- Kauno.diena.lt inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Nors kardeliai dažnai siejami su Mokslo ir žinių diena, jų žiedai džiugina ne tik puokštėse, bet ir gėlių darželiuose. Pakruojo dvaro, kuriame iki pat pirmųjų šalnų visus augalų mylėtojus džiugina gėlių festivalis, sodininkai dalijasi patarimais, kad kardelių žydėjimas džiugintų ilgiau.
Kaip išlaikyti skintus
Norint kuo ilgiau mėgautis kardelių grožiu ir pratęsti žydėjimo laiką, reikėtų žinoti kelis svarbius dalykus.
Kada skinti. Kardelius geriausia skinti anksti ryte arba vėlai vakare, nes tuomet jie būna išsaugoję daugiausia drėgmės ir ne taip greit nuvysta. Kardeliai žydi nuo apačios, todėl geriausia pasirinkti tokius, kurių bent trečdalis žiedų apačioje jau yra pradėję skleistis, – jie vazoje išsilaikys ilgiau.
Kaip skinti. Kardelius nupjaukite aštriu, švariu sekatoriumi ar sodininko žirklėmis įstrižai. Tai leis jiems geriau pasisavinti vandenį.
Ką daryti nuskynus. Skintus kardelius iškart perkelkite į kibirą su kambario temperatūros vandeniu. Palikite juos vandenyje kelioms valandoms prieš perkeliant į vazą.
Kaip vėliau prižiūrėti? Keiskite vandenį vazoje kas dvi dienas, kaskart iš naujo nupjaudami kardelių stiebus įstrižai.
Sodininkai sako, kad, norint kuo ilgiau išlaikyti kardelius nuskintus, prieš merkiant į vazą reikėtų nuo jų pašalinti visus apatinius lapus.
„Nelaikykite kardelių labai šiltoje vietoje, atitraukite juos nuo tiesioginių saulės spindulių ir kaskart keičiant vandenį išvalykite ir vazą, kad joje nesikauptų bakterijų. Sodo prekių parduotuvėse taip pat galite rasti specialių tirpalų, pailginsiančių skintų gėlių žydėjimą“, – pataria gėlių ekspertai.
Pakruojo dvaro nuotr.
Ką daryti su nužydėjusiais
Kaip prižiūrėti kardelius, augančius gėlynuose? Pavyzdžiui, dažnas augintojas klausia, ar reikia nukirpti kardelių stiebus po žydėjimo.
„Tai daryti nebūtina, bet jeigu norite tvarkingesnio vaizdo, tuomet paprasčiausiai nuskabykite nužydėjusius žiedus nuo stiebo. Kai nužydės visi žiedai, galite nupjauti ir patį stiebą, palikdami apie 2 cm virš svogūnėlio. Tačiau lapus palikite – jie padės svogūnėliui kaupti maistines medžiagas kitiems metams“, – sako Pakruojo dvaro gėlininkai.
Kardelius taip pat rekomenduojama nupurkšti vario sulfato tirpalu, kol jie dar nėra iki galo nužydėję. Tai padės apsaugoti svogūnėlius nuo grybinių ligų.
Pakruojo dvaro nuotr.
Kada iškasti svogūnėlius
„Kai kurių svogūninių gėlių, pavyzdžiui, tulpių, prieš žiemą kasmet iškasti nereikia. Deja, kardeliai nėra vieni iš jų. Mūsų klimato sąlygos lemia, kad kardelių svogūnėliai gali sušalti ir neišgyventi žiemos, todėl juos būtina iškasti“, – pataria Pakruojo dvaro sodininkai.
Įprastai svogūnėliai kasami rudenį, praėjus maždaug 6–8 savaitėms po žydėjimo. Pirmiausia pasirinkite tinkamą laiką. Kaskite svogūnėlius šiltą ir saulėtą rudens dieną, tuomet jie greičiau išdžius.
Kardelių svogūnėlius stenkitės iškasti kuo atsargiau, kad jų nepažeistumėte. Geriausia iš pradžių kastuvėliu pasidaryti duobutę aplink svogūnėlį ir tuomet jį švelniai iškelti.
Pakruojo dvaro nuotr.
Kitas svarbus patarimas – pasilikite tik sveikus svogūnėlius. Jeigu pastebėjote ant svogūnėlių ligos požymių, puvinį ar pažeidimų, tokius svogūnėlius išmeskite.
Iškasę svogūnėlius, pašalinkite kardelių stiebus ir lapus. Taip pat nupjaukite visas šaknis. Tada svogūnėlius perkelkite į popierinį maišą, kartoninę dėžutę, sodo dėžę ar panašią talpyklą ir palikite apie porą trejetą savaičių džiūti gerai vėdinamoje vietoje.
Išdžiovintus svogūnėlius perkelkite žiemai į tamsią ir sausą vietą, kurioje jie negautų tiesioginės saulės šviesos. Tai ir viskas – pavasarį kardelius galėsite sodinti į gėlyną.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Laukinių gyvūnų globos centras per metus pagalbą suteikė 2 tūkst. gyvūnų3
Sausį Kauno rajone atidarytas Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) Laukinių gyvūnų globos centras per metus pagalbą suteikė beveik 2 tūkst. laukinių gyvūnų, ketvirtadalis jų – paleisti atgal į laisvę. ...
-
2024-ieji Lietuvoje bus patys šilčiausi per istoriją?
Labai tikėtina, kad šie metai Lietuvoje bus patys šilčiausi per visą instrumentinių stebėjimų šalyje istoriją, BNS nurodė Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba. ...
-
Nugaišo krokodilas iš kultinio filmo „Krokodilas Dandis“3
Australijoje nugaišo krokodilas Burtas, žinomas iš kultinio filmo „Krokodilas Dandis“ („Crocodile Dundee“). Gyvūnui buvo apie 90 metų, Darvine panešė Australijos reptilijų parkas „Crocosaurus Cove“....
-
Išsiveržė vienas aktyviausių pasaulio ugnikalnių2
Vienas aktyviausių pasaulio ugnikalnių vėl spjaudosi lava: pasak JAV seismologų, Havajuose stūksantis Kilauea išsiveržė pirmadienį. JAV geologijos tarnyba (USGS) pranešė, kad išsiveržimas prasidėjo netrukus po 2 val. vietos laik...
-
Per akciją „Saugom lašišą“ nustatyta šiurkščių pažeidimų: brakonieriams maža nepasirodys
Aplinkos apsaugos departamento pareigūnai, sausio–lapkričio mėnesiais atlikę 244 reidus, nustatė 176 pažeidimų iš kurių – 50 proc. sudaro šiurkštūs pažeidimai, o žala aplinkai siekia 69,5 tūkst. eurų, skelbia Aplin...
-
Apie karo nusiaubtą Ukrainos gamtą: kyla pavojus, kad kai kurių rūšių tiesiog neliks
Mokslininkai prognozuoja, kad dėl karo Ukrainoje gali išnykti maždaug 600 gyvūnų ir 750 augalų bei grybų rūšių, daugelis kurių yra įtrauktos į Ukrainos raudonąją knygą bei įrašytos į daugiašalių aplinkos susitarim...
-
Išrinkta įdomiausia saugoma eglė
Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba gruodžio mėnesio pradžioje paskelbė balsavimą, kur buvo galima rinkti įdomiausią saugomą elgę. Balsuoti buvo galima tiek tarnybos „Facebook“ paskyroje, tiek anketoje. ...
-
Pamaryje – paukščių būriai it vasarą
Ventės rage ornitologai stebi tūkstančius varnėnų. O į žieduotojų rankas vis dar pakliūva tokie paukščiai, kurie pas mus dažniausiai matomi tik vasarą. ...
-
Kovos su klimato kaita grimasos: anglių suvartojimas pasaulyje pasiekė naują rekordą3
Anglių suvartojimas pasaulyje 2024 m. trečią kartą iš eilės pasiekė naują rekordą. Šiais metais suvartota apie 8,77 mlrd. tonų anglių, ir tai yra 1 proc. daugiau nei pernai, trečiadienį Paryžiuje pranešė Tarptautinė energijo...
-
Žalčio patelė Eglė išpranašavo 2025-uosius metus13
Jau ne pirmą kartą Lietuvos zoologijos sodo gyventojai tampa Naujųjų metų orakulais. Šįsyk 2025-uosius išpranašavo taivaninio smailiauodegio žalčio patelė Eglė. ...