Švietimo, mokslo ir sporto ministerija (ŠMSM) teigia, kad po to, kai rugsėjį startavo visuotinis įtraukusis ugdymas, nebuvo sulaukta nė vieno skundo dėl specialiųjų ugdymosi poreikių turinčių vaikų nepriėmimo į mokyklas.
Naujieji mokslo metai įsibėgėja, procesas vyksta jau beveik keturias savaites. Nuo šių metų bendrojo lavinimo mokyklose įdiegtas įtraukusis ugdymas, kai įvairius sutrikimus turintys vaikai mokosi kartu su visais. Klaipėdos savivaldybės Švietimo skyriaus vedėja Vida Bubliauskienė teigė, kad nerimo dėl to buvo tikrai daug, tačiau situacija nėra tokia bauginanti, kaip prognozuota.
Dalį specialiųjų poreikių turinčių vaikų mokyti atskirose erdvėse užsibrėžusi Širvintų rajono savivaldybė nurodo nepriėmusi jokių oficialių teisės aktų. Dėl to šią informaciją gavę Vyriausybės atstovai apskrityse sako savivaldybės sprendimų vertinti negalintys. Savo ruožtu Švietimo, mokslo ir sporto ministerija (ŠMSM) patikras dėl tinkamo specialiųjų poreikių turinčių vaikų ugdymo žada inicijuoti tik gavusi atitinkamus skundus.
Širvintų savivaldybės atsakymo dėl su įtraukiuoju ugdymu susijusių sprendimų priėmimo Vyriausybės atstovai apskrityse teigia laukiantys iki savaitės pabaigos. Savo ruožtu rajono merė Živilė Pinskuvienė tikina pozicijos nekeisianti.
Širvintų rajono merei Živilei Pinskuvienei pareiškus apie planus dalį specialiųjų poreikių turinčių vaikų mokyti atskirose erdvėse, Vyriausybės atstovai apskrityse prašo savivaldybės pateikti priimtus sprendimus dėl įtraukiojo ugdymo. Pasak jų, jei įvertinus paaiškės, kad savivaldybė nesilaiko įstatymo ir atsisako jį įgyvendinti – gali prireikti kreiptis ir į teismą.
Širvintų rajono merė Živilė Pinskuvienė sako, kad jos siekis specialiųjų poreikių turinčius vaikus ugdyti atskirose erdvėse sulaukė nepelnytos prezidento Gitano Nausėdos kritikos. Anot jos, valdančiųjų parengtas įtraukiojo ugdymo projektas supriešino visuomenę.
Praėjusiais metais nuskambėjus keliems skandalams švietimo sistemoje, prasidedantys nauji mokslo metai žada ne vieną naujovę. Kol mokyklos nerimauja ne tik dėl startuojančio įtraukiojo ugdymo, tačiau ir dėl vadovėlių trūkumo atnaujintose ugdymo programose, ministerija sako parengusi reikiamą metodinę medžiagą.
Širvintų rajono merės Živilės Pinskuvienės siekis atskirose klasėse mokyti specialiųjų poreikių turinčius vaikus būtų beširdiškas poelgis, sako švietimo, mokslo ir sporto ministrė Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė. Be to, akcentuoja ji, įstatymas neleidžia nepaisyti jau šiais mokslo metais visose Lietuvos mokyklose įsigaliosiančio įtraukiojo ugdymo, tad autonomijos šiuo klausimu neturėtų ir Širvintų rajono savivaldybė.
Švietimo bendruomenės atstovai specialiųjų poreikių turinčių vaikų įtraukimą į bendrąją ugdymo programą vertina pozityviai, tačiau teigia, jog nuo rugsėjo įsigaliojančioms nuostatoms nebuvo pilnai pasiruošta.
Švietimo, mokslo ir sporto viceministras Ignas Gaižiūnas sako, kad Širvintų rajono merės Živilės Pinskuvienės sprendimas specialiųjų poreikių vaikų ugdymą organizuoti atskirose erdvėse gilina atskirtį.