- Kauno.diena.lt inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Kartą su kolege diskutavome, kaip klientes paveikia ilgalaikiai smurtiniai santykiai. Ir kaip vis sunkiau, tokiems santykiams tęsiantis, padėti moterims vėl iš naujo patikėti savimi, savo prigimtiniu vertingumu ir teise į saugų, auginantį artimą ryšį.
„Ne visos istorijos baigiasi laimingai, – atviravo Kauno apskrities moterų krizių centro psichologė Neringa Martišienė. – Tačiau jei psichologo kabineto durys tampa simbolinėmis durimis į naują moters gyvenimą, būna, klientės paprašo psichologo pasidalyti jų istorija su viltimi, kad galbūt ta patirtis pakeis dar bent vieną gyvenimą.“
Jolitos istorija
Į kabinetą Jolita įėjo nedrąsiai. Rankoje laikydama ploną paltuką, o kita ranka bandydama išlyginti besigarbanojančius sulytus plaukus. Prie durų kruopščiai nusivalė batus, dar žvilgtelėjo per petį į kulnus. „Pas mus neasfaltuota“, – tarstelėjo.
Prisėdome, susipažinome, pradėjome kalbėtis. Psichologo kabinete Jolita dar niekada nesilankė. Jautėsi kiek sutrikusi, it baikštus žvėriukas. „Niekam nesakiau, kad einu“, – atviravo.
Ateiti paskatino šalimais gyvenanti moteris, su kuria susipažino daugiabučio kieme. Draugių Jolita neturi. Su artimaisiais beveik nebendrauja. „Vyrui nepatinka“, – pridūrė.
Kol mokėsi universitete, turėjo. Pabaigusi dar kurį laiką palaikė ryšius. Vėliau draugų ir artimųjų ratas siaurėjo, traukėsi. „Nebuvo kada. Dienomis dirbu, o į namus jau seniai nustojau kažką kviestis. Vyras labai pyksta. Neužsipuola, bet paskui kelias dienas vaikšto susiraukęs, nekalba. Tada ir vaikus į darželį, mokyklą viena nuvežti turiu, ir į darbą suspėti. Darželis pakeliui, o mokykla visai į kitą pusę, link vyro darbovietės. Kai jis neveža, vos spėju“, – pasakojo Jolita.
Bet jis geras
Tada nutilo. Ir lyg įskaičiusi mano veide nuostabą suskubo paaiškinti: „Bet šiaip jis labai geras, negeria, nerūko, uždirba ir po darbo namo skuba. Sunkiau būna, jei aš nespėju: kol susirenku vaikus, kol per kamščius grįžtu... O jis paskaičiavęs: iki darželio penkiolika minučių, iki mokyklos dar dešimt, nuo mokyklos į namus irgi dešimt... Tad namie turiu būti 17.35 val. Jei ne, vėl nekalbadienis.“
„Ar visąlaik taip buvo?“ – paklausiau.
Jolita bandė prisiminti: „Ne, pirmus du metus daug kalbėdavomės, kartais iki paryčių. Kai gimė sūnus, pradėjome bartis – tai ne taip vaiką migdau, tai per daug lepinu... Prasidėjo priekaištai, vėliau nekalbadieniai... Jau vienuolika metų taip. Ir kuo toliau, tuo labiau. Gal jis uždaras...“ – bando teisinti vyrą Jolita.
Kiekvieną susitikimą kartojosi tas pats: vos atsivėrusi apie savo skausmingas patirtis, Jolita tuoj puldavo teisinti ir girti vyrą. Tai normalu, psichologinį smurtą patiriančios moterys dažnai teisina savo partnerius. Gal kalta „paveldėta“ gėda – „nenešk šiukšlių iš namų“, – o gal (tikriausiai dažniau) baimė pačiai pamatyti, kad vis tik šiuose santykiuose nėra gerai. Kartais net labai negerai. Tai supratus natūraliai gali kilti klausimas: ką dabar su tuo daryti? O daryti būna baugu. Net jei ta komforto zona pasirodo esanti itin nekomfortiška…
Jaučiau, kad Jolitoje draskosi du pasauliai: giliai kenčiančio, nesuprasto žmogaus ir sutuoktinės, kuriai per santuokos ceremoniją kartu su santuokos liudijimu buvo įteikta pavyzdingos žmonos instrukcija: būti kantriai, nuolankiai, mylinčiai, suprantančiai, atlaidžiai, rūpestingai. Juk būtent tokių lūkesčių moteriai turi visuomenė.
Muštų mane ar vaikus – palikčiau
Ketvirtą konsultaciją Jolita pratrūko: „Kad ir kiek stengčiausi, vis negerai! Antra savaitė nekalba. Nes iš karto grįžus namo nenuvaliau vaikų batų! Palikau koridoriuje šlapius. Žinot, dabar atlydys. O vaikai visą kelią zyzė, atrodo, mažoji vėl sirgs… Muštų mane ar skriaustų vaikus – palikčiau. Dabar lyg ir nieko nedaro.“
Muštų mane ar skriaustų vaikus – palikčiau. Dabar lyg ir nieko nedaro.
Psichologinį smurtą atpažinti sunkiausia. Dėl jo nelieka kraujosruvų, žymių ant kūno, o aplinkiniai (smurto aukos taip pat) linkę jį nuvertinti. Nepaisant to, jis žaloja ir sukelia ne mažesnių padarinių. Kad prieš mus smurtaujama psichologiškai, galime suprasti iš savo jausmų bendraujant su smurtaujančiuoju: kyla susierzinimas, pyktis, jaučiama kaltė, gėda, baimė, grėsmė, mažėja savęs vertinimas, vis dažniau nusiviliame savimi, kyla noras vengti bendravimo. Dažnai nepadeda jokios pastangos: kad ir kiek stengtumės, vis tiek neįtinkame.
„Nelaikote to smurtu?“ – paklausiau tiesiai. Jau ketvirta savaitė bandau parodyti, kad toks elgesys šeimoje (poroje) nėra normalus. Baudimas ignoravimu, nekalbėjimu, nusišalinimu nuo tėvo / mamos pareigų, permetant jas partneriui, nuvertinimas, kontrolė – taip pat yra smurtas. Jolita pravirko: „Nežinau, bet kažin ar kas suprastų...“
Iš šio svarstymo gimė viltis, kad, jei kiti ir nesupras, Jolita suprasti pradeda. Viskas prasideda nuo aplankiusios abejonės ir pripažinimo sau.
Vėliau, praėjus gal pusmečiui nuo paskutinės konsultacijos, Jolita paskambino. Tai buvo kitoks, jaunos, ryžtingos ir savimi pasitikinčios moters, balsas. „Pasidalykite mano istorija, – paprašė ji. – Gal tai padės kitoms moterims suvokti, kad taip gyventi ir kentėti nenormalu“.
Pagalba visada šalia
Pirmas žingsnis visada pats sunkiausias. Jeigu norite pasitarti su specialistu, kaip išeiti iš smurtinių santykių ir padėti sau, kreipkitės į Kauno apskrities moterų krizių centrą (https://www.kamkc.lt/paslaugos), teikiantį specializuotą kompleksinę pagalbą asmenims, patyrusiems smurtą ar grėsmę patirti smurtą artimoje aplinkoje. Specialistai teikia psichologinę, teisinę pagalbą, konsultantai teikia emocinį palaikymą, konsultuoja apie smurtą patyrusio žmogaus teises, atsako į klausimus, kaip elgtis, kur kreiptis patyrus smurtą artimoje aplinkoje, kokios institucijų, teikiančių pagalbą / paslaugas, kompetencijos ir prievolės, tarpininkauja tarp nukentėjusio asmens ir kitų institucijų. Visos centre teikiamos paslaugos nemokamos.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Išlaisvino fantaziją: kviečia susipažinti, kaip ateityje atrodytų Kauno senamiesčio prieigos1
Praėjusių metų rugsėjį paskelbtas architektūrinės idėjos konkursas Kauno senamiesčio prieigų konversijai artėja pabaigos link. Mažiau nei per tris mėnesius ši teritorija sulaukė didelio architektų susidomėjimo – pateikta 10 vie&sca...
-
Pasinaudojus išpardavimo nuolaidomis „Megoje“ – nemokamai pramogaujama Lietuvos zoologijos sode1
Prieš žiemos šventes pirkėjai į parduotuves paprastai užsukdavo dovanų kitiems, o štai po švenčių jau dažniau linkstama pirkti sau, pastebi prekybos ir laisvalaikio centro „Mega“ valdytojai. Pasak jų, šiu...
-
„Kauno sporto apdovanojimai 2024“: nusilenkta miestą garsinusiems sportininkams ir treneriams2
Septintą kartą Kaune nuaidėjo iškilminga sporto bendruomenės apdovanojimų ceremonija. Trečiadienio vakarą „Žalgirio“ arenos amfiteatre pagerbti geriausi miesto atletai, komandos, treneriai ir renginiai. Už viso gyvenimo nuopelnus pa...
-
Dariaus ir Girėno stadione prasidėjo vejos keitimo darbai: bus ir futbolui, ir koncertams15
Dariaus ir Girėno stadionas ruošiasi priimti tiek futbolininkus, tiek ir didžiuosius metų koncertus, todėl keičiama veja. Nauja danga leis geriau rūpintis žole ir nekils problemų, kai po koncertų dėl vejos pažeidimų negalėdavo vykti rungtyn...
-
Šarūnas Matijošaitis bylinėjasi su buvusiu „Deals on Wheels“ vadovu dėl pažeistos garbės7
Vienos didžiausių Lietuvos maisto gamintojų „Vičiūnų grupės“ vadovas Šarūnas Matijošaitis ir jo valdoma automobilių prekybos bendrovė „Autovici“ teisme skundžia buvusio automobilių prekybos bendrovės „De...
-
Dialogas tarp bendruomenių ir savivaldybių: trūksta ir pasitikėjimo
Dar praėjusiais metais Kauno technologijos universitete (KTU) vyko tarptautinis susitikimas, subūręs specialistus iš aštuonių Europos šalių: Vokietijos, Graikijos, Šiaurės Makedonijos, Albanijos, Kosovo, Lietuvos, Kipro ir &Sc...
-
Prieš 125 metus šviesas įžiebė Kauno centrinė elektrinė5
Kaune viena po kitos dygsta puikios skulptoriaus Rimanto Okulič-Kazarino kompozicijos, primenančios Kauną, kurio nebėra. Kūrėjas įamžino Felikso Vizbaro vilą, Centrinį žydų banką, Jono Vailokaičio namą ir pastatą, kuris, jei būtų išlik...
-
Kauno savivaldybės ir „Iki pergalės“ paramos akcija Ukrainos kariams – 5 tonos dovanų
Parama Chersono, Pakrovsko, Torecko ir Sumų apskrityse kovojantiems kariams, medikams ir sužeistiesiems, karo vaikams bei civiliams iškeliavo į Ukrainą. Iš gyventojų, verslo atstovų ir įstaigų surinktos 5 tonos būtinųjų daiktų –...
-
Ne tik stadionas: dar vienas amžiaus projektas gali atsirasti ne Vilniuje, o Kaune123
Atlikta studija parodė, kaip juda kauniečiai, ir pateikė siūlymų, kaip pagerinti viešąjį transportą. Vienas jų – įrengti tramvajaus liniją. Paskaičiuota ir kiek tokia infrastruktūra galėtų kainuoti. ...
-
Sodų bendrijose – ankšta: ar situacija gali pagerėti?21
Sodų bendrijų nariai svarsto, kokių pasekmių sukels neseniai įsigaliojusi Statybos įstatymo pataisa dėl soduose planuojamų statyti namų aukščio ir ploto. ...