- Sniegė Balčiūnaitė, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Gyventojų nuotaikos prasidėjus karui Ukrainoje ir dėl infliacijos išaugusios kainos koreguoja inkilų kalėjų darbą.
Vieni prognozuoja, kad pajamos šiemet kris per pusę ar net daugiau, kiti, nebegaudami užsakymų, ėmėsi kitos veiklos.
Didieji prekybos tinklai, išskyrus vieną, dėl menkos paklausos inkilų iš viso nesiūlo.
Inkilų kalėjai sako, kad šiuos namelius paukščiams į medžius reikia sukelti kur kas anksčiau negu jie parskrenda – kad iškart turėtų, kur apsistoti, o ne ieškoti. Tuo metu prekybininkai tvirtina, kad didžiausi pardavimai būna vasarį-kovą.
Pardavimai sustojo po Rusijos invazijos
Apie tūkstantį inkilų kasmet sukaldavęs ir mugėse bei turguose išparduodavęs alytiškis Žygimantas Valsas BNS teigė šiemet nė vieno inkilo nebesukalęs.
„Kaip nutrūko prekyba pernai, prasidėjus karui, tarsi kas kranelį būtų užsukęs, taip ir nutraukiau viską, likučius sūnus per internetą baigia išdalinti. Išeinu į pensiją. Nebeapsimoka – mediena brangi, o iš bet kokių lentų nekalsiu, paukščiukai pasirakštins (susižalos – BNS)“, – BNS pareiškė jis.
Tuo metu Antanas Strauka iš Kuliškės kaimo Klaipėdos rajone įsitikinęs, kad šiemet pardavimai kris perpus ar net dar daugiau negu pernai.
„Pinigine išraiška pajamos kris dar daugiau. Iki karo internetinėje parduotuvėje kasdien po vieną bent parduodavau, o karui prasidėjus – į savaitę po vieną, per mėnesį – penki. Lyginant su geriausiais pandemijos metais, pardavimai tesieks 20-30 proc. Vasarą absoliučiai niekas nepirko, net dovanoms“, – BNS teigė internetinės parduotuvės mediniskiemas.lt savininkas.
A. Straukos teigimu, prieš metus, pusantrų žmonės pirko brangesnius ir dailesnius inkilus, o dabar ieško pačių pigiausių, iki 10 eurų ir dar paprašo nuolaidos: „Žmonėms nereikia gražesnių, reikia paprastesnių ir pigesnių. Tokia šiųmetinė tendencija, nes žmonės mano, kad inkilas – ne pirmo būtinumo daiktas ir taupydami neperka“.
Pasak jo, į sandėlį gaminti neišeina, nes pabrango mediena: „O iš viso negaminti negalima, nes galima iškristi iš rinkos“.
Užtat šiemet verslininkas su produkcija keliaus į visas Kaziuko muges, išskyrus Vilnių, nes per brangu – trys dienos prekybos kainuotų apie 800-900 eurų.
„Anksčiau nebuvo mugės reikalingos, nebuvo laiko, dirbti reikėjo, užsakymų buvo tiek, kad prakaitas varvėjo, o dabar, kai 10 proc. internetinės prekybos gyva liko, gyvi pirkėjai nebeateina, reikia pas juos pačiam eiti“, – tvirtino A. Strauka.
Jis sako šiemet nebegavęs tūkstantinių užsakymų iš urėdijų, bendruomenių.
Valstybinių miškų urėdija šiemet iš 14 tiekėjų įsigijo 3 404, o girininkai patys pagamino dar 4 089 inkilų – šiek tiek mažiau negu pernai, kada jų į medžius įkėlė daugiau negu 8 tūkst.
Didžiausi pardavimai vasarį-kovą
10 metų inkilus kalantis amatininkas sako, kad inkilų pirkimas paprastai prasideda pavėluotai – kai žmonės pamato grįžusius varnėnus. Tačiau, pasak jo, tai yra blogai, inkilus reikia sukelti anksčiau, kad negaištų laiko jų ieškodami, o jau kurtusi.
Prekybininkai, siūlantys inkilus, jų turi skirtingų formų, spalvų, pritaikytų konkretiems paukščiams.
Didžiuosiuose prekybos centuose, išskyrus „Lidl“, šiemet inkilais nebus prekiaujama, pernai jų dar siūlė „Iki“. Tačiau dabar nurodė, kad prekybą nutraukė.
„Prieš metus prekiavome jais, tačiau buvo nuperkamas vos vienas kitas. Akivaizdu, kad pirkėjai inkilų neperka, o daro juos patys. Tai ir smagus užsiėmimas visai šeimai, tam tikra edukacija mažiesiems. Tad šiais metais, įvertinę pirkėjų itin mažą poreikį, inkilais nebeprekiaujame“, – BNS pranešė „Iki“ komunikacijos vadovė Vaida Budrienė.
„Lidl Lietuva“ atstovė ryšiams su visuomene Lina Skersytė BNS tvirtino, kad artimiausiomis savaitėmis parduotuvėse pasirodys kelių rūšių inkilai.
„Inkilai bus skirtingų dydžių, jų korpusai pagaminti iš medienos. Šiems inkilams taip pat naudojama sertifikuota, FSC sertifikatu pažymėta, mediena“, – nurodė „Lidl“ atstovė.
Internetinė parduotuvės „Pigu.lt“ pardavimų vadovė Kristina Liškauskaitė inkilus mini tarp ryškiausių sezoninių prekių.
„Ištisus metus šių prekių pardavimai yra minimalūs, o vasario-kovo mėnesiais šauna į viršų – prekyba inkilais tuo metu išauga dešimteriopai, lyginant su pardavimais kitu metų laiku“, – BNS teigė ji.
Dauguma „Pigu.lt“ siūlomų inkilų yra pagaminti iš medienos, dalis – iš degintos, dominuoja pušiniai gaminiai. Daugiausia parduodama inkilų, skirtų varnėnams ir zylėms, kurie tinka ir kitiems mažiesiems sparnuočiams: musinukėms, žvirbliams.
Anot, K. Liškauskaitės, tarp pirkėjų populiarėja ne tik gatavi inkilai, bet ir „pasidaryk pats“ variantai – žmonės juos gali susikalti patys.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Ekonomistai įvertino, kas 2025 m. brangs labiausiai
Statistikams gruodį fiksuojant 1,8 proc. išankstinę metinę bei 0,1 proc. mėnesio infliaciją, BNS kalbinti ekonomistai prognozuoja, jog vartotojų kainų indeksas kitais metais toliau augs. ...
-
Panevėžio savivaldybė: pabėgėliai iš Ukrainos ir kitąmet galės naudotis lengvatomis1
Penktadienį posėdžiavusi Panevėžio miesto savivaldybės taryba nusprendė pratęsti nuo 2022 m. pavasario Ukrainos karo pabėgėliams taikomas viešojo transporto lengvatas. ...
-
Čmilytė-Nielsen: Žemaitaitis kelia įtampą koalicijoje visai kitu tikslu33
Liberalų sąjūdžio pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen sako, kad socialdemokratų vedamos Vyriausybės programos vykdymas reikalaus ambicingų ir skausmingų planų, kaip surinkti daugiau lėšų į valstybės biudžetą. Politikė jau dabar įžv...
-
Mažmeninė prekyba šiemet augo, o restoranų apyvarta smuko
Mažmeninė prekyba per 11 šių metų mėnesių, palyginti su tuo pat laiku 2023 metais, augo 4,3 proc. ir siekė 17,6 mlrd. eurų. ...
-
Skelbia, kaip kitąmet bus vertinamos užsiimančių individualia veikla pajamos3
„Sodros“ pensijos taško vertė kitąmet sudarys 7,16 euro, o kad jį įgytų individualia veikla pagal pažymą užsiimantis asmuo 2025-aisiais turės uždirbti ne mažiau kaip 40 169 eurų pajamų, penktadienį rašo „Verslo ži...
-
Vaičiūnas įvertino pažeisto elektros kabelio grėsmes: reikia griežtesnių priemonių2
Per Kalėdas įvykęs povandeninio kabelio tarp Suomijos ir Estijos gedimas skatina persvarstyti papildomus elektros gamybos pajėgumus, sako energetikos ministras. ...
-
Ekspertai įvardijo svarbiausią 2024-ųjų ekonomikos įvykį (apžvalga)1
Reikšmingiausias besibaigiančių 2024-ųjų metų ekonomikos įvykis Lietuvoje buvo aukštųjų technologijų grupės „Teltonika“ akcininko Arvydo Paukščio pareiškimas apie stabdomas Liepkalnyje plėtojamo „Telton...
-
Lietuvoje daugėja mokesčių vengiančių imigrantų9
Pastaraisiais metais vis daugiau individualia veikla Lietuvoje besiverčiančių užsieniečių vengia atsiskaityti su valstybe, penktadienį rašo portalas LRT. ...
-
Neringa didina rinkliavas už įvažiavimą: vairuotojus kurorto apetitas glumina15
Didėja rinkliava už įvažiavimą į Neringą. Vasarą per patį turistų piką du mėnesius teks mokėti 50 eurų. Buvo 30 eurų. Susimokėti, nors ir perpus pigiau, bet teks ir elektromobiliams. ...
-
Valdžia žada revoliuciją keliuose ir kalba apie naujus mokesčius: ar tai realu?39
Nauja valdžia žada Lietuvoje pakartoti Lenkijos kelių revoliuciją. Keliai Lietuvoje jau tokie prasti, kad dabartinio finansavimo neužtenka net esamai būklei palaikyti. Keliai pasmerkti toliau griūti. Socialdemokratai žada esminius pokyčius. Neabejoja,...