- Kauno.diena.lt inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Siūloma darbdaviams suteikti galią nuspręsti, ar jų įmonėje gali dirbti nepasiskiepijęs žmogus, ar ne, informuoja LNK.
Per pandemiją – ir moksleivių sniego mūšis su kaukėmis. Vilniaus licėjaus direktorius Saulius Jurkevičius sako, kad vaikai mokykloje – ne atsitiktinumas. „Didelė dalis moksleivių mokykloje yra pasiskiepiję ir matosi pasiskiepijimo rezultatas, nes šiandien mes jau dirbame trečią mėnesį. Per tuos tris mėnesius buvo tam tikrų susirgimo atvejų iki trylikos“, – situaciją komentavo vadovas.
Beveik visi mokytojai seniai pasiskiepiję, jau eina trečio skiepo. „Ta veikla, kur gali sukurti problemas ne tik sau, bet ir kitiems, todėl atsakingas požiūris į skiepijimosi procesą tarsi ir tam tikros brandos raiškos forma“, – tikino S. Jurkevičius.
Grėstų nušalinimas
Sveikatos apsaugos ministerija siūlo įteisinti privalomą skiepijimą mokytojams, medikams, globos ir saugos darbuotojams. Jeigu darbuotojai nesiskiepytų – būtų nušalinti, negautų algos. „Kodėl mes imamės drastiškų priemonių būtent tos profesijų grupėms, kurios praktiškai yra pasiskiepijusios?“ – klausė Profsąjungų konfederacijos pirmininkė Inga Ruginienė.
Gali prasidėti teisiniai kažkokie procesai, kuriuose dažniausiai liks atsakingas darbdavys, o ne tas, kuris pasiūlė tą idėją.
„Skiepų suteiktas imunitetas, o ir ligos, veikiausiai, suteiktas imunitetas yra linkęs blėsti laikui bėgant. Tai kaip pandemijos būsimų bangų valdymui priemonė, toks reikalavimas gali būti netgi labai pagrįstas“, – teigė premjerė Ingrida Šimonytė.
Nors Vilniaus licėjuje mokytojai skiepijasi savanoriškai, direktorius iš Vyriausybės lauktų labai aiškios tvarkos, kaip reikėtų šalinti nuo darbo nepasiskiepijusius. „Dažnai mūsų politiniame lygmenyje mes sugalvojame kažkokią idėją ir ją numetame įgyvendinti kažkokiai grandžiai. Gali prasidėti teisiniai kažkokie procesai, kuriuose dažniausiai liks atsakingas darbdavys, o ne tas, kuris pasiūlė tą idėją“, – tikino licėjaus direktorius.
Darbdaviai turėtų daugiau galios
Svarstoma neapsiriboti privalomais skiepais vien pedagogams, medicinos ir slaugos darbuotojams. Siūloma leisti visų įmonių vadovams patiems spręsti, ar jų darbuotojai turi būti pasiskiepiję. „Ir tai tiesiog reikštų, jog darbdavys darbuotojo atžvilgiu tokį reikalavimą gali kelti“, – teigė I. Šimonytė.
Darbdavių atstovas Danas Arlauskas pritaria: „Iš tikrųjų čia labai geras dalykas. Mes visada sakėme: duokite daugiau laisvių savivaldai priimti sprendimus ir atsakomybę. Tame tarpe, žinoma, ir darbdaviams“.
Profsąjungos – kategoriškai prieš. „Pradėjo nuo tam tikrų profesijų grupių ir užbaigia visais darbuotojai“, – teigė I. Ruginienė.
Anot profsąjungų vadovės, privalomai reikia skiepytis išskirtiniais atvejais – jei pamatoma, kad kažkuriame sektoriuje padėtis bloga. „Jeigu tu matai, kad iš tikrųjų yra prielaidos tą nustatyti, tu tada ir išeini su pasiūlymu. Bet dabar ateini ir buri iš kavos tirščių ir dar paisai kažkokias nesąmones apie darbuotojų saugą ir sveikatą“, – kalbėjo I. Ruginienė.
Jeigu mes nustatome prievolę, turi būti sudėti absoliučiai visi mechanizmai, kas turi vykti, jeigu visgi įvyksta kažkas, kas yra nenumatyta.
„Jeigu žiūrint pasaulinę praktiką, tai kiti žymiai toliau nuėję negu mes, kol kas tik bandome šitą“, – tikino D. Arlauskas.
Kas atlygintų žalą?
Buvęs sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga sutinka – yra darbų, kur žmonės privalo skiepytis, jeigu nori dirbti. „Tam tikroms situacijoms esant, manau, kad taip“, – teigė jis.
Bet, anot A. Verygos, būtina privaloma numatyti žalos atlyginimą, jeigu po privalomo skiepo pašlytų sveikata. „Jeigu mes nustatome prievolę, turi būti sudėti absoliučiai visi mechanizmai, kas turi vykti, jeigu visgi įvyksta kažkas, kas yra nenumatyta“, – kalbėjo A. Veryga.
Net jeigu darbdaviai nereikalaus, kad darbuotojai skiepytųsi, nuo gruodžio nepasiskiepiję turės reguliariai testuotis. Tai – apie 100 eurų kas mėnesį. „Permanentinis tavo pinigų išleidimas keičia žmogaus sąmonę ir motyvaciją, kad reikia elgtis kažkaip kitaip“, – tikino D. Arlauskas.
Nuo kada įsigaliotų privalomas skiepijimas tam tikroms profesijoms, kol kas neaišku.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Degalų kainos: ko tikėtis?
Nepaisant Vakarų taikomų sankcijų, Rusija 2024 m. vėl gavo daugiau pajamų į valstybės biudžetą už naftos ir dujų pardavimus. Pernai jos augo daugiau kaip 26 proc. iki 107 mlrd. eurų, kai 2023 m. dėl mažesnių naftos kainų ir mažėjusio dujų ek...
-
Skvernelis: JAV sprendimas – praeitos Vyriausybės nesėkmės ženklas5
Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) administracijai paskelbus apie dirbtinio intelekto lustų eksporto ribojimą, kuris taikomas ir Lietuvai, Seimo pirmininkas Saulius Skvernelis tokį sprendimą vertino kaip praeitos Vyriausybės vykdytos užsienio politikos ...
-
VMI priminimo žinutę gaus 180 tūkst. klientų: ką svarbu žinoti
Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) informuos 180 tūkst. savo klientų apie Ekonominės veiklos rūšių klasifikatoriaus (EVRK) veiklos kodų pasikeitimus. ...
-
Ekonomistas: to niekas negalėjo paaiškinti3
Vyriausybė steigia Maisto tarybą. Nauja institucija stebės būtiniausių maisto produktų kainas. Jei kils įtarimų, kad brangsta nepagrįstai – įsikiš. Ekonomistams teigiant, kad maisto kainų augimas jau išsikvėpė, premjeras Gintau...
-
Suskaičiavo, kiek II pakopoje iš tiesų prikaupia Lietuvos gyventojai: rekordininką rado tik vieną4
Kai didelė dalis šalies gyventojų piktinasi, kad pensijų fonduose senatvei pavyksta sukaupti nedaug, šimtai lietuvių gali pasigirti įspūdingomis sumomis. O vienas iš šalies komercinių bankų tikina ir netgi pateikė pavyzdį,...
-
Seimo Energetikos komisija irgi išsakė savo nuomonę dėl antrojo jūros vėjo parko konkurso1
Seimo Energetikos ir darnios plėtros komisija, kaip ir Audito komitetas, paragino Energetikos ministeriją laikinai sustabdyti vykstantį antrojo 700 megavatų (MW) Lietuvos vėjo parko Baltijos jūroje vystytojo konkursą. ...
-
Svarbi žinia iš „Sodros“: pranešimus gaus beveik 236 tūkst. žmonių4
„Sodra“ skelbia, kad pranešimus apie įtraukimą į pensijų kaupimą antrojoje pakopoje arba automatinį sustabdytų įmokų atnaujinimą gavo beveik 236 tūkst. žmonių. Iki birželio 30 d. jie gali apsispręsti, ar nori dalyvauti valstyb...
-
Savickas ketina aiškintis dėl JAV ribojimų4
Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) administracijai paskelbus, kad ribos lustų eksportą į visas šalis, išskyrus 18 artimiausių partnerių, kurių gretose Lietuvos nėra, ekonomikos ir inovacijų ministras Lukas Savickas tvirtina – situa...
-
Šių gaminių Lietuvoje turėjo nebelikti, bet verslininkai draudimus apeina
Belgija nuo Naujųjų uždraudė bet kokią prekybą vienkartinėmis elektroninėmis cigaretėmis. Tokio žingsnio ėmėsi pirmoji Europos Sąjungoje. Teigiamas pavyzdys įkvėpė ir Lietuvos parlamentarus, kurie rimtai šio klausimo ketina imtis jau pav...
-
Valstybės kontrolė pateikė šokiruojančius duomenis apie Lietuvos kelius1
Daugiau nei trečdalis valstybinės reikšmės kelių yra blogos būklės, o dauguma jų remonto darbų 2021–2023 metais vėlavo, sako Valstybės kontrolės (VK) atstovas. Tuo metu „Via Lietuvos“ vadovas tikina, kad strateginių kelių ...