- Kauno.diena.lt inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
-
„Citus“ projektai: užbaigtas biurokratijos pinklėse įstrigęs projektas „Būk čia by CITUS“
-
„Citus“ projektai: užbaigtas biurokratijos pinklėse įstrigęs projektas „Būk čia by CITUS“
-
„Citus“ projektai: užbaigtas biurokratijos pinklėse įstrigęs projektas „Būk čia by CITUS“
-
„Citus“ projektai: užbaigtas biurokratijos pinklėse įstrigęs projektas „Būk čia by CITUS“
-
„Citus“ projektai: užbaigtas biurokratijos pinklėse įstrigęs projektas „Būk čia by CITUS“
-
„Citus“ projektai: užbaigtas biurokratijos pinklėse įstrigęs projektas „Būk čia by CITUS“
-
„Citus“ projektai: užbaigtas biurokratijos pinklėse įstrigęs projektas „Būk čia by CITUS“
Vilniuje, Lazdynėliuose, greta Bukčių miško pagaliau formaliai baigtas projektas „Būk čia by CITUS“, nors jo baigtumas 100 proc. pasiekė dar 2022 m. sausį. Visą likusį laiką, dvejus metus, buvo sprendžiami biurokratiniai rebusai, vyko bylų nagrinėjimas teismuose, o gyventojams, teko kantriai laukti, kol įvyks biurokratinių mazgų išpainiojimas.
Projektas „Būk čia by CITUS“ buvo pristatytas 2019 m. rudenį, jo statybos prasidėjo po pusmečio – 2020 m. birželio mėn. Vilniečių pamėgtuose Lazdynėliuose, patogioje vietoje, pasižyminčioje jaukia gyvenamąja aplinka, išvystyta infrastruktūra ir Bukčių miško bei Neries vingio kaimynyste, buvo pastatyti du A+ energinio efektyvumo klasės daugiabučiai namai su 96 butais (1–4 kamb., plotas – nuo 25 iki 99 kv. m) ir 5 kotedžais (4 kamb., plotas – 90 kv. m). Bendras projekto plotas siekė apie 5 600 kv. m; požeminėje aikštelėje įrengtos 104 automobilių parkavimo vietos.
Bendros investicijos į projektą siekė apie 6 mln. Eur.
Tai buvo pirmasis Lietuvoje į sportą ir aktyvų laisvalaikį orientuotas būsto projektas, kurio infrastruktūra – ne tik vaikams, bet ir suaugusiems. Vidiniame kieme buvo įkurtas „sporto maniežas“ su „cross-fit“ bei lauko treniruokliais, alpinizmo erdve vaikams, estafečių ir bėgimo trasa, sveikatingumo taku, šuolių į tolį aikštele, geriamo vandens fontanėliu, poilsio zona, dviračių remonto stotele, stalo žaidimais ir kitomis sportuoti namų erdvėje padedančiomis bei skatinančiomis priemonėmis.
„Būk čia by CITUS“. „Citus“ archyvo nuotr.
Klientai teigiamai įvertino projekto koncepciją – paskutinis būstas „Būk čia by CITUS“ buvo parduotas 2021 m. vasarą, projektas buvo nominuotas Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacijos Darnios plėtros apdovanojimams.
Baigiant registravimo procedūras – biurokratiniai spąstai
Gavus statybos užbaigimo aktą, visiškam projekto užbaigimui reikalinga formali procedūra: statinių 100 proc. baigtumo įregistravimas Registrų centre, kuriam yra būtina pateikti visų sklypo, ant kurio stovi statiniai, bendraturčių sutikimą. Šioje vietoje projektas turėjo nemalonų „siurprizą“. Nedidelė įsigyto projekto sklypo dalis – vos 52 kv. m – buvo valstybės nuosavybė, ją patikėjimo teise valdė Nacionalinė žemės tarnyba (NŽT).
„Būk čia by CITUS“. „Citus“ archyvo nuotr.
Registruojat 80 proc. statybos baigtumą, sklypo dalies bendraturtė – NŽT – oficialiu raštu sutiko su tokiu sklypo planu, kuris iki 100 proc. baigtumo nesikeitė.
Kol buvo užbaigti visi statybos darbai ir statiniai priduoti bei gautas statybos užbaigimo aktas, NŽT priklausančioje 52 kv. m ploto sklypo dalyje, pagal žemės grąžinimą reglamentuojančius teisės aktus, buvo atkurta nuosavybė fiziniams asmenims.
„Citus“ vadovas M. Galdikas akcentuoja, kad buvo teiktas prašymas NŽT sklypo dalį parduoti, tačiau gautas atsakymas, kad ji yra per maža, kad būtų suformuota pardavimui. Tačiau dviejų kambarių butą vos talpinantis lopinėlis, neturintis, iš esmės, jokios praktinės vertės, buvo grąžintas net 23 žmonėms. Kitas aspektas – pirminis NŽT sutikimas ir naudojimosi tvarka neturi įtakos naujiems bendraturčiams ir Registrų centrui.
„Būk čia by CITUS“. „Citus“ archyvo nuotr.
Dėl šios priežasties atsirado daug naujų sklypo bendraturčių, kurių sutikimo reikia projekto baigtumo registracijai. Siekiant kuo operatyviau išspręsti registracijos klausimą, dar 2021 m. gegužės mėnesį buvo išsiųsti laiškai bendraturčiams, kviečiant pasirašyti ant sklypo plano, tačiau didžioji dalis jų atsisakė arba net nesureagavo. Todėl vienintelis likęs kelias buvo teisminis, o tai registracijos procedūrą užtęsė ilgiau nei 2 metus.
Sklypo dalis pradžioje buvo grąžinta 3 žmonėms, tačiau kaip paaiškėjo, dalis jų – mirę. Atsirado 6 paveldėtojai, tačiau kai kurie iš jų, kol bendravome dėl sutikimų, taip pat numirė. Taip susidarė net 23 asmenys – nauji bendraturčiai.
„Tariantis su naujais bendraturčiais dėl sutikimų tapo akivaizdu, kad be teismo sprendimo jų gauti nepavyks. Kita įmonė gal net būtų nuleidusi rankas ir metusi viską, bet mes negalėjome palikti gyventojų likimo valiai. Jiems labai dėkojame už kantrybę bei pasitikėjimą“, – sakė „Citus“ direktorius Mantas Galdikas.
Mantas Galdikas. „Citus“ archyvo nuotr.
Pernai vasarą teismas pripažino, kad projekto 100 proc. baigtumo registracija, tokioje situacijoje, gali įvykti be visų bendraturčių parašų. Toks sprendimas buvo apskųstas ir nagrinėjamas Apeliaciniame teisme, tačiau ir ši teisminė instancija pernai lapkritį paliko galioti ankstesnę nutartį. Todėl šių metų pradžioje pagaliau „Būk čia by CITUS“ visiško baigtumo registravimo procedūros buvo užbaigtos.
„Daug diskutavome su institucijomis. Biurokratai teigia, kad „viskas teisėta“ ir patys esame kalti, kad nesužiūrėjome tokio niuanso. Mūsų vertinimu, šios situacijos absurdiškumas parodo kur ir kaip švaistomi mokesčių mokėtojų pinigai ir kiek laiko tenka narplioti biurokratinius spąstus“, – sako įmonės vadovas.
„Būk čia by CITUS“. „Citus“ archyvo nuotr.
Tačiau jis pabrėžia, kad augant reikalavimų plėtrai skaičiui, labai svarbus institucijų susikalbėjimas, biurokratijos mažinimas, proaktyvumas ir geranoriškumas. Nuo šių metų įsigaliojus reikalavimui notarines sutartis pasirašyti tik registravus visišką projekto baigtumą, tokių netikėtų ir sunkiai numatomų situacijų gali kilti daugiau.
„Jei tokiose aplinkybėse būtume atsidūrę su nauju projektu, padėtis būtų kritinė, nes, matyt, tektų nutraukti visas preliminariąsias sutartis, išmokėti netesybas ir tai būtų sukėlę tiesiog kolosalius nuostolius. Įstatymas kol kas niekaip nesumažina tokių atvejų rizikos. Ir tokių istorijų, dėl biurokratijos, korupcijos apraiškų nepabaigtų projektų žinome ne vieną – jei juos visos įmonės užrašytų, išeitų enciklopedija. Gerai, kad bent teisiniu keliu pavyko viską išspręsti, bet didėjančios rizikos didina ir galutinio produkto savikainą, kai to, tiesiog, galėtų nebūti“, – apibendrino M. Galdikas.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Paukštys prabilo apie pilkojo kardinolo susitikimus: mozaika tampa žymiai aiškesnė77
Sulaukus įtarimų, esą šalyse agresorėse vis dar prekiaujama „Teltonikos“ produkcija, įmonių grupės savininkas Arvydas Paukštys tikina – nuo 2022 m. balandžio jo verslas Rusijoje jokios veiklos nevykdo. Be to, verslininka...
-
Paskelbė, kuriuose prekybos tinkluose apsipirkti pigiausia16
Pirmąjį šių metų mėnesį dažno vartojimo prekių krepšelis yra pigiausias prekybos tinklo „Lidl“ parduotuvėse, o brangiausias – „Rimi“, rodo slapto pirkėjo ir rinkos tyrimų bendrovės „SeeNext“ t...
-
Į skandalus įklimpęs fondas viešai paskelbė rezultatus15
Investicijų bendrovės „BaltCap“ fondas BaltCap Infrastructure Fund“, iš kurio įmonių buvęs fondo partneris Šarūnas Stepukonis, įtariama, pasisavino apie 40 mln. eurų, 2023 metais patyrė 12,2 mln. eurų grynojo nuostolio...
-
Galutinis sprendimas: „Minijos nafta“ neturi teisės išgauti naftos Kintuose1
Aplinkos ministerija teisėtai neleido Lietuvos ir Danijos įmonei „Minijos nafta“ be konkurso išgauti naftą Šilutės rajone, Kintuose, galutinai nusprendė teismas. ...
-
Pabaigtas „Vičiūnų grupės“ įmonių restruktūrizavimo procesas6
„Vičiūnų grupės“ savininkų Kauno mero Visvaldo Matijošaičio ir jo verslo partnerio Liudo Skieriaus netiesiogiai valdoma turto valdymo bendrovė „GG Holding“ restruktūrizacijos proceso metu buvo prijungta prie žemės ūkio...
-
Skrydis į niekur: tūkstantis savanorių testuoja naująjį Vilniaus oro uosto terminalą
Vilniaus oro uoste vyksta naujojo išvykimo terminalo masinis testavimas, kuriame dalyvauja daugiau kaip 1 tūkst. savanorių. ...
-
Teismo verdiktas: Susisiekimo ministerijai teks mokėti didžiulę baudą3
Konkurencijos tarybos Susisiekimo ministerijai 2023 metais skirta 40,53 tūkst. eurų bauda dėl apribotos prieigos prie viešosios geležinkelių infrastruktūros ir konkurencijos buvo pagrįsta, nutarė Regionų administracinis teismas. ...
-
Žiniasklaida: baltarusiškas trąšas gabenusi bendrovė pradėjo arbitražo bylą prieš Lietuvą5
Lietuvos piliečiui Igoriui Udovickiui per tarpininkus priklausanti įmonė „Hasenberg“ pradėjo tarptautinį arbitražą prieš Lietuvą. Tai portalui lrt.lt patvirtino Susisiekimo ministerija. LRT duomenimis, bendrovė siekia prisiteisti 15...
-
Po finansinių įstaigų skandalų LB akiratyje – ne tik komerciniai bankai: pranešė, ką tikrins
Lietuvos bankas (LB) šiais metais ketina atlikti iki 30 jo prižiūrimų finansų įstaigų patikrinimų. ...
-
„LTG Cargo“ atskleidė, ką darys su rusiško žymėjimo vagonais
Siekdama galutinai desinchronizuoti Lietuvos geležinkelių sistemą nuo Rusijos, valstybės grupės „Lietuvos geležinkeliai“ (LTG) krovinių pervežimo bendrovė „LTG Cargo“ iki 2026 m. ketina visus aktyviai naudojamus vagonus perregi...