Vilniuje atidaroma kylančio britų menininko paroda

  • Teksto dydis:

Kitą ketvirtadienį, lapkričio 3 d. 18 val., (AV17) galerijoje (Aušros Vartų g. 17, Vilnius) atidaroma britų menininko Matthew Smitho paroda „uolos/vanduo/medžiai/debesys“, rašoma pranešime spaudai.

M. Smithas yra britų kilmės menininkas kuriantis skulptūros, instaliacijos, fotografijos ir piešinio srityse. Savo darbuose jis dažniausiai neapsiriboja viena meno šaka ir jungia kelias, kurdamas vientisą, integralią kompoziciją. Kūryboje menininkas kvestionuoja gamtos ir šiuolaikinės visuomenės ryšį. Kontrasto principu autorius priešina natūralios aplinkos ženklus su kasdienės socialinės visuomenės patirtimis, kurios pamažu iškreipia mus supančios aplinkos suvokimą.

Naudodamas įvairias medžiagas – medieną, popierių, kartoną bei rastus objektus – jis siekia įvairias formas įprasminti naujose reikšmėse, suteikiant joms naują paskirtį. Taip yra siekiama sugrąžinti gamtos autentiškumo, paslaptingumo ir unikalumo idėją bei atstatyti balansą šiuolaikinėje visuomenėje. Pats menininkas žavisi intuityviu, žaidimo principu paremtu kūrybos procesu, kurio metu įvairūs atradimai suteikia stimulo ieškoti toliau.

Parodoje „uolos/vanduo/medžiai/debesys“ M. Smithas rinkdamasis paprastas medžiagas ir nesudėtingą jų apdorojimo procesą siekia grynumo ir elementarumo kiekvienoje detalėje. Žaisdamas įvairiomis pasikartojančiomis formomis, neutraliomis spalvomis ir jų atspalviais, jis tarytum įtraukia žiūrovą į hipnotizuojančią erdvę, kurioje atitinkamas ritmas ir balansas kuria raminančią atmosferą. Peizažai, miškai ir uolos virš kurių sklando debesys gali įtraukti į užburiantį pasakojimą, tačiau šioje vietoje žiūrovas yra įstatomas ne į tokią patogią situaciją.

Siekiamas paprastumo įvaizdis subliūkšta, nes tik įsižiūrėjus, paaiškėja, jog tai – ta pati butaforija brukama kasdienybės mieste. Pernelyg geometrizuotos ir tarsi išdidintais pikseliais vaizduojamos formos primena kompiuterinius žaidimus ir kibernetinę erdvę, o populiariųjų įmonių logotipų vaizdavimas ir nuolatinis kartojimas grąžina žiūrovą į vartotojiškos visuomenės kasdienybę. Parodą apjungianti pilka spalva ir jos atspalviai primena apie nublankusią mūsų rutiną, o formų kaita – apie nenuspėjamą ir nuolat kintančią gamtą, į kurią esame skatinami sugrįžti.

M. Smithas (g. 1976) šiuo metu gyvena ir kuria Londone. 1997 m. menininkas baigė Northumbria universitetą, o 1999 m. įgijo skulptūros magistro laipsnį prestižiniame Londono universiteto koledže (UCL).

Nuo 1996 m. M. Smithas aktyviai rengia personalines parodas bei dalyvauja grupinėse parodose Didžiojoje Britanijoje, Vokietijoje, Ispanijoje, JAV, Olandijoje ir kitose šalyse. 1999 m. Britų akademijos buvo apdovanotas profesiniu apdovanojimu.

Ši paroda yra dalis dvišalio tarptautinio mainų projekto, vykdomo tarp (AV17) galerijos (Vilnius, Lietuva) ir Vane galerijos (Niukastlas, Jungtinė Karalystė). Lapkričio mėn. vykstančio projekto metu (AV17) galerijoje pristatomas menininkas Matthew Smith, o Vane galerijoje – šiuolaikinio konceptualiojo skulptūrinio objekto kūrėjas Andrius Erminas.

Vane galerija Niukastle jau dešimt metų figūruoja Šiaurės Anglijos meno scenoje kaip erdvė, aktyviai pristatanti kylančius ir jau įsitvirtinusius novatoriškus šiuolaikinio meno kūrėjus iš viso pasaulio. Tai jau ketvirtas (AV17) galerijos organizuojamas tarptautinis mainų projektas, kurio metu lietuvių šiuolaikiniai menininkai pristatomi skirtingose Europos galerijose: Milane, Bolonijoje, Londone, dabar – Niukastle, tuo tarpu Lietuvoje savo kūrybą eksponuoja užsienio autoriai. Tarptautiniai projektai atveria galimybes tiek pristatyti Lietuvos kultūrą, tiek susipažinti su užsienio šalių šiuolaikinio meno scena.

Projektą dalinai remia Lietuvos kultūros taryba.

M. Smitho paroda (AV17) galerijoje veiks iki lapkričio 27 d.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių