„Musica sacra“ užbaigė muzikos maratoną

  • Teksto dydis:

Gruodžio 1-ąją nuskambėjo paskutinis tarptautinio festivalio „Musica sacra“ koncertas, pažymėjęs visą rudenį trukusią vargonų muzikos šventę.

Festivalis šiemet buvo ypatingas – sulaukus pagrindinių finansinių rėmėjų Lietuvos kultūros tarybos ir Kauno miesto savivaldybės programos „Iniciatyvos Kaunui“ pagalbos su koncertinėmis programomis į miestą atvyko visa eilė aukščiausio lygio atlikėjų. Greta solidžią kūrybinę biografiją turinčių, visame pasaulyje koncertuojančių muzikų ypatinguoju Juozapo Radavičiaus daugiau nei prieš šimtmetį statytu instrumentu tikrąja ta žodžio prasme veržėsi pamuzikuoti ir daug talentingų jaunų atlikėjų.

Vienas iš įsimintiniausių koncertų buvo vargonininkų dueto iš Latvijos. Rygos Domo vargonininkas Aigars Reinis kartu su žmona Ilze Reine pristatė programą dviem vargonininkams. Dar niekada taip neskambėjo Kauno arkikatedros vargonai: vargonais grojama buvo keturiomis rankomis ir keturiomis kojomis. Instrumentas skambėjo kaip galingas orkestras, juolab kad programoje būta ir gongo, kuris papildė neįprastu mums tembro registru.

Dar vienas išskirtinis koncertas buvo atlikėjo iš Prahos – garsiosios Šv. Vito katedros vargonininko Ondrej Valenta. Jo pristatyta koncertinė programa publiką sužavėjo kiekvieno klausytojo ausiai girdėtomis ir atpažįstamomis Bedřicho Smetanos „Vltavos“ ar Antoníno Dvořáko simfoninių opusų transkripcijomis vargonams. Tai buvo išties netikėtas ir ypatingas malonumas publikai.

Kaip ir buvo galima tikėtis, galantiškasis vargonininkas iš Strasbūro (Prancūzijos) pateikė nepaprastai pikantišką ir pilną atradimų, netikėtumų programą. Tai ir Ludwigo van Beethoveno, ir Wolfgango Amadeus Mozarto perdaryti kūriniai vargonams – ypač elegantiškas koncertas, kurio pabaigoje nuskambėjo Astoro Piazzolla „Libertango“, atliekamas didžiaisiais J. Radavičiaus vargonais.

Būtina išskirti ir viešnios iš Kyjivo, dainininkės, soprano Ivannos Plish pasirodymą. Publika nuo pirmų solistės garsų buvo tarsi prikalta – balsas liejosi įvairiausiomis spalvomis. Atlikėja dainavo tiek klasikos opusų, tiek ukrainiečių kompozitorių kūrinių. Antonio Vivaldi „Domine Deus“ iš „Gloria“, Vincenzo Bellini „Normos“ iš operos „Norma“, Pietro Mascagni „Ave Maria“ skambėjo taip ypatingai, kad klausytojams apie atlikimo sudėtingumą nė jokios minties negalėjo kilti. Pasigirdus Myroslavo Skoryk „Melodijai“ publika sustingo – taip jautriai ir užburiančiai skambėjo dabartinės Ukrainos antrasis himnas.

Per festivalį Lietuvos vargonininkai, buvę prof. Leopldo Digrio studentai, skyrė koncertą gerbiamo mokytojo 90-mečiui paminėti. Buvo malonu iš kiekvieno tądien grojusio vargonininko išgirsti tiesioginį prisiminimą, likusį atmintyje iš bendrystės su profesoriumi. Linkėdami dar ilgų gyvenimo metų, prof. L. Digrio auklėtiniai padovanojo kauniečiams puikią kūrinių vargonui puokštę.

Organizuojant festivalį dirbo puiki komanda. Pagyrimo susilaukė jaunieji savanoriai – Vytauto Didžiojo universiteto Muzikos akademijos studentai ir Kauno Juozo Gruodžio konservatorijos moksleiviai. Savanoriai pasirūpino renginių sklaida, tad šiam tikslui neprireikė papildomų finansinių kaštų.

Šių metų festivalyje „Musica sacra“ suorganizuota šešiolika koncertų. Regis, jų nebuvo per daug, nes paskutinio koncerto pabaigoje klausytojų klausimas „O kada kitas?“ aiškiai suformavo atsaką – gero niekada nebūna per daug. Šis festivalis pavyko visomis prasmėmis.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Lilija

Lilija portretas
Pagarba organizatorei Daliai Jatautaitei! Puikūs koncertai , galimybė visuomenei išgirsti profesionalius atlikėjus ir nuostabią muziką! Pilnutėlė Kauno arkikatedra kauniečių ir miesto svečių sužavėti šiuo projektu.Padėka už galimybę klausytis pasaulio Muzikos!
VISI KOMENTARAI 1

Galerijos

Daugiau straipsnių