- Giedrius Gaidamavičius (BNS)
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Lietuvos įmonės turės užtikrinti, kad jų į trečiąsias šalis eksportuojamos dvejopos paskirties prekės nepasieks Rusijos, sako ekonomikos ir inovacijų ministras Lukas Savickas.
Taip jis kalbėjo ministerijai siūlant Vyriausybei dar šį mėnesį sušvelninti nuo metų pradžios įsigaliojusius kelių tūkstančių tokių prekių eksporto į trečiąsias šalis ribojimus, kuriems gruodžio pradžioje pritarė Ingridos Šimonytės vadovaujamas Ministrų kabinetas.
„Šiuo momentu radikaliausia priemonė – eksporto ribojimas – taikomas visoms įmonėms, neatsižvelgiant į tai, kokia informacija ar kokia jų laikysena. (...) Jeigu įmonės, kurios prisideda prie mūsų ekonomikos augimo, užtikrina, raštu įsipareigoja, kad prekės nepasieks Rusijos rinkos ir laikosi šio įsipareigojimo, tai apriboti jų veiklos eksporto prasme nėra logikos“, – BNS ketvirtadienį sakė ministras.
Pasak L. Savicko, šių prekių eksporto į daugelį trečiųjų šalių draudimas negali būti taikomas visoms, taip pat ir sankcijų nepažeidžiančioms įmonėms.
„Norisi užtikrinti, kad jeigu mes turime informacijos, kad konkreti įmonė ar verslas vykdo sankcijų apėjimą, be abejo, toks eksportas iš Lietuvos negali vykti ir turi būti užkardytas“, – teigė ministras.
Anot L. Savicko, dėl pernai gruodį priimtų ir nuo sausio įsigaliojusių eksporto ribojimų verslas per metus gali negauti apie 250 mln. eurų pajamų, o draudimas daugiausia paliestų aukštųjų technologijų sektorių.
Prekė eksportuojama per Rusijos ir Baltarusijos teritoriją (sausuma – BNS) turi tikimybę būti sustabdyta ir likti ten arba fiziškai nepasiekti galutinės destinacijos.
„Net ir paimkime tą patį elementariausią širdies veiklos stebėjimo apyrankę – joje yra detalės ir dalys, kurios apima tas prekes, kurios nebegalėtų būti pristatytos. Ar optikos prekės, kurios taikomos akių gydymo specialistų, irgi negalėtų būtų transportuojamos“, – teigė L. Savickas.
„Serverių tam tikros detalės, kurios yra reikalingos palaikyti serverių veiklą, lygiai taip pat negalėtų būti eksportuojamos. Tai tikrai neatrodo kaip atsakingas sprendimas“, – pridūrė jis.
Anot ministro, problemų kelia ir praėjusios Vyriausybės sprendimas riboti eksportą lėktuvais, jį leidžiant tik į 10 trečiųjų šalių.
„Prekė eksportuojama per Rusijos ir Baltarusijos teritoriją (sausuma – BNS) turi tikimybę būti sustabdyta ir likti ten arba fiziškai nepasiekti galutinės destinacijos. Kalbant apie oro transportą, kuris nevyksta per Rusijos teritoriją, netupia Rusijos oro uostose, bet mes galime tiesiai transportuoti į tokias valstybes, kaip Izraelis, Indija, Singapūras, Brazilija – dabar mūsų verslai negali užtikrinti galimybės ten transportuoti tas prekes“, – teigė L. Savickas.
Nuo sausio pradžios įsigaliojusį dalies dvejopos paskirties prekių eksporto draudimą sukritikavo ir aukštųjų technologijų grupės „Teltonika“ savininkas ir įkūrėjas Arvydas Paukštys.
„Taigi, visos „Teltonikos“ prekės nebebus priimamos į lėktuvus ir nebegalės būti į siunčiamos į mūsų ofisus Lotynų Amerikoje ir Azijoje. Kas nors gali paaiškinti sprendimų logiką?“ – socialiniame tinkle „LinkedIn“ ketvirtadienį teigė A. Paukštys.
„Aišku, mes turime galimybę siųsti prekes iš Lenkijos, bet man kyla rizikos valdymo klausimas mūsų valdžiai – kodėl prekes reikia gaminti tik Lietuvoje? Gal tuomet prekes, kurias siunčiame į Indiją, bus lengviau ir pigiau gaminti Indijoje, Brazilijoje ar Meksikoje? Ir ten kurti darbo vietas“, – pridūrė jis.
I. Šimonytės Vyriausybė gruodžio pradžioje praplėtė dvejopos paskirties prekių, kurių gabenimas į trečiąsias šalis ribojamas, sąrašą. Į jį buvo įtrauktos centrifugos, skysčių arba dujų filtravimo arba valymo mašinos ir aparatai bei jų dalys, įvairūs transporto priemonių komponentai, kelių vilkikai bei jų dalys.
Buvusi ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė tuomet teigė, kad sąrašas papildytas remiantis šalies tarnybų duomenimis, jog dalis per Lietuvą į trečiąsias šalis gabenamų prekių bei technologijų naudojamos Rusijos kare prieš Ukrainą.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
VST pradeda saugoti Lietuvos elektros sistemos valdymo ir duomenų centrą
Viešojo saugumo tarnyba (VST) pradeda saugoti „Litgrid“ Lietuvos elektros energetikos sistemos valdymo ir duomenų centrą bei Elektrėnų kompleksą. ...
-
Kalėdų Senelis įtiko ne visiems: atsakė, kaip elgtis su nepatikusiomis dovanomis2
Praūžus šventėms gyventojai skuba grąžinti neįtikusias dovanas. Vartotojų teisių gynėjai sako, kad pirmųjų užklausų sulaukė jau Kūčių vakarą. O štai bankų apklausos rodo, kad kiekvienais metais atsiranda vis daugiau tokių, kur...
-
Degalų pasiutpolkė tęsiasi: kas toliau12
Praėjusių metų pabaigoje Lietuvos degalų kainos, lyginant su kitomis Europos Sąjungos (ES) šalimis, sumažėjo – gruodžio 30 d. benzino vidutinė kaina nukrito 15,6 proc., dyzelino – 8,5 proc., skelbia Lietuvos energetikos agentūra (L...
-
LEA: gyventojai suskubo – per dieną sulaukta 2250 paraiškų paramai gauti2
Norintys pasikeisti taršius būsto šildymo katilus, Vidurio ir Vakarų Lietuvos rajono gyventojai per pirmąją kvietimo dieną pateikė beveik 2250 paraiškų paramai gauti, skelbia Lietuvos energetikos agentūra (LEA). ...
-
Blaivių švenčių banga: perkamiausios prekės šiemet nustebino
Prekybininkai jau skaičiuoja Naujųjų išvakarių pardavimus. Ištuštėjo ne tik kiaušinių ar majonezo lentynos, pirkėjai glėbiais graibstė nealkoholinį vyną. Jo išpirkta kone dvigubai daugiau nei įprastai. ...
-
„Sodra“ primena: nuo metų pradžios teks mokėti didesnes PSD įmokas12
Padidėjus minimaliajai mėnesinei algai, nuo metų pradžios padidėjo ir privalomojo sveikatos draudimo (PSD) įmokos, praneša „Sodra“. ...
-
Brangsta pašto paslaugos: ekspertams kyla klausimų5
Brangsta pašto paslaugos. Siuntos vidutiniškai 90 centų, o atvirlaiškiai – 50 centų. Kelti tarifus Lietuvos paštą verčia didėjančios išlaidos. Laiškininkams kyla atlyginimai, brangiau išlaikyti trans...
-
Rinka, į kurią nukreiptos visų akys: kas bus toliau
Praėjusiais 2024 metais viešumoje ne visuomet teigiamai skambėjęs Lietuvos finansinių technologijų (fintech) sektorius išlaikė augimo tempą bei 2025-aisiais tikisi tolesnio augimo. ...
-
Savickas: buvusios Vyriausybės nutarimas nebus atšaukiamas – plėsime ribojimus logistikai oru2
Praėjusios Vyriausybės nutarimas dėl dvejopos paskirties prekių eksporto į trečiąsias šalis draudimo bus ne atšaukiamas, bet tikslinamas, siekiant praplėsti ribojimą karui galimas panaudoti prekes transportuoti konkrečiai oru, sako ekon...
-
URM: praėjusios Vyriausybės nutarimas neturėtų būti atšaukiamas3
Ekonomikos ir inovacijų ministrui Lukui Savickui siūlant sušvelninti praėjusios Vyriausybės priimtą draudimą eksportuoti dvejopos paskirties prekes į trečiąsias šalis, Užsienio reikalų ministerija (URM) nurodo, jog toks ribojimas tur...