vyresnė nei yra. Kalbu...
-
Saulės Bliuvaitės „Akiplėša“ atkeliauja per 70 festivalių, jau pelnė 15 apdovanojimų
Atskleidus nacionalinės premjeros datą, Saulės Bliuvaitės „Akiplėšos“ tarptautinės kelionės tęsiasi toliau – filmas link Lietuvos atkeliauja per 70 festivalių, kuriuose renka apdovanojimus. Kovo 19 d. namo sugrįšiantis...