10 metų minintis mentorystės tinklas jau padėjo daugiau nei 1000 jaunų verslų

  • Teksto dydis:

Šiemet 10 metų jubiliejų minintis Inovacijų agentūros verslo mentorystės tinklas jau sujungė virš 150 mentorių ir daugiau kaip 1000 verslininkų. Nemokami patarimai finansų, teisės, el. komercijos, rinkodaros ir kitais klausimais šimtams jaunų verslų padėjo išvengti skaudžių pirmųjų pamokų. Kaune ir Kėdainiuose dirbančios mentorės pripažįsta, kad santykis su patarimų ieškančiais verslais visuomet būna iššūkis, tačiau jis ir motyvuoja, ir įkvepia.

„Mentorystės programa stiprina ir keičia verslo kultūrą Lietuvoje – sujungia patyrusius mentorius ir tobulėti siekiančius verslininkus. Per 10 metų keitėsi ir verslai, ir iššūkiai, su kuriais jie susiduria. Didžioji mentorystės sėkmė yra ta, kad ji sujungia patirtį ir praktiką, ir sudaro galimybę verslams spręsti savo iššūkius kiekvieno brandos etapo metu“, – teigė Indrė Gendroliūtė-Gerulienė, Inovacijų agentūros Pažangos departamento Regioninės verslo transformacijos skyriaus vadovė.

Pasak jos, kasmet mentorių tinkle susijungia apie 100 porų – mentorių ir mentee, ieškančių patarimų. Mentoriai projektui skiria iki 30 val. per metus – su konsultuojamomis įmonėmis gyvai arba nuotoliu susitinka maždaug 2 kartus per mėnesį. Vis labiau mėgstama tampa ir e. mentorystė, kai verslo atstovai ir mentoriai pagal poreikį planuoja nuotolinius susitikimus.

Indrė Gendroliūtė-Gerulienė. Partnerio nuotr.

Raktas į sėkmę – pasitikėjimas ir atsakomybė

Daugiau kaip 20 metų patirties versle sukaupusi Gabrielė Vaičekauskienė prie Inovacijų agentūros mentorystės programos prisijungė prieš porą metų ieškodama prasmingos veiklos ir siekdama padėti pradedantiesiems verslininkams išvengti klaidų.

„Man mentorystė yra abipusis mokymasis ir atsakomybių ugdymas. Mentoriui tai puiki proga iš naujo peržvelgti savo žinias, įvertinti, kokie patarimai veikia“, – pasakojo G. Vaičekauskienė.

Gabrielė Vaičekauskienė. Partnerio nuotr.

Kaip pripažįsta mentorė, nors jos didžioji darbo patirtis buvo sukaupta statybų srityje, bendravimas su baldų gamybos įmone, priminė, kad gamyboje kiekvienas neaiškumas ir delsimas gali paveikti proceso efektyvumą. G. Vaičekauskienė taip pat pastebi, kad raktas į sėkmę yra pasitikėjimu ir atsakomybe grįstas ryšys.

„Tuo pačiu metu svarbu ne tik teikti patarimus, bet ir už juos bei kitus įsipareigojimus prisiimti atsakomybę“, – teigė Gabrielė. Dėl to ji pataria apsibrėžti aiškią ir skaidrią komunikaciją, kuri užtikrintų, kad abi konsultacijos pusės supranta ir jaučia atsakomybę. Jos manymu, Inovacijų agentūros mentorystės programa ne tik skatina augti verslininkus, bet stiprina ir visą verslo ekosistemą, skatindama inovacijas, pasitikėjimą ir abipusį augimą.

Patirtis diktuoja atsakymus

Prie mentorystės programos prisijungusi Gerda Asipavičienė yra linkusi pabrėžti pasitikėjimo ir mentoriaus atstovavimo programos dalyvio interesams svarbą. Ne vienerius metus sėkmingai dirbanti asmeninio ir komandų koučingo profesionalė sako, jog prieš dalinantis patirtimi labai svarbu įsiklausyti ir suprasti tikruosius lūkesčius ir iššūkius. Kiekvieno žmogaus patirtis ir verslo istorija yra individuali, todėl pokytį ir ilgalaikį poveikį dažnai kuria mentorystės metu rasti individualūs sprendimai, pasinaudojant mentoriaus ir asmenine patirtimi.

Gerda Asipavičienė. Partnerio nuotr.

„Mentorystės metu vienu iš prioritetų tampa partnerystės santykis, skatinimas  vertinti ilgalaikį poveikį verslui ir suinteresuotosioms pusėms, stiprinti pasitikėjimą ir savarankiškumą priimant sprendimus“, – dalijosi mentorė.

Pasak G. Asipavičienės, mentorystė yra puikus būdas mentoriui „sekti pulsą“, neatitrūkti nuo rinkos ir ieškoti sprendimų tiems iššūkiams, su kuriais susiduria verslas šiandien. Mentorė pastebi, kad kiekvienos mentorystės istorija ir sėkmės kriterijai yra skirtingi. „Kartais sėkmę atspindi sustiprėjęs pasitikėjimas savimi, aiški vizija bei strateginis veiksmų planas, o kartais – aiškūs sprendimai dėl prioritetų ar išgrynintos kūrybinės verslo plėtros idėjos“, – pasakojo G. Asipavičienė.  Smagiausia, jos nuomone, po mentorystės proceso išgirsti, kad realūs rezultatai ir mentorystės metu įvykę pokyčiai, viršijo iš pradžių keltus lūkesčius.

Programą atrado per socialinius tinklus

Kelioms įmonėms vadovaujanti, ilgametę patirtį konsultuojant verslus finansavimo pritraukimo ir strateginiais verslo plėtros bei inovacijų diegimo klausimais turinti Lina Žurlova-Šalavėjė mentorystės programą atrado visai netikėtai, socialiniuose tinkluose. Netrukus L. Žurlova-Šalavėjė tapo viena iš mentorių ir įsitraukė į pradedančiųjų verslininkų auginimo procesą.

Lina Žurlova-Šalavėjė. Partnerio nuotr.

Moteris pasakoja, kad dalyvavimas mentorystės programoje ją praturtina ne tik kaip specialistę, bet ir kaip asmenybę. „Konsultacijų dalyviai mane taip pat motyvuoja – mes sukuriame pridėtinę vertę, kuri atsiperka, ir tai suteikia moralinį pasitenkinimą,“ – dalijosi L. Žurlova-Šalavėjė. Mentorystė skatina ją būti atvirai, lanksčiai prisitaikyti prie naujų situacijų ir nuolat siekti asmeninio tobulėjimo.

Pasak L. Žurlovos-Šalavėjės, mentorystės programos privalumas yra ne tik informacijos perdavimas, bet ir unikali galimybė padėti verslams atskleisti jų stiprybes. „Kai konsultuoji įmones, matai, kaip skirtingi žmonės su savitomis idėjomis ir tikslais siekia auginti savo verslą. Nors verslo sritys gali būti panašios, visada atsiskleidžia žmogaus unikalus požiūris ir gebėjimas kurti vertę“, – dalijosi L. Žurlova-Šalavėjė.

Pasirodo, vienas iš programos dalyvių po pokalbio su ja pirmą kartą dalyvavo verslo mugėje, nors ligi šiol apsiribodavo tik elektronine prekyba. Mentorė pasakoja padėjusi verslininkui pasiruošti pirmajai mugei, kurioje buvo sėkmingai pristatytos prekės, skirtos kariškiams, turistams ir žygeiviams. Kitas sėkmės pavyzdys – įmonė, organizuojanti vaikų šventes ir teikianti animatorės paslaugas. Pasak L. Žurlovos-Šalavėjės, šios įmonės savininkė pradėjo teikti neformalaus ugdymo paslaugas ir jau pasirašė sutartis su keliomis privačiomis ugdymo įstaigomis Kaune.

Visos trys programos mentorės sutinka, kad mentorystę verta išbandyti kiekvienam verslininkui. Jų nuomone, tai galimybė ne tik dalintis savo patirtimi, bet ir augti patiems, atrasti naują požiūrį į verslą, o tai nepaprastai įkvepia.

Verslo mentorių tinklas – tai Inovacijų agentūros vystomas mentorystės projektas, kuriame patyrę verslininkai ir įvairių sričių specialistai neatlygintinai dalijasi savo žiniomis bei patirtimi su augti ir tobulėti siekiančiais verslo atstovais. Kviečiame su Mentorystės programa susipažinti plačiau: https://mentoriai.inovacijuagentura.lt/.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Kavos & arbatos gėrimo mentorius (koučeris).

Kavos & arbatos gėrimo mentorius (koučeris). portretas
Gal kas iš jūsų nemoka gerti kavos ar arbatos ? O gal nežinote , kaip kultūringai išsimaišyti cukrų , nebaladojant į puodelio sieneles ? Galiu pravesti (apmokamas) gėrimo pamokas !
VISI KOMENTARAI 1

Galerijos

Daugiau straipsnių