- Dominykas Datkūnas (ELTA)
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Finansų ministras Rimantas Šadžius teigia, kad Vyriausybė planuoja ne mokesčių reformą, bet pakeitimus esamos mokestinės sistemos ribose, teikdama prioritetą jos stabilumui ir plačiam sutarimui visuomenėje bei politinėje bendruomenėje. Taip pat ministras pabrėžia – reikia ieškoti ir kitų, nemokestinių būdų dengti valstybės išlaidoms.
„Esame apsisprendę eiti ne mokesčių reformos, bet mokesčių pakeitimų keliu, kad pati mokesčių sistema išliktų stabili, bet tai nereiškia, kad negalima keisti kokių nors elementų, pavyzdžiui, tarifų. Apie tarifus tikrai eis šneka, apie tai, kad reikėtų sudėti į krūvą daugiausia pajamų gaunančių žmonių pajamas ir taikyti tarifą tai bendrai sumai“, – antradienį LRT radijui kalbėjo R. Šadžius.
„Jeigu mes nenorime įvesti tokios pačios sumaišties kaip su praėjusios Vyriausybės pasiūlyta mokesčių reforma, tai mes turėtume dirbti tvarkingai. Tvarkingas darbas – tai pirmiausia yra analizė. Kodėl nepavyko ana mokesčių reforma, gal ten buvo kas nors gero, bet tiesiog nei visuomenė, nei politinė bendruomenė neįžiūrėjo? Gal buvo kas nors blogo, ko tikrai reikėtų atsisakyti?“ – aiškino jis.
Ministras tikina svarstantis apie progresinius mokesčius, tačiau neatsakė, koks papildomas tarifas būtų taikomas uždirbantiems didžiausias pajamas.
„Progresyvesni mokesčiai yra įrašyti ir Vyriausybės programoje ir progresyvesni vadinami tie, kurie gali ir turėtų labiau prisidėti prie mūsų viešojo gyvenimo finansavimo. (...) Kaip konkrečiai, kokiais tarifais, kokių sumų – visa tai yra diskusijų objektas“, – nurodė R. Šadžius.
Konkrečius pasiūlymus dėl mokesčių pakeitimų ministras siūlo ateinančiais mėnesiais, o viešai diskusijai jie galėtų būti pristatyti Seimo pavasario sesijos metu.
Jeigu mes nenorime įvesti tokios pačios sumaišties kaip su praėjusios Vyriausybės pasiūlyta mokesčių reforma, tai mes turėtume dirbti tvarkingai.
„Mes parengsime savo matymą dėl visų įmanomų pakeitimų ir tada eisime šnekėtis su verslu, po to bus kalba koalicijos taryboje ir šie pokalbiai jau yra suplanuoti sausio pabaigai. Lauksime Seimo pavasario sesijos, galbūt tada pavyks išplėsti diskusiją tarp Seimo narių“, – sakė jis.
Planuojant kelių fondą išskiriamas ILTE vaidmuo
Finansų ministras pažymi, kad mokesčių pakeitimai patys savaime neišspręs visų problemų – tiek kalbant apie visų planuojamų projektų finansavimą, tiek apie biudžeto deficitą. Svarbu vaidmenį jis įžvelgia ir nacionalinei plėtros įstaigai ILTE („Investicijos Lietuvos ekonomikai“, buv. „Invega“).
„Ne apie mokesčius mes kalbame, bet būtent apie išlaidas. Išlaidų mes turime įvairių ir turime finansuoti pačias įvairiausias gyvenimo sritis“, – svarstė R. Šadžius.
„Klaidinga būtų manyti, kad vien mokesčiais galime finansuoti visas viešąsias reikmes. Aš paminėsiu mūsų valstybinį plėtros banką, kuris buvo įteisintas dar ankstesnės Vyriausybės metu, taip vadinama ILTE. (...) Matau daug darbų, kuriuos bankas galės nuveikti pritraukdamas privačius kreditinius išteklius, be mokesčių mokėtojų pinigų“, – aiškino jis.
Politikas mano, kad ILTE galėtų būti panaudota kaip inovatyvi išeitis kuriant kelių fondą.
„Manau, kad galima pagalvoti, jog kelių fondas būtų šito banko rėmuose ir tas bankas būtų panaudotas finansuoti keliams kaip atskiram komerciniam projektui, susirenkant, po to sunkiasvorio transporto įmokas už kelių panaudojimą“, – svarstė jis.
ELTA primena, kad premjeras Gintautas Paluckas yra sakęs, kad šiemet vyks diskusijos ir bus rengiami projektai dėl mokestinių pakeitimų, o dėl pokyčių bus siekiama plataus konsensuso, kalbant ir su opozicija. Anot jo, priimti sprendimai turės atsispindėti 2026–2027 metų biudžetų pajamose.
Centro-kairės Vyriausybės programoje yra numatyta didinti gyventojų pajamų mokesčio (GPM) progresyvumą, suvienodinti sąlygas Lietuvos ir užsienio investuotojams bei mažinti biurokratizmo naštą.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
„Ryanair“ nuo birželio skraidins iš Kauno į Peskarą Italijoje1
Airijos pigių skrydžių bendrovė „Ryanair“ nuo birželio skraidins iš Kauno į Peskarą Italijoje. ...
-
LEA: Lietuvoje elektros didmeninė kaina mažesnė nei Latvijoje bei Estijoje
Pirmąją sausio pusę vidutinė didmeninė elektros kaina Lietuvoje, „Nord Pool“ biržoje, siekė 0,086 Eur/kWh be PVM ir buvo 6 proc. mažesnė už vidutinę kainą Latvijoje ir Estijoje, praneša Lietuvos energetikos agentūra (LEA). ...
-
Seimas: nuo šių metų balandžio startuoliai turės atitikti naują kriterijų
Nuo šių metų balandžio startuoliai turės atitikti naują kriterijų – turėti didelį inovacijomis grįstą verslo plėtros potencialą. Valstybė labiau skatins būtent tokias įmones. ...
-
Maitinimo sektoriui sužibo viltis: Paluckas žada diskutuoti apie PVM lengvatą1
Premjeras Gintautas Paluckas sako, kad pridėtinės vertės mokesčio (PVM) lengvatos maisto produktams ir viešojo maitinimo įstaigoms klausimą Seimas nagrinės pavasario sesijoje. Nors Vyriausybės vadovas neatsako, ar tokią atsakomybę palaikytų, ...
-
Užfiksuotas metų rekordas: šis butas – brangiausias per visą Lietuvos istoriją5
2024 metų brangiausiai Vilniuje parduotų butų sąrašas stebina savo solidumu ir įspūdingomis sumomis. ...
-
Skrendantiems į Jungtinę Karalystę – naujovė: palies absoliučiai visus
Jau nuo balandžio vykstantys į Jungtinę Karalystę privalės gauti kelionės leidimą. Visi keliautojai, kad gautų leidimą atvykti į šalį, turės registruotis internetu ir sumokėti 12 eurų. Tai galios net ir skrendantiems jungiamaisiais skryd...
-
Seimas padidino rajono kelių finansavimą: ar to užteks?
Seimas dešimtadaliu padidino finansavimą rajoniniams keliams, lėšas paskirstant pagal gyventojų skaičių ir kelių ilgį juos valdančiose savivaldybėse, taip pat leido pačioms savivaldybėms apsispręsti, kokio lygio kelio remonto nori. ...
-
Seimas spręs, ar plėsti prijaukintų laukinių gyvūnų ar paukščių sąrašą
Seimas svarstys, ar plėsti prijaukintų laukinių gyvūnų ar paukščių sąrašą. Į jį įtraukus daugiau gyvūnų, jų augintojams nebereikėtų rūpintis leidimais juos laikyti nelaisvėje, jiems įrengti reikalavimus atitinkančias vietas. ...
-
Paaiškėjo, kada ir kam atiteks našta už brangesnę elektrą1
Balansavimo pajėgumų sąnaudos, kurias šiuo metu apmoka visi elektros vartotojai, 2026–2028 metais bus perkeltos už balansą atsakingiems elektros gamintojams ir tiekėjams. ...
-
Sabutis: elektromobilumo plėtros kartelė Lietuvoje kyla dar aukščiau4
Seimas pakoregavo elektromobilių parko plėtros planus, atnaujino jų įkrovimo stotelių vystymo šalia valstybinės reikšmės kelių tikslus, kurių vienas esminių – užtikrinti šių stotelių galią pagal šalyje regi...