Lietuvos transporto ir logistikos įmonės šiuos metus vertina kaip sunkius – nors įmonių pajamingumas šiek tiek padidėjo, bet darbuotojų trūkumas neleido pilnai pasinaudoti pagerėjusia situacija.
Siekdamas pažaboti benzino, dyzelino, suskystintų naftos dujų vartojimo augimą, Seimas ketina nustatyti šių degalų mažinimo tikslus – nuo kitų metų ketinama apriboti šio kuro pylimą į kelių transporto priemones, ypač į viešąsias.
Transporto sektoriaus ekspertai kelerius metus stebi augantį kvalifikuotų inžinerinių krypčių specialistų trūkumą. Nuo 2017-ųjų iki 2023-iųjų pirmakursių, kurie rinkosi šios srities studijas, sumažėjo perpus.
Lietuvos transporto ir logistikos įmonės šiuos metus vertina, kaip sudėtingus – ekonomikos nuosmukis ir geopolitinė įtampa apribojo tarptautinės prekybos augimą, todėl krovinių vežimo rinka išliko labai nestabili. Taip pat, transporto sektorius ir toliau kritiškai vertina kvotas, skirtas žmonių ne iš Europos Sąjungos (ES) šalių įdarbinimui.
Susisiekimo ministerijoje posėdžiavusi Kelių transporto sektoriaus konkurencingumo didinimo ir bendradarbiavimo kelių transporto srityje gerinimo klausimams svarstyti darbo grupė konstatuoja, kad transporto įmonėms stipriai stokojant darbo jėgos ir nesiimant spartinti konsulinių paslaugų bei vizų išdavimo vairuotojams iš trečiųjų šalių tvarkos sektorius gali patirti didelių darbo jėgos pritraukimo į Lietuvą iššūkių.
Kovo 16-ąją sukako dveji metai, kai Lietuvos verslas veikia pandemijos sąlygomis. O čia naujas smūgis. Nespėjusios atsitiesti dėl COVID-19 sukeltų nuostolių, dabar keletas verslo šakų kenčia nuo Rusijos pradėto karo Ukrainoje padarinių.
Tvyrant geopolitinei įtampai tarp Rusijos ir Vakarų bei vis garsiau skambant nuogąstavimams apie galimą Rusijos karinę ataką prieš provakarietišką Ukrainą, Lietuvos logistikos ir transporto sektoriaus atstovai tvirtina, kad toks konfliktas dar labiau išbalansuotų tiekimo grandines, neatsigavusias nuo pandemijos.
Mūsų šalies transporto kompanijos, nesulaukdamos atsakingų institucijų sprendimo skirti papildomai 15 tūkst. kvotų, kurios leistų įmonėms paprasčiau įdarbinti tarptautinę kvalifikaciją turinčius tolimųjų reisų vairuotojus iš trečiųjų šalių, patiria vis didesnių nuostolių ir yra priverstos riboti veiklą. Tai yra didžiulis smūgis transporto sektoriui, todėl vežėjai prašo nedelsti ir suteikti papildomų kvotų.
Profsąjungos teigia, kad transporto sektoriuje nepakanka kontrolės, tuo metu Valstybinė darbo inspekcija (VDI) teigia, kad kontrolės užtenka, tačiau sutinka, kad problemų yra.