- Lukas Juozapaitis (BNS)
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Valdžiai įsteigus Maisto tarybą, rinkos dalyviai ją vertina atsargiai, o vartotojų atstovai tikisi, kad ji sumažins maisto produktų kainas.
„Kol kas esame labai atsargūs dėl šios institucijos veiklos. Labai laukiame tarybos reglamento, norime pažiūrėti, kokie bus jos narių įsipareigojimai, teisės ir atsakomybės“, – antradienį spaudos konferencijoje sakė tarybos narė – Lietuvos pramonininkų konfederacijos Verslo aplinkos ir ekonomikos departamento direktoriaus pavaduotoja Daiva Macijauskė.
„Mūsų tikslas yra sumažinti maisto kainas, todėl sveikiname visas priemones, kurios siekia to tikslo. Nemanome, kad Maisto taryba yra atsakymas į absoliučiai visus klausimus, bet kaip viena iš priemonių tikrai manome, kad pamėginti tikrai verta“, – sakė Vartotojų aljanso viceprezidentas Rytis Jokubauskas.
Žemės ūkio ministras Ignas Hofmanas antradienį viešai pristatė Maisto tarybos tikslus ir sudėtį.
„Tikslas – siekti tvarios sąžiningos ir skaidrios maisto prekybos, pagrįsto socialinio dialogo, lygiaverčio bendradarbiavimo tarp visų grandinės dalių. Labai svarbu sudaryti gerą konkurencinę aplinką ir mažiesiems rinkoms dalyviams“, – žurnalistams sakė I. Hofmanas.
Anot jo, vasario 20 dieną pirmajame posėdyje taryba analizuos pagrindinių maisto produktų, pavyzdžiui, mėsos ar grūdų produktų, kainas ir aiškinsis, ar jų kainodara teisinga.
Atliekant analizę turėtų paaiškėti, kur yra problemos, kodėl tos kainos yra didesnės, kokios priežastys tą nulemia.
„Atliekant analizę turėtų paaiškėti, kur yra problemos, kodėl tos kainos yra didesnės, kokios priežastys tą nulemia. Galbūt galima ieškoti būdų, kaip jas sumažinti“, – sakė I. Hofmanas.
D. Macijauskės teigimu, abejojama, ar tarybos veikla neprieštaraus konkurencijos teisei: „Kaip koreliuos su (...) Konkurencijos įstatymu, kokias kainas taryba prašys atskleisti tiek žemiausios grandies atstovus, tiek perdirbėjus, tiek prekybos centrų atstovus. Ir ar tai nebus konkurencinės teisės pažeidimas.“
I. Hofmanas, be to, teigė, jog Maisto taryba galėtų prisidėti mažinant biurokratinę naštą.
„Atliekant analizę turėtų paaiškėti, kur yra problemos, kodėl tos kainos yra didesnės, kokios priežastys tą nulemia. Galbūt galima ieškoti būdų, kaip jas sumažinti. Vienas iš būdų, galbūt reikalinga mažinti biurokratinę naštą. Galbūt tai sudaro papildomus kaštus kainoje“, – antradienį sakė I. Hofmanas.
Anot jo, dabar labiausiai grandinėje nukenčianti dalis – ūkininkai, kurie kartais dirba nuostolingai, yra priversti parduoti produktus už savikainą.
Pasigenda dėmesio galutiniam vartotojui
Tuo metu kainas stebinčio portalo pricer.lt atstovas Petras Čepkauskas pasigenda dėmesio galutiniam vartotojui.
„Žodis „vartotojas“ čia minimas rečiausiai, kol kas vyksta pyrago dalybos. Tas neramina labiausiai“, – žurnalistams sakė P. Čepkauskas, kurio nėra tarybos sudėtyje.
Anot jo, vartotojai šiuo metu yra skriaudžiami, „pakišti po prekybos tinklų reklaminiu gaubtu“, nežino tikrosios produktų kainodaros.
„Jie nemato visų kainų, mato tik akcijines kainas. Iš tikrųjų vartotoją reikia įgalinti, kad jis galėtų tikrai laisvai rinktis ir tarp didžiųjų, ir tarp mažųjų tinklų“, – teigė P. Čepkauskas.
Žodis „vartotojas“ čia minimas rečiausiai, kol kas vyksta pyrago dalybos.
Jo teigimu, maisto kainos kyla – pricer.lt duomenimis, sausį pigiausių maisto produktų krepšelis Lietuvos parduotuvėse kainavo 3,1 proc. arba 2,13 euro daugiau nei gruodį bei 7,9 proc. (5,16 euro) daugiau nei prieš metus.
Savo ruožtu R. Jokubauskas kalbėjo, kad siekiant mažinti kainas vartotojams turėtų būti didinama konkurencija.
„Matyt reikėtų kalbėti apie tai, kaip galima padidinti konkurenciją, nes iš konkurencijos trūkumo išplaukia kitas aspektas, t. y., verslo „gobšumas“. Jie siekia maksimalizuoti savo pelnus“, – pabrėžė jis.
Jis ragino į tarybos sudėtį įtraukti ir vartotojų atstovus.
„Žiūrint į šiandieninę maisto tarybos sudėtį manome, kad dalis tos tarybos narių ateina ne tam, kad kažką padarytų, bet kad įsitikintų, jog niekas nebūtų padaryta. Todėl raginame įtraukti ir vartotojų organizacijų atstovus“, – sakė R. Jokubauskas.
Maisto taryboje dirbs 27 nariai – ministerijų, Vyriausybės, žemdirbių, perdirbėjų, prekybininkų, universitetų atstovai, taip pat joje yra Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos vadovė.
I. Hofmanas anksčiau BNS sakė, kad pirmasis tarybos uždavinys bus išsiaiškinti, kokius produktus ji stebės, pagal kokius kriterijus bus atliekama analizė, o pirmųjų išvadų galima laukti pavasarį.
Vyriausybė sausio viduryje pranešė, kad Maisto taryba bus skirta stebėti maisto kainų pokyčius bei teikti pasiūlymus, kaip jas sumažinti.
Sudaryti tokią tarybą Vyriausybė yra įsipareigojusi savo programoje. Joje taip pat žadama įvesti lengvatinį pridėtinės vertės mokesčio (PVM) tarifą šviežioms daržovėms ir vaisiams, tačiau finansų ministras Rimantas Šadžius kartoja, kad dabar nėra jokių galimybių jokioms PVM lengvatoms.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Vilniaus meras pažėrė keletą idėjų, kur gauti pinigų
Siekiant ženkliai didinti gynybos finansavimą, sostinės meras Valdas Benkunskas siūlo krašto apsaugai reikalingas lėšas skirti parduodant nenaudojamą valstybinę žemę, valstybei priklausančias akcijas įmonėse. ...
-
„Sodra“: kaip apskaičiuojamas pensijos dydis – galite pasitikrinti, kiek jums priklauso
Sausį „Sodra“ išmokėjo po indeksavimo padidintas senatvės pensijas. Vasarį pensijų mokėjimas prasidės 7 d. ir tęsis iki 26 d. Gyventojai dažnai domisi: ar senatvės pensija buvo padidinta teisingai? Kodėl po indeksavimo pensijos dy...
-
Paluckas: partijų susitarimas prasmingas, bet pinigų nėra
Premjeras Gintautas Paluckas sako, jog partijų susitarimas dėl gynybos galėtų būti atnaujintas, tačiau prioritetą Vyriausybė skiria gausesnio krašto apsaugos finansavimo paieškoms. ...
-
Kritika naujiems pensijų pokyčiams tęsiasi: kyla pavojus
Antros pakopos pensijų sistemą reformuoti nebus lengva. Tiek valdantieji, tiek opozicija negaili kritikos ministrės Ingos Ruginienės pasiūlymams. ...
-
Ambicingiems energetikos projektams – 10 mln. eurų Europos Komisijos parama
Lietuvoje įgyvendinamiems tarptautiniams vandenilio ir anglies dvideginio (CO2) mažinimo projektams Europos Komisija (EK) skyrė 9,8 mln. eurų, antradienį pranešė Energetikos ministerija. ...
-
Prekybininkai jau ruošiasi Valentino dienai: gyventojų didėjančios gėlių kainos neatbaido
Klaipėdos verslininkai jau ruošiasi gėlių prekybai vasario 14-ąją, Valentino dieną. Klaipėdos savivaldybė suteikė aštuoniolika leidimų lauko prekybai. Iki vadinamosios Meilės dienos šis skaičius dar keisis. Jau didėja ir gėli...
-
Nausėda: pernelyg dideliu optimizmu šiuo klausimu nespinduliuočiau
Prezidentas Gitanas Nausėda teigia nesantis optimistas dėl to, jog Europos Sąjungos (ES) šalims pavyks susitarti dėl bendro skolinimosi gynybai, į tokią idėją skeptiškai žiūrint toliau nuo Rusijos esančioms Bendrijos narėms. ...
-
Pirmąją paramos akcijos „Radarom“ dieną jau paaukota įspūdinga suma
Artėjant karo Ukrainoje metinėms, trečią kartą rengiamai paramos akcijai „Radarom!“ šalies gyventojai ir verslai jau paaukojo 371 672 eurus. ...
-
Žemės ūkio ministerija kreipėsi į paukščių laikytojus: turi prašymą
Šių metų sausį Lenkijoje fiksavus 14 paukščių gripo protrūkių komerciniuose ir trijuose mažuose ūkiuose, Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) ragina Lietuvos paukščių laikytojus susilaikyti įsivežant naminius paukščius i&...
-
Keturių darbo dienų savaitė – ateities modelis?
Socialinės apsaugos ir darbo ministrė Inga Ruginienė pareiškė, kad keturių darbo dienų savaitė – ateities modelis, todėl ji žada tarpininkauti siekiant darbdavių ir profesinių sąjungų susitarimo dėl to. ...