Renginyje – kartu su Putinu: kas yra šis Santaros klinikų chirurgas?

Santaros klinikų gydytojas chirurgas kolegų įtariamas veikimu prieš Lietuvos valstybę. Medikai net kreipėsi į Valstybės saugumo departamentą (VSD). Leidimą gyventi turintis Rusijos pilietis esą rinko informaciją apie kolegas, o prieš atvykdamas į Lietuvą Rusijoje dalyvavo bendruose renginiuose su Vladimiru Putinu. Ekspertai kelia klausimą, ar šalies institucijos pajėgios suvaldyti galimas grėsmes. Tuo tarpu buvęs VSD vadovas Gediminas Grina pirštu beda į politikų sprendimus.

Kirilas Volynchikas – gydytojas, sukėlęs įtarimų kolegoms Santaros klinikose. Nuo pernai puse etato chirurgu priėmimo skyriuje dirbantis vyras esą kamantinėja rezidentus, ypač jį domina politinės medikų pažiūros.

LRT skelbia, kad dalis kolegų kreipėsi į VSD – Rusijos pilietis, leidimą Lietuvoje gyventi turintis K. Volynchikas, anot jų, galimai veikia prieš Lietuvos valstybę.

VSD šio atvejo plačiau nekomentuoja, tačiau panašių kreipimųsi sulaukia vis dažniau.

„Pastaruoju metu apie 50 proc. Pasitikėjimo linija gaunamos informacijos yra perduodama tolesniam tikrinimui“, – raštu informavo VSD.

LNK stop kadras.

Nekomentuoja ir chirurgo darbdavys – Santaros klinikos. Esą kol kas iš valstybės institucijų informacijos nesulaukė.

„Klinikos pasiruošusios bendradarbiauti bei teikti visą reikšmingą informaciją atitinkamus veiksmus, tyrimus atliekantiems bei valstybės saugumą užtikrinantiems subjektams“, – tokį atsakymą raštu pateikė Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikos.

Chirurgas į Lietuvą atvyko dar 2022 metais. Po metų išlaikė valstybinį lietuvių kalbos egzaminą vidutiniu lygiu, dar po metų gydytojui suteikta chirurgo licencija. Vis tik Medikų sąjūdžio pirmininkei klausimų kelia Rusijos piliečio medicininė patirtis.

„Žmogus nedirbęs chirurgu 10 metų, ir pasimokęs kursuose kelis mėnesius, kaip ir atgauna stebuklinguoju būdu visą specializaciją“, – stebėjosi Medikų sąjūdžio valdybos pirmininkė Auristida Gerliakienė.

Gydytojų Lietuvoje trūksta, todėl A. Gerliakienei nenuostabu, kodėl jis taip lengvai įsidarbino. Tačiau kaip įtartinas pilietis prasmuko pro saugumo įstaigų rankas, nesupranta.

„Jis matyt atvyko į Lietuvą dar prieš tuos ribojimus, kuriuos mes priėmėme kaip valstybė 2022 m. gegužę, kai įšaldėme laikiną leidimą, bet kokį leidimą gyventi Lietuvoje Rusijos Federacijos piliečiams“, – kalbėjo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininko pavaduotojas Laurynas Kasčiūnas.

Šiuo metu Rusijos piliečių atvykimų ženkliai sumažėjo, o ir draudimai veikia.

„Dabar jis tiesiog negalėtų gauti leidimo ir darbo“, – tikino L. Kasčiūnas.

Iki gyvenimo Lietuvoje, chirurgas ėjo aukštas pareigas Rusijos valstybės fonduose ir įmonėse.

Negana to, užfiksuotas ir renginiuose su V. Putinu ar Rusijos gynybos ministru Andrejumi Belousovu.

Tačiau politologas Nerijus Maliukevičius abejoja, ar jis atitinka tipiško Rusijos šnipo paveikslą.

„Žmogus, kuris visiškai nebandė viešo buvimo socialiniuose tinkluose, tų nuotraukų su Putinui artimais žmonėmis, slėpti ir panašiai“, – teigė politologas.

Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:

Leidimą gyventi šalyje Santaros klinikų chirurgas gavo kaip Lietuvos piliečio šeimos narys. Gydytojas su kolegomis dalyvavo ir mokymuose, kaip dirbti karo atveju, o tokia informacija Rusijai pasitarnautų.

„Ar mūsų institucijos turi pajėgumus kiekvieną atvejį tikrinti, perpatikrinti, nes tokių atvejų vis daugėja?“ – klausė N. Maliukevičius.

Ekspertai pirštu bedą į Migracijos departamentą, esą neskiriama pakankamai dėmesio žmogaus praeičiai. Tačiau buvęs VSD vadovas Gediminas Grina pirštu beda į politikus.

„Pirmiausia, kur žiūrėjo Vyriausybė, kai prisileido tiek priešiškos valstybės piliečių?“ – klausė buvęs VSD vadas.

Nuo praėjusių metų rusai ir baltarusiai, norėdami gauti leidimą gyventi Lietuvoje, turi pildyti klausimyną apie politines pažiūras.

„Klausimynas yra butaforija, nes, suprantate, jei žmogus yra atvykęs su tam tikra misija, jis atsakys puikiai į visus klausimus ir niekas jokių įtarimų nekels“, – aiškino G. Grina.

Anot jo, grėsmė – reali. Tą rodo ir kiti atvejai. Neseniai sulaikytas su bendrininkais veikęs Lietuvos lazerių gamybos įmonės darbuotojas bendrovės įrangą siuntė į Rusiją.

„Yra pradėtas vidinis įmonės tyrimas, kad išsiaiškintų, kad įmonė suprastų, kas iš tikrųjų nutiko ir kokius veiksmus darbuotojas atliko. Pats darbuotojas yra nušalintas“, – kalbėjo „Optogama“ atstovas Darius Raulušaitis.

Migracijos departamento duomenimis, grėsme Lietuvos valstybės saugumui pernai pripažinti beveik 700 asmenų, tarp jų 125 – Rusijos piliečiai.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių