- LNK inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Nuo Naujų metų nebelikus PVM lengvatos maitinimo sektoriui, šis jos jau pasigedo. 21 proc. PVM tarifu skundžiasi ne tik mažos kavinės, ugdymo įstaigų valgyklos, bet ir didieji verslai. Restoranų ir viešbučių asociacija netgi tikina, kad dalis maitinimo įstaigų vėl rinksis šešėlį.
Pastebima, kad dalyje mokyklų pietauti susirenka vis mažiau vaikų.
„Matome mažiau valgančių vaikų nei valgydavo iki Naujų metų. Tiesiog pastebime, kad tėvai įdeda maisto iš namų, vaikai valgo atšalusį arba sausą maistą“, – sakė Ugdymo įstaigų maisto gamintojų asociacijos vadovė Eurika Turonienė.
Problema – ne maisto skonis, o kaina. Mat panaikinus PVM lengvatą maitinimo sektoriui, tai palietė ne tik restoranus ir kavines, bet ir mokyklas, darželius, ligonines, senelių namus.
„Pietų kompleksas, kuris kainavo 3,80 Eur, po PVM pakilimo jau kainuoja 4,20 Eur“, – teigė E. Turonienė.
Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:
PVM tarifas šiemet grįžo į senas vėžes ir siekia 21 proc., anksčiau buvo 9 proc.
„Galvojome, gal kažkur kitur pietauti. Bet čia, mokykloje, bent maistas karštas, skanus. Nenorime kito maisto, norime šio, tačiau kainas šiek tiek sutvarkyti reiktų“, – kalbėjo moksleivio mama Marija.
Didieji restoranai tikino, kad net ir galiojant PVM lengvatai, išgyventi buvo sudėtinga, nes užspaudė išbrangusi elektra, pakelti darbuotojų atlyginimai.
„PVM šią situaciją arba padaro įmanoma, arba neįmanoma. Nėra taip, kad mes tuos pinigus ištaškome, mes juos investuojame į klientų poreikius, vien tam, kad jų būtų daugiau, nes ši rinka labai konkurencinga“, – tikino „HBH Vilnius“ vadovė Aida Čepukaitė.
Tačiau ekonomistai skaičiuoja, kad klientams kainos bent kol kas kilo nesmarkiai – maždaug trimis procentais. Tai reiškia, kad jei už kepsnį pernai mokėjote 3 eurus, šiandien jis brango 9 centais. Tačiau taip yra todėl, kad dar ne visos maitinimo įstaigos kainas didino ir greitai situacija gali kisti.
„Natūralu didinti kainas, nes kita alternatyva yra, kad tiesiog mažės maitinimo įstaigų pelningumas arba augs nuostolingumas. Ypač pirmieji keli mėnesiai būna prasti maitinimo sektoriui, tai, manome, kad tas procesas toliau vyks“, – komentavo SEB banko ekonomistas Tadas Povilauskas.
Tik galbūt kainos augs ne taip greitai.
„Mums vien atsispausdinti meniu kainuoja kelis tūkstančius, tai mes turime pasiskaičiuoti, kiek vidutiniškai kils kaina ir vieną kartą per metus kelti. Ką mes ir darome, jei matome, kad situacija nėra gera. Mes gal 10 proc. kėlėme kainas, stengdamiesi amortizuoti visų metų kylančias ir krentančias kainas“, – aiškino A. Čepukaitė.
Viešbučių ir restoranų asociacija įsitikinusi, kad valstybė PVM lengvatą panaikino pernelyg anksti. Esą kitos Europos valstybės apie tai dar nė negalvoja, todėl asociacija prognozuoja, kad Lietuvos maitinimo sektorius ir vėl panirs į šešėlį.
„Ir kaip čia aiškina, kad mes čia tik gąsdiname, tai mes nieko negąsdiname. Mes labai nenorime, kad bankrutuotų ir labai gaila smulkaus verslo“, – kalbėjo Viešbučių ir restoranų asociacijos vadovė Evalda Šiškauskienė.
Vis dėlto, kai kurie ekonomistai įsitikinę, kad situacija nė iš tolo nėra tokia sudėtinga.
„Restoranams šie metai turėtų būti labai neblogi, nepaisant to, kad PVM mokestis didėjo“, – tikino „Citadele“ ekonomistas Aleksandras Izgorodinas.
Tačiau maitinimo įstaigas atstovaujanti asociacija atremia, kad jau vasario gale skaičiai parodys, su kokiais finansiniais sunkumais susiduria maitinimo sektorius.
Jie net nelabai supranta, kas jų laukia.
„Vasario 25 dieną, kai bus sumokėtas pirmas PVM, jau tas didysis, daug regionų ir mažų įmonėlių – jie net nelabai supranta, kas jų laukia. Tai, manau, jie patys tiek neuždirba, kiek turės sumokėti mokesčių. Tai tada bus tikrasis vaizdas“, – teigė E. Šiškauskienė.
Tačiau ekonomistas tikino, kad mokestinę naštą restoranams ir kavinėms palengvins patys klientai.
„Sulėtėjusi infliacija ir kylantys atlyginimai jau davė impulsą gyventojų finansinei būklei. Kas reiškia, kad žmonės finansiškai jaučiasi gerai“, – nurodė A. Izgorodinas.
Kur kas labiau restoranų, kavinių ir panašių maitinimo įstaigų Lietuvoje paslaugos brango pernai. Tada kainos kilo 8,5 proc. Toks kainų kilimas tuo metu pralenkė tiek Latviją, tiek ir Estiją, kur kainos didėjo vidutiniškai maždaug 7 proc. Tad ekonomistai viliasi, kad šiemet kilsiančios maisto kavinėse kainos klientų srauto nesustabdys.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Lietuvos kariuomenė ir „Litgrid“ suvienijo jėgas: bendradarbiaus dėl svarbaus tikslo
Lietuvos kariuomenė pirmadienį pasirašė sutartį su Lietuvos elektros perdavimo sistemos operatore „Litgrid“, pagal kurią sutarta didinti strateginės infrastruktūros Baltijos jūroje saugumą. ...
-
Vyriausybė kuria tarybą, kuri prižiūrės kainų augimą
Vyriausybė inicijuoja Maisto tarybos, įgaliotos nuolat stebėti maisto kainų pokyčius bei informuoti Ministrų kabinetą apie būtinus sprendimus siekiant sumažinti maisto kainas, kuomet fiksuojamas nepagrįstas jų augimas, formavimą. Taryba suformuoti ...
-
Viceministras: infrastruktūros pažeidimai Baltijos jūroje – neatsitiktiniai
Švedijos žiniasklaidai pranešus apie bandymus pažeisti Lietuvą ir Švediją jungiantį povandeninį elektros kabelį „NordBalt“, Lietuvos energetikos viceministras sako, kad Baltijos jūroje fiksuojami kritinės infrastrukt...
-
Budrys apie buvusios Vyriausybės sprendimą: tai nebuvo iki galo pagrįsta
Užsienio reikalų ministras Kęstutis Budrys tikina, kad buvusios Vyriausybės sprendimas apriboti dvejopos paskirties prekių eksportą oro keliu į trečiąsias šalis „iki galo nebuvo pagrįstas duomenimis“. ...
-
Nepraleiskite: dalis tėvų gali gauti net 364 eurus per mėnesį2
Aukles samdantys tėvai nuo Naujųjų metų gali gauti kompensaciją – 364 eurus per mėnesį. Tačiau yra papildomų sąlygų. Kokių, LNK papasakojo Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos Piniginės paramos grupės vadovė Svetlana Kulpina. ...
-
VMI: turintieji komercinio NT sulauks pranešimų
Įmonėms ir gyventojams, turintiems komercinės paskirties nekilnojamojo turto (NT), Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) pradėjo siųsti pranešimus apie komercinio NT mokesčio deklaravimą už praėjusius metus. ...
-
Darbdaviai apie papildomą nedarbo dieną: tada reikia naikinti vieną iš keturių5
Verslo atstovai sako neprieštaraujantys, kad Sausio 13-oji būtų paskelbta valstybine švente ir taptų nedarbo diena, tačiau su sąlyga, kad būtų naikinama kita tokia diena, pavyzdžiui, gegužės 1-oji, lapkričio 2-oji, Joninės arba Žolin...
-
Dujų kainos Europoje pirmadienį šoktelėjo daugiau nei keturiais procentais3
Gamtinių dujų megavatvalandės (MWh) kaina Europos didmeninėje rinkoje pirmadienį šoktelėjo daugiau nei 4 proc., didėjant paklausai ir stiprėjant susirūpinimui dėl pasiūlos pakankamumo. ...
-
SADM paskelbė, kam atlyginimai augs pirmiausiai1
Nuo 2025 m. pradžios, daliai socialinių paslaugų srityje dirbančių asmenų atlyginimai auga ne vien dėl didėjančių pareiginės algos koeficientų, bet ir papildomai – ne mažiau kaip 178 eurais, praneša Socialinės apsaugos ir darbo minis...
-
Didėja pensijos ir socialinės išmokos: kada jos pasieks šalies gyventojus?12
Nuo 2025 m. pradžios didėja pensijos ir socialinės išmokos. Kadangi dalis jų skaičiuojamos už einamąjį, o kita dalis – už praėjusį mėnesį, tai padidėjimą gyventojai realiai pajus skirtingu laiku – vieni jau sausio mėnesį, o ...