- parengė Agnė Klimčiauskaitė
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Gamtos saugotojai neabejoja: gražiausias žmogaus poelgis – prisidėti prie aplinkos puoselėjimo pasirenkant ekologišką paskutinę kelionę. Tai – beveik kaip organų donorystė.
Kapai miškuose ir parkuose
Turint omeny tai, kad kuo toliau, tuo mažiau šalia didžiųjų miestų liks laisvų žemės lopinėlių ir kad vis brangiau bus įsigyti net kelių kvadratinių metrų lopinėlį kapui, miškai galbūt liks vienintelė laisva ir visiems prieinama laidotuvių vieta.
Bet ekologiškos laidotuvės natūraliuose miškuose kelia bene daugiausia diskusijų. Atitinkamą gyvenimo būdą propaguojantys žmonės nori būti palaidoti natūralioje aplinkoje, tarp medžių ar kirtavietėje, kur laidojimo vieta paženklinama pasodintu medeliu. Jiems patinka svajoti, kaip atgims medžiu. Tokio laidojimo oponentai garsiai abejoja – esą kažin ar kam būtų malonu rauti grybą, išdygusį iš kaimyno palaikų.
Be dirbtinių puošmenų
Ekologijos šalininkams nė mintis nekyla dėl žmogaus laidotuvių aukoti medį. Jie neabejoja, kad niekieno savigarba ar orumas nenukentės, jei paskutinis mirusiojo guolis bus pagamintas iš kartono. Tokiems karstams pagaminti reikia nepalyginti mažiau sąnaudų, o kremuojant – mažiau energijos. O jei kartoninis karstas su kūnu laidojamas žemėje, jis greitai susmenga ir pradeda irti. Tereikia metų, kad jo medžiagos visiškai išsiskaidytų.
Gamtą tausojančių laidotuvių šalininkai karstus į žemę leidžia tik 45–60 cm – taip pagreitėja puvimo procesas, o kapai "neprispaudžiami" nei milžiniškais antkapiais, nei sunkiomis visą laidojimo vietą dengiančiomis marmuro ar granito plokštėmis. Tokiose laidotuvėse niekas nepasigenda dirbtinių puošmenų – tokių kaip plastikinės gėlės, paminklai, karsto ornamentai ir kt.
Kuriami atskiri kapinynai
Prancūzijoje veikianti baldų gamintojų asociacija "Ca cartonne", kurios specializacija – baldai iš kartono, siūlo 180 eurų (apie 600 litų) kainuojantį kartoninį karstą. Šis karstas atlaiko net 130 kg svorį. Neaiškindami priežasčių gamintojai jį siūlo naudoti tik kremuojant. Kartonas karstams gaminamas iš perdirbto popieriaus, dažomas vandens pagrindo dažais ir turi nuimamas rankenas (gamintojai atkreipia dėmesį, kad rankenėlės trukdo karstui greitai sudegti).
Kremuojant tokį karstą gamta tausojama kur kas labiau, nei deginant medinį – sunaudojama mažiau dujų ir į aplinką išmetama mažiau nuodingų medžiagų. 1200 laipsnių temperatūroje jis visiškai sudega per 45 minutes. Mediniam karstui reikia net dviejų valandų.
Tradicinių laidotuvių šalininkai gina medinį karstą, sakydami, kad juo mirusiajam parodoma didesnė pagarba nei kartoniniu. Tačiau pripažįstama, kad medinių karstų gamintojai irgi turėtų galvoti, kaip saugoti gamtą, atsisakyti jų gamyboje sunkiai yrančių ar per irimo procesą gamtą teršiančių medžiagų. Tačiau tokie karstai, žinoma, būtų kur kas brangesni nei kartoniniai.
Vis dėlto akivaizdu, kad, nors ir lėtai, ekologiškos laidotuvės Prancūzijoje populiarėja.
Visai kitokia situacija Didžiojoje Britanijoje – nuo paskutiniojo XX a. dešimtmečio pradžios čia atsirado beveik 200 ekologiškų kapinių. Jose niekas, pradedant kūno paruošimu (pavyzdžiui, balzamavimas čia netoleruojamas), baigiant kapo priežiūra, nekenkia gamtai.
Šioje šalyje, taip pat Vokietijoje, Šveicarijoje, populiarėja karstai ir urnos iš biologiškai suyrančio kartono ir perdirbto popieriaus. Pastarieji karstai – ir neįprastos formos – egiptiečių sarkofago ir kelioninės kuprinės mišinys. Italijoje dizainerių pora – Raoulis Bretzelis ir Anna Citelli – ekologišką karstą pavaizdavo kaip kiaušinį iš bioplastiko, į kurį kūnas įdedamas embriono poza. Užkastas po jauno medžio šaknimis toks karstas padės jam sužydėti.
Alternatyva kremavimui
Ekologiško gyvenimo būdo propaguotojai dažniausiai pageidauja po mirties būti kremuoti. Šis procesas paprastai trunka 2–3 valandas, palaikai deginami esant maždaug 800 laipsnių temperatūrai, o iš mirusiojo telieka 2–3 kg pilkos spalvos pelenų.
Atrodo, alternatyvų neprikursi, tačiau Šveicarijoje gyvenanti biologijos mokslų daktarė Susan Wiigh-Mäsak atkakliai ieško ekologiškų palaikų paruošimo būdų. Vienas jų – kūnas sušaldomas esant –200 laipsnių temperatūrai, paskui supurtomas smarkių vibracijų, dėl kurių subyra į smiltis. Jos jau tinkamos įsilieti į gamtą. "Biblijoje pasakyta, kad pavirsi dulke. Kūnas tampa žeme: nuostabu, kai gali pasakyti vaikams, kad senelis atgims stebuklingu medžiu", – argumentavo S.Wiigh-Mäsak. Ji jau pardavė savo išradimo licenciją Pietų Korėjai, Pietų Afrikai, Škotijai, Prancūzijai, Vokietijai ir Vakarų Amerikai.
Londono krematoriume taip pat siūlomos ne tik kremavimo paslaugos. Šilkiniame karste paguldytas kūnas gali būti panardinamas į potašo ir sodos tirpalą (150 laipsnių). Toks procesas pagreitina natūralų skaidymąsi ir yra ekonomiškesnis – sunaudojama gerokai mažiau energijos, nei kremuojant.
Egzotiška paskutinė kelionė
Kiek žmonių – tiek nuomonių. Tiems, kuriems atgimti medžiu atrodo nepatrauklu ar per paprasta, ne viena pasaulio įmonė siūlo organizuoti tikrai egzotišką paskutinę kelionę. Kai kurios atrodo net visai ekologiškos.
Norintiems po mirties visiškai susilieti su gamta pasiūlymą turi JAV bendrovė "Eternal Reefs". Siūloma mirusiojo pelenus paversti dirbtiniu koralų rifu, kuris bus nuleistas į vandenyno dugną. Procedūra paprasta: pelenai sumaišomi su betonu ir taip "gimsta" dirbtinis koralas – "puodas" su skylėmis, kuriame vėliau apsigyvena žuvys. Argumentuojama, kad jie bent iš dalies kompensuoja išnykusius natūralius koralus, kurie laikomi mažųjų jūros gyventojų tikraisiais namais.
Tokio kapo kaina – nuo 1000 iki 5000 JAV dolerių. Tiesa, renkantis pigiausią variantą reikia žinoti, kad kartu bus maišomi kelių žmonių pelenai. Vietoj antkapio mirusiojo artimieji turi lentelę su tiksliomis dirbtinio rifo koordinatėmis, tad nardytojai panorėję gali jį aplankyti.
O "Celebrate Life" palaikus pasiunčia tiesiai į dangų – sudeda į raketas ar sviedinius ir iššauna kaip fejerverką. Įmonės įkūrėjai tvirtina, kad tai būdas pagerbti žmogų ir parodyti, jog jis gyveno įspūdingai, nušvietė artimųjų gyvenimą.
Žilvinas Tumosa, laidojimo namų "Nutrūkusi styga" komercijos direktorius:
Ekologiškų karstų pasiūlos kol kas nėra, nes paklausa – nedidelė. Iš 100 žmonių vos vienas užsimena apie galimybę įsigyti ekologiškesnį karstą. Lietuviai yra konservatyvūs žmonės, renkasi įprastus karstus. Patys paprasčiausi ir, ko gero, ekologiškiausi karstai – iš presuotų medžio drožlių, kainuojantys 300–500 litų. Bet tokiuose laidojami tik neatpažinti mirusieji.
O tradicinio medinio karsto, kokį žmonės renkasi artimiesiems laidoti, kainos svyruoja nuo 500 iki 7000 litų. Pasaulyje yra įvairių rūšių ekologiškų karstų – ne tik kartoninių, bet ir pintų iš vytelių, bambukinių. Lietuvoje jie didelio dėmesio nesusilaukia, bet galbūt jie bus patrauklesni ateinančioms kartoms.
Kėdainiuose bus krematoriumas
Nors lietuviai mieliau renkasi tradicines laidotuves, kremacijų vis daugėja. Paradoksas – vienintelis šalies kolumbariumas jau pripildytas, o kremuoti palaikus tenka šalyse kaimynėse.
Iki šiol iniciatyvos statyti krematoriumą nepastebimai užgesdavo. Bet jau kitais metais kremuoti mirusiųjų palaikus bus galima ir Lietuvoje – Kėdainių savivaldybė pasirašė investicinę sutartį su UAB "K2 LT" dėl pirmojo Lietuvoje krematoriumo statybos. ES lėšomis įrengtame Kėdainių pramoniniame parke, 0,75 ha ploto žemės sklype, bus pastatyta ritualinių paslaugų įmonė su krematoriumu. Planuojama investicija į statybą – 10,5 mln. litų.
Būsimasis ritualinių paslaugų centras neteiks šarvojimo ar laidojimo paslaugų – čia bus tik salė, skirta atsisveikinti su velioniu prieš kremuojant palaikus. Paskui artimiesiems bus įteikiama kapsulė su pelenais. Planuojama, kad krematoriumas pradės veikti kitų metų pirmoje pusėje.
Besibaiminantiems oro užterštumo paaiškinama, kad šiuolaikinė krematoriumo įranga taip gerai išvalo dūmus, jog kenksmingų išmetamų dalelių kiekis net nesiekia ES direktyvose nustatytų reikalavimų. Kvapai dingsta kremuojant, esant 850 laipsnių temperatūrai. Be to, kad aplinkos tarša atitiktų ES reikalavimus, rūpinasi ne tik vietos aplinkos apsaugos specialistai, bet ir krematoriumų įrangos gamintojų ekspertai.
Tiesa, kur dėti urną su pelenais, liks artimųjų rūpestis. Iki šiol jas priglausdavo uostamiestyje, Lėbartų kapinėse, prieš porą metų pastatytas kolumbariumas. Tačiau paskutinė iš 168 jo vietų buvo užpildyta šių metų sausį.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Vilniaus meras apie rekordinius kelių remonto darbus: per metus – dar 121,3 km atnaujintų gatvių
Praėjusiais metais Vilniuje tęsti ypač ambicingi gatvių remonto darbai. 2024 m. atnaujinta 121,3 km sostinės gatvių, iš kurių žvyrkelių – beveik 5 km, atnaujinta 61,6 km šaligatvių ir įrengta 13,7 km dviračių takų. ...
-
Santaros klinikos: Nacionaliniam vėžio institutui tapus filialu, darbą tęsia per 97 proc. darbuotojų
Nuo sausio reorganizavus Nacionalinį vėžio institutą (NVI) ir dalį jo pavertus Santaros klinikų filialu, darbą sveikatos įstaigoje tęsia beveik visi darbuotojai, auga suteiktų paslaugų skaičius. ...
-
Ministrė ieškos būdų kalio jodido tablečių suteikti Vilniuje neregistruotiems studentams1
Sveikatos apsaugos ministrė Marija Jakubauskienė žada ieškoti būdų, kad kalio jodido tabletes galėtų atsiimti ir Vilniuje gyvenantys, bet čia savo gyvenamosios vietos neregistravę studentai. ...
-
Vilniaus rajono savivaldybė atnaujino administracijos struktūrą
Vilniaus rajono savivaldybė praneša, kad siekiant geriau atliepti šio rajono gyventojų lūkesčius ir teikti jiems kokybiškesnes paslaugas, nuo sausio 1 d. pradėjo veikti naujai suformuota administracijos struktūra. Kaip nurodo savival...
-
Medikai: atrodė, kad susitvarkėme, tačiau po valandos – eilė laukiančiųjų
Dalyje Lietuvos siautėjusi lijundra, kai kuriuos miestus pavertė ledo arenomis – ypač sostinėje. Čia ligonines užplūdo masės galūnes susilaužiusių gyventojų. Nuo antradienio ryto pasipylė ir eismo įvykių lavina. Nors, anot savivaldyb...
-
Avulis apie stadioną: neįmanoma to padaryti41
Vilniaus savivaldybei ilgiau nei planuota derinant nacionalinio stadiono koncesijos sutarties pakeitimus su Europos Komisija (EK), sostinės valdžia bei projektą ketinančios perimti NT bendrovės „Hanner“ vadovas viliasi, kad prieš daugia...
-
Pas dalį Vilniaus rajono poliklinikos gydytojų gyventojai pateks be eilių1
Norintieji užsiregistruoti pas Vilniaus rajono poliklinikoje dirbančius gydytojus specialistus tą galės be ilgo laukimo eilėse. ...
-
Regos negalią turinčiai moteriai – akibrokštas sostinės įmonėje: liepė prašyti kitų pagalbos1
Regos negalią turinti moteris, lydima šuns vedlio, apsilankiusi Asmens su negalia teisių apsaugos agentūroje ne tik negalėjo savarankiškai užsiregistruoti vizitui, bet ir susidūrė su nemandagiu įstaigos darbuotojos elgesiu. ...
-
Vilniaus gatvės virto čiuožyklomis
Vilniaus miesto savivaldybėje įspėja, kad antradienį mieste lijundra, ant šaligatvių krentanti dulksna ir smulkus lietus staigiai virsta ledu. ...
-
Nausėda dėl arkikatedros vertybių skandalo: kai kam reikėtų pasimokyti1
Prezidentas Gitanas Nausėda apgailestauja, jog išimant kultūros vertybes iš slėptuvės Vilniaus arkikatedroje buvo pažeistos procedūros, ir tikisi, kad ateityje tai nebepasikartos. ...