- Margiris Meilutis, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Teisėjų taryba apskundė Vilniaus apygardos teismo sprendimą, kuriuo neteisėtu buvo pripažintas ir panaikintas nutarimas patarti prezidentui Gitanui Nausėdai atleisti tuometinį Lietuvos Aukščiausiojo Teismo (LAT) teisėjo Egidijų Laužiką.
Pasak Nacionalinės teismų administracijos, Taryba apeliacinį skundą dėl lapkričio 10 dieną priimto sprendimo pateikė trečiadienį.
Tarybos manymu, teismas nepagrįstai neįvertino nagrinėjamų santykių unikalumo, dirbtinai išskaidė vientisą teisėjo atleidimo savo poelgiu pažeminus teisėjo vardą procedūrą ir neatsakė į esminius bylos klausimus.
Skunde Teisėjų taryba taip pat teigia, kad teismas išėjo iš civilinės bylos nagrinėjimo ribų, netinkamai taikė materialinės ir proceso teisės normas bei bylą išnagrinėjo vienpusiškai, neatskleisdamas jos esmės.
Lietuvos apeliaciniam teismui pateiktame skunde prašoma bylą tokioje apimtyje, kiek ji yra išspręsta, grąžinti iš naujo nagrinėti Vilniaus apygardos teismui.
Lapkričio 10-ąją Vilniaus apylinkės teismas iš dalies patenkino buvusio LAT teisėjo E. Laužiko ieškinį dėl atleidimo ir pripažino, kad Teisėjų tarybos patarimas prezidentui jį atleisti buvo neteisėtas.
Bylą nagrinėjusi teisėja Rūta Petkuvienė tuomet taip pat kreipėsi į Konstitucinį Teismą su prašymu išaiškinti, ar Konstituciją atitinka prezidento dekretas, kuriuo jis kreipėsi į Seimą teikdamas E. Laužiko atleidimą, bei Seimo priimtas nutarimas atleisti teisėją iš pareigų.
Bylos dalis dėl prezidento kreipimosi į Teisėjų tarybą paskelbimo neteisėtu buvo nutraukta, o likusi byla sustabdyta iki kol bus gautas Konstitucinio Teismo išaiškinimas.
Teismo vertinimu, Teisėjų taryba, svarstydama E. Laužiko elgesį, pažeidė tinkamo teisinio proceso reikalavimus ir neužtikrino jam teisės į gynybą.
Teisėja taip pat pabrėžė, kad Taryba privalėjo leisti LAT teisėjui susipažinti su etikos pažeidimo informacija bei konstatavo, kad Taryba neužtikrino nešališkumo, nes posėdyje dalyvavo vienas teisėjas, kuris tame pačiame ikiteisminiame tyrime buvo apklaustas liudytoju ir vienas teisėjas, kuris kriminalinės žvalgybos metu užfiksuotuose pokalbiuose buvo minimas, kaip konsultavęs LAT nagrinėjamo skundo klausimais.
Kalbėdama apie E. Laužiko elgesio, kaip drausmės pažeidimo, vertinimą teisėja pažymėjo, kad prokuratūros pateiktoje medžiagoje nėra nurodyta jokio konkretaus fakto, kurį būtų galima objektyviai patikrinti įrodinėjant teisėjo vardą pažeminusį poelgį.
Apygardos teismui pateiktame ieškinyje E. Laužikas siekė neteisėtais pripažinti ir panaikinti Teisėjų tarybos nutarimą dėl patarimo prezidentui jį atleisti, iš to sekusį prezidento dekretą ir Seimo nutarimą dėl atleidimo.
Buvęs teisėjas tvirtino nepažeidęs nei įstatymų, nei teisėjo etikos ir teigė, kad prokuratūros pateiktoje ikiteisminio tyrimo medžiagoje nėra jokių tai patvirtinančių duomenų, todėl teisėjų savivalda, prezidentas bei Seimas neturėjo jokio pagrindo jį atleisti.
E. Laužikas ir jo gynėjai taip pat ginčijo ir patį atleidimo procesą – jų teigimu, tuomet buvo pažeistos jo teisės į tinkamą teisinį procesą bei teisėtą gynybą, paminta ir nekaltumo prezumpcija.
Atsakovais šioje byloje patraukti Seimas, prezidentas ir Teisėjų taryba tvirtino, kad atleidimo procesas buvo įvykdytas tinkamai, o ikiteisminio tyrimo medžiagoje yra pakankamai informacijos, leidžiančios prezidentui ir Teisėjų tarybai suabejoti E. Laužiko nepriklausomumu ir nešališkumu bei nuspręsti, kad jis savo poelgiu pažemino teisėjo vardą.
Vilniaus apygardos teismas taip pat anksčiau buvo kreipęsis į Konstitucinį Teismą, kurio prašė išaiškinti, ar teisėjų atleidimo tvarka neprieštarauja Konstitucijai, tačiau šis prašymą atsisakė nagrinėti ir teigė, kad atleidimo procedūros teisėtumą turi vertinti pats bylą nagrinėjantis teismas.
Iš Aukščiausiojo Teismo teisėjo pareigų E. Laužikas buvo atleistas pernai rugsėjį, po to, kai teisėjų korupcijos byloje jam buvo pareikšti įtarimai dėl dviejų epizodų: vienas iš jų yra susijęs su Vijūnėlės „dvaro“ byla, kitas – su Lietuvos vyriausiajame administraciniame teisme nagrinėta byla.
Ikiteisminio tyrimo medžiagoje nurodyta, kad E. Laužikas aptarinėjo bylos eigą su jos baigtimi suinteresuotais žmonėmis, toleravo jų pasiūlymus dėl galimo atlygio už tinkamus sprendimus bei bandė daryti įtaką kitos bylos baigčiai.
Apygardos teismas neseniai atmetė taip pat šioje korupcijos byloje kaltinamo buvusio Apeliacinio teismo teisėjo Valdimaro Bavėjano ieškinį dėl atleidimo.
Teisėjų korupcijos byloje įtarimai pareikšti daugiau nei 50 asmenų. Tiriama daugiau nei 110 nusikaltimų.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Vilnietis susitepė biografiją: vilkike – nelegalių cigarečių krovinys už daugiau nei 2 mln. eurų
Ties Panevėžio rajono Vanagiškių kaimu pasieniečiai sulaikė didelį iš Latvijos gabentų nelegalių cigarečių krovinį – beveik pusę milijono pakelių cigarečių, jų vertė viršija 2 mln. eurų. ...
-
Sostinėje pavogtas seifas su pinigais: pareigūnai turi klausimų šiam vyrui
Vilniaus apskrities pareigūnai atlieka ikiteisminį tyrimą dėl vagystės. ...
-
Išėjusi iš namų Vilniuje dingo paauglė: gal matėte Milą?
Vilniaus apskrities policijos pareigūnai ieško dingusios be žinios nepilnametės Milos Barbarovič. ...
-
Vaisieta lieka pripažintas kaltu dėl turto pasisavinimo: gresia ir kiti nemalonumai
Buvęs Druskininkų savivaldybės tarybos narys, verslininkas, sveikos gyvensenos specialistės, sporto trenerės ir nuomonės formuotojos Indrės Burlinskaitės sutuoktinis Liudas Vaisieta lieka pripažintas kaltu dėl turto pasisavinimo – pasisavintomi...
-
Namo palėpėje Vilniuje rastos dvi granatos
Vilniuje, namo palėpėje, rastos dvi granatos, antradienį pranešė policija. ...
-
Vilniuje pleškėjo apleisto pastato bokšto stogas: įtaria padegimą
Vilniuje ir Panevėžio rajone fiksuoti galimi pastatų padegimai, antradienį pranešė policija. ...
-
Susidomėjo sukčių pasiūlymu ir neteko beveik 90 tūkst. eurų
Per investavimo platformą sukčiai iš klaipėdiečio išviliojo 89,4 tūkst. eurų. ...
-
Vilniuje dėl sulaikyto vagies buvo paskelbtas planas „Skydas“
Pirmadienio vakarą Vilniuje, Ukmergės gatvėje, prekybos centre „Depo“, buvo sulaikytas vagyste įtariamas vyras. ...
-
Vilniaus oro uoste sulaikytas vyras, kurio ieškojo Lietuvos ir Vokietijos policija
Vilniaus oro uoste pasieniečiai sulaikė iš Jungtinės Karalystės deportuotą Lietuvos pilietį, kurio paiešką 2021-ųjų rugpjūtį buvo paskelbusi Vokietijos, o prieš keletą dienų – ir Lietuvos teisėsauga. ...
-
Sostinėje moteris įtariama smurtu prieš mažametį
Vilniuje sekmadienį moteris galimai smurtavo prieš vienuolikmetį, pranešė policija. ...