- BNS inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Naujuoju Tibeto vyriausybės tremtyje vadovu trečiadienį buvo išrinktas 43 metų Harvardo universiteto absolventas, kuriam teks nelengva užduotis - perimti politines pareigas iš tibetiečių dvasinio lyderio Dalai Lamos.
Tarptautinės teisės ekspertas Lobsangas Sangay lengvai įveikė du kitus kandidatus per rinkimus į premjero postą, surinkęs 55 proc. balsų, rinkimų komisijos pirmininkas Jamphelas Choesangas paskelbė Indijos šiauriniame mieste Dharamsaloje.
L.Sangay yra gimęs Indijos šiaurės rytų regione, garsėjančiame arbatos gamyba, tačiau Tibete jis niekada negyveno ir nesilankė.
Jo išrinkimas simbolizuoja atotrūkį nuo praeities, kai egziliniam Tibeto judėjimui vadovavo vyresni religiniai veikėjai.
75 metų Dalai Lama praėjusį mėnesį paskelbė pareiškimą, jog jis nebebus Tibeto judėjimo politinis lyderis ir perduos savo įgaliojimus naujai išrinktam premjerui.
Dalai Lama išlieka svarbiausias tibetiečių dvasinis vadovas, tačiau tikėtina, kad L.Sangay taps gerokai svarbesniu veikėju negu visi jo pirmtakai.
"Jo Šventenybės institucija gyvuoja jau per 400 metų", - L.Sangay sakė praeitą mėnesį duodamas interviu naujienų agentūrai AFP Dharamsaloje, kuri jau ilgiau nei 50 metų yra Tibeto vyriausybės tremtyje sostinė.
"Jo niekas negali pakeisti arba atstoti. Bet kuriam (politiniam įpėdiniui) tektų didelis iššūkis - užsitikrinti reputaciją ir pasitikėjimą", - pridūrė jis.
Tačiau Harvardo absolventas tvirtina, jog tibetiečių išeivių bendruomenė trokšta "matyti, kaip vadovavimą perima jaunesnį karta".
L.Sangay leido suprasti, kad jis visiškai palaiko Dalai Lamos siūlomą "trečiąjį kelią" - reikalauti Tibeto "reikšmingos autonomijos", tačiau nesiekti visiškos nepriklausomybės nuo Kinijos.
Indijoje ir kitose šalyse gyvena apie 83,4 tūkst. tibetiečių, kurie turėjo teisę balsuoti šiuose rinkimuose. J.Choesangas nurodė, kad šia teise pasinaudojo daugiau nei 49 tūkst., žmonių.
Dalai Lamos sumanymas padalyti valdžią atspindi nerimą dėl tolesnės kovos už tibetiečių teises, kuriai Nobelio taikos premijos laureatas vadovavo praktiškai vienas nuo savo pasitraukimo į Indiją 1959 metais.
Nerimaujama, kad mirus tarptautinį pripažinimą pelniusiam dvasiniam lyderiui, Tibeto kova gali nugrimzti į užmarštį. Manoma, kad veiksmingu atsaku į šią problemą gali tapti politinės valdžios perdavimas renkamam veikėjui.
Tačiau šis kelias turi nemažai kitokių kliūčių.
Tibeto vyriausybės tremtyje nėra oficialiai pripažinusi jokia šalis. Kinija taip pat griežtai atsisako ją pripažinti, o Tibeto žmonėms gali kilti abejonių šios vyriausybės legitimumo, jeigu Dalai Lama nebebus jos pagrindinis lyderis.
Egzilinė vyriausybė deklaruoja siekianti reabilituoti tibetiečius pabėgėlius ir atkurti "laisvę ir laimę" Tibete.
Ši vyriausybė yra labai priklausoma nuo Dalai Lamos pozicijos, sprendžiant svarbiausius politikos klausimus. Ji daugiausiai rūpinasi tibetiečių išeivių bendruomenės Indijoje gerove, vadovauja jų mokykloms, sveikatos tarnyboms ir kultūrinei veiklai.
"Bet koks svarbus sprendimas vis tiek turės būti aptariamas su Dalai Lama", - pabrėžė Honkongo mokslo ir technologijų universitete dirbantis Tibeto ekspertas Barry Sautmanas.
"Bet kurio premjero problema - jog jis, palyginus su Dalai Lama, bus menkai žinomas išoriniame pasaulyje, išskyrus specializuotus tibetiečių sluoksnius. Šią dinamiką bus sudėtinga pakeisti", - pridūrė jis.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Sulaikytas nušalintasis Pietų Korėjos prezidentas1
Pietų Korėjos tyrėjai trečiadienį sulaikė nušalintąjį prezidentą Yoon Suk-yeolą (Jun Sukjolą) dėl jo nepavykusios karo padėties įvedimo. ...
-
Sausio 15-oji Lietuvoje ir pasaulyje
Sausio 15-oji, trečiadienis, 3 savaitė. ...
-
Parduodama prabangi Berslusconio vila Romoje
Paveldėtojai parduoda prabangią vilą Romoje, priklausiusią buvusiam Italijos premjerui Silvio Berlusconiui. ...
-
Patruševas: Ukrainos šiais metais gali nelikti
Artimas Rusijos prezidento Vladimiro Putino bendražygis atvirai kalba apie galimą Ukrainos ir Moldovos Respublikos, kaip nepriklausomų valstybių, pabaigą. ...
-
Ekspertas: Trumpas negali pats atšaukti sankcijų Rusijai, be Kongreso pritarimo pasitraukti iš NATO
JAV prezidentas Donaldas Trumpas negali pats nuspręsti panaikinti Rusijai įvestas sankcijas ar priversti Jungtines Valstijas pasitraukti iš NATO, teigia Ilko Kučerivo demokratinių iniciatyvų fondo saugumo analitikas Tarasas Žovtenko. ...
-
Pistorius Kyjive: Vokietija rems Ukrainą ir po rinkimų
Vokietijos gynybos ministras Borisas Pistorius per savo vizitą Kyjive antradienį pažadėjo Ukrainai tolesnę paramą ir po Bundestago rinkimų. ...
-
Čekai baigia tiesti naftotiekį, padėsiantį atsikratyti priklausomybės nuo rusiškos naftos
Čekijos ministras pirmininkas Petras Fiala antradienį pranešė, kad jo šaliai nebereikia importuoti rusiškos naftos, pabaigus plėsti iš Italijos nutiestą Transalpino naftotiekį (TAL). ...
-
Slovakijos opozicija inicijuos balsavimą dėl nepasitikėjimo premjeru Ficu1
Slovakijos opozicija ketina inicijuoti balsavimą dėl nepasitikėjimo ministru pirmininku Robertu Ficu. ...
-
Vietnamas pasirašė branduolinės energijos sutartį su Rusija1
Per rusų ministro pirmininko Michailo Mišustino vizitą Hanojuje Rusija ir Vietnamas antradienį pasirašė susitarimą dėl branduolinės energijos, kuriuo siekiama stiprinti dviejų ilgamečių sąjungininkių ryšius. ...
-
Libaniečių prezidentūra: Macronas penktadienį vyks į Libaną
Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas (Emanuelis Makronas) penktadienį turėtų apsilankyti Libane, pranešė abi šalys. ...