Statistikams gruodį fiksuojant 1,8 proc. išankstinę metinę bei 0,1 proc. mėnesio infliaciją, BNS kalbinti ekonomistai prognozuoja, jog vartotojų kainų indeksas kitais metais toliau augs.
Į belgiškus saldainius žvelgiantiems pirkėjams akys raibsta ne tik nuo jų grožio, bet ir nuo kainų. Šokoladinių saldumynų kainas iki svaiginančių aukštumų kelia infliacija ir lėtėjančios ekonomikos rizika – dvi pagrindinės problemos, su kuriomis susiduria dauguma euro zonos šalių.
Vienų populiariausių – apelsinų – sulčių gamintojams smogė klimato kaita. Svarbiausia apelsinų tiekėja Europai laikoma Brazilija, užimanti net 70 proc. pasaulinės apelsinų sulčių rinkos, jau kelerius metus priskina vis mažiau apelsinų. Tad sulčių gamintojams dėl jų tenka varžytis.
Pinga degalai, mažėja elektros kainos, tačiau didžioji dalis maisto produktų brangsta ir toliau. Kainas lyginančio portalo pricer.lt maisto krypties vadovas Petras Čepkauskas sako, kad verslas dar nemato pagrindo mažinti kainas, o šiemet šv. Velykų stalui pirktos prekės buvo vidutiniškai 30 proc. brangesnės nei pernai, tačiau permainų reikėtų tikėtis vasaros pabaigoje.
Italai, garsėjantys karštu temperamentu, pirmieji išėjo į gatves dėl finansinės krizės. Gatvėse užkūrę laužus Neapolio bedarbiai pavargo nuo pažadų. Vietoj darbo gavę trigubai išaugusias komunalines sąskaitas, jas tiesiog sudegino.
Infliacija euro zonoje vėl pakilo iki rekordinio lygio. Vartotojų kainos birželį didėjo 8,6 proc., lyginat su tuo pačiu praėjusių metų mėnesiu, penktadienį Liuksemburge pranešė Eurostatas. Ekonomistai vidutiniškai prognozavo 8,5 proc. infliacijos rodiklį. Gegužę infliacija sudarė 8,1 proc.
Dabartiniai rekordiniai kainų šuoliai gali būti tik infliacijos žiedeliai. Iš už Atlanto atsirita infliacijos cunamis. Ekonomistai gresiančius finansinius pavojus turėjo nujausti. Bet. Iki paskutinės akimirkos buvo dalijamasi optimistinėmis prognozėmis apie bendrojo vidaus produkto (BVP) augimą. Nors akivaizdu, kad tik pasakose pupos ir BVP auga iki pat daungaus. O ant žemės be saiko auga tik kainos.
Ekonomistas Žygimantas Mauricas tvirtina, kad infliacijos pikas yra ateityje ir, nors dalis ekonomistų viliasi, jog jis įvyks liepos mėnesį, bet besitęsiant energetiniam karui tarp Rusijos ir Europos Sąjungos (ES), pikas gali įvykti ir dar vėliau. Pasak jo, panašu, kad Rusija įspraudė į kampą ES kalbant apie dujų eksportą, o brangstant dujoms, brangsta ir elektra.