- Jūratė Skėrytė (BNS)
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Opozicinė Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai (TS-LKD) siūlo atnaujinti prieš trejus metus pasirašytą partijų susitarimą dėl gynybos.
Antradienį posėdžiavęs partijos prezidiumas nusprendė kreiptis į socialdemokratus, kad imtųsi iniciatyvos susodinti partijas už vieno stato.
Pasak laikinosios TS-LKD pirmininkės Radvilės Morkūnaitės-Mikulėnienės, šį pasiūlymą inspiravo Valstybės gynybos tarybos (VGT) sprendimas per artimiausią penkmetį krašto apsaugai skirti nuo 5 iki 6 proc. bendrojo vidaus produkto (BVP).
„(...) kviečiame atnaujinti partijų susitarimą dėl gynybos, kuriame būtų labai aiškiai įvardyti ir šaltiniai, ir planas, kokių įsigijimų reikia. Turime užtikrinti, kad nebūtų po šiais procentais pakištos kitos lėšos, galimai susijusios su sveikatos, švietimo ar kitų sričių išlaidomis. Kad tai būtų grynosios gynybos lėšos“, – po prezidiumo posėdžio antradienį žurnalistams sakė R. Morkūnaitė-Mikulėnienė.
Ji teigė, kad konservatoriai sveikina žinią dėl išlaidų gynybai didinimo, tačiau, anot TS-LKD vadovės, toks sprendimas turi būti paremtas konkrečiais finansavimo šaltiniais.
„Kalbėjimą dėl Europos Sąjungos lėšų naudojimo vertiname kaip neatsakingą, nes jų (ES pinigų gynybai – BNS) kol kas nėra numatytų, tai yra lūkesčių sukėlimas“, – pabrėžė konservatorė.
Anot jos, skolinimasis taip pat turėtų būti finansavimo šaltinių sąrašo gale.
„Kalbant apie skolintus pinigus, jie būtų jau sąrašo apačioje. Vis dėlto turėtume susitelkti visi, kurie šiandien esame atsakingi už valstybę, o ne palikti ateities kartoms“, – teigė R. Morkūnaitė-Mikulėnienė.
Konkrečių pasiūlymų, iš ko reikėtų didinti išlaidas krašto apsaugai, konservatorių prezidiumas dar nesvarstė.
R. Morkūnaitės-Mikulėnienės teigimu, galima prisiminti konservatorės Ingridos Šimonytės Vyriausybės parengtus kelis scenarijus, iš ko būtų galima surinkti daugiau pinigų gynybai. Tuomet ne visi siūlymai buvo patvirtinti.
Anot politikės, toms politinėms jėgoms, kurioms svarbus krašto apginamumas, turėtų pavykti rasti sutarimą.
VGT sprendimą dėl gynybos išlaidų didinimo iki 5–6 proc. BVP kritikuoja ir valdančiajai koalicijai priklausančios partijos „Nemuno aušra“ pirmininkas Remigijus Žemaitaitis.
2022 metų liepos 15 dieną susitarimą dėl gynybos ir šalies saugumo pasirašė aštuonių parlamentinių partijų atstovai. Vėliau prie jo prisidėjo Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga.
Partijos įsipareigojo krašto apsaugai skirti ne mažesnį kaip 2,5 proc. BVP dydžio finansavimą ir didinti jį pagal krašto apsaugos sistemos poreikius, didinti šauktinių skaičių.
Taip pat įsipareigota spartinti rezervo formavimą, pasiekti, kad aktyvus rezervas 2030 metais sudarytų iki 50 tūkst. karių, stiprinti Šaulių sąjungą, rengti piliečius rezistencijai, kaip atskirą Lietuvos kariuomenės pajėgų rūšį sukurti kibernetines pajėgas ir panašiai.
Partijų susitarimas dėl gynybos galioja iki 2030 metų.
Pernai birželį Seimas priėmė vadinamųjų gynybos mokesčių paketą, inicijuotą siekiant padidinti krašto apsaugos finansavimą iki 3 proc. BVP. Vienu procentiniu punktu iki 16 proc. padidintas pelno mokesčio tarifas, mažoms įmonėms – vienu punktu iki 6 proc., alkoholio, rūkalų ir kuro akcizai, priimtas Gynybos fondo įstatymas.
Į Gynybos fondą šiais metais turi būti pervesta 4,1 proc. iš akcizų gautų pajamų, 7,1 proc. – 2026 metais, o 7,4 proc. – 2027 metais ir vėliau.
Tačiau praėjusią savaitę VGT sutarė, kad būtina išlaidas krašto apsaugai didinti dar labiau, norint pilnus nacionalinės divizijos ir kitus kritinius infrastruktūros pajėgumus pasiekti iki 2030 metų.
Sutarta nuo 2026 iki 2030 metų gynybos finansavimą didinti iki 5–6 proc. BVP. Premjeras Gintautas Paluckas kol kas nedetalizuoja, iš kokių šaltinių galėtų būti finansuojamas didesnis gynybos biudžetas, tačiau pabrėžia, jog dalį tam reikalingų lėšų tikimasi padengti skolintais europiniais pinigais.
Šių metų valstybės biudžete krašto apsaugai numatyta kiek daugiau nei 3 proc. BVP, tačiau naujosios Vyriausybės iniciatyva padidintas skolinimosi limitas atriša rankas pasiskolinus skirti papildomą finansavimą, leisiantį pasiekti 4 proc. BVP asignavimus.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Paluckas: geriausias nacionalinis susitarimas dėl gynybos – pinigai ant stalo
Socialdemokratų gretose išsiskyrus nuomonėms dėl to, ar reikėtų atnaujinti parlamentinių partijų susitarimą dėl gynybos, premjeras Gintautas Paluckas toliau išlieka skeptiškas ir tikina – kiekviena politinė jėga savo įsip...
-
Skvernelis: tolimesnis darbas koalicijoje bus aptartas partijos suvažiavime
Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ lyderis Saulius Skvernelis sako, jog tolimesnio darbo valdančiojoje koalicijoje su socialdemokratais ir „Nemuno aušra“ perspektyvos bus aptartos kovą vyksiančiame partijos suvažiavime. ...
-
Olekas nesutinka su Skvernelio kritika socialdemokratams: jis atvedė Žemaitaitį į koaliciją
Socialdemokratų vicepirmininkas Juozas Olekas teigia, kad jo atstovaujama partija nėra vienintelė atsakinga už tai, kad valdančiojoje daugumoje atsirado Remigijaus Žemaitaičio vedama „Nemuno aušra“. ...
-
Poderskis nesibaimina galimos valdančiosios koalicijos griūties: kaip bus – pažiūrėsime
Prezidentūros pasipiktinimą sukėlę „aušriečių“ lyderio Remigijus Žemaitaičio pasisakymai nerimo aplinkos ministrui Povilui Poderskiui nesukėlė. ...
-
Budrys: Lietuvą ir Islandiją jungia noras saugoti taisyklėmis grįstą tarptautinę tvarką
Lietuvą ir Islandiją vienija tvirtas įsipareigojimas saugoti taisyklėmis grįstą tarptautinę tvarką, sako su šios šiaurės Europos valstybės kolege penktadienį telefonu kalbėjęs užsienio reikalų ministras Kęstutis Budrys. ...
-
Nausėda neužtikrintas dėl paliaubų Ukrainoje: svarbiausiame klausime paminėjo ir Baltijos šalis
Siekiant kovų Ukrainoje užbaigimo turi visapusiškai dalyvauti ir Kyjivas, be to, negalima tikėtis, kad Rusija po paliaubų Ukrainoje sustos ir nieko nedarys, penktadienį pasirodžiusiame interviu naujienų agentūrai AP sakė Lietuvos prezidentas Gi...
-
Pareigas palieka aplinkos viceministrė: įvardijo priežastį
Iš pareigų traukiasi aplinkos viceministrė Giedrė Ričkutė, pranešė ministerija. ...
-
Lietuva pasveikino svarbų žingsnį žengusią Vokietiją: tai – galinga žinia mūsų priešininkams
Lietuvos diplomatijos vadovas Kęstutis Budrys pasveikino Vokietijos lyderystę, šiai penktadienį ratifikavus sutartį dėl Lietuvoje dislokuojamos brigados karių teisių. ...
-
„Aušriečiai“ stojo ginti Žemaitaitį ir atsakė prezidentui
Prezidentui ir Seimo pirmininkui abejojant dėl tolesnio koalicijos darbo perspektyvos, „aušriečiai“ tikina nemanantys, kad partijos pirmininkas Remigijus Žemaitaitis turėtų keisti savo retoriką Ukrainos ir šalies saugumo klausim...
-
Premjeras: reikėtų pristabdyti arklius
Premjeras Gintautas Paluckas sako, jog pati koalicija spręs dėl savo ateities ir ragina „pristabdyti arklius su įvairaus pobūdžio pareiškimais“. ...